top of page

ABD 44 Uçuşu Askıya Aldı

Washington, önümüzdeki birkaç ay içinde üç düzineden fazla Çin havayolu şirketinin uçuşunu askıya alıyor. Bu, ABD ile Çin arasındaki pandemi ile ilgili seyahat kuralları üzerine çıkan son gerilim. ABD  Ulaştırma Bakanlığı, Ocak ayı sonu ile Mart ayı sonu arasında ABD’den gerçekleştirilen 44 Çin bağlantılı uçuşu askıya alacağını açıkladı.

ABD, 44 Uçuşu Askıya Alma Nedenini Çin’e Cevaben Yaptı

Air China (AIRYY), China Eastern Airlines (CEA), China Southern Airlines (ZNH) ve Xiamen Airlines tarafından gerçekleştirilen uçuşlar için geçerli olan bu emir, Çin havayolu şirketi ABD’li yolcuların uçuşlarını iptal etmeye zorlayan önlemlerine “cevaben” bu karar verildi.

ABD'nin 44 Uçuşu Askıya Alma Nedeni Çin'e Cevaben Yapıldı

ABD’den Çin’e giden birçok uçak, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin uluslararası uçuşlara uyguladığı sözde “devre kesici” kuralı nedeniyle son haftalarda iptal edildi. Geçen haziran ayında yürürlüğe giren bu kural, Çin’e indikten sonra beş veya daha fazla yolcunun test sonucunun pozitif çıkarsa uçuşun iki hafta süreyle otomatik olarak askıya alınacağı anlamına geliyor. 10 veya daha fazla yolcunun testi pozitif çıkarsa, askıya alma süresi uzuyor.

Çin’nin Devre Kesici Düzenlemesi Birçok ABD Uçuşunu Etkiledi

Çin, “devre kesici” düzenlemelerini “salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacı için önemli bir adım” olarak savundu.

Omicron varyantının yayılması ve Pekin’in 2022 Kış Olimpiyatları öncesinde salgın riskini kontrol etme arzusuyla, bu kurallar Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e uçuşu inanılmaz bir derecede zorlaştırdı. Bu ayın başlarında, Çin havacılık düzenlemeleri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e uçuş bulmanın neredeyse imkansız olduğu görülmekte.

Çin'nin Devre Kesici Düzenlemesi Birçok ABD Uçuşunu Etkiledi

“Devre kesici” kuralı, American Airlines (AAL), Delta Airlines (DAL) ve United Airlines (UAL) dahil olmak üzere birçok ABD uçuşunu etkiledi.

Devre Kesici Önlemleri Herkese Eşit Şekilde Uygulanıyor

Ulaştırma departmanı, Çin düzenlemelerine uyan ABD uçaklarının, “Çin hükümeti, ABD’den ayrılmadan önce test sonuçlarını ve diğer gerekli belgeleri doğruladıktan sonra, Çin’e seyahat etmek için her potansiyel yolcuyu ayrı ayrı inceliyor” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kararını “bir kabalık ve sorumsuzluk eylemi” olarak nitelendirdi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ülkenin “devre kesici” önlemlerinin “adil, açık ve şeffaf” olduğunu belirtti. Kendi vatandaşlarına ve yabancı havayollarından gelen vatandaşlara eşit davrandıklarını da sözlerine ekledi.

Devre Kesici Önlemleri Herkese Eşit Şekilde Uygulanıyor

Lijian, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, önlemlerin virüsün sınır ötesi yayılmasını “etkili bir şekilde” engellemede önemli bir rol oynadığını söyledi.

Pekin Kış Oyunları da Covid Önlemlerine Uygun Olacak

Çin, Mart 2020’de sınırlarını büyük ölçüde kapattı. Ve katı “sıfır Covid” politikasına bağlı kalmaya devam etti. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en büyük ikinci hava yolculuğu pazarı olan Çin’e giden ve Çin’den gelen uçuşlar, dünyanın diğer bölgelerinde uluslararası seyahatler yeniden canlanmaya başlasa bile, büyük ölçüde azaldı.

Ayrıca, Pekin Kış Oyunları 4 Şubat’ta başlayacak. Ve katılımcılar çoğunlukla Olimpiyat ehliyeti olan kişilerle sınırlı olacak.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page