top of page

Alaska: Doğal Yaşamın Merkezi

Buz gibi hava, ayılar ve kuzey ışıkları Alaska ile ilişkilendirdiğimiz birkaç unsurdur. Bunların yanı sıra Alaska başka nelerle ünlüdür?

Kuzey Amerika’nın en uç kuzeybatısında yer alan Alaska, yalnızca Kanada ile sınır komşusudur ve bitişik 48 eyaletten ayrılmıştır. Aşağı yukarı Teksas’ın iki katı büyüklüğünde olan Alaska, Amerika’nın en büyük eyaletidir. Öte yandan, küçük nüfuslu olması onu açık ara en az nüfuslu Amerikan eyaleti yapmaktadır. Bu kadar uç özelliklere sahip bir eyaletin neden bu kadar popüler ve iyi bilindiğini anlamak zor değildir.

“Gece yarısı güneşinin ülkesi” ve bazen “Seward’ın Buz Kutusu” lakaplı Alaska, muhteşem doğal manzaraları ve simgesel yapılarıyla gerçekten nefes kesici bir bölgedir.

Haydi gelin lafı daha fazla uzatmadan Alaska’nın nelerle ünlü olduğunu birlikte keşfedelim.

Alaska’nın Boyutu

Evet, Alaska’nın kocaman olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ama Alaska ne kadar büyük? Bölgelere göre ABD’deki en büyük ikinci şehir olarak kabul edilmektedir.

Alaska'nın Boyutu

Bir diğer devasa Alaska özelliği de kıyı şerididir. 6.640 mil ile diğer tüm ABD eyaletlerinin toplamından daha büyüktür. Ayrıca 3 milyon göl, 130 volkan ve Kuzey Amerika’nın en yüksek noktası (Mt Denali) dahil olmak üzere ABD’deki en yüksek 20 dağdan 17’sine sahiptir.

Yani, insanlar Teksas’ta her şeyin daha büyük olduğunu söylediğinde, kesinlikle Alaska’yı unutmaktadırlar. Alaska çok daha büyüktür.

Alaska Nüfusunun Az Olması

Muazzam boyutlarının yanı sıra Alaska, az bir nüfusa sahip olmasıyla ünlüdür.

Ortalama olarak, ABD’de metre kare başına 93 kişi düşmektedir; New Jersey’de metre kare başına 1200’den fazla kişi düşerken, Alaska’da metre kare başına 2 kişi bile düşmemektedir. Bu durum da onu açık ara en az nüfuslu eyalet ve dünyanın en seyrek nüfuslu bölgelerinden biri yapmaktadır.

Alaska her zaman az bir nüfusa sahiptir, fakat 1960’lardan bu yana, çoğunlukla yoğun göç nedeniyle nüfusu yaklaşık üç kat artmıştır. 2016 yılında yaklaşık 740.000 kişiye ulaşmıştır. Fakat son yıllarda ekonomik kriz nedeniyle azalmaya başlamıştır.

Alaska’daki Soğuk Hava Etkisi

Alaska’nın her zaman küçük bir nüfusa sahip olmasının ana nedenlerinden biri aşırı soğuk hava, kar ve zorlu yaşam koşullarıdır.

Alaska Nüfusunun Az Olması

Alaska’nın yaklaşık olarak üçte biri Kuzey Kutup Dairesinde yer almaktadır. Bu da kışları sıcaklıkların -20 ° C’nin altına düştüğü anlamına gelmektedir.

Alaska’da soğuk kışlar efsanevi olsa da, yazlar ılıman geçmektedir. Alaska’nın iç kısmı  20-30ºC arasındadır. Dağlar ve kıyı bölgeleri yalnızca 60ºC olabilir, fakat yine de milli parklarda açık hava etkinlikleri ve yürüyüş için mükemmel bir sıcaklıktır.

Alaska’da şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık, 1971’de Prospect Creek Kampında -62ºC’dir.

Alaska Buzulları

Alaska’nın buzulları fazlasıyla meşhurdur. Alaska’da o kadar çok buzul vardır ki, sadece küçük bir yüzdesi bir isme sahiptir. Tahminlere göre Alaska’da yaklaşık 100.000 buzul olduğu varsayılmaktadır. Ve sadece 616 tanesinin resmi adı vardır.

Alaska Buzulları

Sadece Glacier Bay Ulusal Parkı’nda 1000’den fazla buzul bulunmaktadır.

Alaska’daki (ve Kuzey Amerika’daki) en büyük buzul, yaklaşık 76 mil uzunluğunda, yedi mil genişliğinde ve 30 katlı bir bina kadar uzun olan Hubbard Buzulu’dur. Bu buzul görülmesi gereken bir manzaradır ve bu manzara ömür boyu unutulmayacak bir deneyimdir.

Alaska ve Vahşi Yaşam

Alaska’nın vahşi yaşamı çeşitli ve boldur. Eyalet, balıklar, memeliler, sürüngenler ve kuşlar için önemli yaşam alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Alaska Vahşi Yaşamı

Ayılar Alaska’daki en ünlü memelidir, fakat burada geyik, bizon, karibu, kurt, su samuru ve kunduz da yaşamaktadır. Deniz aslanları, deniz su samurları, foklar, kaplumbağalar ve balinalar, Alaska kıyılarına yakın görünen en popüler hayvanlar arasındadır. Alaska’da, kartal, baykuş, kuzgun, şahin, ördek kuğu gibi yüzlerce kuş türünü bulmak mümkün olduğundan kuşları ve kuş gözlemciliğini sevenler için burası adeta bir cennettir.

Alaska ve Vahşi Yaşam

Alaska’yı ziyaret edilmesinin başlıca nedenlerinden biri, bu muhteşem yaratıklardan bazılarını yaşam alanlarında görme fırsatına sahip olmaktır.

Alaska’nın Rusya’dan Satın Alınması

Alaska’nın ünlü olduğu şeylerden biri de, nasıl bir Amerikan eyaleti haline geldiğidir. 1867’de ABD, Alaska’yı Rusya’dan yaklaşık 7,2 milyon ABD Doları (enflasyona göre ayarlanmış yaklaşık 133 Milyon ABD Doları) veya dönüm başına iki sent (4,74 ABD Doları/km2) karşılığında satın almıştır.

Kuzey Işıkları

Kuzey ışıkları, dünyadaki en muhteşem doğa olaylarından biridir. İnsanlar onlara tanık olmak için yüzlerce kilometre seyahat etmektedirler. Ve bu muhteşem görüntüyü görmek için dünyanın en iyi yerlerinden birisi Alaska’dır. Kuzey ışıkları veya Aurora Borealis, ağırlıklı olarak yüksek enlemlerde (Kuzey Kutbu ve Antarktika çevresinde) görülen gökyüzündeki doğal ışıklardır.

Kuzey Işıkları

Coğrafi konumu nedeniyle Alaska ve iç kısımdaki Arktik Alaska, bu doğal gösteriyi görmek için idealdir. Tüm yıl boyunca kuzey ışıkları vardır, fakat onları görmek için en iyi zaman, daha az gün ışığının ve daha karanlık gökyüzünün olduğu Ağustos ve Nisan aylarıdır.

Gece Yarısı Güneşi

Gece yarısı güneşi, Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyindeki bölgelerde genellikle yaz aylarında yaşanan ve Alaska’da bir başka olan inanılmaz bir doğal olaydır. En basit ifadeyle güneşin batmadığı anlamına gelmektedir. Akşamüstü veya bazı yerlerde bütün gece boyunca görünür kalmaktadır.

Gece Yarısı Güneşi

Bu, Alaska’nın ilkbahar ve yaz aylarında diğer ABD eyaletlerinden ve dünyanın diğer bölgelerinden daha fazla güneş ışığı aldığı anlamına gelmektedir. Öte yandan, tam tersi bir olay olan Kutup gecesi de meydana gelir. Kış aylarında güneş, gün boyunca ufkun altında kalır. Yaz aylarında 24 saat gün ışığı ve kış aylarında 24 saat karanlık, Alaska’yı biraz gizemli, hatta garip bir yer haline getirmektedir.

Köpek Kızağı

Köpek kızağı, Alaska dendiğinde akla gelen şeylerden biridir. Bir zamanlar birincil ulaşım şeklidir. Fakat  günümüzde eğlenceli bir aktivitedir ve eyaletin resmi sporudur. Bununla birlikte, köpek kızağı bir gelenektir ve Alaska’nın tarihi ve kültürünün önemli bir parçasıdır.

Köpek Kızağı

Anchorage’dan Nome’a Iditarod Köpek Kızak Yarışı, en büyük Köpekli Kızağı etkinliğidir. Alaska’daki en büyük spor etkinliği olarak kabul edilmektedir.

Köpekli kızak turu yapmak Alaska’da en çok rağbet gören aktivitelerden biridir. Pahalı bir aktivite olmasına rağmen, gerçekten yaşanması gereken bir deneyimdir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page