top of page

ABD’de Kenan Fırtınası

Kuzeydoğu, kasırga ve kuvvetli rüzgar esintileri 29 Ocak Cumartesi günü hakimdi ve ABD’nin Doğu Kıyısının da çoğunda etkisini gösterdi.  Yoğun kar yağışı seyahati tehlikeli veya imkansız hale getirdi. Ayrıca kıyı şeritlerini su bastı ve ardından şiddetli soğukların geleceğinin de sinyalini verdi. ABD’de Kenan Fırtınası etkisini şiddetle gösterdi. 

ABD'de Kenan Fırtınası

Baston, Kenan Fırtınası Sayesinde Yeni Bir Rekora İmza Attı

Bu kar fırtınası Kenan fırtınası olarak adlandırıldı ve Virginia’dan Maine’e kadar uzanan 10 eyaletin bazı bölgelerini sarstı. Bu 10 eyalet; Maine, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York ve New Jersey ile Delaware, Maryland ve Virginia’daki Delmarva Yarımadası’nın çoğunda etkisini gösterdi. Philadelphia ve New York bol miktarda rüzgar ve karın etkisi altındaydı, fakat Boston yoğun kar ve rüzgarın hedefindeydi.

Fırtına, Massachusetts’teki Cape Cod’da 83 mil (134 km / saat) kadar yüksek bir hıza ulaştı. Long Island’ın bir bölümünde öğleden sonra 22 inçten (45 santimetre) fazla kar yağdı ve Bayville, New Jersey’de 19 inç (48 santimetre) kar vardı.

Baston, Kenan Fırtınası Sayesinde Yeni Bir Rekora İmza Attı

Meteoroloji uzmanları özellikle cumartesi günü geç saatlerde en yoğun karın beklendiği Boston’da kar yağışını yakından izlediler. Boston bölgesinde bugüne kadar ki kar yağışı rekoru, 2003 yılında belirlenen 27,6 inçtir.

New York City ve Philadelphia bu zamana kadar ulaşan rekorlarını kırmaktan çok uzaktı. Fakat yine de New York Central Park’ta ve Philadelphia havaalanında en az 7,5 inç (19 santimetre) ile önemli bir kar yağışı görüldü.

ABD’de Birçok Ulaşım Sekteye Uğradı

FlightAware’e (ABD, Kanada, Avustralya ile Yeni Zelanda üzerindeki uçuşlar hakkında bilgi veren bir şirket)göre, New York, Boston ve Philadelphia’ya hizmet veren havalimanlarındaki birçok uçuş cumartesi günü iptal edildi. ABD genelinde 4.500’den fazla uçuş iptali söz konusuydu.

ABD'de Birçok Ulaşım Sekteye Uğradı

Bir demir yolu şirketi olan Amtrak, Boston-Washington tüm yüksek hızlı Acela trenlerini ve diğer hizmetleri iptal etti veya sınırladı.

Massachusetts’te 120.000’den fazla ev ve işyeri elektrik kesintisiyle karşı karşıya kaldı. Başka hiçbir eyalet yaygın elektrik kesintileri bildirmedi.

Kenan Fırtınası Nedeniyle Olağanüstü Hal İlan Edildi, Peki Bu Kasırganın Etkisi Nereden Geliyor?

Atmosferik araştırmacılar iklim değişikliğinin ve özellikle de ısınan okyanusun muhtemelen Kenan fırtınasının gücünü etkilediğini söyledi.

Kenan Fırtınasının iki kurtarıcı yanı vardı. Ağaçları zarar verme ve elektrik hatlarını hasara uğratma konusunda daha az zararsız kuru kar hakimdi. Bunun yanı sıra, okulların kapalı olması ve çok az insanın işe gidip geldiği bir hafta sonu zamanına denk gelmesi daha az hasara neden oldu.

Kenan Fırtınası Nedeniyle Olağanüstü Hal İlan Edildi, Peki Bu Kasırganın Etkisi Nereden Geliyor?

Tüm bölgeleri kar fırtınası uyarısı altında olan Rhode Island, acil olmayan tüm karayolu seyahatlerini yasakladı. Massachusetts ise eyaletler arası otoyollarda ağır yüklü kamyonları yasakladı. Ocean City’de ise Maryland, en az bir fit (30 santimetre) kar kaydetti.

New York Valisi Kathy Hochul, insanlara evde kalmalarını tavsiye etti ve fırtına geçtikten sonra sıfırın altındaki fırtına soğukları konusunda uyardı. Devlet cuma akşamı olağanüstü hal ilan etmişti.

Bunları Biliyor Muydunuz?

Ülkeler her sene alfabetik sıraya göre öngörülen fırtınaları adlandırmaktalar. Bu uygulama ilk olarak ABD’ de 1953 yılında uygulanmaya başlandı. Kasırgalara isim verilmesi durumu aynı zamanda birkaç tane kasırga-fırtına olması halinde insanların kafasının karışmamasını amaçlıyor. Önümüzdeki günlerde yaşanan bu fırtınaya ise ‘Kenan’ adı verildi ve alfabetik sıradan seçilerek bu isim kararlaştırıldı. Kenan ismi hem Kur-an’da hem de İncil de geçmekte. Hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar bu ismi aktif olarak kullanmakta.

Bunları Biliyor Muydunuz?

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

10 görüntüleme

Comments


bottom of page