top of page

ABD’de Öğrencilere Uygun İşler

Amerika’da öğrenciler için uygun olabilecek iş seçenekleri

Amerikan kültüründe çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra, ki bu yaş genellikle 14’tür, yazları yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışmaya başlarlar. Böylelikle ailelerine muhtaç olmamayı, kendi yaşamlarını kendi başlarına sürdürebilmeyi öğrenirler. Öğrenciler genellikle birçok farklı sektörde yaşlarına göre birçok farklı işlerde çalışabilmektedirler. Bu işler genellikle fast food restoranlar ve eğlence parkları gibi mesleki beceri ve yeterlilik gerektirmeyen işlerdir. Bu yazımızda Amerika’daki öğrencilerin okullarına devam ederken bir yandan para kazanabileceği iş seçeneklerini derledik.

Fast Food Restoranları

Fast food restoranları genelde öğrencilerin çalışma hayatlarındaki ilk işleridir. Bu sadece Amerikalılar için değil yurtdışından okumaya giden öğrenciler için de geçerlidir. Özellikle McDonalds’, en iyi ilk iş olma gibi bir hedefe sahiptir. Restoran çalışanlarının çoğu 16-24 yaş aralığındadır. Yaşlarına göre gençler mutfakta, kasada ya da serviste çalışabilirler. McDonalds’ öğrenciler için çok fazla avantaja sahiptir. Sağlık sigortası sağlarken birçok üniversite öğrenci adaylarına da burs sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı Amerika’da ilk iş olarak en çok tercih edilen yerlerdendir. McDonalds’ gibi diğer fast food restoranları Burger King, Arby’s ve daha birçoğu öğrenciler için uygun işler olabilir. Bunun en büyük sebebi ise kesinlikle esnek çalışma saatleridir. Böylelikle öğrenciler okullarından geri kalmazlar.

Dönemsel İş İmkânları

Amerika’da öğrenci çalışan arayan birçok firma vardır. Örneğin yazları faaliyette olan eğlence parkları, yaz tatillerinde para kazanmak isteyen öğrenciler için çok iyi bir fırsattır. Farklı departmanlarda tecrübelerine veya isteklerine göre çalışabilirler. Öğrenciler parklarda hem çalışıp hem de eğlenebilirler. Parkların, neredeyse tamamı öğrencilere üniversitelerinde burs imkânı sağlamazlar. Ancak zorunlu olarak sağlık sigortaları bulunur. Ayrıca evleri uzak olan çalışanları için konaklama imkânı da sağlayabilirler. Bu tarz işlerin kazançları çok fazla olmasa da öğrencilere para kazanırken eğlenme fırsatı sunduğu için çokça tercih edilmektedir.

Market Sektörü

Öğrenciler için bir diğer çalışma imkânı ise süpermarketlerdir. Amerika’da süpermarketlerin sayısı oldukça fazladır dolayısıyla da buralarda iş bulmak da kolaydır. Çalışma şartlarının da çok zor olmaması, nispeten iyi maaş vermeleri ve de tabi ki sağlık sigortası yapmaları marketleri öğrenciler için tercih edilen iş yerleri arasına koymuştur. Süpermarketlerde yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışarak asgari ücret veya ona yakın bir miktar kazanarak kendi geçimlerini kendileri sağlayabilirler. Sayıları oldukça fazla olan Walmart, ALDI ve Costco bunlardan bir kaçıdır.

Mağazacılık

Amerika’da öğrencilerin çalışabileceği bir diğer sektör ise mağazacılıktır. Mağazalarda yine yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışabilirler. Genellikle kasiyer veya satış danışmanı olarak çalışabilirler. Avantajları olarak iyi denebilecek maaş, sosyal güvence ve çoğunlukla yemek ücretinin firma tarafından karşılanması sayılabilir. Fakat avantajları olduğu kadar bir hayli yorucu da bir iştir. Çalışanların mesai saatleri boyunca ayakta durmak durumunda olmaları muhtemelen onları en çok zorlayacak faktördür.

Eczane-marketler

Öğrencilerin kasiyer, reyon sorumlusu ve satış danışmanı olarak çalışabilecekleri bir diğer iş ise eczane-marketlerdir. Amerika’da oldukça yaygın olarak bulunan eczane-marketler de yarı zamanlı öğrenci çalıştırmaktadır. Maaşlarının ortalamaya yakın olması, sağlık sigortasına sahip olması ve de esnek çalışma saatleri öğrencilerin tercih etme nedenlerindendir. En çok tercih edilen iki firma ise Walgreens ve CVS Health firmalarıdır.

Teknoloji- Teknik Servis

Çalışmak isteyen öğrenciler için iş imkânları oldukça fazladır. Amerika’da bulunan zincir olsun veya olmasın teknoloji mağazaları da ihtiyaçlarına göre tam zamanlı veya yarı zamanlı öğrenci çalıştırmaktadır. Bu mağazalardan yerel olanları genelde teknik servis hizmeti de vermekte olup çalıştırdıkları öğrenciye işi öğretmek isterler. Öte yandan zincir mağazalar ise öğrenciler genelde kasiyer olarak veya satış danışmanı olarak çalıştırmaktadırlar.  İyi bir maaşa ve sosyal güvenceye sahip olsalar da mesai saatleri boyunca ayakta durmak tıpkı mağazacılık sektöründe olduğu gibi öğrenciler için yorucu olabilmektedir.

Garsonluk

Öğrencilerin en çok tercih ettiği işlerden bir başkası ise şüphesiz garsonluktur. Garsonluğun en çok tercih edilmesinin ana nedenlerinden biri ise maaşlar düşük gözükse de Amerika’daki bahşiş kültürünün oldukça yaygın olmasıdır. Bu şekilde maaşları ortalamanın üzerinde bir oranla yükselecektir. Garson maaşları asgari ücretle kıyaslandığında da oldukça yüksektir. Özellikle de iyi bir restoranda garsonluk yapıyorsanız günlük kazancınızın 200$ üstünde olması çok muhtemeldir. Bu yüksek maaşın yanında tabi ki garsonluk oldukça yorucu bir meslek olacaktır. Ancak öğrenciler genelde yarı zamanlı olarak çalıştıkları ve getirisi de fazla olduğu için bu yorgunluğu göz ardı etmektedirler.

Kuryelik

Öğrenciler için bir diğer yüksek gelir getiren işlerden biri ise kuryeliktir. Son yıllarda gelişen bu sektör, esnek çalışma saatleri, yüksek maaşlar ve sosyal güvence nedeniyle oldukça tercih edilir bir iş oldu. Hem metropol şehirlerde hem de küçük şehirlerde bu hizmetlerin olması ise Amerika genelindeki öğrenciler için avantajlı bir iş olmasına neden olmuştur. Yemek ve market alışverişlerini uygulama üzerinden sipariş veren müşterilere ileten kuryeler, hem uygulamadan maaş ve prim hem de müşteriden bahşiş kazanma şanslarına sahipler.

En büyük avantajlarından bir diğeri ise kurye olmak için herhangi bir motorlu taşıta ihtiyacınızın olmaması. Elinizdeki bisikletle veya bisikletiniz yoksa da çok uygun fiyata alabileceğiniz bisikletle kurye olabilirsiniz. Çalışanlar için özellikle de öğrenci olanlar için bir diğer avantaj ise istedikleri kadar çalışabilmeleridir. Böylelikle okullarını aksatmadan çalışabilmektedirler. En çok tercih edilen firmalarda birkaçı ise Uber Eats, Doordash ve Instacart’tır.

Sinema Salonları

Dünyanın en gelişmiş sinema sektörünün bulunduğu Amerika’da sinema salonları, öğrencilerin tercih ettiği bir diğer çalışma alanıdır. Sinema salonları çalıştırdıkları öğrencilere birçok avantaj sağlamaktadırlar. Sağlık sigortası tabi ki olmazsa olmaz. Öğrencilere mesai aralarında da maaş ödemeleri ve eğitimlerine katkıda bulunmaları ise en büyük avantajlardan. Bunların yanında teklif edilen nispeten iyi maaş ve çalışan indirimleri hatta bazı firmalar çalışanlarının filmleri ücretsiz izlemelerine bile izin vermektedir.

Bu kadar avantaj bir arada olunca üstüne bir de çalışma ortamının diğer iş sektörlerine göre nispeten daha rahat ve de yapılan işin çok yorucu olmaması, aksine eğlenceli olması öğrenciler en çok başvuru yaptığı işlerden biri olmasına sebep olmaktadır. Yapılan işler ise genel olarak müşterileri karşılayıp biletlerini kontrol etmek ve koltuklarına kadar eşlik etmek, salonun temizliği ve biletlerin satışı gibi fiziksel olarak yorucu olmayan işlerdir.

Online İş İmkânları

Öğrencilerin yapabileceği bir diğer avantajlı iş ise serbest çalışan olarak çalışmaktır. Bu şekilde çalışarak para kazanan yüz binlerce öğrenci bulunmaktadır. Özellikle Amerika’daki popüler sitelerdeki ilanlara başvurarak veya kendinize profil oluşturarak evinizden veya istediğiniz herhangi bir yerden çalışabilirsiniz.

Bu işler bazı yeterlilikler gerektirdiği gibi çok basit işler de olabilir. Örneğin web tasarım alanında yetkinliğiniz varsa, internet sitesinin tasarımının yapılması işini alabilir ve para kazanabilirsiniz. Ya da herhangi bir alanda bilginize güveniyorsanız bu alanda ders almak isteyen birine uzaktan ders vererek de para kazanabilirsiniz. Bunları seçmek tamamen size kalmış. Ayrıca hiçbir yetkinliğiniz olmadan da çevrimiçi anket doldurarak veya satış yaparak da para kazanabilirsiniz.

Ayrıca Amerika’da öğrencilere uygun şehirleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

38 görüntüleme

Comments


bottom of page