top of page

Alışveriş Rehberi 3 : Devasa AVM’ler

Devasa Mağazalar Arasında Kaybolabilirsiniz : Amerika’daki Devasa AVM’ler

Alışveriş alışkanlıkları günden güne değişmektedir. Bu değişimde ise kültür, teknoloji ve sektörün ihtiyaçları gibi farklı etkenler vardır. Eski yıllarda insanların birer parça eşyaları veya kıyafetleri varken bugün belki de aynı tişörtün 5-6 farklı rengi bulunmaktadır. Daha da öncesinde ise insanlar fabrikalarda üretilmiş ürünleri değil el yapımı ürünleri tüketmekteydi. Sanayinin gelişimi üretim adetlerinde ve hızında ciddi bir patlama yarattı. Üretim bu denli artarken bununla birlikte tüketim de aynı hatta bazı zamanlarda daha hızlı arttı. Artan nüfusun da buna etkisi vardı elbette. Sonuç olarak sektörün bu kadar büyümesiyle beraber küçük, yerel işletmeler yetersiz kalmaya başladı. Sonrasında ise özellikle Amerika olmak üzere tüm dünyada alışveriş kompleksi trendi hızla artmaya başladı.

Aslında alışveriş merkezleri konsepti çok daha eskiye dayanmaktadır. Antik Roma’daki Trajan Pazarı ve İstanbul’da bulunan Kapalıçarşı gibi yerler tarihi bakımdan alışveriş merkezlerine örnektir. Modern dünyada inşa edilen St.Petersburg, Rusya’daki Gostiny Dvor, ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilmektedir. Buna benzer birkaç örnek aynı yıllarda Fransa ve İngiltere’de açılmıştır.

Amerika’da ise ilk alışveriş merkezi 1828 yılında Providence, Rhode Island’da açılan Westminster Arcade’dir. Daha sonrasında ise Amerika, alışveriş merkezleri ile ünlü bir ülke halini almıştır. Devasa alışveriş merkezlerinin bulunduğu Amerika, bu kültürü dünyaya tanıtmaya başlamıştır. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyükleri olmasa da oldukça büyük ve çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezleri alışverişin yanı sıra restoran, sinema ve eğlence hizmetleri de vermektedir. Şimdi gelin birlikte Amerika’daki en çok bilinen alışveriş merkezlerini tanıyalım.

Mall of America

Mall of America

Amerika’da yaygın olarak bulunan alışveriş merkezlerinin en büyüğü Minnesota eyaletinde bulunmaktadır. Minneapolis şehrinin Bloomington semtinde bulunan Mall of America Amerika’nın en çok ziyaret edilen alışveriş merkezidir. Burası sadece bir alışveriş merkezi değil aynı zamanda bir eğlence merkezidir. İçerisinde bulunan Nickelodeon Universe eğlence merkezi ile çocukları, gençlerin ve hatta yetişkinlerin de doyasıya eğlendiği bir yerdir. İçerisinde bulunan birçok tren ve diğer oyuncaklara alışverişlerden sonra eğlenceli zaman geçirmek mümkündür.

Mall of America bünyesinde bulunan 520 mağaza ve 50 restoran ile en çok kapalı alana sahip alışveriş merkezlerinden biridir. Bu kadar fazla mağaza sayısı ile aranıp da bulunamayan bir ürün olması pek mümkün olmamaktadır. İçerisinde dünyaca ünlü markaları bulunduran AVM, teknoloji, giyim, aksesuar ve daha birçok alanda ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ayrıca yine içerisinde zaman zaman farklı konseptlerde açılan sergi ve eğlence alanları bulunmaktadır. Mall of America, St.Paul Uluslararası Havalimanına da yakınlığı ile şehirden çıkanların son ve şehre gelenlerin de ilk uğrak yeri olmaktadır.

Doğu yakasında bulunan en büyük alışveriş merkezi ise Pensilvanya eyaletinde bulunmaktadır. Philadelphia şehrine de 30-45 dakika uzaklıkta bulunan alışveriş merkezi pek çok açıdan avantaja sahiptir. Bünyesinde birçok ünlü ve farklı alanlardan markayı bulundurarak ziyaretçilere kolay bir alışveriş imkânı sunulmaktadır. Bu mağazalardan Macy’s ve Bloomingdale bünyelerindeki ürün çeşitliliği ile en çok tercih edilen mağazalardandır. Alışveriş merkezi iç dizayn olarak da oldukça ilgi çekicidir. Tasarımı Orta çağ Avrupası’ndaki saraylara benzetilerek tasarlanmıştır.

South Coast Plaza

South Coast Plaza

Kaliforniya eyaletinde bulunan South Coast Plaza, eyaletin en çok kazanan alışveriş merkezlerinden biridir. Bölgede en çok tercih edilen alışveriş merkezi olmasının ana nedeni ise ziyaretçilerinin ulaşmak istediği birçok markayı bünyesinde barındırmasıdır. İç ve dış mekan tasarımları açısından da müşterilere keyifli bir alışveriş imkanı sunulmaktadır. Bünyesindeki 400’ü aşkın mağazalar her alanda ihtiyacı karşılayabilecek mağazalardır. Alışveriş merkezi ayrıca oldukça lüks markalara da ev sahipliği yapmaktadır. Bulunduğu bölgenin gelir düzeyi bir hayli yüksek olduğundan dolayı lüks markalar oldukça sık tercih edilmektedir.

Amerika’da AVM kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Aventura Mall

Aventura Mall

Florida eyaletinde bulunan Aventura Mall, 1983 yılında açılmıştır ve bulunduğu eyalet içinde yer alan ileri teknolojiye sahip beş alışveriş merkezinden biridir. Açık hava alışveriş imkânına da sahip olan bu alışveriş merkezi ek olarak üç katlıdır. Alışveriş alanı oldukça geniş olan Aventura Mall, 300’ü aşkın mağaza ve 20’den fazla yemek alanı ile ziyaretçilerini beklemektedir. Bünyesinde birçok nispeten uygun fiyatlı mağaza barındırırken aynı zamanda lüks markalara da ev sahipliği yapmaktadır. Alışveriş ve yemeğin dışında Amerika’nın ünlü sinema zinciri AMC Theatres da Aventura Mall’da bulunmaktadır. Böylelikle hem alışveriş yapıp hem de sevdiğiniz veya merak ettiğiniz filmleri izleyebilirsiniz. Ayrıca barındırdığı “arcade” yani oyun salonuyla çocukların da ilgisini çekmektedir.

The Galleria

The Galleria

Amerika’nın yüz ölçümü açısından en büyük ikinci eyaleti olan Teksas, birçok alışveriş merkezine sahiptir. Bunlardan biri de eyaletin Güneyinde bulunan Houston şehrindeki The Galleria alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezi her yıl ortalama 20 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede en çok ziyaret edilen alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezi, bünyesinde yaklaşık 400 mağaza ve restoran haricinde, iki adet otel ve ofis barındırmaktadır. Bu kadar fazla sayıda mağazaya sahip olan The Galleria, birçok alanda barındırdığı mağazalarla ziyaretçilerine sınırsız alışveriş imkânı sunmaktadır.

Roosevelt Field

Roosevelt Field

Alışveriş olanaklarının sınırsız olduğu New York şehrine sadece 30 dakika uzaklıkta olan Roosevelt Field, birçok ünlü mağazayı bir araya toplayarak ziyaretçileri için alışverişi kolaylaştırmaktadır. Bünyesinde spordan kozmetiğe birçok alanda bulunan mağazalar ile ziyaretçileri her türlü ihtiyaçlarını bu alışveriş merkezinde karşılayabilmektedirler. New York şehir merkezine yakın olması sebebiyle birçok kişinin tercih ettiği bir alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezinde bulunan 200’den fazla mağaza ve restoran ile hem alışveriş hem de lezzetli bir yemek burada mümkündür.

Sawgrass Mills

Sawgrass Mills

Yine Florida eyaletinde bulunan en büyük alışveriş merkezlerinden biri ise Sawgrass Mills alışveriş ve eğlence merkezidir. Florida’nın Güney kısmında yer alan bu alışveriş merkezi çevre şehirlerde bulunmayan pek çok seçkin mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde oldukça lüks markaların mağazalarını da barındırmaktadır ve Gucci, Tory Burch ve Michael Kors gibi markalar bu mağazalara dâhildir. Alışveriş merkezinde bulunan 350’den fazla mağaza, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap olabilecek alanlarda hizmet vermektedir. Kozmetik, dış giyim, iç giyim ve ayakkabı bu alanlardan yalnızca birkaçıdır.

Woodfield Mall

Woodfield Mall

Amerika’nın orta batısında, Michigan Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Illinois eyaletinin ve Amerika’nın en büyük şehirlerinden olan Chicago’nun 30 dakika uzağında ve O’Hare Uluslararası Havalimanı’nın 5 dakika uzağında bulunan Woodfield Mall bulunduğu bölgedeki en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Bünyesinde bulundurduğu 300’den fazla mağaza ve restoran ile çevredekilere oldukça kaliteli zaman geçirme ve keyifli bir alışveriş imkânı sunmaktadır.

The Shops at Columbus Circle

The Shops at Columbus Circle

New York şehrinin merkezinde, Central Park’ın hemen yanı başında Columbus Meydanı’nda bulunan The Shops at Columbus Circle alışveriş merkezi, New York’ta bulunabilecek neredeyse tüm lüks mağazalara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezinde olması nedeniyle pek çok yerli ve yabancı turistin ve ayrıca şehrin yerlilerinin sıklıkla tercih ettiği bir alışveriş merkezidir. Şehirde turlarken alışveriş yapabileceğiniz bir yer olması ve her yere yakınlığıyla alışverişte kolaylık da sağlamaktadır. Bünyesinde sadece giyim mağazaları değil aynı zamanda Amazon Books gibi kitap mağazaları, lüks çikolata mağazaları, lüks detoks içecekleri, kuaför ve berber, kozmetik ve aksesuar türlerinde pek çok lüks ve orta seviyeli mağaza bulunmaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page