top of page

Amazon İşçi Maaşlarında Artış

Coronavirüs salgının başlaması ile artan iş yoğunluğu ve Amazon çalışanlarının şikayeti üzerine gündemden düşmeyen şirket bu kez çalışanlarını mutlu edecek “maaş zammı” ile gündemde.

E-ticaret ve Cloud teknoloji(Amazon Web Service)devi olan Amazon, dahili bir blog yazısında, şirketin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki  beyaz yakalı çalışanlar için maksimum taban ücretinin iki katından fazla arttırarak 160.000 dolardan 350.000 dolara yükselttiğini duyurdu. Amazon bünyesinde 500.000 fazla çalışan bu ücret zammından faydalanacak. Amazon işçi maaşlarının artışının temel nedeni olarak rekabetçi iş gücü piyasasını öne sürdü.

Amazon Çoğu Pozisyon için Ücret Artırışına Gitti

Böylece, Amazon şirketi taban ücretini Facebook, Google, Microsoft ve Apple gibi şirketlerle aynı düzeye ulaştırdığı görülmekte.

Amazon Çoğu Pozisyon için Ücret Artırışına Gitti

Amazon’un (AMZN) aynı zamanda “küresel olarak birçok pozisyon için ücret artışına gittiğini ve maaş zamlarının geçmişte yapılan artışlardan çok daha fazla olduğunu” ekledi. Bu değişiklikler dünya çapındaki Amazon şirketi ve teknoloji çalışanları için geçerli olmakta.

Amazon Rekabetçi İş Piyasası Nedeniyle Zam Artışı Gerçekleştirdi

Amazon dahili blog gönderisinde “Geçen yıl özellikle rekabetçi bir iş piyasası görüldü. Çeşitli seçeneklerin kapsamlı bir analizi yapılarak işimizin ekonomisini ve en iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için rekabetçi kalma ihtiyacını tartarak, her yıl yaptığımızdan farklı olarak hedefimize anlamlı bir şekilde daha büyük zam artışları yapmaya karar verdik.” dedi.

Amazon Rekabetçi İş Piyasası Nedeniyle Zam Artışı Gerçekleştirdi

Amazon sözcüsü Kelly Nantel, blog gönderisi hakkında yorum yapmayı reddetti. Fakat durumun gerçekliğini doğruladı.

Taban Maaş Birkaç Yıldır 160.000 Dolar Civarında Seyretti

Amazon çalışanlarından kaç kişinin bu değişiklikten doğrudan yararlanabileceği veya en üst düzey ödeme oranına sahip olacağı belli değil. Fakat blog gönderisi, Amazon’un taban maaş sınırının “birkaç yıldır 160.000 dolarda” tutulduğunu belirtti.

Lojistik Operasyon Ekibi Bünyesine Yüz Binlerce Yeni Çalışan Ekledi

Amazon, depo çalışanlarına saatlik en az 15 dolardan başlayan Eylül ayında ortalama saatlik ücretlerini 18 dolara çıkardığını belirtti. Amazon pandemi boyunca lojistik operasyonlarına daha çok önem vererek yüz binlerce yeni çalışanı işe aldı. Bu yeni çalışanlara ise ikramiye ücreti ödedi.

Lojistik Operasyon Ekibi Bünyesine Yüz Binlerce Yeni Çalışan Ekledi

Geçen hafta, Amazon güçlü bir çeyrek bildirdi ve yıllık Prime abonelik süresini 139 dolara yükselteceğini açıkladı. Bu gelişmelerin üzerine Amazon hisseleri hemen hemen %14 yükseldi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

#amazonmaaşları #amazonçalışanücreti #amazonmaaşücreti #amazonmaaşzammı #amazondaçalışanlarınanekadarzamyaptı

0 görüntüleme
bottom of page