top of page

ABD Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günden güne popülaritesi artan bir durum : Amerika’da doğum yapmak

Amerika Birleşik Devletleri, dünya genelinde en çok göç edilmek istenen ülkelerden biridir. Her yıl binlerce kişi yasal veya kaçak yollardan Amerika’ya göç etmektedir. Amerika’ya göçün bu kadar revaçta olmasının sebebi ise genellikle göçmen adaylarının kendi ülkelerindeki şartların Amerika’daki yaşam şartlarından kötü olmasıdır. Günümüzde Türkiye’de de yapılan anketlerde sayıları azımsanamayacak kadar kişi Amerika’ya göç etmek istemektedir.


Amerika’ya göç edebilmenin birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan çoğu vize, greencard veya iltica yolu ile olabilirken bir diğer yol ise Amerika’da doğum yapmaktır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde doğan her çocuk doğal olarak Amerikan vatandaşı sayıldığından Türkiye’den de olmak üzere, maddi imkânı bulunan birçok anne adayı, çocuklarının ve kendilerinin geleceği için doğumu  Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmaktadır.


Ancak Amerika’da doğum yapmanın tek sebebi vatandaşlık hakkı kazanmak değildir. Amerika’da doğum yapmak pek çok farklı sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Bunlardan ilki doğum yapacak kişilerin Amerika’da tatil yapmak istemesidir. Doğuma birkaç ay kala Amerika’ya giden aileler doğumdan önce Amerika’da tatil yaparak doğum öncesi streslerini atmaktadırlar. Amerika’daki tıbbi hizmetlerin seviyesinin en üst düzeyde alınabileceği konusu ise Amerika’da doğum yapmanın ve doğum sırasında endişe duyulmamasının en önemli etkenlerinden birisidir.


Amerika’da Doğmuş Çocuğun Hakları

Amerika’da doğum yapmak, doğan çocuğa doğal olarak Amerikan vatandaşlığı hakkı kazandırdığı için bu durum çocuk açısından oldukça avantajlı olacaktır. Amerikan vatandaşı olmak beraberinde dünyanın en iyi okullarında okuma şansını da beraberinde getirecektir. Pek çok kişinin hayali olan Amerika’da eğitim almak, Amerika’da doğan biri için oldukça kolay olacaktır. İşte aileler tam da bu yüzden Amerika’da doğum yapmayı tercih etmektedirler. Amerika’nın iyi okullarında eğitim alan çocuklarının geleceklerinin parlak olma ihtimali ailelerin bu fikre sıcak bakmalarını sağlamaktadır.


Amerika’da doğum yapan aileler, aynı zamanda çocukları vasıtasıyla gelecekte Amerikan vatandaşlığına başvuru yapabilmektedirler. Yirmi bir yaşına gelen bir Amerikan vatandaşı, Amerikan vatandaşı olmayan ebeveynlerine sponsor olarak onları da Amerika vatandaşı statüsüne taşıyabilmektedir.

Amerika'da Doğmuş Çocuğun Hakları

Amerika’da doğum yapabilmek için hamileliğin en geç 30-32 haftalarında gitmek doktorlar tarafından tavsiye edilen zaman dilimidir. Hamileliğin bu aşamalarında Amerika’ya gidildiğinde, toplamda 2-2,5 ay gibi bir süre doğumdan önce ve doğumdan sonra Amerika’da geçirilmiş olunur. Bu süreç içerisinde Amerika’da kalınacak yer ve hastane işleri halledilmektedir.


Amerika’da Doğumun Masrafları

Amerika’da doğum yapmak, özellikle de dolar kurunun Türkiye gibi yüksek olduğu ülkelerden gitmeyi planlayan anne adayları için oldukça maliyetli olacaktır. Amerika’da doğum yapmak amacıyla Amerika’ya giden ailelerin sadece sağlık hizmetleri için yapacağı harcamalar yaklaşık olarak 10.000$ civarında olacaktır. Sağlık hizmetlerinin dışında yapılacak konaklama, ulaşım, alışveriş ve daha birçok masraf yapılacaktır. Bunlara bir de Amerika’da doğum için Türkiye’den alınan danışmanlık hizmetinin ücreti de eklenince maliyetler oldukça yüksek olacaktır.


Masrafları ve sürecin ilerleyişini en çok etkileyecek faktörlerden biri de Amerika’da yapılacak olan doğumun, doğumdan ne kadar önce planlandığıdır. Bu sürecin planlaması ne kadar erken yapılırsa konaklama ve ulaşım gibi masraflarda da azalma olacaktır. Türkiye’den Amerika’ya doğum yapmak için gitmek isteyen aileler Türkiye’de yapılan bazı özel sağlık sigortalarının Amerika Birleşik Devletleri’nde de geçerli olduğunu bilmelidirler.


Aileleri Amerika’da doğum hakkında endişelendiren bir diğer konu da yabancı dil bilgisidir. İngilizce dili konusunda yetersiz olan ailelerin bu endişesini giderebilmek için Türkiye’den veya başka ülkelerde anlaşılan danışmanlık firmaları, ailelere bu konuda da tercümanlık ve rehberlik hizmetleri vermektedir. Böylelikle ailelerin Amerika’da iletişim konusunda yaşayabilecekleri muhtemel problemler çözülebilmektedir. Amerika’da birçok Türk doktor bulunduğundan dolayı eğer seçilecek doktor Türk bir doktor olursa bu da aileler açısından oldukça avantajlı bir durum olacaktır. Ayrıca anne adayı doğum sırasında istediği kişinin yanında durmasının isteyebilmektedir ve bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Amerika'da Doğum Masrafları

Türkiye gibi erkek çocuklara sünnet uygulamasının yapıldığı ülkelerden Amerika’ya doğum yapmaya gideceklerin aklındaki bir diğer soru da genellikle erkek çocuklarının Amerika’da sünnet olup olamayacağı konusudur. Amerika’da doğumdan 2-3 gün sonra erkek çocukların sünnet edilmesi oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu uygulama pediatri uzmanlarınca yapılmakta ve aynı zamanda devlet tarafından da teşvik edilmektedir.


Doğum Sonrası İşlemler

Amerika’da doğum sonrası yapılacak işlemler aslına bakılırsa Türkiye’de olduğundan pek farklı değildir. Doğum yapılan eyaletin nüfus idaresine gidilerek bebeğin doğum belgesi alınmalıdır. Eyalet nüfus idaresinden alınan bu doğum belgesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde kimlik olarak kullanılmaktadır.


Türkiye’ye dönüldükten sonra Amerika’dan alınan doğum belgesi yetkili kişiler tarafından Türkçeye çevrilmelidir. Sonrasında Türkçeye çevrilen bu belge ile il nüfus müdürlüğünden Türk kimliği çıkartılabilmektedir. Doğumdan yaklaşık dört hafta sonra ise Amerika Birleşik Devletleri’nden belirtilen adrese yeni doğan bebeğin Sosyal Güvenlik Numarası gönderilmektedir. Bu numara her türlü resmi işlemde kullanılabilen bir belge olduğundan dolayı asla kaybedilmemelidir.


Doğumdan sonra Amerika’dan dönüş için genellikle iki hafta sonra tercih edilmektedir. Eğer herhangi bir sağlık sorunu annede ve bebekte gözlenmemişse uçağa binişte bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak bazı aileler de doktorlarının tavsiyesi üzerine dönüş için üçüncü haftayı bekleyebilmektedirler. Amerika’ya gidişte genellikle turist vizesi alındığı için Amerika’da kalma süresinin uzamasında, alınan vizenin süresine de bağlı olarak bir problem bulunmamaktadır.


Amerika’da doğum hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Doğum Turizmi Kısıtlaması

Doğum Turizmi Kısıtlaması

Amerika’ya her yıl yüz binlerce kişi bu yolla gitmeye çalıştığı için Amerikan hükümeti bu konuya yasal bir sınırlama getirmiş ve doğum turizmi olarak bilinen bu programı zorlaştırmaya çalışmıştır. Bu sektöre en çok talep gösteren ülkelerin başında Çin ve Rusya gelmektedir.


Özellikle Ruslar için Florida eyaletinde lüks doğum turizmi programları bulunmaktadır. Çinliler ise genellikle Pasifik Okyanusu’nda bulunan ve Amerikan toprağı sayılan Kuzey Mariana Adaları’nın en büyük şehri olan Saipan’ı tercih etmektedirler. Bu ada hem maliyet açısından uygunluğu hem de vizesiz girişe izin verdiğinden dolayı çevre ülkeler tarafından doğum turizmi amacıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Bu adada doğanlardan her on kişiden yedisi, adaya doğum turizmi amacıyla gelmiş kişilerin çocuklarıdır. Sayıların bu kadar fazla olmasından dolayı bölgeye uçuş yapan havayolları uçağa binen kadınları fiziki olarak değerlendirmekte ve hamilelik testi istemektedir.


Bir başka kısıtlama da Los Angeles şehrinde yapılmıştır. Doğum turizmini zorlaştırmak amacıyla 2013 yılında on dört adet “maternityhotels” adı verilen doğum turizmine ait otelleri kapatmıştır. Sonrasında da hamile kadınların Amerika Birleşik Devletleri’ne girişi yasaklanmıştır. Sonraki yıllarda çalışmalar ile Amerika’da doğum yoluyla vatandaşlık alınmasını zorlaştıran kanunlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Yapılan birçok kanun çalışması neticesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde doğum yoluyla vatandaşlık alınması yani doğum turizmi 2020 yılının Ocak ayı itibariyle oldukça zorlaştırılmıştır.


Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.


19 görüntüleme

留言


bottom of page