top of page

2021’de Amazon Kötü Performans Sergiledi

Amazon hisseleri 2021’i mega-kap teknolojisi (200 milyar dolar üzerinde olan şirketleri ifade etmek için kullanılır.) isimleri arasında en geri kalan olarak tamamladı. Fakat Amazon’un, 2022’nin hisse senedi için daha parlak bir yıl olabileceğine inanmak için nedenleri var.

Amazon’un hisseleri 2021’de 2,4 arttı. Ve diğer dört FAANG (Facebook, Amazon, Alphabet, Netflix ve Google’ın baş harflerinden oluşturan teknoloji sektöründe önde gelenlerinden oluşan şirketleri tanımlamak için kullanılan bir kısaltma) hissesinin çok altında performans gösterdi. Apple %34, Meta Platforms (eski adıyla Facebook) hisselerinin %23, Netflix %11 ve yılın en iyi teknoloji stoğu Alphabet %65 değer kazandı. Aynı zamanda, teknoloji devi Microsoft, yıl için %51 değer kazandı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %21 değeri arttı.

Amazon, yatırımcılara en son bu kadar berbat getiriler sağladığında, hisse senedinin %22 oranında düştüğü 2014 yılındaydı.

Amazon Hisse Senetlerinin Düşüş Sebepleri

Analistlere göre, Amazon‘un geçen yılki kötü hisse senedi performansının arkasında birkaç faktör yatıyor.

Amazon, diğer e-ticaret şirketleri gibi, koronavirüs pandemisinin online siparişlerde artışa neden olduğu 2020 yılı ile yıldan yıla zorlu dalgalanmalarla karşı karşıya kaldı.

Amazon Hisse Senetlerinin Düşüş Sebepleri

Tüketiciler, virüse maruz kalmamak için fiziksel olarak mağazalara yaptıkları alışverişi bıraktı. Tuvalet kağıdı ve yüz maskelerinden ofis mobilyalarına ve halterlere kadar her şey için online perakendecilere akın etti. Online alışverişe geçiş Amazon, eBay, Etsy, Wayfair ve diğerlerinin satışlarını artırdı. Büyüme oranlarından yararlandı ve hisse senedi fiyatlarını yükseltti.

Amazon’un kârı, pandemi kaynaklı iş artışını yansıtan ilk dönem olan 2020’nin ikinci çeyreğinden başlayarak art arda üç çeyrekte yıldan yıla üçe katlandı.

2021 baharında, Amerikalı vatandaşlar giderek artan sayıda Kovid-19 aşısı yaptırdı. Tüketiciler mağazalardan alışveriş yapmaya başladı. Harcamalarının bir kısmını seyahat ve dışarıda yemek yeme gibi pandemi öncesi alışkanlıklara kaydırdı.

Online alışveriş güçlü kalmaya devam etse de, Amazon yıldan yıla etkileyici büyüme oranlarının azalmaya başladığını gördü.

Amazon’un Değeri Bir Önceki Yıla Oranla Düştü

2021’in ikinci çeyreğinde, Amazon’un geliri, satışların %41 arttığı bir yıl önceki döneme göre önemli bir yavaşlamayla %27 değer kazandı.

Amazon'un Değeri Bir Önceki Yıla Oranla Düştü

D.A. Davidson’nın kıdemli araştırma analisti Tom Forte bir röportajda, Amazon’un son iki kazanç raporunda beklentilerin altında performans gösterdiğini ve bunun da hisse senedi üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Amazon, AWS ve Reklamcılıkta Oldukça İyi Bir Yıl Geçirdi

Tom Forte, Amazon’un diğer önemli işletmeleri olan Amazon web servis (AWS) ve reklamcılık, 2021’de “çok iyi bir yıl” geçirdi. Fakat Amazon’un ana perakende bölümünün düşük performansını geride bırakmadı, dedi.

Forte, “2021’e bağımsız olarak bakarsanız, AWS ve reklamcılıkta iyi olmanın tek başına yeterli olmadığını gösteriyor” diye ekledi.

Forte, Amazon‘un temel perakende işinde artan maliyetlerle ilgili yatırımcı endişelerinin de hisse senedinin düşük performansına katkıda bulunmuş olabileceğini belirtti.

Amazon ve Birçok Şirket Tedarik Zinciri Sıkıntısı Yaşadı

Amazon, Wall Street’i 2020 ve 2021’in büyük bölümünde, saha çalışanları için güvenlik önlemleri ve talebe ayak uydurmak için fiziksel ağını büyütme gibi koronavirüsle ilgili maliyetlere milyarlarca dolar harcayacağı konusunda uyarmıştı.

Ardından, geçen yıl Covid ile ilgili maliyetler düşmeye başladı. Amazon ve diğer büyük şirketler küresel tedarik zinciri kısıtlamaları ve işgücü zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. CEO Andy Jassy, Amazon’un bu sorunları çözmek için 2021’in dördüncü çeyreğinde “birkaç milyar dolarlık” ekstra maliyet üstleneceğini belirtti.

Amazon, sıkı işgücü piyasasında işçileri kendi bünyesine çekmek için ücretleri artırdı ve ikramiye teklif etti. Bazı depolarda değişken personel seviyeleriyle karşı karşıya kalan Amazon, paketleri daha uzun ve bazen daha maliyetli mesafelerden siparişleri işlemek için yeterli personele sahip tesislere yeniden yönlendirmek zorunda kaldı.

Amazon ve Birçok Şirket Tedarik Zinciri Sıkıntısı Yaşadı

Amazon’un Hedefi 2022 Yılında Daha Hızlı Bir Şekilde Değer Kazanmak

Cansız bir 2021’den sonra, Amazon’un hisseleri bu yıl daha rahat bir zaman geçirebilir.

Guggenheim analisti Seth Sigman, şirketin 2021’de ılımlı bir büyümenin ardından yıldan yıla daha kolay karşılaştırmalarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Sigman, Amazon’un son iki yılda tedarik zinciri ve lojistik alanındaki pandemi ile ilgili bazı yatırımlarından da yararlanmaya başlayabileceğini belirtti.

Amazon hisselerinde satın alma notu ve 4.300 dolar fiyat hedefi olan Sigman, “Beklentimiz, son birkaç çeyrekte gördüğümüz ılımlılığın ardından 2022’de büyümenin yeniden hızlanması” dedi.

Amazon'un Hedefi 2022 Yılında Daha Hızlı Bir Şekilde Değer Kazanmak

Forte, geçen yıldan bu yana, enflasyonist baskılar, tedarik zinciri kısıtlamaları ve işgücü zorlukları gibi 2021’de Amazon’un hissesine hala ağırlık verebilecek birden fazla problem olduğunu söyledi.

Yine de, Jefferies, Bank of America Global Research, RBC Capital Markets ve Goldman Sachs dahil olmak üzere birçok analist, e-Ticaret işinde bir toparlanma beklentilerine atıfta bulundu. Ve Amazon’u yılın en iyi seçimi olarak seçti.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page