top of page

ABD’de Şeker Kamışı Krizi

Bu yıl Andrew Schuman’ın şeker kamışı işine çok fazla sipariş geldi. Ancak işler hiç de iç açıcı değildi.

Denver, Colorado merkezli Hammond’s CEO’su Schuman, “Bu yıl gelen bazı siparişlerimizi geri çevirmek zorunda kaldık. Bu da aşağı yukarı siparişin %10’una denk geliyor” dedi. Talepleri karşılamak için çok fazla çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Hammond's Personel Sorunuyla Karşı Karşıya

Perakendeciler ve çiftçiler gibi şeker üreticileri de, pandemi sırasında yüksek ürün fiyatları, iş gücü kıtlığı, ulaşım ve tedarik zinciri zorluğuyla karşı karşıya kaldı. Ve bu durum tatil sezonunda tam olarak kâr etmelerine engel oldu.

Hammond’s Personel Sorunuyla Karşı Karşıya

ABD el yapımı şeker kamışlarının en büyük toptan tedarikçisi ve bir asırdan fazla bir süredir Hammond’s Candies, hem küçük hediyelik eşya dükkanları hem de büyük marketler için klasik Noel ikramı olan baston şekerleri hazırladı ve paketledi.

Doscher's da Personel ve Malzeme Krizi ile Karşı Karşıya

Schuman, Target, Cracker Barrel ve Cost’a atıfta bulunarak, “Yani Hammond, yerel şekerci dükkanınızdan mobilya mağazanıza, hırdavatçınızdan bildiğimiz bazı büyük mağazalara kadar ülke genelinde binlerce perakendeciye şeker kamışı satıyor” dedi.

Bu yıl, Hammond’ın işçilik maliyeti %30 arttı. Ancak personel sorunu devam ediyor. Schuman, “Bu yıl işçileri işe almak gerçekten zor oldu. Bu muhtemelen, Hammond’s ile ilgili çalıştığım 15 yıl içinde en zorlandığım işe alım süreci oldu. Sadece işe alım süreci zor değildi. Talep ettikleri ücretler de bir o kadar zorlayıcı oldu.” dedi.

Doscher’s da Personel ve Malzeme Krizi ile Karşı Karşıya

Bir Walmart (WMT) birimi olan Sam’s Club, Doscher’s Candy Co.’nun gurme şeker kamışları için bir sipariş verdiğinde, ortak sahibi Greg Clark çok heyecanlandı. Yine de, Doscher’ın Sam’s Club’ın istediği el yapımı şekerlerin yaklaşık %70’ini üretmek için personeli ve malzemeleri olduğunu söyledi.

Bir şirket sözcüsü, “Giderek daha fazla Sam’s Club üyesi, şeker kamışı da dahil olmak üzere dönemsel şekerler için alışveriş yapıyor” dedi. Ve ekledi “Beklenen talebi karşılamak için diğer tedarikçilerden alımları arttırdık ve mümkün oldukça üretimi ileri çektik.”

Dönemsel Şeker Stokları ve Satışları Arttı

Ulusal Şekerciler Birliği ve IRI piyasa verilerine göre, 5 Aralık’ta sona eren beş haftalık dönem için toplam dönemsel şekerleme satışları geçen yıla göre %20 arttı. 

Dönemsel Şeker Stokları ve Satışları Arttı

Perakendeciler, mağaza başına tatil şekeri ürünleri stokunu %9’dan fazla artırdı. Verilere göre mağazalardaki toplam ürün miktarı yaklaşık %23 arttı.

Tedarik Süreci Zorlu Bir Süreçti

Başkan Kirk Vashaw, ABD’nin en büyük şeker kamışı üreticisi Spangler Candy Co.’nun talebi karşılamak için bu sonbaharda ekstra vardiyalar yürüttüğünü söyledi. Ohio merkezli firma, işi geri çevirdi ve kamyonların gecikmesi nedeniyle şekerleme tat programlarını değiştirmek zorunda kalmak gibi tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kaldı.

Kasırga Şeker Krizini de Tetikledi

Schuman’a göre, tedarik zinciri krizi onun Çin’den teşhir ve teneke ambalaj malzemeleri alma gücünü etkiledi. Schuman şeker ve mısır şurubu gibi malzemeleri Colorado’dan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin başka yerlerinden tedarik ediyor.

Schuman,“Tedarik süreci biraz sorunluydu. Bu yüzden bazı işlerimizi kaybettik. Bu süreci biz kontrol edemeyiz. Fakat Ağustos ayında bir plan olduğunu düşündüğünüzde ve Ekim’e tedarik etmeniz gereken ürünler elinize ulaşmazsa bu biraz sorun yaratıyor” dedi.

Kasırga Şeker Krizini de Tetikledi

Sıkışık küresel tedariklerle karşı karşıya kalan bazı şeker tedarikçileri, gıda üreticilerine sınırlı satış yapıyor.

ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre ABD, yıllık şeker ihtiyacının yaklaşık dörtte birini ithal ediyor. Ida Kasırgası ülkenin en büyük ikinci şeker kamışı üreticisi eyaleti olan Louisiana’yı geçtiğinde bu yılki yerli mahsulün bir bölümü yok oldu.

Çoğu Ülkede Şeker Fiyatları Yükselişte

Bu arada, ürün fiyatları yükseliyor ve dünyanın en büyük şeker üreticilerinden ikisi olan Brezilya ve Tayland’da da şeker fiyatları on yılın en yüksek seviyesini buluyor.

Çoğu Ülkede Şeker Fiyatları Yükselişte

Bu ürün fiyatlarında Schuman, şirketin sadece uyum sağlaması gerektiğini söyledi. Schuman, “Fiyatlarımızı bununla mücadele etmek için ayarlamaya çalışıyoruz. Ancak bir kişinin bir şeker kamışı için ödeyeceği çok fazla şey var” dedi.

ABD’de Hükümeti Devreye Girdi

Şeker arzı daralırken, bazı denizaşırı şeker tedarikçilerinin ürünü teslim edememesinin ardından ABD hükümeti şeker ithalat kotalarını ayarladı.

ABD'de Hükümeti Devreye Girdi

Tatlandırıcı Kullanıcıları Derneği ticaret grubu başkanı Rick Pasco, şeker üreticilerinin, yerel yetiştiricileri korumak için ithalatı sınırlayan ve bu nedenle yalnızca şeker üreticilerinin ürünleri için ihtiyaç duyduğu bir kesimi sağlayan ABD şeker politikasından zarar gördüğünü söyledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page