top of page

ABD’de Renkli Çiçek Konumları

Sıcaklıklar artmaya başladıkça ve kış bahara döndükçe, ABD’deki manzaralarda birçok güzel çiçek açmaktadır. İster bu baharda ister yazda bir gezi planlıyor olun, binbir renge tanık olmak için en iyi ABD noktaları Kuzeybatı Pasifik’ten ülkenin başkentine kadar uzanmaktadır. Bu güzellikleri görmek için harika yerlerden birini gezi planınızda mutlaka yer vermelisiniz.

Haydi gelin ABD’de renk renk açan çiçeklerin bölgelerine birlikte bakalım.

Skagit Valley Tulip Festival- Skagit Valley, Washington

Her yıl Nisan ayında, kuzey Washington Eyaletindeki Skagit Vadisi’ne binlerce ziyaretçi gelmektedir. Bu ziyaretçi akını, lalelerin açışının kutlaması olan Skagit Vadisi Tulip Festival ( Skagit Vadisi Lale Festivali) gerçekleştiği zamanda olmaktadır. Ay boyunca düzenlenen bu festivalde ziyaretçiler, bu renkli çiçeklere hayran kalabilir ve çiçekler arasında keyifli bir gezintinin tadını çıkarabilirler.

Çiçeklerin görüntüsü arka planda yükselen Baker Dağı ve Cascade Dağları ile daha da çarpıcı olduğu için bu görüntüleri fotoğraflamak isteyebilirsiniz bu nedenle yanınızda kaliteli çekim yapan telefon ya da fotoğraf makinanızın bulunması önerilebilir. Ayrıca sıcak hava balonu turu ile yukarıdan bile bu eşsiz görüntülerin tadını çıkarabileceğiniz bu etkinlikte, sokak festivallerinden sanat gösterilerine kadar her türlü etkinlik düzenlenmektedir.

ABD'de Renkli Çiçek Konumları : Skagit Valley Tulip Festival- Skagit Valley, Washington

Antelope Valley – Lancaster, California

Los Angeles’tan sadece iki saat uzaklıktaki Lancaster’daki 1.780 dönümlük Antelope Valley, canlı tarlaları ve ilkbaharda parlak sarı, kırmızı ve turuncu haşhaşlarla kaplı tepeleriyle ünlüdür.  Ayrıca Antelope Loop Trail’i yürüyerek veya bisiklete binerek gezip renk renk haşhaşların görüntüleri eşliğinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

ABD'de Renkli Çiçek Konumları : Antelope Valley - Lancaster, California

Mount Rainier National Park – Washington

Yaz ayı, ünlü kır çiçeği dolu çayırları görmek için Mount Rainier National Parkı’na gelme zamanıdır. Burası her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında ateş yosunu, hint boya fırçası, mor kayan yıldızlar, çığ zambakları ve daha pek çok renkli çiçeğe ev sahipliği yapmaktadır. Chinook Geçidi’nin zirvesindeki Tipsoo Gölü çevresindeki manzara; gölün yakınında kıvrılan acı baklanın sarıları, portakalları, pembeleri ve morları, Hint boya fırçası ve muhteşem Rainier’in manzarasını sunan doğa parkurları ile her fotoğrafçının zevkle çekeceği kareler ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca Skyline Trail, çiçek manzarası için başka bir harika rotadır.

ABD'de Renkli Çiçek Konumları

Texas Hill Country

Texas Hill Country, genellikle Mart ve Nisan aylarında açan devlet çiçeği olan bluebonnets ile ünlüdür. Burnet ve Mason arasındaki otoyol şeridi o kadar muhteşem görüntülere sahip ki, gözlerinizi yoldan ayırmak fazlasıyla zor olacaktır. Seyahatinizi her Nisan ayında Chappell Hill’de düzenlenen Bluebonnet Festivali çevresinde planlayıp bluebonnetsin eşsiz güzelliğinde huzur bulabilirsiniz.

Texas Hill Country çiçek

Rose Test Garden – Portland, Oregon

1889’da, Georgiana Burton Pittock tarafından Portland Rose Society kurulmuştur. Pittock, arkadaşlarını bahçesinde yetiştirdiği gülleri görmeye davet ettikten sonra herkes güllerin güzelliğine hayran kalmıştır. Şehir sakinleri bu güzelliği daha fazla büyütmek istemişlerdir ve bu nedenle güller dikmişlerdir. Şehir kısa sürede rengarenk hale gelmiştir. Bu durum Portland‘ın takma adı olarak Güller Şehri olmasına yol açmıştır ve 1917’de Rose Test Garden (Gül Test Bahçesi) kurulmuştur.

Gül Test Bahçesi, Birinci Dünya Savaşı bombalamalarıyla yok olmaları durumunda Avrupa güllerinin türlerini korumak için geleceği düşünen vatandaşlar tarafından tasarlanan en eski halka açık test bahçesidir. Bugün bahçe her biri keşfedilecek ilginç bitkileri sergileyen çok sayıda bölüme ayrılmış ve minyatürler de dahil olmak üzere yeni gül çeşitleri geliştirmektedir.  Ziyaretçiler burada Haziran ayında binlerce gül arasında dolaşabilirler.

Rose Test Garden - Portland, Oregon

Blue Ridge Parkway – Virginia and North Carolina

Blue Ridge Parkway, Virginia ve Kuzey Carolina boyunca 469 mil uzanmaktadır. Shenandoah Ulusal Parkı’nı Great Smoky Dağları Ulusal Parkı’na bağlamaktadır. İlkbaharda neredeyse tüm yol, başka hiçbir yerde göreceğiniz hiçbir şeye benzemeyen bir çeşitlilikle kır çiçekleri ile dolu olmaktadır. Yol boyunca yaklaşık 1.600 farklı bitki türünün yüzde 80’inden fazlası kır çiçekleridir. Bu çiçeklerin görüleceği en iyi zaman nisan sonu ile mayıs ortası arasındadır.

Blue Ridge Parkway - Virginia and North Carolina

Washington D.C.

Washington D.C., kiraz çiçeklerinin açılışını kutlayan dünyanın en popüler çiçek festivallerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Pembe ve beyaz çiçekler, her yıl Mart ayı sonlarında ve Nisan ayı başlarında binlerce kişiyi bünyesine çekmektedir. Fakat sıcaklıklar arttığında daha erken açabilirler. Kalabalığa uğramadan bu muhteşem görüntüyü izlemek için en iyi seçenek, sabahın erken saatlerinde Gelgit Havzasını ziyaret etmektir.

Washington D.C.

Crested Butte, Colorado

Colorado Rockies’te yer alan Crested Butte, yalnızca kış sporları ile değil, aynı zamanda dağ yürüyüşlerini içeren yaz eğlenceleriyle de tanınmaktadır. West Elk Dağları, renkli kır çiçeği sergileriyle ünlü bir bölgedir. Pembe, turuncu ve altın alpin kır çiçeklerinin eşsiz koleksiyonu o kadar etkileyicidir ki, yıllık Kır Çiçeği Festivali’nin kurulmasına yol açmıştır. Burada kır çiçeği görüntülerini hayranlıkla izlemenin yanı sıra yüksek yollarda yürüyüş yapılabilir veya dağ bisikletine binilebilir. Ayrıca uzaktaki zirvelerin sahip olduğu yemyeşil çimenlerin ve nadir dağ ayçiçeklerinin manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Crested Butte, Colorado

Columbia River Gorge – Hood River Valley, Oregon

Columbia River Gorge, Columbia Nehri boyunca 80 mil boyunca uzanmaktadır ve yıl boyunca muhteşem manzaralar sunmaktadır. Burada ilkbahar geldiğinde binlerce sarı Oregon ayçiçeği olacaktır. Güneşli yamaçlar ve açık Ponderosa ormanlarının rengarenk olması nedeniyle ziyaretçilerde hayranlık uyandıracaktır.

Geçidin doğu ucuna doğru Hood River Vadisi, yalnızca ayçiçeklerinin değil, pembe ve beyaz meyve ağacı çiçeklerinin de merkezidir. Baharın gelişi bölge genelinde, çeşitli etkinliklerin yer aldığı ve üç haftalık bir etkinlik olan Blossom Time’da kutlanmaktadır.

Columbia River Gorge - Hood River Valley, Oregon

Desert Botanical Gardens – Phoenix, Arizona

Yaklaşık 17.000 çöl bitkisi türünün sergilendiği ve büyük bir araştırma merkezine ev sahipliği yapan Phoenix’teki Desert Botanical Gardens’ta yetişen tüm bitkiler keşfedilmeye değerdir. Burada, çöl kır çiçekleri ve bitkileri gibi beş tematik yol boyunca görülebilen 50.000’den fazla bitki çeşidi vardır. İki dönümlük bir kır çiçeği sergisi ilkbaharda; çöl acı baklası ve Meksika gelincikleri gibi çiçeklerin en yoğun çiçek açmasıyla Mart ve Nisan aylarında kutlanmaktadır. Burada ayrıca botanik sanatından çöl peyzajına kadar her konuda atölye çalışmaları ve konferanslar da mevcuttur.

Desert Botanical Gardens - Phoenix, Arizona

Chicago Botanic Garden – Chicago, Illinois

Chicago Botanik Bahçesi; altı mil kıyı şeridi, iki düzineden fazla bahçe ve dört doğal alana sahip dokuz adada, 385 dönümlük bir alana yayılmıştır. Kentin bilinen sert hava koşullarına dayanmak zorunda kalan türlerin dayanıklılığını örnekleyen çiçek açan gül de dahil olmak üzere 2,4 milyondan fazla bitki içermektedir. Burası tam olarak görülmeye değer birçok çiçeği bünyesinde barındırmaktadır.

Chicago Botanic Garden - Chicago, Illinois

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page