top of page

50 İsyancı Davası ve Adalet

50 İsyancı, 6 Ocak ayaklanmasıyla cezalandırılmasının ardından, adaletin neye benzediği konusunda bir tartışma alevleniyor.

6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırıdaki rolleri nedeniyle hüküm giyen 50’den fazla sanığın yarısından azı işledikleri suçlardan dolayı hapse gönderildi. Analize göre çoğu, kısa süreli ev hapsi, birkaç yıllık denetimli serbestlik, dört haneli para cezaları veya mahkeme emriyle toplum hizmeti de dahil olmak üzere cezalar aldı.

50 İsyancı ayaklanması

Mahkemede yoğun bir gün olan cuma günü, aralarında Wisconsin’li bir çift gazinin de bulunduğu dört sanık cuma günü şartlı tahliye edildi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisinden bira çalan bir kişi de 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

50 İsyancı için Davalar Tartışmaya Yol Açtı

Federal savcılar yaklaşık 700 isyancıya dava açarken, demokrasiye böylesi görülmemiş bir saldırı için adaletin nasıl olması gerektiği konusunda hararetli bir tartışma ortaya çıktı. Bu tartışma sosyal medyada ve kongre salonlarında alevlendi. Ayrıca, Washington DC’deki federal adliyede davaları ele alan iki düzine yargıç arasında da konu ele alındı.

50 cezanın ardından, kürsüde fikir ayrılığı oluştu: Bir grup yargıç isyancılara parmaklıklar ardında geçirilen süre de dahil olmak üzere daha sert cezalar verdi. Daha şüpheci bir grup yargıç Adalet Bakanlığı’nı geri çevirip bunun yerine para cezaları ve denetimli serbestlik uyguladı. Bu da isyancıların hapisten kurtulacağı ancak yıllarca hükümet gözetimi altında kalacağı anlamına geliyor.

Bu dinamik sonsuza kadar sürmeyecek. İlk suçlu savunma ve ceza dalgasını, sonunda daha uzun hapis cezaları olan düzinelerce daha ciddi suç davası takip edecek. Yargıçlar, bakanlığın 6 Ocak’a yaklaşımını sorguluyor ve her iki taraftan da politikacılar alevleri körüklüyor.

50 İsyancı için Verilen Cezalar Tarafları Tatmin Etmedi

Adalet Bakanlığı savcısı, “Birleşik Devletler Kongre Binası’nı basıp evlerine gitmelerine izin veren bir grup insanı almamız harika görünmüyor. Pek çok insan hapiste çok fazla zaman geçirmiyor” dedi. Ayrıca sözlerine şu cümleleri de ekledi, “Fakat hapis her zaman en iyi sonuç değildir. Birçoğu denetimli serbestlik için önemli şartlar alıyor. Bu yüzden burunlarını temiz tutmaları gerekiyor.”

Demokratik milletvekilleri ve aktivistler suçlulara daha ağır cezalar verilmesini bekliyor. Birçok Cumhuriyetçi yetkili ve sağcı nüfuz sahibi, “siyasi mahkumlar” olarak adlandırdıkları hapishane koşullarının iyileştirilmesinin yeni destekçileri haline geldi.

“QAnon şamanını” ve isyanda suçlanan birkaç diğer sanığı temsil eden bir savunma avukatı olan Al Watkins ,“Ülkenin yarısı bu insanların hepsinin şiddet yanlısı olduğunu ve hapishanede ölmeyi hak ettiğini söylerken, diğer yarısı sadece protesto ve ifade özgürlüğü haklarını kullandıklarını söyleyerek, kamuoyunda ortaya çıkan bu vahşi bölünmeye sahipsiniz.” dedi.

50 İsyancı Davası

Adaletli ve Sağduyulu Bir Ceza Hazırlamak

Yaklaşık 700 suç iki temel gruba ayrılmıştır. Sadece kabahatlerle suçlanan şiddet içermeyen isyancılar. Diğeri ise polise saldıran, Senato zeminini ihlal eden, mülkü tahrip eden veya aşırı sağcı gruplarla komplo kuran isyancıları içeren ağır suç davaları.

50 İsyancı Olayı

Hakimlere yardımcı olmak için savcılar, ceza verirken nelerin dikkate alınması gerektiğine dair bir değerlendirme listesi oluşturdu.

Bu, önceki mahkumiyetler veya müfettişlerle işbirliği gibi rutin faktörlerin yanı sıra 6 Ocak’a özgü faktörleri içerir: Sanık Capitol’e girdi mi? Nasıl girdiler? Ne kadar içeride kaldılar? Şiddeti kışkırttılar mı yoksa kutladılar mı? Hâlâ saldırıyı haklı çıkarıyorlar mı?

50 İsyancı Davasından 19’u Hapis Cezasıyla Sonuçlandı

Federal savcılar, düzinelerce şiddet içermeyen isyancının, potansiyel hapis sürelerini altı ay olarak sınırlayan bir kabahat suçunu kabul etmelerine izin verdi. Son çeteleye göre, 50 kabahat vakasının sadece 19’u hapisle sonuçlandı. Dört sanık daha ağır suçlardan hüküm giydi ve 8 ay ile 3,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

Yargıçlar toplu olarak bu isyancıların ABD hükümetine en az 70.000 dolar para cezası ve tazminat ödemesini emretti. Bu, Capitol’e 1.4 milyon dolarlık tahmini zararın küçük bir kısmı demek, ancak mavi yakalı sanıkların çoğu için birkaç bin dolarlık bir para cezası büyük bir mali darbe.

Her Davanın Bir ‘Sonucu Olmalı’

Bölge Yargıcı Tanya Chutkan, mahkemeyi özetledi. Kabahat davalarından dördü şu ana kadar cezaya çarptırıldı ve dört davada da Adalet Bakanlığı’nın tavsiyesinin ötesine geçti. İsyancıları 14 ila 45 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

Obama tarafından atanan Chutkan, bir cümlesinde “ülkenin Capitol isyancılarına ne olduğunu görmek için izlediğini” söyledi. Savcılar, Matthew Mazzocco için üç ay ev hapsi talep etti. Ancak Chutkan ona 45 gün hapis cezası verdi ve “hükümeti şiddetli bir şekilde devirme girişimine katılmanın evde oturmanın ötesinde sonuçları olmalı” dedi.

50 İsyancı Amerika

Şimdiye kadarki en uzun hapis cezaları ağır suç işleyenlere verildi. Bu davalarda hakimler, savcılar tarafından talep edilen uzun hapis cezalarını genel olarak kabul ettiler.

Bu Büyük Ceza Hafifletilemez

Bir polis memuruna saldırmaktan ve Seçim Kurulu işlemlerini engellemekten suçlu bulunan Scott Fairlamb’a konuşan Bölge Yargıcı Royce Lamberth, “İşlediğiniz suç demokrasimizin o kadar kalbinde yer alıyor ki, yönergelerin altında bir cezayı haklı çıkaramam,” dedi.

Reagan tarafından atanan Lamberth, Fairlamb’ı 41 ay veya yaklaşık 3,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Senato zeminini karıştırırken boynuzlu bir ayı postu kıyafeti giydiği için viral olan “QAnon şamanı” Jacob Chansley’e verdiği cezanın aynısı.

50 İsyancı ve QAnon şamanını

Davaların %60’ına Hapis Cezası Verilmedi

DC Bölge Mahkemesindeki diğer yargıçlar daha yumuşak bir yaklaşıma sahipti. Çeteleye göre, cezaya çarptırılan kabahat davalarının yaklaşık %60’ı isyancılar için hapis cezası olmadan sona erdi.

Hapis cezası verilmeyen davaların çoğu savcıların yalnızca ev hapsi talep ettiği davalarda olsa da, Trump tarafından atanan iki yargıç Trevor McFadden ve Carl Nichols’tan geldi. Şiddet içermeyen isyancı Danielle Doyle için savcılar iki ay ev hapsi ve üç yıl denetimli serbestlik talep etti. McFadden ise 3.000 dolar para cezasına ve sadece iki aylık denetimli serbestliğe karar verdi.

McFadden ayrıca Adalet Bakanlığı’nı geçen yılki ırksal huzursuzluğa karışan isyancılara kıyasla 6 Ocak sanıklarıyla “haksız” olmadığı için de eleştirdi. Savcıların kısa hapis veya ev hapsi taleplerini göz ardı ederek üç Capitol isyancısı için para cezası verdi.

Baş Yargıç Cezaları Defalarca Geri Çevirdi

İlk hapis cezası cuma günü geldi, ancak bazı uyarılarla. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin ofisindeki buzdolabından bira çalan Andrew Ericson için savcılar 60 gün süre istedi. McFadden ona 16 gün süre verdi ve işini kaybetmemesi için hafta sonları hizmet edebileceğini söyledi.

Mahkemedeki en etkili şüpheci, eski Başkan Barack Obama tarafından atanan ve Capitol isyancılarını ve savundukları şeyi zorla kınayan ancak hapse atılmalarını istediklerinde savcıları defalarca geri çeviren Baş Yargıç Beryl Howell.

Hapis cezası olmayan cezaların çoğu, genellikle üç yıl veya daha uzun olan önemli denetimli serbestlik koşulları içerir. Bu, 6 Ocak çetesinin üyelerinin 2024 seçimleri boyunca hükümet gözetimi altında olacağını gösteriyor. Eğer yasayı tekrar çiğnerlerse daha sert cezalarla karşı karşıya kalacakları anlamına geliyor.

Adalet Bakanı Yetkilisi Açıklamalarda Bulundu

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Adalet Bakanlığı yetkilisi, denetimli serbestliğin siyasi şiddeti önlemek için önemli bir araç olacağını söyledi. Savcılar, tehlikeli gruplarla ilişki kuran veya çevrimiçi aşırılık yanlısı içeriğe erişen sanıklar için mahkeme kararıyla sınırlamalar talep edebilir.

Hukuk analisti White, 6 Ocak sanıklarına verilen yalnızca denetimli serbestlik cezaları hakkında, “İnsanlar rutin şeylere sanki korkunç bir şeymiş ve sanki yargıç çarpıkmış gibi tepki veriyorlar” dedi. Ve ekledi, “Mahkeme salonlarında rutin olan şeyler, öfke ve tıklama tuzağı yaratmak için döndürüldü.”

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

7 görüntüleme

Comentários


bottom of page