top of page

ABD’de Eyaletler Maske Şartını Kaldırdı

ABD sağlık yetkilileri, tedbirli de olsalar iyimserler. Yeni vakalar sadece beş hafta önce belirlenen pandemi rekorundan %90 oranında düşerken ülke Omicron varyantının neden olduğu benzeri görülmemiş enfeksiyon dalgasından sıyrıldı. Maske şartının kaldırılması bazı eyaletlerin gündeminde.

ABD’de Vakalar Günlük En Az %40 Azaldı

Ulus Omicron dalgasından çıkarken, ABD ve eyalet liderleri, iki yıl önce pandeminin başlamasından bu yana herkesi etkileyen krizi zihinsel olarak aşmaya çalışıyor. Halk sağlığı liderleri, gelecekte kalıcı fakat idare edilebilir bir risk olarak virüsle başa çıkmak için planlar uygulamaya başladı.

ABD'de Vakalar Günlük En Az %40 Azaldı

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, ABD, 15 Ocak’ta günlük 800.000‘den fazla vaka altında olarak günde ortalama 84.000 yeni vaka bildiriyor. Ve düşüş, ülke genelinde yaygın olmakla birlikte son iki hafta içinde tüm ABD bölgelerinde vakalar günlük en az %40 azaldı.

Hastaneye yatışlar da keskin bir şekilde düştü.  21 Şubat Pazartesi itibariyle ABD hastanelerinde yaklaşık 66 bin Covid hastası var. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanından alınan yedi günlük ortalama verilere göre, 20 Ocak’taki 159.000 hasta zirvesinden aşağı.

Ölüm Sayıları Yüksek Fakat Yatışma Belirtileri Bulunmakta

Vakalarda genel olarak birkaç hafta içinde artış gösteren Covid ölüm sayısı arttı. Fakat ölüm sayısı yatışma belirtileri gösteriyor. Ortalama günlük ölümler, 1 Şubat’ta günde yaklaşık 2.600 ile yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Fakat ölümler o zamandan beri 2.000’in altına düştü.

Ölüm Sayıları Yüksek Fakat Yatışma Belirtileri Bulunmakta

Beyaz Saray Covid yanıt koordinatörü Jeff Zients geçen hafta kamuoyuna yaptığı açıklamada, “Henüz hepimizin olmak istediği yerde olmasak da, ülke çapında vakalarda ve hastaneye yatışlarda gördüğümüz çarpıcı düşüşlerden cesaret alıyoruz” dedi.

Omicron varyantı, vakalarda başka hiçbir dalgada yaşanmayan bir artışa neden oldu. Johns Hopkins epidemiyoloğu Jennifer Nuzzo, “Gerçekten hızlı, öfkeli, ani bir sel gibiydi” dedi.

Omicron’un Alt Türü BA.2 Büyük Bir Risk Mi?

ABD doğru yönde hareket ederken Nuzzo, Omicron alt türü olan BA.2’nin toparlanmayı yavaşlatabileceği konusunda uyardı. BA.2, şu anda ABD’de düşük bir seviyede olsa da Omicron varyantından daha bulaşıcı.

Nuzzo, “BA.2’nin kışın gördüğümüz büyük artışa neden olacağını düşünmüyorum” dedi ve Omicron dalgasından sonra popülasyonda muhtemelen makul miktarda bağışıklık olduğuna dikkat çekti.

Nuzzo, enfeksiyonların önemli bir erken uyarı işareti olmaya devam etmesine rağmen, hastaneye yatışlar ve ölümlerin ABD’nin Covid’e nasıl yanıt vermesi gerektiğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi. Omicron genellikle insanları delta varyantı kadar hasta yapmaz, bu nedenle enfeksiyon sayıları tek başına pandeminin toplumu nasıl etkilediğine dair tam bir tasvir sağlamaz.

ABD Korona Konusunda 2020’den Farklı Bir Konumda Yer Alıyor

Nuzzo, ABD’nin artık aşı olmasına rağmen savunmasız kalanları, örneğin bağışıklık sistemi zayıf olan insanları korumaya yönelik güce sahip olduğunu söyledi.

ABD Korona Konusunda 2020'den Farklı Bir Konumda Yer Alıyor

Nuzzo, “Şu anda 2020’dekinden farklı bir durumdayız” dedi. Ve “Aşılarımız var. Nüfusumuzdaki bağışıklık düzeyine çok bağlı olmasına rağmen, vaka bazında daha az ölümcül olma eğiliminde olan bir virüsümüz var. Artık çözüm bulmayı hedeflemek için çok daha fazla gücümüz var.” dedi.

Kaliforniya, pandeminin kriz aşamasını geçmek ve virüsle devam eden yönetilebilir bir risk olarak başa çıkmak için geçen hafta ülkede bir ilk planını uygulamaya koydu. Vali Gavin Newsom, California’nın belirsiz bir geleceğe mümkün olduğunca çok hazırlanmak için son iki yılda geliştirilen araçları kullanarak virüsle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Newsom basın toplantısında, “Hepimiz bu krizin başlangıcında anlaşılmayan şeyin bir bitiş tarihi olmadığını, zafer ilan ettiğimiz bir an olmadığını anladık” dedi.

Kaliforniya planı, virüs bulaşmalarını erkenden tespit etmek için atık su incelemesine dayandırır. Eyalet sağlık görevlileri bir sinyal alırsa, yeni bir varyantın sirküle olup olmadığını belirlemek için genetik dizilemeyi kullanırlar. Daha sonra 45 gün içinde mevcut aşıların, testlerin ve tedavilerin varyanta karşı hala etkili olup olmadığını belirlemek için harekete geçecekler. Devlet ayrıca artan enfeksiyonlardan etkilenen bölgelere test ve sağlık personeli gönderecek.

Eyaletlerde Maske Zorunluğu Kalkıyor Fakat Bazı Alanlarda Bu Durum Geçerli Değil

Omicron dalgası azaldıkça, insanlar halk sağlığı önlemlerinden kurtulmaya can atıyor. New York ve California, kapalı alanlar için evrensel maske yönergelerinin bu ay sona ermesine izin verdi. Fakat okul da maske gereksinimleri şimdilik devam edecek. New Jersey, okulda maskesi takılmasını Mart ayında kaldırıyor.

Eyaletlerde Maske Zorunluğu Kalkıyor Fakat Bazı Alanlarda Bu Durum Geçerli Değil

Nuzzo, yüksek düzeyde aşılama olan eyaletlerde Omicron azaldıkça maske kaldırmanın zorunlu olduğunu söyledi. Fakat kalabalık iç mekanlarda maske takmayı tercih etmenin yine de iyi bir fikir olduğunu söyledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri yakında maske kılavuzunu da güncelleyebilir. Şu anda CDC, aşı durumundan bağımsız olarak herkesin bulaşmanın yüksek olduğu bölgelerde kapalı mekanlarda maske takmasını tavsiye ediyor. Omicron’un azalmasına rağmen, CDC verilerine göre ABD’deki neredeyse her ilçede hala yüksek bulaşma var.

Bununla birlikte, CDC Direktörü Rochelle Walensky geçen hafta, halk sağlığı kurumunun gelecekte virüsle nasıl başa çıkılacağına dair kılavuz yayınlarken, hastane kabullerine daha fazla odaklanacağının sinyalini verdi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

留言


bottom of page