top of page

ABD Fabrikalarında Üretim Yükselişi

ABD fabrikalarındaki üretim, üretimin genel olarak artmasıyla kasım ayında yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Bu yıl sona erdiğinde ise ABD fabrikalarındaki üretim ekonomiye güçlü bir destek sağladı.

FED Raporlarına Göre Ekonomide Yükseliş Hakim

Federal Rezerv (FED) 16 Aralık Perşembe günü yaptığı açıklamada, imalat üretim endeksi geçen ay %0.7 artarak 100,6’ya çıktı. FED, Ocak 2019’dan bu yana imalat üretim endeksinin en yüksek seviyede olduğunu söyledi. Bu durumu ekim ayında %1.4’lük bir toparlanma izledi. Reuters anketine katılan ekonomistler ise fabrika üretiminin %0,7 artacağını tahmin ediyorlardı. Üretim, Kasım 2020 ile kıyaslandığında %4,6 arttı.

FED Raporlarına Göre Ekonomide Yükseliş Hakim

ABD Ekonomisinin %12’si Üretimden İbaret

ABD ekonomisinin %12’sini üretim imalatı oluşturuyor. Harcamalar hizmetlere geri dönmeye başlasa bile, mallara yönelik güçlü talep tarafından destekleniyor. İşletmelerdeki stoklar da son derece azaldı. Ancak Covid-19 salgını nedeniyle tedarik zincirleri oldukça gergin duruyor.

Harcamalar, Covid-19 pandemisi boyunca hizmetlerden mallara yön değiştirerek küresel tedarik zincirlerini zorladı.

Otomobil Fabrikalarında da Üretim Artışı Söz Konusu

Otomobil fabrikalarındaki üretim, Ekim ayında %10,1’lik artışın ardından geçen ay da %2,2 arttı. Bununla birlikte, motorlu taşıt üretimi, küresel bir yarı iletken kıtlığı (çip kıtlığı) nedeniyle bir önceki yılın motorlu taşıt üretim seviyesinin yüzde 5,4 altında kalıyor. Otomobil hariç tutulduğunda, imalat üretimi kasım ayında %0,6 arttı.

Otomobil Fabrikalarında da Üretim Artışı Söz Konusu

Endüstriyel Üretim de Geçen Aylara Göre Artışta

Geçen ay imalat üretimindeki artış nedeniyle madencilikte %0,7’lik bir artışla birleşerek endüstriyel üretimi %0,5 değerine ulaştırdı. Böylece imalat üretimi Eylül 2019’dan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Bunu, ekim ayındaki %1.7’lik bir artıştan sonra izledi. Kamu hizmetleri üretimi ise %0.8 oranında düştü.

Endüstriyel Üretim de Geçen Aylara Göre Artışta

İmalat Sektöründe de Artış Devam Ediyor

Firmaların kaynaklarını tam olarak ne kadar kullandıklarının bir ölçüsü olan imalat sektörü için kapasite kullanımı kasım ayında 0,5 puan arttı. Böylelikle Aralık 2018’den bu yana en yüksek oran olan %77,3’e yükseldi. Sanayi sektörü için toplam kapasite kullanımı en son 0,3 puan artarak %76,8’e yükseldi. Bu, 1972-2020 ortalamasının 2,8 puan altında.

İmalat Sektöründe de Artış Devam Ediyor

FED’deki yetkililer, ekonomide ne kadar “gevşeklik” kaldığına – büyümenin enflasyonist hale gelmeden önce ne kadar devam edebileceğine – dair sinyaller için kapasite kullanım önlemlerine bakma eğilimindedir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page