top of page

Özgürlükler Ülkesinde Çocuk Olmak 1

Amerika’daki Eğlence Parkları

Eğlence sektörü pek çok farklı şekilde gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesi ve insanoğlunun hayal gücünün sınırlarını zorlaması ile daha da gelişmektedir. Eğlence anlayışı kişiden kişiye değişmekte olduğu için farklı türdeki eğlenceler gelişmiştir. İnsan hissetmekten keyif aldığı duyguları canlandırabilmek de bu eğlence anlayışlarından biri olmuştur. Adrenalin tutkunu kişiler için paraşütle atlama, yamaç paraşütü ve daha birçok seçenek bulunmaktadır. Ancak bu seçenekler oldukça pahalıdır. Bunlara alternatif olarak, adrenalin tutkunları için hız trenleri icat edilmiştir.

Adrenalin dozunu daha da artırmak isteyenler bu trenleri farklı şekillerde tasarlayarak adrenalin tutkunlarının uğrak noktası olmuşlardır. Sonraları ise her yaştan ve herkese hitap edecek eğlence merkezleri kurulmaya başlamıştır. Sabit eğlence parkı konsepti, dünya fuarlarının başlamasıyla daha da geliştirildi.  Orta çağ zamanlarında İngiltere civarlarında panayır şeklinde kurulan bu eğlence merkezleri gelişen teknoloji ve modern dünyanın getirdikleri ile Amerika’da dev bir endüstri haline gelmeye başlamıştır. İlk eğlence parkları belki Amerika’da kurulmadı ama bugün en büyük ve en bilinen eğlence parkları Amerika’da yer almaktadır.

Amerika'daki Eğlence Parkları

Amerikan şehirleri ve işletmeleri de dünya fuarını ekonomik ve endüstriyel başarıyı göstermenin bir yolu olarak gördüler. Illinos, Chicago’daki 1893 Dünya Kolomb Sergisi, modern eğlence parklarının habercisi konumundaydı. 1896’da Prater gibi diğer birçok eğlence alanında bulunan ilk çelik dönme dolap gibi, bu fuarın gezileri, dünyanın dört bir yanındaki eğlence parklarının ve ziyaretçilerin hayal gücünü yakaladı.

Bu sergide tanıtılan eğlenceler sonraki yıllarda çoğu eğlence parkının, fuarın ve karnavalın değişmez bir parçası haline gelecekti. Bu eğlenceler sadece trenlerden değil aynı zamanda dönme dolap, atış salonları, oyun salonları, şans oyunları ve gösteriler gibi daha birçok alandan oluşmaktaydı. Gelişimlere öncülük eden yer ise son yüzyılda neredeyse her alanda olduğu gibi bu alanda da Amerika Birleşik Devletleri’ydi. Bu yazımızın konusu ise Amerika’daki eğlence parklarıdır. Bu yazımızda hep birlikte Amerika’daki bu muazzam eğlence dünyasını hep birlikte tanıyalım.

Cedar Point

Cedar Point

Amerika’nın Ohio eyaletinin Sandusky şehrinde yer alan Cedar Point eğlence merkezi Amerika’daki en eski ikinci eğlence parkıdır. Park, Ohio eyaletinin kuzeyinde bulunan Erie Gölü’nün kıyısında 147 hektarlık bir alanda, 1870 yılında kurulmuştur. Halk arasında ‘America’s Roller Coast’ olarak anılmaktadır. Park, bünyesinde bulunan 72 adet dünya rekortmeni ride’a sahiptir. Parkta bulunan 16 roller coaster ile Cedar Point, dünyanın en çok trene sahip üçüncü eğlence parkıdır. En yeni roller coaster 2018 yılında faaliyete girmiştir.

Cedar Point’in normal çalışma sezonu, Mayıs ayının başından itibaren Eylül ayındaki İşçi Bayramı’na kadar sürer ve ardından Cadılar Bayramı gibi etkinlikler için yalnızca hafta sonları açılmaktadır. Parkın yakınındaki diğer ilgi çekici yerler arasında 1.6 kilometre uzunluğunda beyaz kumlu bir plaj, Cedar Point Shores adlı bir açık hava su parkı, Castaway Bay adlı bir kapalı su parkı, iki yat limanı, Cedar Point Spor Merkezi adlı bir açık hava spor kompleksi sayılabilir. Bunlara ek olarak da birkaç yakın tatil köyü veya resort bulunmaktadır. Parkta eğlencenin yanında yemek yenilebilecek restoranlar, denizin keyfinin çıkarılabileceğiniz bir marina ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz kamp alanları bulunmaktadır. Cedar Point, ailecek hem tatil yapılabilecek hem de eğlenilebilecek bir eğlence merkezidir.

Six Flags

Six Flags

Six Flags, Amerika Birleşik Devletleri dâhil olmak üzere üç farklı ülkede eğlence merkezleri bulunan bir şirkettir. Amerika haricinde Kanada ve Meksika’da da faaliyet göstermektedir. Six Flags eğlence merkezleri dünyanın en büyük eğlence merkezleri olmakla birlikte ziyaretçi sayısı bakımından da dünyada beşinci sırada yer almaktadır. Kuzey Amerika bölgesinde 18 adet Six Flags eğlence merkezi bulunmaktadır.

Bu eğlence merkezleri, tema park, adrenalin parkı, su parkı ve ailelerin birlikte vakit geçirebileceği parklardan oluşmaktadır. Şirket yılda ortalama 20 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu sayı 2019 yılında 30 milyonu aşarak rekor kırmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok eyalette farklı konseptlere hizmet vermektedir. Hizmet verilen eyaletlerin bazılarında açık alan eğlence parkı ve su parkı olarak bulunurken bazı eyaletlerde ise, iklim şartları da göz önüne alındığında, kapalı alanda eğlence parkı olarak bulunmaktadır.

Morey’ Piers & Beachfront Waterparks

Morey’ Piers & Beachfront Waterparks

Morey’ Piers & Beachfront Waterparks eğlence parkı, New Jersey eyaletinin Wildwood şehrinde kurulmuştur. İşletme tasarım olarak klasik deniz kenarı tarzını benimsemiştir. 1969 yılında kurulan Morey’s Pier eğlence parkı bir aile işletmesi olarak kurulmuştur ve günümüzde de ikinci jenerasyon tarafından işletilmektedir. Park dâhilinde 100’den fazla oyuncak ve farklı aktivite bulunmaktadır. Bunlara ek olarak parkın üç adet eğlence iskelesi ve iki adet de su parkı bulunmaktadır.

SeaWorld

SeaWorld

Amerika’da en çok eğlence parkı bulunduran eyaletlerden biri hiç şüphesi Florida eyaletidir. Eyaletin Orlando şehri ise eyalette bulunan eğlence parklarının birçoğuna ise ev sahipliği yapmaktadır. Bu eğlence parklarından en güzellerinden biri ise SeaWorld Orlando eğlence parkıdır. Bu park bir tema parkı olarak tasarlanmış ve aynı zamanda da adından da anlaşılacağı gibi deniz yaşamını fikir olarak benimsemiş bir zoolojik parktır.

Park, 2018 yılında tahmini olarak 4.5 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır. Bu ziyaretçi sayısı ile Amerika’da en çok ziyaret edilen onuncu eğlence parkı olmuştur. Bünyesinde bulunan pek çok tren ve diğer oyuncaklar ile aileleri ve gençlerin özellikle sıcak Orlando günlerinde serinlemek ve eğlenmek için sıklıkla tercih ettiği eğlence merkezlerinden biridir.

Luna Park ve ve Deno’s Wonder Wheel

Luna Park ve ve Deno’s Wonder Wheel

New York şehrinin bir bölgesi olan Brooklyn’in güneyinde bulunan Coney Island, Luna Park ve ve Deno’s Wonder Wheel eğlence parkı olmak üzere iki adet eğlence parkına sahiptir. Bunlardan en büyüğü ve en eskisi Deno’s Wonder Wheel eğlence merkezidir. Özellikle Coney Island için bir sembol haline gelmiş dönme dolap ile ünlenmiş ve ismini de bu dönme dolaptan almaktadır.

Ebeveynlerin ve çocukların birlikte binebileceği bir düzine aile oyuncağı da dâhil olmak üzere altı adet yetişkinlere uygun ve on altı adet de çocuklara uygun oyuncak bulunmaktadır. Park, konumu itibari ile metropol merkezine oldukça yakındır. Dolayısıyla hafta sonları, özellikle de yaz aylarında, ailelerin ve gençlerin eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için tercih ettiği aynı zamanda tarihi de bir eğlence merkezidir.

Dollywood

Tenneesse eyaletinin Knoxville şehrinde bulunan Dollywood eğlence merkezi eyalet için ekonomik olarak oldukça önemlidir. Bölge en çok turist çeken aktivite alanıdır. Parkın açık kaldığı sezon zamanlarında ortalama 3 milyon ziyaretçi parka gelmektedir. Park aynı zamanda birçok uluslararası ödül kazanmıştır. Dollywood’da standart eğlence parkı adrenalin oyuncaklarına ek olarak, parkın bulunduğu semt olan Pigeon Forge’un etrafını saran Smoky Dağı bölgesinin geleneksel el sanatları ve müziği de ziyaretçilere sunulmaktadır. Park, her yıl ulusal ve yerel müzik etkinlikleri de dahil olmak üzere bir dizi konser ve müzik etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Park, birçok etkinliğin ve aktivitenin dışında ziyaretçilerinin doğa turu yapabileceği bir buharlı trene de sahiptir.

Dollywood


Adventureland Resort

Adventureland Resort

Adventureland Resort, Amerika’nın orta batı olarak adlandırılan bölgesinde, Iowa eyaletinin Altoona şehrinde, başkent Des Moines’in hemen kuzeydoğusunda, yer alan bir eğlence parkıdır. Bünyesinde 100’den fazla oyuncak, gösteri ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Amerika’da 70’li yılların ortasında açılan park her yıl daha da büyüyerek günümüze kadar gelmiştir. Çevre şehir ve eyaletlerce de bilinen park, adrenalinin dışında ailecek eğlence fırsatı da sunmaktadır.

Parkın yanı başında bulunan otel genellikle uzak şehirlerden veya farklı eyaletlerden gelen ziyaretçiler için inşa edilmiştir. Park bünyesinde aynı zamanda pek çok farklı temaya sahip restoranlar bulunmaktadır. Her sezonda bir konser serisi de düzenlenmektedir. Park, tüm bunlara ek olarak su parkına da sahiptir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page