top of page

ABD’de Üniversite Diploması Önemli Mi?

Dört yıllık bir üniversite diplomanız yoksa, yalnız değilsiniz. ABD’deki çalışma çağındaki yetişkinlerin çoğunluğu bunu yapmıyor.

ABD'de Üniversite Diploması Artık Önemsiz

Google, Amazon ve Salesforce gibi büyük teknoloji devleri de dahil olmak üzere mavi yakalı işverenlerde işlere yol açan büyüyen beyaz yakalı çıraklık programları ağı sayesinde şansınız düşündüğünüzden daha yüksek olabilir.

Çözülmeye Çalışılan 2 Sorun Var

Bu tür programlar ücretli, iş başında eğitim, sosyal haklar, koçluk, çalışan ve yeni mezun olmuş kişilere erişim ile sonuçlanır. Son beş yıldır işverenler iki sorunu çözmeye çalışıyor.

Biri, uzun süredir öngörülen vasıflı işgücü sıkıntısı özellikle teknoloji alanında. Diğeri, işe alım ve terfi uygulamalarında sistematik eşitsizlikleri ve bilinçsiz önyargıları ortadan kaldırmaya ihtiyaç duyduğu gerçeği.

Artık Çalışanda Aranan Tek Özellik: Yüksek Potansiyel

Hiçbir ırk, etnik köken, cinsiyet veya diplomanın yetenek üzerinde tek bir güç olmadığı artık daha fazla kabul edildiğinden, işverenler rekabetçi kalabilmek için yüksek potansiyele sahip aday arayışını genişletmeleri gerektiğinin farkına vardılar.

2016 yılında Şikago’da ilk çıraklık programını oluşturan ve o zamandan beri 35 şehirde 1.200 çırak kazandıran, danışmanlık firması Accenture’ın kıdemli yönetici direktörü Pallavi Verma, “Biz yetenek temelli bir şirketiz. Bu bizim tek varlığımız.” dedi. “Program yetenek stratejimizin bir parçası.” diye ekledi.

Year Up’ın Ana Amacı Azınlıklara Ayrımcılığı Azaltmak

Year Up, 29 ABD bölgesinde harçsız, üniversite kredisine uygun iş eğitimi sağlayan bir kuruluş. Ve ülke çapındaki birçok kar amacı gütmeyen kuruluş ve topluluk derneği gibi, yüksek potansiyele sahip çıraklar bulmak için Accenture gibi işverenlerle ortaklık kuruyor.

Year Up'ın Ana Amacı Azınlıklara Ayrımcılığı Azaltmak

Grubun ana misyonu, özellikle azınlık başvuru yapanlar için fırsat ayrımını azaltmaya fayda sağlamak. Year Up’ın kurumsal angajman sorumlusu Morris Applewhite, “Dört yıllık bir üniversite diplomasına sahip olmak, Siyahi Amerikalıların %70’ini ve Latinlerin %80’ini hariç tutar” dedi.

İş Eğitimi Sağlayan Kuruluşlar Kişiye Büyük Bir Deneyim Olanağı Sunmakta

Year Up, potansiyel adayları bir işverene tavsiye etmeden önce kurumsal bir iş için adayları hazırlamak adına özel olarak iş ve teknik beceri eğitimi sağlamakta.

Birkaç yıl önce, şimdi 30 yaşında olan Chance Rodnez, Year Up’ın ücretsiz eğitim programlarından birinden mezun olduktan sonra Accenture’a giden yolu buldu. Accenture çırağı olarak çalıştıktan sonra tam zamanlı bir genç analist olarak işe alındı. O zamandan beri, iki kez terfi ettiğini ve şimdi bir Cloud (Bulut Bilişim) teknolojisinde kıdemli analisti olarak çalıştığını söyledi.

Rodnez, “Hayatımı değiştiren bir deneyim oldu” dedi.

IBM, 1000’den Fazla Çırağı Eğitecek ve Birçoğunu İşe Alacak

IBM, 2017’de başlayan bir çıraklık programı oluşturan ilk teknoloji şirketlerinden biriydi.

IBM’in kariyer, beceri ve performans direktörü Kelli Jordan, bu yılın sonuna kadar 1.000’den fazla çırağı eğitmiş ve bu çırakların çoğunu işe almış olacağını söyledi.

Şirkete göre, ortalama çırak maaşı, bir kişinin çalıştığı ortalama yerel gelirden yaklaşık %50 daha yüksek.

Amerika’da çalışmak ve hangi mesleğin nasıl daha kolay iş bulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

IBM, 1000'den Fazla Çırağı Eğitecek ve Birçoğunu İşe Alacak

Daha Fazla Çıraklık Programı İmkânı

Çıraklık eğitimlerinin geçerliliğine inanmak için sebepler var. Bu eğitimler sayesinde işe alımda derecelerden ziyade becerilere daha fazla önem verilmesi artacak.

Accenture, Aon ile birlikte diğer işverenlerin kendi çıraklık programlarını oluştururken kılavuz olarak kullanmaları için bir taktik kitabı oluşturdu.

Daha Fazla Çıraklık Programı İmkânı

Bu arada, fırsat ve servet boşluklarını kapatmaya artan bir ilgi var. Geçen yılın sonunda, CEO’lardan oluşan bir koalisyon, önümüzdeki on yılda dört yıllık diploması olmayan 1 milyon Siyahi insanı işe alma ve terfi ettirme hedefini ilerletmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen OneTen’i kurdu.

Multiverse İnsanları İş Hayatına Hazırlıyor

Ve yüksek potansiyele sahip çırak adaylarına doğrudan kaynak sağlamak, onları eğitmek ve onlara koçluk yapmak için altyapıya sahip olmayan işverenler, artık onlar için çıraklık programları oluşturmaya ve yönetmeye yardımcı olması için Multiverse gibi bir şirketle çalışabilir.

Multiverse, İngiltere merkezli bir şirket ve 2016 yılında kuruldu. Ve bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyete başladı. Kuruluşundan bu yana, 300’den fazla işverende 5.000 çırağın inceleme, eğitim, koçluk, ağ oluşturma ve yerleştirilmesini sağlamıştır.

Şirket, program katılımcılarının yarısından biraz fazlasının siyahi, yarısının kadın ve üçte birinin yetersiz kaynaklara sahip topluluklardan geldiğini söyledi. Programlarını tamamlayan çırakların büyük çoğunluğu en az iki yıl işverenleriyle çalışmakta.

Şimdiye kadar Multiverse, Google, Verizon ve Class Pass dahil olmak üzere 12 ABD müşterisi satın aldı. Ancak Kuzey Amerika operasyonlarının başkan yardımcısı ve genel müdürü Sophie Ruddock, bu sayının yıl sonuna kadar iki katından fazla olabileceğini söyledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

19 görüntüleme

Comments


bottom of page