top of page

ABD’de Ocak Ayında Ev Fiyatlarında Artış

Ocak ayında ev fiyatları bir yıl öncesine göre %15,4 oranında arttı. Ev stoklarının yeni bir rekor düşük seviyeye ulaşmasıyla konut fiyatları Ocak ayında yükseldi.

Ev Stoklarının Yetersizliği Nedeniyle Ev Fiyatlarında Artış Yaşandı

Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre, geçen ay bir evin ortalama fiyatı bir yıl öncesine göre %15,4 artarak 350,300 dolara ulaştı. Fakat, ev satışları için daha durgun bir zaman olma eğiliminde olan Ocak ayı için en yüksek fiyattı.

Ev Stoklarının Yetersizliği Nedeniyle Ev Fiyatlarında Artış Yaşandı

Müstakil ev, kasaba evleri ve kooperatifleri içeren mevcut evlerin satışları Aralık ayına göre %6,7 oranında arttı. Fakat büyük ölçüde satın alınacak çok az ev olduğu için bir yıl öncesine göre %2,3 oranında düştü.

Ocak ayının sonunda, satın alınabilecek evlerin stokları geçen yıla göre %16,5 düşüşle tüm zamanların en düşük seviyesi olan 860.000’e geriledi. Bu, NAR’ın 1999’da takip etmeye başlamasından bu yana en düşük seviye. Mevcut aylık satış hızında, arz sadece 1,6 ay sürecek ve bu da rekor derece de düşük.

Yun, “Piyasadaki evlerin stokları ne yazık ki tükenmiş durumda.” dedi.

Evlerin Mevcut Olma Durumu ve Satın Alınabilirliği  Fiyat Seviyesine Bağlı

Yun, 500.000 dolar ve altındaki evlerin tükendiğini, arzın daha yüksek fiyat aralığında arttığını söyledi. Bu tür fiyat artışları alıcıları yüksek gelirli tüketicilere yönlendirmeye devam edecek. Böylece ilk kez ev alacaklar için uygun ev bulunmayacak, dedi.

Evlerin Mevcut Olma Durumu ve Satın Alınabilirliği  Fiyat Seviyesine Bağlı

Ev Satın Alımlarında İlk Kez Ev Alanlar Yatırımcılardan Daha Az Oranda

İlk kez ev satın alanların pazardaki payı tüm zamanların en düşük seviyelerine yakındı. Ocak ayındaki satışların yalnızca %27’si ilk kez ev satın alanlara yapıldı. Bu oran bir yıl önce %33 değerindeydi.

Ev Satın Alımlarında İlk Kez Ev Alanlar Yatırımcılardan Daha Az Oranda

Aynı zamanda, bireysel yatırımcılar veya ikinci kez ev alacak olanlar bir yıl önce %15 değerinde olan evlerin %22’sini Ocak ayında satın aldı. Ocak ayındaki ev satışlarının dörtte birinden fazlası, bir yıl önce %19’a göre tamamı nakit olarak gerçekleşti.

Muhtemel ev alıcıları daha büyük iş fırsatları ve satın alınabilirlik arayışında olduğundan, Yun daha fazla insanın Güney’e ve Sunbelt’e taşındığını ve orada satış sayısını ve fiyatları daha da yükselttiğini söyledi.

Güney’de mevcut ev satışları Ocak ayında Aralık ayına oranla  %9,3 arttı. Bölgedeki ortalama fiyat, bir yıl öncesine göre %18.7 artarak 312.400 $ oldu. Üst üste beş ay boyunca Güney en yüksek değer kazanma hızına sahipti.

Yun, “Güney eyaletlerine göç, diğer bölgelere kıyasla daha yüksek ev satışlarına ve hızlı yükselen ev fiyatlarına açıkça yansıyor” dedi.

Amerika’da evler ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Yükselen İpotek Oranlarına Karşı Yarış

Ayrıca konut piyasasında aciliyet yaratan ipotek oranları yükseliyor. Geçen ay, ev alıcıları, %4’e yaklaşan düşük ipotek oranlarını durdurmak için mücadele verdi.

Mülkler genel olarak Ocak ayında sadece 19 gün boyunca piyasadaydı. Bu, yaz boyunca 17 günlük rekor hızdan biraz daha yavaş. Ama evlerin ortalama 21 günde satıldığı bir yıl öncesine göre daha hızlı. Ocak 2022’de satılan evlerin dörtte üçünden fazlası bir aydan daha kısa bir süredir piyasadaydı.

Yükselen İpotek Oranlarına Karşı Yarış

Yun, yükselen ipotek oranlarının piyasadaki en az iki grup için sorun olduğunu söyledi.

Yun,“Birincisi, faiz oranları daha düşükken ipotek için zar zor nitelikli olan bazı orta gelirli alıcılar artık ipotek alamayacaklar” dedi ve “İkincisi, California ve New York City metro bölgesi gibi pahalı pazarlardaki tüketiciler, artan oranlar nedeniyle aylık ödemelerde yaklaşık 500 ila 1.000 ABD Doları’nın yükünü hissedecekler.” diye ekledi.

Fakat,  Realtor.com’un baş ekonomisti Danielle Hale, artan oranlar ve enflasyon dahil olmak üzere konut bütçesi önceliklerini ek olarak baskı yapabilecek faktörler karşısında bile, alıcıların şimdiye kadar dirençli olduğunu söyledi.

Hale, “Konut piyasası ivmesi, 2022’de yükselen ipotek oranlarıyla test edilecek” dedi.

Hale, “Beklentimiz, artan işyeri esnekliği gibi pandemi sonrası değişiklikler, alıcıların coğrafi arama ufuklarını genişletmelerine ve arayabilecekleri uygun fiyatlı bir yer bulmalarına olanak tanıdığından, 2022 boyunca konut satışlarını nispeten yüksek bir seviyede görmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Komentarai


bottom of page