top of page

4th Of July Nedir ve Nasıl Kutlanır?

Havai Fişeklerin Amerika’da En Anlamlı Olduğu Gün : Bağımsızlık Günü

4th Of July önemini, pek çok olaydan sonra kazanmıştır. Amerika’nın keşfinden sonra bölgeye İspanyol, Fransız, İngiliz başta olmak üzere birçok milletten insanlar pek çok nedenden dolayı kendi ülkelerinden ayrılarak Amerika’ya yerleştiler. Burada yeni bir uygarlık kurdular. Göçmenlerin çoğu Avrupa’da gördükleri baskıdan, haksızlıktan ve bunun gibi birçok nedenden dolayı Amerika’ya gelmişti. Bu topraklarda üretim yapmaya başlayan koloniciler yaptıkları üretimle geliştiler ve geldikleri yer olan Avrupa ile ticarete başladılar. Zamanla İngiltere İmparatorluğu’nun kolonistler üzerindeki baskısını artırmasıyla koloni grupları arasında huzursuzlanmalar başladı. Fransızların da koloni gruplarını desteklemesiyle koloniler İngilizlere karşı ayaklanma başlattı. Böylelikle neredeyse on yıl süren Amerikan Bağımsızlık Savaşı başlamış oldu.

Tarihte 4th of July

4th Of July

Amerikan tarihinde birçok önemli, dini ya da milli gün vardır. O önemli günlerden biri ise İngilizlere karşı başlatılan Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın kazanılmasıdır. Savaştan sonra bağımsızlıklarını isteyen Amerikalılar, düzenledikleri kongrede İngiltere’den ayrılma kararlarını onayladılar. İkinci Kıta Kongresi’nde 2 Temmuz 1776 tarihinde alınan bu karar resmi ilana ihtiyaç duymaktaydı. Kolonilerin, 4 Temmuz günü Thomas Jefferson önderliğinde hazırladığı ve yayınladığı Bağımsızlık Bildirgesi ile Amerikalılar resmi olarak İngiltere’den ayrılmış oldular. Bu bildiri sadece bağımsızlığını ilan eden yeni bir ulusun varlığını simgelemekle kalmıyor, gelecekte tüm dünyada etkili olacak bir gücün, insan özgürlüğünü de temsil ediyordu.

Bildirgeden sonra devam eden savaş, Fransa-Amerika iş birliği ile İngilizlere karşı alınan zaferlerle kazanıldı. Paris’te imzalanan barış antlaşmasıyla İngiliz kuvvetler işgal ettikleri topraklardan çekilmişti. Böylece Amerikalılar özgür ve bağımsız olmuşlardı. 4 Temmuz günü artık tarihte yer etmişti. Her yıl 4 Temmuz, Amerika’da Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaya başlamıştı. Amerikalılar bu günün önemini daima akıllarda tutmak için ABD bayrağına bir simge bırakmışlardır. Bayraktaki elli yıldız elli eyaleti temsil ettiği gibi, bayraktaki on üç çizgi de Britanya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden on üç koloniyi temsil etmektedir. 

4th of July Nasıl Kutlanır?

4th Of July çoşkusu

Amerikalılar bayramlarına oldukça özen gösteren insanlardır. Bu yüzden onlar için çok önemli bir ulusal bayram olan Bağımsızlık Günü’nü tüm Amerika’da her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Her eyalette kutlamalar, sokaklarda tüm gün yapılan festivallerle kutlanır. İnsanlar kutlamalara ailecek katılmaya özen gösterirler. Hem sokaklar hem de evler; balonlar, bayraklar, flamalar ve daha birçok süsleme ile süslenirler. İnsan 4 Temmuz temasına özel kostümler giyerler. Her yaştan insan yüz boyaları ile yüzlerini Amerikan bayrağının renkleri olan mavi, kırmızı ve beyaza boyarlar. Geçitler ve yürüyüşler genellikle gündüzleri yapılır. Akşamları ise önce aileler bir araya gelir. Sonrasında yapılacak olan havai fişek gösterisini izlemek için hazırlıklar yapılır.

4th Of July panayırı

Genelde toplanmalar halka açık olan parklar, panayırlar veya şehir meydanlarında yapılır. Bazı eyaletler yarışmalar düzenler. Örneğin, New England eyaletinde, kasabalar fıçılardan oluşan yüksek piramitler inşa etmek için yarışır ve 4 Temmuz kutlamalarını başlatmak için güneş battıktan sonra bu piramitler yakılır. Yapılan en yüksek piramit ise 40 katlıydı. Yakılan bu piramit en yüksek şenlik ateşi rekorunun da sahibidir. Bu gelenek 19. ve 20. yüzyıllarından beri devam etmektedir. Günümüzde bazı eyaletlerde bu gelenek hala yapılmaktadır.

Havai Fişek Gösterileri

4th Of July

Bağımsızlık Günü’nde havai fişekler genellikle ulusal marşlar eşliğinde fırlatılırlar. Havai fişek gösterileri neredeyse tüm eyaletlerde yapılmaktadır. Yılın bu zamanında çok fazla sayıda havai fişek, kişisel ve ortak kullanım için satılmaktadır. Tabi ki herhangi bir tehlike arz etmemesi için hava fişek satışı ve kullanımında yasal düzenlemeler yapılmıştır. Ancak yine de bazı eyaletlerde havanın çok kuru olması ve diğer sebeplerden dolayı hava fişek satışı yasaklanmıştır. Fakat bu yasak sadece kişisel kullanım içindir. Bazı önemli etkinlikler, spor müsabakaları gibi denetimin sıkı olduğu yerlerde profesyonellerin denetiminde hava fişek gösterileri yapılmaktadır. En büyük havai fişek gösterileri ise 2009 yılında Macy’s adlı alışveriş merkezinin destekleri ile New York şehrinde gerçekleştirilmiştir.

Bağımsızlık Günü İçin Düzenlenen Konserler

4th Of July havai fişek

Gösterilerin yanı sıra insanlar fuarlara akın eder. Federal bir tatil olduğu için insanlar neredeyse tüm gün sokaklardadır. Gittikleri fuarlarda çocuklarını eğlendirirler, dans ederler ve ailecek eğlenirler. Bazı aileler toplanıp barbekü partisi verebilirler ki Amerika’da bu oldukça yaygındır. Özellikle 4 Temmuz günü düzenlenen konserler çok farklı geçmektedir. Tüm konser bir festival havasındadır. Ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler unutulmaz anlar yaratmaktadır. Bazı eğlence merkezlerinin, otellerin veya bu gibi tesislerin düzenlediği Bağımsızlık Günü’ne özel etkinlikler ise bu tesislere olan talebi artırmakta ve konaklayanlara da eğlenceli anlar yaşatmaktadır. Bunlarla birlikte müzeler ve spor tesisleri de 4 Temmuz için özel etkinlikler düzenlemektedirler. Özellik spor müsabakalarında yapılan kutlamalar oldukça etkileyici olabilmektedir. Öyle ki, Bağımsızlık Günü beyzbol maçları ile özdeşleşmiştir.

Bu Özel Günde Ziyaret Edilebilecek Yerler

4th Of July

Yöneticilerin veya organizasyonların düzenlediği Bağımsızlık Günü etkinliklerinin yanı sıra Amerikalılar bu önemli günde ulusları için tarihi önemi olan yerleri ziyaret etmeyi de çok severler. Amerikan tarihinde önemli yeri olan Beyaz Saray ve çevresindeki anıtlar ve Rushmore Dağı gibi önemli yerler her yıl 4 Temmuz’da ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ya da bunlara ek olarak ülkenin ilk başkenti Philadelphia’yı da ziyaret edip, Özgürlük Çanı’na uğrarlar.

4th of July İçin Hazırlanan Tarifler

4th Of July tarifleri

Amerikalılar arasında özel günler için yapılan tarifler çok meşhurdur. Bağımsızlık Günü için de oldukça lezzetli ve eğlenceli tarifler yapmaktadırlar. Amerikan bayrağı şeklinde yaptıkları pastalar, Amerikan bayrağı renginde yapılan şekerlemeler ve tartlar oldukça sık yapılan tariflerdir. 4 Temmuza yapılan mini kekler ise en ikonik tatlardan biridir. Bunların yanı sıra Amerika’da çok özel bir yeri olan hatta “Tipik Amerikalı” anlamına gelen, “elmalı turta gibi Amerikalı” deyişine sebep olmuş “apple pie” da bu özel günde yaptıkları tatlılardan biridir. Yapılan bu tarifler için veya yine Amerika’nın meşhur parti atıştırmalıklarından olan sosisli ya da hamburger gibi fast food ürünler için hızlı yeme yarışları da yapılmaktadır.

4th Of July keki

Birliğe Selam

4th Of July silah selamı

Bağımsızlık Günü’nde daha önce seçilmiş olan bir askeri üs tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan her eyalet için “birliğe selam” adıyla bilinen bir silah selamı verilmektedir. Böylelikle Amerikan bağımsızlığına, gazilere ve savaşlarda hayatlarını kaybeden askerlere saygılarını gösterirler.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

102 görüntüleme

Comments


bottom of page