top of page

Alışveriş Rehberi : İndirim Mağazaları

Alışveriş Rehberimizin Son Durağı : Amerika’daki İndirim Mağazaları          

Günümüz dünyasında pek çok ürünün ve hizmetin maliyeti, kaynakların azalması ve buna karşın talebin artması ile oldukça yükselmiştir. Bununla birlikte neredeyse her zaman var olan bir ekonomik kriz ile pek çok ürüne ulaşım oldukça zorlaşmıştır. Tabi bu durum genellikle dar gelirli insanlar için geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri ise Büyük Buhran adı verilen ve tüm dünyada etkili olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’ni çok daha derinden sarsan ekonomik bir krizin içinden geçmiştir. Bu dönemin ardından ise Amerika’da ekonomik faaliyetler neredeyse hiç olmadığı kadar canlı bir şekilde artmıştır.

Günümüzde Amerika’daki zincir işletmelerin birçoğu bu dönemlerde fırsat girişimi olarak kurulmuştur. Bunlara örnek olarak alışveriş sektörünün liderlerinden olan Walmart verilebilir. Walmart’ın sektörde büyümesi yeni bir iş alanı oluşturmuş ve bu alanda Walmart’ın ardından birçok şirket kurulmuştur. Bu firmalar Amerika’da genellikle “discount store” yani indirim market olarak bilinmektedir. Kimisi sadece gıda, kimisi giyim ve kimisi ise hem gıda hem de giyim gibi farklı ürün yelpazesine sahiptir.

Alışveriş Rehberimizin Son Durağı : Amerika'daki İndirim Mağazaları          

Amerika’da oldukça popüler olan bu indirim marketler, genellikle ürün fiyatlarının piyasanın çok altında olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bazı marketler isimlerini belirlerken, ürünleri sattıkları fiyatları veya fiyat aralıklarından bahsetmişlerdir. Türkiye’den de alışık olduğumuz “1 milyoncular” Amerika’da da çok yaygındır ve ürünler gerçekten de 1$’a satılmaktadır.

Giyim ürünleri satan mağazalar ise genellikle bilindik lüks veya orta fiyatlı markaların üretim fazlası ya da farklı sebeplerle satmak istemedikleri ürünlerini çok uygun fiyatlara satmaktadırlar. Bu sebepten dolayı da Amerika’da neredeyse her kesimden insanlar marka ürünlere ulaşabilmektedir. Bu yazımızın konusu da Amerika’da ve hatta yurtdışından Amerika’ya tatile gidenler arasında bile oldukça yaygın olan bu indirim marketi ve mağazalarıdır. Gelin birlikte bu mağazaları ve marketleri daha yakından tanıyalım.

Dollar Tree

Dollar Tree

Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın ucuzluk marketlerinden biri, Amerika genelinde yaklaşık on altı bin adet mağazaya sahip olan Dollar Tree’dir. Dollar Tree, ucuzluk marketi piyasasında, düşük fiyatlı perakende mağazalar ile büyük bir rekabet içindedir. Her markette, ulusal, bölgesel ve özel markalı ürünler olmak üzere çok çeşitli ürünler bulundurmaktadır. Mağazalarda sağlık, gıda, kozmetik, ev dekorasyonu, kırtasiye, mutfak eşyaları ve oyuncaklar dahi olmak üzere neredeyse yok yoktur. Çoğu Dollar Tree mağazası donmuş gıda, süt ve süt ürünleri ve önceden pişirilmiş gıda ürünleri satmaktadır. Amerika dışında Kanada’da da hizmet vermekte olan Dollar Tree, tıpkı Amerika’da olduğu gibi satış stratejisini Kanada’da da uygulamaktadır.

Amerika’daki indirim mağazaları ve Dollar Tree hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Dollar General

Dollar General

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve oldukça yaygın olan bir diğer ucuzluk marketi de Dollar General’dır. Ürünler Dollar Tree’de olduğu gibi 1$’a satılmamaktadır. Ancak küçük ve az bilinen markalar yerine ulusal çapta ve hatta uluslararası çapta bilinen markaların satışı yapılmaktadır. Dollar Tree ile kıyaslandığında ürün yelpazesi oldukça geniştir. Öyle ki sağlık, kozmetik, gıda, ev ürünleri, elektronik, hayvan bakımı, giyim ve hatta otomobil ürünleri bile satılmaktadır. Bu ürünlerin içinde yerel, özel ve Dollar General’a ait markaların ürünleri de bulunabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplamda 46 eyalette yaklaşık on yedi bin mağazaları bulunmaktadır. Alaska, Hawaii, Idaho ve Montana mağazalarının bulunmadığı yalnız dört eyalettir.

Marshalls

Marshalls

Amerika’da ucuz giyim alışverişinin en çok tercih edilen noktalarından biri Marshalls mağazalarıdır. Ülke genelindeki 42 eyalette, Porto Riko’da ve Kanada’da bulunan 61 mağaza ile binden fazla mağazası bulunmaktadır. TJ Maxx mağazaları ile birlikte Amerika’da ucuz giyim sektörünün liderlerindendir. Marshalls mağazalarında kadın, erkek ve çocuklar için birçok ürün seçeneği bulunmaktadır. Ayakkabı, iç ve dış giyim, çanta, kozmetik ve aksesuar gibi birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünler genellikle bilinen markaların eski sezon, üretim fazlası ve üretim hatası gibi sebeplerden dolayı satmak istemediği ürünlerdir. Dolayısıyla fiyatlar ürünlerin kendi marazlarındaki fiyatlardan oldukça düşüktür. Birçok Amerikalı ve turist alışveriş için Marshalls mağazalarını tercih etmektedir.

Ross Stores

Ross Stores

Marshalls mağazaları gibi ucuz giyim üzerine çalışan mağazalardan biri de Ross mağazalarıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 40 eyalette bin beş yüz civarında mağazası bulunmaktadır. Ürün yelpazesi genellikle kadın giyim ürünlerinden oluşsa da erkek giyim ve elektronik ürünler de satılmaktadır. Ayakkabı, üst-alt giyim, iç-dış giyim ve aksesuar olmak üzere pek çok türde ürün satılmaktadır. Ürünlerin fiyatları ürünlerin kendi mağazalarına kıyasla oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı özellikle de dar gelirli kişiler tarafından çok sık tercih edilen mağazalardan biridir.

T.J. Maxx

T.J. Maxx

Amerika’nın en çok tercih edilen ve en çok satış yapan indirim-departman mağazası ise ülke genelinden binden fazla konumda satış yapmakta olan TJ Maxx mağazalarıdır. TJ Maxx mağazaları, TJX şirketlerinin amiral gemisi konumundaki markasıdır. Bu şirketlere yine Amerika’nın en çok tercih edilen indirim-departman mağazalarından biri olan Marshalls da dahildir. TJ Maxx mağazalarında, mobilyadan mutfak gereçlerine kadar bay, bayan ve çocuk giyim ve ayakkabı, oyuncak, banyo ve kozmetik, aksesuar ve ev ürünleri satışı yapılmaktadır.

Satılan ürünler genellikle bilinen markalara ait olmakla birlikte fiyat olarak da oldukça uygundur. Markaların kendi mağazalarında sattıkları fiyatlardan yaklaşık %60-70 oranında fiyatlar daha uygundur. TJ Maxx kendi gibi departman satışı yapan birçok firmayı satış anlamında zor duruma sokmuştur. Fiyatların uygunluğu ve ürünlerin kalitesi ile birçok kişi TJ Maxx mağazalarından alışveriş yapmayı tercih etmektedir. TJX Holding, TJ Maxx adıyla Avrupa ülkelerinde de satış yapmaktadır.

Amerika’daki indirim mağazaları ve TJ Maxx hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Burlington

Burlington

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir diğer indirim-departman mağazalarından biri de eski adıyla Burlington Coat Factory ve yeni adıyla Burlington, Amerikan ulusal düşük fiyat perakendecilerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam kırk eyalette ve Porto Riko’da olmak üzere yaklaşık yedi yüz elli adet mağaza ile hizmet vermektedir. Halka 2013 yılında arz edilen Burlington, TJX ve Ross şirketlerinin ardından Amerika’daki üçüncü büyük indirim-departman mağazalarıdır. Burlington mağazalarında bay, bayan ve çocuklar için birçok giyim ürünü, ayakkabı, kozmetik ve aksesuar ürünleri oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Tüm bu ürünlerin yanında ayrıca ev dekorasyon ve nevresim takımları da satılmaktadır.

Five Below


Five Below

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok ucuzluk marketlerinden yine en çok tercih edilenlerinden biri de Five Belows marketleridir. Ürünlerindeki fiyatlandırma politikası firmanın ismini de yansımıştır. Ürünlerin birçoğunun 5$ ve altında olduğu marketlerde biraz daha büyük olarak nitelendirilebilecek ürünler ise 6 ile 25$ arasında bir fiyata satılmaktadır.

Orta sınıfı ve gençleri hedef kitle olarak belirleyen Five Belows, Amerika Birleşik Devletleri’nde binden fazla lokasyonda yer alan market ağına sahiptir. Mağaza, esas olarak çok çeşitli ürünleri düşük bir fiyatla satışa sunma konusuna odaklanmış ve bu konuda uzmanlaşmıştır. Mağazalar ise genel bir format altında düzenlenmektedir. Bu formatta ise mağazanın büyüklüğü ortalama bir değerde tutulur ve neredeyse bütün mağazalar aynı büyüklüğe sahip olmaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

778 görüntüleme

コメント


bottom of page