top of page

ABD’de Ev Kiraları Rekor Seviyeye Ulaştı

Bir emlak sitesi olan Realtor.com’un raporuna göre, ABD’de ortalama ev kirası bir yıl öncesine göre %17 artarak 1.792 dolara ulaştı. Stüdyo daire, 1+1 ve 2+1 iki evlerin kiraları geçen yıl çift haneli artışlar kaydetti.

Miami’de Ev Kiralarında Hızlı Bir Artış Yaşandı

Realtor.com baş ekonomisti Danielle Hale, “Son iki yılda kiraların yaklaşık %20 artmasıyla birlikte, kira fiyatlarının yüksek kalması muhtemel. Fakat son zamanlarda hızlanan artışlarda biraz azalma bekliyoruz” dedi.

Bazı şehirlerde kira artışları şaşırtıcı düzeyde. Rapora göre, Miami ortalama kira fiyatının bir yıl öncesine göre şubat ayında %55 artmasıyla en hızlı kira artışını gördü. Onu en iyi 50 şehrin arasında en pahalı yer haline getirdi.

Miami'de Ev Kiralarında Hızlı Bir Artış Yaşandı

Kiraların bir yıl öncesine oranla, Şubat ayında sadece %6 veya daha az arttığı Cleveland, Minneapolis ve Detroit en düşük kira artışlarını gören ABD şehirleri oldu.

San Jose, California, aylık ortalama 3,024 dolar kira ile en pahalı kiralık yer olmaya devam etmekte. Ve onu San Diego, Los Angeles, San Francisco, Miami ve New York City takip etmekte.

ABD Güneş Kemeri Bölgeleri Kiraların En Hızlı Yükselişte Olduğu Yerler Arasında

Güneş Kemeri, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Florida’dan Kaliforniya’ya kadar ülkenin güney ve güneybatı kısımları boyunca uzanan bölgeyi kapsar ve 15 ülkeyi içermektedir. Güneş Kemeri ülkeleri çekici yaşam tarzı ve uzaktan çalışma yeteneği ile yeni sakinleri kendi bünyesine çekmeye devam etmektedir. Sonuç olarak, en hızlı büyüyen 10 kiralama pazarının tümü, dördü Florida’da olmak üzere ABD’nin güney kesiminde yer almaktadır.

ABD Güneş Kemeri Bölgeleri Ev Kiraların En Hızlı Yükselişte Olduğu Yerler Arasında

Miami’den sonra en büyük yıllık kira artışlarına sahip şehirler Orlando, Tampa, Austin, San Diego, Jacksonville, Memphis, ve San Antonio gibi ABD şehirleridir. Bu şehirlerde kira artışları %23 veya daha fazla orana sahiptir.

Bu kira artışlarının nedenin, özellikle genç kiracılardan gelen talep artışından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Miami gibi bir şehirde başlangıç için ev satın almak, kiralamaktan daha uygun olduğu düşünülse de, ev fiyatlarının yükseldiği, ipotek oranlarının tırmandığı ve satın alma fiyatlarının şubat ayından bir yıl öncesine göre %31,6 artışta olduğu da gözden kaçırılmamalıdır.

Kiralar Kişinin Aylık Giderinde Büyük Bir Paya Sahip

Genel bir kural olarak kabul gören şey, aylık konut maliyetleri kişinin gelirinin %30’u veya daha azı şeklinde ödeme yapmasını uygun olmasıdır. Fakat bazı sektörlerde ücretler yükselse bile, kiralar çok daha fazla artması nedeniyle kiralar kişinin aylık gelirden daha büyük bir pay almaktadır.

Güçlü bir göç yaşayan Güneş Kemeri bölgeleri, bir Realtor.com analizine göre kiralanmak için en pahalı yerler arasında yer almaktadır.

Miami'de Ev Kiralarında Hızlı Bir Artış Yaşandı

Kiralamak için en pahalı şehir olan Miami’nin ortalama kirası ayda 2,929 dolardır. Bu da ortalama aylık gelirin yaklaşık %60’ını oluşturmakta ve bu durum orada yaşayacak olan kiracılara ağır bir maliyet yükü yüklemektedir.

Kiraların aylık gelirin %46’sını oluşturduğu Los Angeles dahil olmak üzere ABD’nin ilk 50 şehrinin 14’ünde kira, gelirin %30’unu oluşturmaktadır.

Bu arada, ABD’de en uygun fiyatlı olarak belirlenen şehirler, kiraların arttığı, ancak ortalama gelirin %30’undan fazlasını oluşturmadığı yerlerdir. Buna örnek olarak ise Kansas şehri verilebilir. Oradaki kira bir yıl öncesine göre Şubat ayında %11 artış göstermesine rağmen, aylık 1.216$’lık ortalama kira ile ortalama gelirin sadece %20’sini oluşturmaktadır. Diğer uygun fiyatlı yerler arasında Oklahoma şehri, Denver, St. Louis ve Washington, DC yer almaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

23 görüntüleme

Comentarios


bottom of page