top of page

ABD’de Ocak Ayında 467.000 İş Eklendi

Amerika’nın iş toparlanması Omicron varyantının ülke genelinde hızla yayılmasına rağmen ocak ayında beklenmedik bir artış gösterdi.

Çalışma İstatistikleri Bürosu yaptığı açıklamada, ekonominin geçen ay 467.000 iş eklediğini, bu durumun çoğu ekonomistin beklediğinden önemli ölçüde daha iyi olduğunu belirtti. Restoranlar ve barlar 100.000’den fazla iş ekledi. Perakende, lojistik ve iş hizmetleri işlerindeki pozisyonlar da arttı.

Pandemi Nedeniyle İş Kaybı Beklentisi Yerini, İş Gücü Piyasasının İyileşmesine Bıraktı

Görüş birliği tahminine göre sadece 150.000 iş olduğu varsayıldığı için bu durum şaşırtıcıydı. Pek çok uzman pandemiden kaynaklanan iş kaybı bile bekliyordu. Sonuç olarak ekonomistler bir kez daha yanıldılar.

Wells Fargo ekonomistleri Sarah House ve Michael Pugliese müşterilere bir notta, “Ocak istihdam raporu, neredeyse her şekilde beklentilerin üzerine çıktı. İş gücü piyasasının iyileşmesi, ocak ayında Omicron dalgasının yarattığı sorunu kolayca aştı” dedi.

Pandemi Nedeniyle İş Kaybı Beklentisi Yerini, İş Gücü Piyasasının İyileşmesine Bıraktı

Rapordan önce ekonomistler daha küçük bir kazanç hatta bir düşüş tahmin etmişlerdi. Hastalık izni olmayan işlerde iş yerlerinin kapanması ve işçi devamsızlığının insanların işsiz sayılmasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlardı. Benzer bir olay, geçen kış artan enfeksiyonların geçici olarak Aralık 2020’de işlerin iyileşmesine ağırlık verdiğinde yaşandı.

“Covid Öncesi Sezonluk Kalıplar Artık Geçerli Değil”

ZipRecruiter baş ekonomisti Julia Pollak, “Perakende ve ulaşım istihdamındaki sezonluk artış azaldıkça, ekonomi ocak ayında genellikle 2,5 milyonu aşkın işi azaltıyor. Ancak Covid öncesi sezonluk kalıplar artık geçerli değil” dedi.

Ayrıca House ve Pugliese, “Birçok işyerinde halihazırda yeterli personel bulunmadığından, işverenler normalden daha az işçiyi işten çıkarıyor” diye ekledi.

"Covid Öncesi Sezonluk Kalıplar Artık Geçerli Değil"

Yine de, Omicron varyantı geçen ay Amerikalı işçiler üzerinde damgasını vurdu. Örneğin virüs nedeniyle uzaktan çalışan kişilerin sayısı %15,4’e yükseldi. Toplam 6 milyon kişi, pandemi nedeniyle işyerlerinin kapanması veya işini kaybetmesi nedeniyle daha az saat çalıştıklarını veya hiç çalışmadıklarını belirtti.

İşsizlik Oranı Hâlâ Pandemi Öncesi Seviyesinde

Glassdoor Kıdemli Ekonomisti Daniel Zhao, ortalama çalışılan saat sayısının düştüğünü ve “daha fazla işçinin hastalık, karantina veya ailevi yükümlülükler nedeniyle çalışma saatlerini azaltmak zorunda kalması ve tüm bu durumlar da pandeminin etkisinin hâlâ devam ettiğini gösteriyor” dedi.

İşsizlik oranı, Haziran 2021’den bu yana ilk artış olan %4’e yükseldi. İş gücüne katılım oranı, daha fazla insanın iş gücüne girmesiyle Aralık’taki %61,9’dan %62,2’ye çok az yükseldi. İşsizlik oranı hâlâ pandemi öncesi seviyesinin altında seyretmekte.

İşsizlik Oranı Hâlâ Pandemi Öncesi Seviyesinde

Tüm bunlara rağmen, ocak ayı raporu, istihdamdaki toparlanmanın hâlâ yolda olduğunu vurguladı.

İstihdamdaki toparlanma Başkan Joe Biden için güzel bir rapor oluşturuyor. Ekonomi, görevdeki ilk 12 ayında 6,6 milyon iş ekledi ve bu durum bir başkan için şimdiye kadarki en iyi ilk yıl oldu.

Amerika’da iş bulmak ve çalışmak hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

2021 İş Büyüme Oranı Geçen Yıla Oranla Daha Başarılı

Bu arada, BLS(İşçi İstatistikleri Bürosu)’den gelen veri revizyonları, kış istihdamı kazanımlarının önceden beklenenden çok daha güçlü olduğunu gösterdi. Kasım ve Aralık arasında, eklenen pozisyon sayısı başlangıçta bildirilenden 700.000’den fazla iş oldu. Benzer şekilde, Ocak ve Şubat 2021’de de istihdam kazanımları daha güçlüydü.

Ancak yaz boyunca, revizyonlar tam tersini yaptı. Haziran ve Temmuz aylarındaki istihdam değişikliği, daha önce bildirilenden 800.000 pozisyon daha düşüktü.

Bu rakamlar çok büyük ve tonlarca haneyi etkiliyor. Özetlemek gerekirse, 2021 iş büyüme rakamlarında yapılan revizyonlar iş gücü piyasasındaki toparlanmanın geçen yıl ilk düşünülenden daha pürüzsüz olduğu anlamına geliyor.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page