top of page

Alışveriş Rehberi 2 : Süpermarketler

Gezerken kendimizi kaybettiğimiz alışveriş alanları : Amerika’nın devasa süpermarketleri

Alışveriş sektörü günden güne değişmektedir. Önceleri her bir mağaza ya da dükkân belirli bir ürünü satarken günümüzde bu çok daha farklı. Buna ek olarak eski zamanlarda dükkânlar bugünkünden çok daha küçüklerdi ve daha az sayıda ürün satışı yapıyorlardı. Bununla beraber de bir caddede, meydanda ya da pazar alanında birden fazla dükkân bulunmaktaydı. Ama artık günümüzde hem teknolojinin gelişmesi hem de talebin artması ile birlikte devasa büyüklükte marketler ve mağazalar açılmaya başlandı. Bu büyük hatta devasa süper/hipermarketler, gıda ürünleri, kozmetik, kıyafet ve daha birçok ürünün satışını yapmaktadır.

Bu tarz devasa marketler her zaman olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış bir konsepttir. Sektörün devleri ise sektörün merkezi Amerika’da bulunmaktadır. Amerika’daki süpermarketler genellikle şehir merkezinin dışında oldukça büyük ve geniş boş araziler üzerine kurulmuşlardır. Şehir merkezlerinde ise bazı istisnalar bulunmaktadır ancak bunlar diğerleri kadar büyük değillerdir. Amerika’daki bu süpermarketlerde teknoloji, peyzaj, kırtasiye, hobi, otomotiv, inşaat, mutfak, kozmetik, sağlık ve tekstil gibi sektörlere ait birçok ürün satılmaktadır. Bu kadar yüksek arza sahip bu marketler her yıl milyarlarca dolar gelir elde etmektedirler.

Bu yazımızda Amerika’da bulunan süpermarketleri inceleyeceğiz.

Walmart

Amerika’da bulunan en büyük hatta dünyadaki en büyük süpermarket zinciri kurucusu Sam Walton tarafından 1962 yılında Arkansas eyaletinde küçük bir market olarak kurulmuştur. Walton’un kurduğu market ile öncelikli amacı, daha düşük kar marjıyla daha yüksek hacimli satışlar elde etmek için ürünleri düşük fiyatlarla satmaktı. Bir başka deyişle sürümden kazanmak istiyordu. Walton, kiralar ve şube alımı fiyatları oldukça yüksek olduğu için aksilikler yaşadı fakat düşük maliyetli tedarikçilerle anlaşma sağladığından dolayı fiyatları aşağıda tutabildi. Böylelikle rakiplerini yenmeyi başardı. Sam Walton, ilk beş yıl içinde 250.000$ civarında para kazanmıştı.

İlk Walmart mağazası şuanda Bentonville, Arkansas eyaletinde Walmart Müzesi olarak açık bulunmaktadır. Sonraki yıllarda satışları gittikçe artan ve zincir haline gelmeye başlayan Walmart, bugün yaklaşık 560 milyar $’lık bir değere sahiptir. Walmart, süpermarket ve kıyasla daha küçük olan “neighborhood” ve Walmart Discount Store (indirim marketi) olmak üzere üç çeşit marketten oluşmaktadır. Ayrıca 2.2 milyon çalışan sayısı ile dünyadaki en büyük işveren olma özelliğini taşımaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında Kanada, Çin, Birleşik Krallık, Orta Amerika ve Güney Afrika’da başarılı yatırımlar yapmış olsa da Almanya, Japonya ve Güney Kore’de yapılan yatırımlar başarısız olmuştur. Walmart bu kadar büyük mağazalara sahip olmasına karşın aslında bir perakende satış firmasıdır.

Ürün Çeşitliliği

Walmart mağazalarında sebze-meyve, et-tavuk-balık, unlu mamüller, dondurulmuş gıdalar ve daha birçok gıda ürününün yanında oldukça büyük alkollü ya da alkolsüz içecek reyonları bulunmaktadır. Sadece yiyecek-içecek ürünleri ile sınırlı olmayan Walmart mağazalarında eczane, büyükçe kozmetik reyonu, ev dekorasyonu, hobi, peyzaj, teknoloji ve hatta araç bakım ve yedek parça ürünleri de bulunmaktadır. Kısacası Walmart’ın ürün yelpazesi oldukça geniştir. Ancak süpermarket olarak adlandırılan devasa Walmart mağazaları genellikle şehir merkezinden araba ile 10-15 dakika uzaklıktaki mesafelerde bulunmaktadırlar.

Neighborhood Walmart olarak adlandırılan marketler ise genellikle şehir merkezlerinde bulunmakta ancak daha sınırlı ürün çeşitlerine sahiplerdir. Son olarak indirim marketi olarak hizmet veren Walmart mağazaları ise genellikle olduğundan daha uyguna fiyatlandırma sunarak her bütçeye uygun ürün satışı yapmaktadır. Walmart’ın her mağazasındaki uygun fiyat politikasının arkasında aynı zamanda kendi markası adı altında kendi ürünlerini de üretmesi yatmaktadır. “Great Value” markası ile üreticilere ürettirdiği ürünler genellikle muadillerine göre oldukça uygun fiyatlıdır ve kalite olarak da bir eksikleri bulunmamaktadır. Çevrecilik girişimleri de bulunan Walmart, mağazalarının çatısındaki güneş panelleri ile mağazaların elektrik ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Walmart ürünleri ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Aldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyette bulunan Aldi, aslında Alman bir firmadır. Almanya’nın Essen şehrinde yirminci yüzyılın henüz başlarında kurulan firma, Karl ve Theo Albrecht adındaki iki kardeş tarafından işletilmekteydi. İlk yıllarında yerel olarak hizmet vermekte iken 60’lı yıllarda kuzey ve güney olarak iki kardeş tarafından bölünerek farklı bölgelerde de hizmet vermeye başladılar. Bu yıllarda toplamda 300 mağazaya sahiplerdi. Büyümelerindeki sır ise tüketiciye ucuz imajı vermek, bu şekilde düşük masraflar ve düşük fiyat politikalarıydı. Amerika’daki operasyonları ise Aldi Süd (güney) tarafından yönetilmektedir. Fiyat politikaları sebebiyle Amerika’da oldukça sık tercih edilen süpermarketlerin başında gelmektedir. Diğer marketlerle karşılaştırıldığında oldukça uygun fiyatlara sahiptir. Amerika’daki en ucuz market olması ise çok olasıdır.

Target

Amerika’nın en önemli ve büyük zincir marketlerinden biri de Target’dır. Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde kurulmuştur. Amerikan perakende devi Walmart’ın ardından Amerika’nın en büyük perakende zinciri firmasıdır. Tıpkı Walmart gibi bünyesinde birçok ürün çeşidini bulundurmaktadır. SuperTarget ve CityTarget şeklinde büyük ve küçük olmak üzere iki adet formatta hizmet vermektedir. Yine Walmart gibi kendi markası altında tekstil, içecek, meyve-sebze, kozmetik ve daha birçok kategoride ürünleri bulunmaktadır. Diğer markalara kıyasla oldukça uygun fiyatlı olduğundan bu ürünler sıklıkla Amerikalılar tarafından tercih edilmektedir. CVS ile yaptıkları anlaşma ile Target mağazalarında CVS eczaneleri de bulunmaktadır.

Whole Foods

Amerika’daki süpermarket zincirlerinden biri de Whole Foods’dur. En büyük özelliği ise hidrojene yağ, renklendirici ve yapay tatlandırıcılar içermeyen kendi ürünleridir. Bu ürünler ise Amerikan Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından onay almıştır. E-ticaret devi Amazon’un 2017 yılında şirketi satın almasıyla Whole Foods popülerliğini daha da artırdı. Amazon şirketi satın aldığında ekonomik olarak zor bir durumda olan Whole Foods, Amazon tarafından satın alınmasıyla birlikte adeta batmanın eşiğinden kurtarıldı.

Amerika’daki en pahalı marketlerden biri olabilir. Bunun sebebi ürünlerinin organik ve kaliteli olmasıdır. Ayrıca son zamanlarda Amerika’da popülerleşen Amazon teknolojileri, Amazon’un sahibi olduğu Whole Foods ile de entegre olmuş durumdadır. Amerika’daki bazı mağazalarında çalışan bulunmamaktadır. Kurulan akıllı sistemler ile ödemeler ve diğer market içi işler gerçekleştirilmektedir.

Publix

Publix, merkezi Lakeland, Florida’da bulunan, çalışanlara ait bir Amerikan süpermarket zinciridir. Amerika sınırları içerisinde binden fazla mağazaya sahiptir. Bu mağazalarda ise yaklaşık iki yüz bin çalışan bulunmaktadır. Publix’e ait üretim tesisleri süt, şarküteri, unlu mamul ve diğer gıda ürünlerini üretmektedir. Her mağaza, manav, şarküteri, fırın, çiçek, et ve deniz ürünleri olarak birçok gıda türünde hizmet vermektedir. Bazı mağazaları ise vale, kafe, sushi bar, eczane ve alkol mağazası bulundurmaktadır. Genellikle ortalama fiyatlar sunan Publix, taze ürünleri ile çevresinde yaşayanlar tarafından tercih edile süpermarketlerden biridir.

Hy-Vee

Amerika’nın sadece orta-batı bölgesinde hizmet veren ve bu bölgede oldukça popüler olan süpermarket zinciri Hy-Vee’dir. Yakın zamanda Indiana, Kentucky, Tennesse ve Alabama eyaletlerinde açılacak olsa da mağazaları genel olarak Iowa, Illinois, Kansas, Minnesota, Missouri, Nebraska, Güney Dakota ve Wisconsin eyaletlerinde hizmet vermektedir. Hy-Vee, genel olarak gıda ürünleri satmaktadır. Toplamda üç adet formatta hizmet vermektedir. Benzin istasyonu(Hy-Vee Gas) , küçük(Grocery) ve süpermarket formatlarında hizmet vermektedir. Özellikle barındırdıkları alkol reyonları ile çok çeşitli alkollü içecekler barındırmaktadırlar. Fiyatları ise genellik ortalama olan ve aynı zamanda kendi bünyesinde kafe ve Starbucks bulunduran Hy-Vee bulunduğu bölgede sıkça tercih edilen marketlerdendir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Opmerkingen


bottom of page