top of page

Ambassador Köprüsü ABD-Kanada İçin Önemi

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ticaret ortağı Çin veya Meksika değil, Kanada.

ABD ile kuzeydeki komşusunu ayıran Ambassador Köprüsü, Batı Yarımküre’deki ekonomik açıdan en önemli bir buçuk millik karayolu olabilir.  Geçen haftaya kadar, iki ulusun ekonomilerinde oynadığı kritik role çok az ilgi gösterilmekteydi.

Ambassador Köprüsü

Geçen Yıl İki Ülke Arasında 664 Milyar Değerinde Mal Ticaretine Öncü Oldu

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl iki ülke arasında toplam 664 milyar dolar değerinde mal taşındı. Michigan eyaleti, toplamın %30’unun Detroit ve Windsor, Ontario’yu birbirine bağlayan özel sektöre ait Ambassador Köprüsü üzerinden taşındığını tahmin ediyor. Her gün tahmini 10.000 ticari araç köprüden geçiyor.

Protestocular 7 Şubatta Ambassador Köprüsü’nü İşgal Ettiler

Kanada’daki aşı emrine kızan protestocular, 7 Şubat Pazartesi gecesinden itibaren köprüyü kapattılar. Kanada tarafındaki rampaları ablukaya alarak köprüden mal akışını durdurdular. İş grupları, kapatmanın neden olduğu büyük maliyetler hakkında alarm verdi. Fakat polis 12 Şubat Cumartesi sabahına kadar köprüyü temizlemek ve protestocuları tutuklamak için harekete geçmedi.

Protestocular 7 Şubatta Ambassador Köprüsü'nü İşgal Ettiler

13 Şubat Pazar Gecesi Polis Müdahalesiyle Ambassador Köprüsü Tekrar Açıldı

Ambassador Köprüsü 13 Şubat Pazar gecesi itibariyle tamamen yeniden açıldı. Daha önce, Kanada polisi tutuklamaların yapıldığını ve araçların çekildiğini bildirdi ve halkı uzak durmaya çağırdı. Yetkililer gelecekteki ablukaları önlemek için adımlar atıyorlardı.

13 Şubat Pazar Gecesi Polis Müdahalesiyle Ambassador Köprüsü Tekrar Açıldı

ABD-Kanada Arasındaki Ticaret Büyük Ölçüde Önem Arz Etmekte

Gerçek şu ki, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomileri, her ikisinin de vatandaşlarının muhtemelen fark etmediği ve hafife alınmayacak şekilde iç içe geçmiş durumda.

Mallar genellikle sınırlı gümrük vergisi veya diğer vergilerle sınırın ötesine geçtiğinden, sınırın bir tarafındaki fabrikalar diğer taraftaki tedarikçilere bağımlı. Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kanada parçaları olmadan yapılmış bir araba olmadığını söylüyor ve bunun tam tersi de Kanada için geçerli.

İki Ülke Arasında Otomobil Endüstrisinde de Büyük Bir Ticaret Bulunmakta

Kanada kendi yerel otomobil endüstrisine sahip olmasa da, General Motors (GM), Ford (F), Toyota (TM) ve Honda (HMC) dahil olmak üzere Kuzey Amerika’ya hizmet veren büyük küresel otomobil üreticilerinin çoğuna ait fabrikalara ev sahipliği yapmakta.

İki Ülke Arasında Otomobil Endüstrisinde de Büyük Bir Ticaret Bulunmakta

2021’de ABD, Kanada’dan yaklaşık 25 milyar dolar değerinde bir milyondan fazla tamamlanmış araç ithal etti. Araştırma firması IHS Markit’in verilerine göre, Kanada, aynı zaman diliminde yaklaşık 14 milyar dolar değerinde 750.000 ABD aracı ithal etti.

İki Ülke Arasında Mal Taşımadaki Zorluk, Bir Dizi Ekonomik Soruna Neden Oldu

Batı Virginia, Kentucky ve Alabama’daki Toyota fabrikaları kadar uzaktaki fabrikalar ile Ohio, Avon Lake’in Cleveland banliyösündeki Super Duty kamyonetleri üreten bir Ford fabrikası, faaliyetlerini geçici olarak durdurmak veya azaltmak zorunda kaldı.

92 yaşındaki Ambassador Köprüsü, Detroit Nehri’nin 152 metre yukarısında yer almakta. Ve her iki yönde de yalnızca iki şerit genişliğinde bir alana sahip.

Yaklaşık bir mil ötede alternatif bir köprü yapım aşamasında. Fakat yapımı en az iki yıl sürecek gibi duruyor. Her yönde üç şerit olacak ve adı Gordie Howe’ olarak adlandırılacak.

Ambassador Köprüsü Sadece Otomotiv Sektörü için Değil Her Sektör İçin Büyük Bir Öneme Sahip

Otomobil endüstrisi, endüstrinin Detroit ve Windsor’daki yoğunlaşması nedeniyle bu hafta en çok ilgiyi çekerken, köprüye bağlı olan tek endüstri bu değil.

IHS Markit’in baş analisti Stephanie Brinley, “Birçok imalat, pek çok mal köprüye bağlı. Bu sadece otomobiller için geçerli değil” dedi.

Ambassador Köprüsü Sadece Otomotiv Sektörü İçin Değil Her Sektör İçin Büyük Bir Öneme Sahip

Tüm büyük otomobil üreticileri, diğer sektörlerdeki bazı üreticilerin yaptığı gibi, geçen yıl boyunca fabrikaları geçici olarak kapatmak veya üretimi kısıtlamak zorunda kaldıkları dönemlerden geçti.

Bu faktörler, ABD fiyatlarının yaklaşık 40 yılda en hızlı şekilde yükselmesinde önemli bir faktör oldu. Ambassador Köprüsü’nün bir haftalık kapanışının tek başına tüketiciler için araba fiyatlarını etkilemesi pek olası olmasa da, malları hava yoluyla göndermek için fazladan ödeme yapmak zorunda kalan otomobil üreticilerinin maliyetlerini artırdı.

Brinley, “Tedarik zincirimiz şu anda oldukça zayıf” dedi ve “İşlerde başka bir soruna ihtiyacımız yok.”diye ekledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

4 görüntüleme

Comments


bottom of page