top of page

ABD Tarafından Mültecilere Destek

Üst düzey bir yönetim yetkilisi 24 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamada ABD, Rusya’nın saldırganlığından kaçan 100.000 Ukrayna vatandaşını kabul edeceğini söyledi.

ABD, Ukraynalı Mültecilere Destek Olmak İçin Yasal Yolları Değerlendiriyor

ABD, Ukraynalı mültecilere yardım vaadini gerçekleştirmek için mülteci desteği ve vize türlerini içeren tüm yasal yolları göz önünde bulundurmakta.

ABD, Ukraynalı Mültecilere Destek Olmak İçin Yasal Yolları Değerlendiriyor

BM Verilerine Göre 3.5 Milyondan Fazla Mülteci Avrupa’nın Batısına Yöneldi

Birleşmiş Milletler (BM) mülteci teşkilatının yayınladığı verilere göre, 3,5 milyondan fazla mültecinin çoğunun Ukrayna’nın Avrupa’da yer alan batı komşularına kaçtığını belirtti.

BM Verilerine Göre 3.5 Milyondan Fazla Mülteci Avrupa'nın Batısına Yöneldi

ABD Mülteci Kapasitesini Genişletmeyi Şu Anlık Düşünmüyor

Üst Düzey yetkili, Beyaz Saray’ın Kongre’den 2022 mali yılı için 125 bin olarak belirlenen yıllık mevcut mülteci sınırını genişletmesini istemek zorunda kalmayacaklarını söyledi. Çünkü bunun daha çok “uzun vadeli bir plan” olduğunu belirtti.

Yetkili, “Hâlâ 125.000 bin mülteci kapasitesine sahibiz. Bu yüzden bu kapasiteyi genişletme ihtiyacını öngörmüyoruz” dedi.

Ek olarak yeni çabayla ilgili bir bilgi notunda Beyaz Saray, “birçok Ukraynalının Avrupa’da ailelerine ve Ukrayna’daki evlerine yakın yerlerde yaşamayı tercih edeceğini” görüşünü yineledi.

ABD Mültecilere Kapısını Açarak Avrupa Ülkelerinin Sorumluluğunu Hafifletmeyi Amaçlıyor

Yönetim “Amerika Birleşik Devletleri’nde aile üyeleri olan Ukraynalıları karşılamaya odaklanan” yeni programları genişletmek ve geliştirmek için çalışmakta.

ABD, tıbbi ihtiyaçları olanlar, gazeteciler ve üçüncü ülke vatandaşları da dahil olmak üzere mülteci popülasyonları arasında en savunmasız olanların korunmasını sağlayacak.

ABD, Ukraynalı mültecilere ülkesini açarak çok fazla sorumluluk üstlenen Avrupa ülkelerinin üzerindeki baskının bir kısmını azaltmaya yardımcı olmaya çalışmakta.

Polonya Cumhurbaşkanından Ukraynalı Mülteciler için Destek Çağrısı

Ukrayna’yı batıyla sınırlayan Polonya, ülkeye geçiş yapan 2 milyondan fazla Ukraynalı mülteci kaydetti. Ancak, Polonya’da kalan mültecilerin sayısı daha düşük. Ve de birçoğu diğer ülkelere yolculuklarına devam etmekte.

Polonya Cumhurbaşkanından Ukraynalı Mülteciler için Destek Çağrısı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris bu ayın başlarında Polonya’ya gitti. Gittiğinde, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, aileleri ABD’de olan Ukraynalıların ABD’ye gelmesine izin veren prosedürleri hızlandırmasını ve basitleştirmesini istedi. Ayrıca Harris Polonya’nın onları bağrına basmasına rağmen, mülteci akını nedeniyle ülkesinin kaynaklarının çok zorlandığı konusunda uyardı.

Biden, Ukrayna için Maddi Destek Sağladı

Ukraynalıların mülteci kabul sürecini hızlandırmak ve Avrupa’ya bölgedeki mülteci akını konusunda yardım etmek de dahil olmak üzere ABD, mülteci krizini ele almak için birçok seçenek düşünmeye başladı.

Biden, Ukrayna için Maddi Destek Sağladı

Biden geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya 4 milyar dolardan fazla insani yardım sağladı. Ve 1,4 milyar doları mülteci krizine yardım amaçlı olmak üzere yasaya uygun bir harcama faturası imzaladı.

Perşembe günkü duyurudan önce Biden yönetimi, ABD’de bulunan Ukraynalıların bir tür insani yardım kapsamında ülkede kalmasına izin vermek de dahil olmak üzere, krizin ortasında Ukraynalı mültecilere yardım sağlamak için adımlar atmıştı.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page