top of page

Alışveriş Rehberi : Yapı Marketler

Alışveriş Rehberimize Devam Ediyoruz : Amerika’daki Yapı Marketler

Amerika’da alışveriş sektörü oldukça büyüktür. Büyük alışveriş merkezlerinde, outlet alışveriş merkezlerinde veya markaların kendilerine ait mağazalarında genellikle pek çok şey bulunabilmektedir. Örneğin bir araba motoruna ait küçük parçalar veya çeşitli amaçlarla kullanılan matkaplar mağazalarda kolaylıkla bulunmaktadır.

Özellikle işçilik malzemelerinin herkesin ulaşabileceği şekilde satılmasının en büyük nedeni Amerika Birleşik Devletleri’nde işçilik masraflarının oldukça pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. Amerikalıların birçoğu da bu yüksek maliyetlerden kaçınmak için ihtiyaçları olan malzemeleri kendileri alarak tamir-tadilatı kendileri yapmaktadır. Böylelikle oldukça büyük masraflardan kaçınmaktadırlar. Bu malzeme tedariki ise genellikle The Home Depot, Lowe’s ve Menards gibi ev tadilat mağazalarından yapılmaktadır.

Ev tadilatı mağazaları, ev tadilat projeleri için kaliteli ürünler sunarak ve aynı zamanda söz konusu projeleri gerçeğe dönüştürmek için bilgi birikimini aktararak Amerikalı tüketiciler arasında kendilerine benzersiz bir yol açmıştır. Ev tadilat mağazalarının çoğu, inşaat malzemelerinden mobilyaya, aksesuarlara ve ev dekorasyonuna kadar evle ilgili tüm ihtiyaçlar için tek durak noktasıdır.

Bu mağazalar, genellikle estetiği işlevsel tasarımla birleştirir ve aynı zamanda uygun fiyatlı ürünlere sahip oldukları için bazen yeni ev tasarımı trendlerini bile belirlemektedirler. Üstelik trendleri dikte etmekten veya “trende duyarlı” tasarımı takip etmekten daha fazlası olan ev geliştirme mağazaları, müşterilere evlerinin konforunu artırmak için gerçekten ihtiyaç duydukları şeyi vermektedir.

Amerikalılar için evlerinin görünümünü yenilemek, yeni döşeme döşemek, bölmeleri yeniden boyamak veya ev ofisiniz için yeni mobilyalara ihtiyacınız olsun, işleri başlatmak için genellikle yerel bir ev tadilat mağazasına gitmeleri yeterlidir. Amerikalılar veya Amerika’da yaşayanlar bir tadilat projesine başlamadan önce, tadilat sırasında mobilyalarını ve diğer eşyalarını saklamak için kendi kendine saklama ünitesi almayı da yararlı bulmaktadırlar.

Hangi ev tadilat mağazasından alışveriş yapılacağı ise Amerika’da yaşayanlar için bazı durumlarda zorlayıcı bir soru olabilmektedir. Bunun için genellikle piyasa araştırması yapmak en iyi yöntemdir. Ancak çoğu Amerikalı evlerine en yakın mağazayı seçmektedir. Bu yazımızın konusu ise Amerika’daki tadilat mağazalarıdır. Bu yazımızda hep birlikte Amerika’daki en popüler tadilat mağazalarına birlikte göz atalım.

The Home Depot

The Home Depot alışveriş

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük tadilat mağaza zinciri olan The Home Depot, 70’li yılların sonlarında Georgia eyaletinde kurulmuştur. Mağazanın kurucuları, rakiplerinden daha büyük bir süper mağaza hayal etmişlerdi ve vizyonları, sıkı çalışma ile karşılığını verdi. Eyaletin Atlanta şehrinde ilk iki mağazanın açılmasından yaklaşık beş yıl sonra, The Home Depot neredeyse 20 mağazaya ulaştı. Oldukça hızlı bir büyüme grafiği çizen The Home Depot, günümüzde Kuzey Amerika’nın tamamında iki binden fazla mağazaya sahiptir. Şirketin aynı zamanda Kanada ve Meksika’da da mağazaları bulunmaktadır.

Diğer tadilat mağazalarından en büyük farkı ise kurucular tarafından uygulanan haklar bildirgesidir. Bu bildirge, müşterilerin her zaman en iyi fiyat, arz ve ürün yelpazesine sahip olacağını teyit etmektedir. Amerika’da en çok tercih edilen tadilat mağazası olan Home Depot, bildirgesinde yayınladığı kurallara harfiyen uymaktadır. Mağazalar oldukça büyüktür ve birçok ürün çeşidine sahiptir. Fiyatların da oldukça uygun olması sebebiyle pek çok Amerikalı, tadilat alışverişi için Home Depot’u tercih etmektedir.

Amerika’daki yapı marketler ve The Home Depot hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Lowe’s

Lowe’s alışveriş

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski tadilat mağazası Lowe’s mağazalarıdır. Lucius Smith Lowe tarafından 100 yıldan daha önce, 1921 yılında Kuzey Karolina eyaletinde kurulmuştur. Firma, kurucusunun vefatından sonra 1952 yılında, Lucius Lowe’ın oğlu ve damadı Jim Lowe ve Carl Buchan tarafından devralınmıştır. Jim ve Carl şirketi daha da geliştirmiştir. Lowe’s mağazaları, 60’lı yıllara gelindiğinde 16 mağazaya sahip bir zincir haline gelmiştir. Devam eden bu büyüme ile ülke sınırlarını aşan firma Kanada’da da mağazalar açmıştır. Günümüzde ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da iki binden fazla Lowe’s mağazası bulunmaktadır.

Gün geçtikçe büyüyen Lowe’s, aynı zamanda oldukça da büyük bir istihdam merkezidir. Bünyesinde yaklaşık üç yüz bin kişi çalışmaktadır. Mağaza bünyesinde çok çeşitli ürünler barındırmaktadır. Bahçe, banyo, oda ve mutfak mobilyaları, ısıtma ve soğutma sistemleri, boya, ekipman ve hatta spor aletleri ve yer kaplamaları dahil birçok ürün Lowe’s mağazalarında bulunabilmektedir. Bunların dışında çim kesme araçları ve toprak eşeleme traktörleri bile bulunabilmektedir.

Menards

Menards alışveriş

Amerika birleşik Devletleri’nde popüler olan bir diğer tadilat mağazası ise Menards mağazalarıdır. John Menards Jr. tarafından Wisconsin eyaletinde kurulmuştur. Tadilat mağazaları zinciri olan Menards, Ohio, Michigan, Wisconsin, Illinois, Nebraska ve Iowa dahil olmak üzere Amerika’daki 15 eyalette yaklaşık 350 mağazaya sahiptir.

Mağazalar, yapı malzemeleri, aletler ve donanımdan bahçe malzemeleri, dolaplar, kapılar, pencereler ve sıhhi tesisat malzemelerine kadar çok çeşitli ev geliştirme ürünleri sunmaktadır. Menards mağazaları tıpkı rakipleri gibi birçok türde tadilat ürünü satışı yapmaktadır. Bunlar tadilat aletleri, banyo, mutfak, bahçe ve oda mobilyaları, inşaat malzemeleri, elektrikli aletler, aydınlatma, tesisat ve ısıtma-soğutma sistemleri gibi pek çok farklı türdeki üründür.

Ancak Menards rakiplerinden biraz farklıdır. Rakipleri hiç gıda ürünü satmazken Menards mağazalarında birçok gıda ürünü satılmaktadır. Bu nedenle, tadilat yapmakla meşgul kişiler, Menards mağazalarından tadilat malzemelerini alabilir ve birçok gıda ürününü alabilmektedirler. Böylelikle Menards, müşterilerine zamandan da tasarruf ettirmiş olur.

Ace Hardware

Ace Hardware

Ace Hardware, birden fazla girişimcinin hırdavat mağazalarını tek bir marka altında birleştirmesiyle 1924 yılında Chicago’da kurulmuştur. Firmanın ismi ise I. Dünya Savaşı’nda savaşan as savaş pilotlarını ifade etmektedir.

Günümüzde beş binden fazla mağazası bulunan Ace Hardware, dünyanın en büyük perakende donanım kooperatifidir. Bu mağazaların çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Ancak Çin, Panama ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de mağazaları bulunmaktadır.

Mağaza bünyesinde birçok tadilat veya tamirat türünde donanım bulundurmaktadır. Mağaza sadece mobilya, elektrik aksam, elektrikli alet ve bahçe ekipmanları ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda oto tamir ekipmanları, tesisat, aydınlatma, depolama ve inşaat malzemeleri gibi pek çok ürüne sahiptir.

True Value

True Value

True Value, altmış ülkede dört bin beş yüzden fazla mağazaya sahiptir. Bu mağaza sayısı ise şirketi uluslararası alanda en tanınmış Amerikan tadilat zincir mağazalarından biri yapmaktadır. Genel merkezinin de günümüzde bulunduğu yer olan Chicago, aynı zamanda şirketin kuruluş yeridir. Tıpkı Ace Hardware gibi kooperatif olarak kurulan True Value, günümüzde geçmişine sadık kalmaya devam etmektedir.

True Value mağazalarının en önemli özelliği ise tadilat mağazası açmak isteyen girişimciler için kendi bünyesi altında girişimcilere eğitim programları sunmaktadır.

Floor & Decor

Floor & Decor

Floor&Décor, 2000 yılında Atlanta, Georgia’da kurulmuş nispeten yeni bir tadilat zinciri mağazasıdır. Bununla birlikte, şirket hâlihazırda 100 adet depo formatında mağaza işletmektedir ve internet sitesi üzerinden de satış yapmaktadır. Günümüzde üç bin beş yüzden fazla kişiyi istihdam eden Floor&Decor şirketi, 2017 yılında halka arzını ilan etmiştir.

Floor&Decor şirketinin odaklandığı nokta diğer tadilat mağazalarından biraz farklıdır. Diğer mağazalar pek çok türde ürün satışı yaparken Floor&Decor adından da anlaşılacağı üzere sadece fayans, ahşap, laminant parke ve taş döşeme ürünleri de dâhil olmak üzere kaliteli sert yüzey döşemeleri ve ev dekor aksesuarları satışı yapmaktadır. Müşterilerinin tadilat işleri için ücretsiz tasarım yapmak ise Floor&Decor müşterilerini en çok cezbeden özellikleridir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page