top of page

Alışveriş Rehberi 1 : Outlet Mağazalar

Amerika’da Uygun Fiyatlı Alışveriş Yapabileceğiniz Outlet Mağazalar

Sanayinin ve toplumların nüfus artışıyla birlikte dünya çapında tüketim rakamları da artmıştır. Artan bu tüketimi karşılayacak arz ise zamanla farklı endüstri ve sektörlerin doğmasına neden olmuştur. Modern dünyanın gelişimiyle beraber sektör devleri de ortaya çıkmıştır. Yirminci yüzyıl ile birlikte tüketimin ve üretimin merkezi ise Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Her alanda açılan büyük fabrikalar ve mağazalar ile tüketim kültürü neredeyse Amerikan kültürü olmuştur. Bu denli yüksek tüketim kültürü ile beraber alışverişin şekli de değişmiştir. Amerika, büyük alışveriş merkezlerinin, fabrika satış mağazalarının(outlet) ve buna benzer şekilde çalışan birçok sektörden mağazanın merkezi olmuştur.

Tüketiciler içinse değişmeyen en önemli faktörlerden biri de fiyatlardır. Buna bir alternatif olarak fabrika satış mağazaları (outlet) açılmıştır. Outletler ya da fabrika satış mağazaları adından da anlaşılacağı gibi fabrikadan direkt olarak satışa sunulan ürünlerin satıldığı mağazalardır. Fiyatların nispeten daha uygun olduğu mağazalardır. Bu düşük fiyat politikasının arkasında ise tabi ki fabrikadan aracı olarak satılması vardır. Bir diğer outlet ise birden fazla markanın ürününün satıldığı mağazalardır. Bu tip mağazalarda ise genellikle markaların eski sezon ürünleri veya defolu ürünler uygun fiyatlara satılmaktadır. Bu yazımızda Amerika’nın en çok bilinen outlet mağazalarını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Premium Outlet

Premium Outlet

Premium Outlets, Amerikalı bir emlak devi olan Simon Property Group’a aittir. Indiana merkezli olan bu grup Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük alışveriş merkezleri zincirinin sahibidir. Sadece Amerika’da değil aynı zamanda Asya’da da bir devdir. Yatırımları ise Amerika ve Asya ile sınırlı olmayıp Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, İspanya, Tayland ve İngiltere dâhil birçok ülkede bulunmaktadır. Bunlarla birlikte ise Amerika’da neredeyse her eyalette birçok adet alışveriş merkezi veya outlet mağazaları bulunmaktadır. Bu outlet ve alışveriş merkezlerinin çoğu ise Teksas, Kaliforniya ve Florida eyaletlerinde bulunmaktadır.

The Outlet at Orange

The Outlet at Orange

Kaliforniya eyaletinin Orange şehrinde bulunan outlet kompleksi birçok ünlü markaya ev sahipliği yapmaktadır. İki aşamalı bir genişlemeyle bünyesine yeni mağazalar katmıştır. İlk aşamada “Nordstrom Rack”, ikinci aşamada ise Gap Fabrika Mağazası, Polo Ralph Lauren ve o bölgedeki ilk Bloomingdale’s Outlet mağazası açılmıştır. İkinci aşamada on iki yeni mağaza açılsa da bunlardan beşi açık kalmıştır. Diğer mağazaların dükkanlarını Bloomingdale’s kiralamıştır. H&M, Adidas, Levi’s gibi ünlü markalara ek olarak Saks 5th gibi lüks departman mağazalarını da bünyesinde barındırmaktadır.

Alışveriş yaparken yemeğinizi de yiyebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Charleys Philly Steak’den nefis bir sandviç veya El Torito’da leziz bir taco yiyebilirsiniz. Ardında da özellikle de kış aylarında sıcak bir kahve ile çokça tercih edilen cinnamon roll’unuzu (tarçınlı kek) Cinnabon’dan alabilirsiniz. Kaliforniya’nın sıcağında ferahlamak içinse Haagen-Dazs’dan gurme bir dondurma yiyebilirsiniz. Daha birçok restoran ve kafe ile alışverişin yorgunluğunu dilediğiniz gibi atabilirsiniz. Ayrıca Amerika’nın en bilinen sinemalarından olan AMC Theatres’de çok beklediğiniz bir filmi izleyebilir veya yepyeni bir filmi keşfedebilirsiniz.

Sawgrass Mills

Sawgrass Mills outlet

Florida eyaletinin metropol bölgesinde bulunan outlet, dünyanın en çok turist ağırlayan bölgelerinden birinde yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük on birinci alışveriş merkezidir ve en büyük outlet kompleksidir. Bünyesinde üç yüz yirmi dokuzdan fazla mağaza barındırmaktadır. Amerika’nın en büyük indirim mağazalarından Marshalls, Burlington ve T.J. Maxx markaları Sawgrass Mills’de yer almaktadır. İndirim mağazaları kadar lüks markalara ait mağazalar da bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Gucci, Tory Burch, Michael Kors markaları bu lüks markalardan birkaçıdır.

Outlet, büyüklüğünden dolayı üç parçaya ayrılmıştır. Mağazalar ve dükkanlar kategorilerine göre bu üç kısma dağılmıştır. Cadde sistemi ile bölünen outlette lüks markalar bir caddede, yemek yerleri ve sinemalar bir yerde ve diğer mağazalar ayrı bir yerde bulunmaktadır. Bütçenize göre lüks veya daha uygun mağazalardan alışverişinizi yaptıktan sonra yorgunluğunuzu bir yemek veya kahve ile atabilir sonrasında ise sinemada istediğiniz bir filmi izleyerek güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Tanger Outlet

Tanger Outlet

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük alışveriş merkezi zincirlerindendir. Otuz iki komplekste barındırdığı iki bin dört yüzden fazla mağaza ile oldukça büyük bir zincirdir.  Gap, Nike ve H&M gibi büyük markaların outlet mağazaları bu komplekslerde yer almaktadır. Bunlara ek olarak Coach, Calvin Klein, Kate Spade, Michael Kors, Saks 5th ve Tory Burch gibi oldukça pahalı ve lüks markaların da outlet mağazaları Tanger Outletse bünyesinde yer almakta ve nispeten daha uygun fiyatlarla müşterilerini beklemektedir. Bu lüks markaların dışında ise Gap, Adidas, Nike ve Under Armour gibi ulaşılabilir markalar da bu outletlerde yerlerini almaktadır.

Yılın özel günlerinde büyük indirimler ve kampanyalar yaparak müşterilerin ilgisini çekmektedirler. Yılbaşı ve Noel’de düzenlenen etkinlikler ile müşteriler alışveriş yaparken aynı zamanda eğlenebilmektedirler. Açık hava konseptli olmasının da avantajı ile düzenlenen hava fişek gösterileri ziyaretçiler için unutulmaz manzaralar yaratmaktadır. Komplekslerin çoğunun Amerika’nın doğu yakasında bulunmasına rağmen Arizona, Missouri, Teksas ve Louisian gibi eyaletlerde de Tanger Outlets bulunmaktadır. En büyük Tangerlardan biri ise doğu yakasının Vegas’ı olan Atlantic City, New Jersey’de yer almaktadır.

Fashion Outlets of Chicago

Fashion Outlets of Chicago

Amerika’nın diğer merkezi olan Chicago’da yer alan Fashion Outlets, dünyaca ünlü markalara ait outletleri bünyesinde barındırmaktadır. Konumu itibari ile de Amerika’nın en büyük şehirlerinden olan Chicago’nun merkezine ve O’Hare Uluslararası Havalimanına çok yakındır. Hem pahalı hem de uygun markaların bulunması ile her bütçeye uygun ürünler bulunabilmektedir. Saks 5th, DKNY ve Guess gibi lüks markalar ile Forever 21 ve Gap gibi herkes tarafından ulaşılabilir mağazalar bulunmaktadır.

Yemek alanında ise Auntie Anne’s Pretzel ve 7Eleven gibi atıştırmalıkların bulunduğu dükkânlar olduğu gibi yemek yiyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır. Kahve içebileceğiniz Starbucks gibi kahveciler ve tatlı yiyebileceğiniz tatlıcılar da bulunmaktadır. Özel günlerde düzenlenen etkinliklere katılarak ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz. Noel öncesinde ise Noel Baba ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Aynı zamanda bu özel günlerde düzenlenen kampanyalara katılarak siz ve sevdikleriniz için sürpriz hediyeler kazanabilirsiniz. Otoparkının kapasitesi oldukça yeterlidir. Ayrıca günümüz Amerika’sında oldukça sık tercih edilen Tesla markalı otomobiller için de hızlı şarj istasyonları bulunmaktadır.

Marka Outlet Mağazaları

Marka Outlet Mağazaları

Amerika’da birçok mağaza üretim fazlası veya defolu malı elinden çıkarmak ister. Bu da genellikle outlet mağazalar aracılığı ile yapılmaktadır. Marshalls, Ross ve T.J. Maxx gibi mağazalar bu ürünlerin satışını yapsa da mağazalar kendi outlet mağazalarında da bu ürünlerin satışını yapabilmektedir. Bu ürünler orijinal olmakla birlikte ya bir alt kalite ya da üretim fazlasıdır. Bu yüzden bazı markaların ürünlerini karşılaştırdığınızda outlet ürünler diğerlerine göre biraz daha kalitesiz gelebilir. Ancak outlet mağazalar hem turistler hem de Amerikalılar tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Uygun fiyatlara lüks markaları satın alabilmek çoğu kişiye oldukça avantajlı gelmektedir. Markaların outlet mağazaları ya bir alışveriş merkezinde ya da cadde üstünde yer alabilmektedir. Ancak genellikle outlet mağazalar alışveriş merkezi gibi çokça mağazanın bulunduğu outlet alışveriş merkezlerinde bulunmaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

641 görüntüleme

Comentários


bottom of page