top of page

2022’de Bitcoin Piyasasında Neler Olacak?

Her şey düşünüldüğünde, bitcoin bu yıl oldukça iyi bir yıl geçirdi. Dijital para birimi 2021’in başlangıcından bu yana yaklaşık %70 arttı ve tüm kripto pazarını toplam 2 trilyon dolar değerine getirdi.

Bitcoin Kripto

ABD’de Nisan ayında ilk köklü kripto şirketi olan Coinbase halka açıldı. Wall Street tıpkı Goldman Sachs gibi bankalarının katılımının arttığı ve Bitcoinle ilişkili ilk ABD borsa yatırım fonunun onaylandığı bir yıl oldu.

Halbuki, yoğun fiyat dalgalanmaları ve artan düzenleyici inceleme, son zamanlarda Bitcoin‘in beklentilerini düşürdü. Uzmanlar, piyasanın bir düşüşe gidebileceği konusunda uyarıyor. Dijital para birimleri şimdiden gelecek yıl için bir roller coaster dönemi gibi görünüyor.

Bitcoin’de Düşüş

Birkaç uzman, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda öngörülemeyen bir düşüş yaşayacağını düşünüyor. Kripto para birimi kasım ayında neredeyse 69.000 $ gibi rekor bir seviyeye yükseldi. Şu anda kendi zirvesinden neredeyse %30 düşüşle 50.000 doların altında seyrediyor. Wall Street bilgeliği, ayı piyasalarını son zamanlardaki en yüksek seviyelere göre %20 veya daha fazla düşüş olarak tanımlıyor. Finans profesörü olan Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara kadar gerilemesini öngörüyor. Bitcoin’in son bir buçuk yıldaki yaptığı yükselişin tamamının yok olmasını ön gördüğünü söyledi.

Bitcoin'de Düşüş

Alexander, “Şu anda bir yatırımcı olsaydım, yakın zamanda Bitcoin’lerimi satmayı yada yatırım yapmamayı düşünürdüm. Çünkü Bitcoin fiyatı tahminlere göre gelecek yıl düşecek” dedi. Düşüş beklentisi, Bitcoin’in bir yatırımdan çok “riskli oyuncak” olarak hizmet ettiği ve “temel bir değeri olmadığı” fikrine dayanıyor.

Bitcoin Herkese Güven Vermiyor

Alexander tarihin tekrar edeceği konusunda uyardı. Bitcoin 2018 yılında, aşağı yukarı 20.000 dolar seviyelerini gördükten sonra 3.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Kripto piyasasının emekçileri ve destekçileri, köklü büyü kurumsal şirket ve yatırımcıların bu piyasaya yöneldiği için işlerin farklı olacağını düşünüyor.

Bitcoin Herkese Güven Vermiyor

Union Bank’ın baş sermaye stratejisti Todd Lowenstein,“Şüphesiz, Bitcoin’in yaptığı hareketler birden fazla tarihi balonu ve gerilemesini izliyor gibi görünmekte. Aynı diğer balonlar gibi ‘bu kez farklı’ hikaye anlamı taşıyor” dedi.

Ayrıca Lowenstein, “Bu durum fazlasıyla değere sahip olan varlık sınıflarına ve kripto para birimlerine de dahil olarak piyasanın spekülatif alanlarına orantısı olmayan bir şekilde zarara sokacak” dedi.

2022’de Kripto Popülaritesi Devam Edebilir

Buna rağmen, herkes 2022’de kripto para popülaritesinin sona ereceğini düşünmüyor. Yuya Hasegawa, Japon dijital varlık kripto piyasası analisti,  “Fed tarafından en fazla risk faktörü [niceliksel daralma] çoktan karar verildi ve büyük olasılıkla bu durum piyasaya yansıdı” dedi.

Kripto Piyasası

İlk Hedef Bitcoin ETF

Kripto paralarına yatırım yapan insanların 2022′ de beklediği en büyük gelişme ABD’nin ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonunun onaylanması. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu yıl ProShares’in Bitcoin Stratejisi ETF’sinin başlatılmasına yeşil ışık yakmış olsa da, ürün, yatırımcılara doğrudan kripto para biriminin kendisine maruz kalmasını sağlamak yerine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini takip ediyor.

Analistler, Bitcoin’in vadeli işlem fiyatlarına bakarak ProShares’in ETF’sinin çoğu acemi yatırımcı için çok risk olabileceğini ifade etti. Artan baskılar ve talepler bir Bitcoin Spot ETF’nin 2022‘de geleceğine işaret ediliyor.

İlk Hedef Bitcoin ETF

Grayscale Investments, dünyadaki en büyük Bitcoin fonu Bitcoin tröstünü spor ETF’ye dönüştürmek için başvurdu. Ayrıca, sırada bekleyen baya bir bitcoin ETF başvurusu var.

Bitcoin İlgisi Azalıyor

Kripto dünyası geliştikçe, Ethereum gibi diğer coinlerin çok daha büyük bir etken olmasıyla Bitcoin’in pazardaki gücü azaldı. Bu yatırımcıların daha büyük kazançlar için daha küçük coinlere yönelmesinden dolayı oldu. Analistler gelecek yıllarda da bunun devam etmesini ön görüyor.

Alexander, Solana(SOL),Ethereum (ETH), Cardano’yu (ADA) ve Polkadot (DOT) 2022’de takipte olunması gereken coinler olarak belirtti. “Perakende yatırımcılar, özellikle düzenlenmemiş kontrolsüz  borsalarda, ortamlarda Bitcoin ticaretinin Bitcoin al sat işlemlerinin risklerini fark etmeye başladıklarında, merkezi olmayan finansta gerçekten önemli ve temel bir role hizmet eden blok zincirlere ait diğer madeni paralara geçecekler” dedi.

DeFi Büyük Bir Potansiyele Sahip

ICHI ağından sorumlu kişi Bryan Gross, merkezi olmayan bağımsız ve merkezi olmayan finans kuruluşlar gibi ortaya çıkan kripto gelişmelerinin kriptonun en fazla büyüme alanları mümkün olduğunu söyledi. DAO’lar yeni bir internet topluluğu türü olarak düşünülürken, DeFi, geleneksel finansal ürünleri aracı olmadan yeniden yaratmayı amaçlar.

DeFi hizmetlerine yatırılan toplam para bu yıl ilk kez 200 milyar doları aştı ve uzmanlar talebin 2022’de daha da artmasını öngörüyor.

DeFi Büyük Bir Potansiyele Sahip

Bu Web3 olarak bilinen daha geniş bir teknoloji trendinin parçasıdır. Web3 hareketi, blok zincirini ve değiştirilemez belirteçler gibi kripto para teknolojilerini kapsayan internetin yeni, merkezi olmayan bir yinelemesini gerektiriyor. Bununla birlikte, Elon Musk ve Jack Dorsey gibi şüphecileri zaten buldu.

Çin’den Kripto Paralara Yasak

Düzenleyiciler, Çin’in kripto paralar ile ilgili tüm faaliyet ve eylemlerini tamamen yasaklamasının ardından ABD makamlarının pazarın belirli yönlerini çökertmesi ile bu sene kripto para birimleri konusunda politikalarını esnetti.

Luno’dan Ayyar, “2022, düzenleyici cephede şüphesiz büyük bir yıl olacak” dedi ve ekledi “Çeşitli hükümetlerin ve özellikle ABD’nin kripto alanına düzenleme getirme ilgisi daha yüksek olmamıştı.”

SEC, Kriptoları Denetlemeye Devam Ediyor

Ayyar, SEC’in menkul kıymet olmadığını açıkladığı BTC ve ETH coinleri dışında kripto para birimleri için yasal “gri bölgesi” konusunda bazı cevaplar duymayı umduğunu söyledi.

SEC, Kriptoları Denetlemeye Devam Ediyor

SEC, Ripple’ın(XRP) kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu ve 1,3 milyar dolarlık tokenin Ripple ve iki yöneticisi tarafından yasa dışı olarak satıldığını iddia ediyor. Kendi adına Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyor.

Uzmanlar, düzenleyicilerin gelecek yıl odaklanacağı bir diğer önemli alan stablecoin olduğunu söylüyor. Bunlar, değeri ABD doları gibi mevcut varlıkların fiyatına bağlı olan coinlerdir. Dünyanın en büyük stablecoini olan Tether (USDT), rezervlerinde dolara karşı sabitlenmesini haklı çıkarmak için yeterli varlığa sahip olup olmadığı konusunda endişeler olduğu için özellikle tartışmalı.

Düzenleyiciler de DeFi alanını incelemeye başladılar. Bu ayın başlarında, Merkez Bankası grubu Uluslararası Ödemeler Bankası, DeFi‘nin düzenlenmesi için çağrıda bulunarak, böyle olmayabileceği halde hizmetlerin kendilerini “merkezi olmayan” olarak pazarlamasından endişe duyduğunu söyledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page