top of page

Amerika’da En Yaygın Araba Markaları

Amerika’da En Çok Tercih Edilen Arabalar

Dünyada ulaşım her zaman bir temel ihtiyaç olmuştur. Ulaşım, günümüzden binlerce yıl önce hayvanların aracılığı ile yapılmaktaydı. Ancak zaman ilerledikçe aşılması gereken mesafeler arttı ve ticari ulaşımlar ihtiyaç haline geldi. Hayvanlar bu ulaşımda yetersiz veya verimsiz olmaya başlamıştı. Bu nedenle ihtiyaçlara yönelik farklı icatlar gelişti. Bu icatlar ilk başlarda at arabaları iken ulaşımdaki gelişim günümüzdeki modern araçlara kadar geldi. Modern denilen ilk araç yirminci yüzyılın hemen başında Henry Ford tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir.

Daha sonrasında Ford Motor Company, Michigan eyaletinin Detroit şehrinde kurulmuş ve seri üretime geçilmiştir. Ford’un öncülüğünde Amerika’da ve dünyada otomotiv endüstrisi gelişmeye başlamıştır. Detroit’te kurulan Ford fabrikasının ardından General Motors ve Daimler Chrysler firmaları Detroit şehrinde fabrikalar kurmuştur. Bu şehir Amerika’nın otomotiv endüstrisinin merkezi haline gelmiş ve “Motor City” lakabını almıştır. Ford, General Motors ve Daimler Chrysler firmaları “Big Three” olarak adlandırılmışlardır.

Sonraki yıllarda birçok otomotiv firması kurulmuştur. En çok bilinen Amerikan otomobil markaları Chevrolet, Dodge, Cadillac, Jeep ve daha birçok marka kendilerinden daha büyük üreticiler tarafından satın alınmışlardır. Günümüzde Amerika’da üç büyük üretici bulunmaktadır. General Motors, Ford Motor Company ve Stellantis North America üç büyük üreticidir ve Amerika’daki en popüler otomobil markalarına sahiplerdir. Bu yazımızın konusu ise Amerika’da en çok tercih edilen otomobil markalarıdır. Gelin hep beraber bu markaları yakından tanıyalım.

Amerika’da araç tercihleri ihtiyaçlara göre değişmektedir. Büyük şehirlerin dışında yaşayan pek çok kişide pick-up veya truck olarak adlandırılan kasalı büyük araçlar bulunmaktadır. Bu araçları genellikle yük taşımakta veya işlerinde kullandıkları için küçük araçlar işlevsiz olacaktır. Büyük aileler ise minivan adı verilen yedi kişilik araçları sıklıkla tercih etmektedirler. Metropollerin dışından yaşayan pek çok Amerikalı ailenin en az üç çocuğa sahip olması bu araçları bir ihtiyaç haline getirmektedir.

Ford

Ford

Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satılan otomobil markası Ford’dur. Bunun birkaç sebebi olsa da en büyük sebebi Amerika’da üretilmesi ve dolayısıyla rakiplerinden çok daha ucuz olmasıdır. Yirminci yüzyılın başlarında üretilmeye başlanan Ford marka otomobiller, üretilmeye başladığı günden itibaren Amerika’da en çok satılan otomobil olmuştur. Ürettiği birçok model ile müşterilerin farklı alandaki ihtiyaçlarını gidermiştir. En çok satılan marka olmasının bir diğer nedeni de farklı alanlardaki ihtiyaçlara verdiği cevaplardır.

Büyük aileler için üretilen SUV ve crossover araçlar sağlamlığı ve kalitesi ile sıklıkla Amerikalılar tarafından tercih edilmektedir. Ticari işetmelere veya bireylerin mal taşıma ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile truck model araçlar üretilmektedir. Bu araçlardan olan ve oldukça ikonik olan F-150 modeli en çok tercih edilen truck modelidir. Ayrıca Ford, bir başka ikonik modelin daha üreticisidir. Çoğumuzun özenerek baktığı ve hayallerimiz süsleyen Mustang de Amerika’da özellikle ucuz olması nedeniyle gençler tarafından tercih edilen spor otomobillerden biridir. En büyük rakibi ise Chevrolet markasının ürettiği Camaro modelidir.

Toyota

Amerika’da sadece Amerikan markaları değil ithal araçlar, çoğunlukla da Japon markaları oldukça popülerdir. Toyota, Amerika’da en popüler Japon markalarından biridir. Genellikle sedan model olan Corolla kiralamada veya şirket araçlarında popüler iken geniş ailelerde markanın SUV, crossover ve truck modelleri daha popülerdir. Sedan modellerden biri olan Camry ise nispeten daha konforlu ve lüks bir otomobil olduğu için kiralamada tercih edilmemekle birlikte çekirdek aileler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca markanın üretmiş olduğu hibrit araçlar da ülke genelinde oldukça popülerdir. Markanın hibrit modellerinden olan Prius verimlilik ve tasarruf açısından en çok tercih edilen modellerdendir.

Chevrolet

Amerika’da en yaygın otomobillerden bir diğeri ise yine bir Amerikan markası olan Chevrolet markasıdır. Markanın tıpkı Ford gibi pek çok ihtiyaca cevap olarak ürettiği farklı segmentlerdeki araçlar, markanın Amerika’da en çok satılan araçlar listesinde olmasının ana nedenlerindendir. Yine Ford gibi üretiminin Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılması sebebiyle oldukça uygun fiyatlı araçlara sahiptir ve bu yüzden birçok Amerikalının tercihleri arasındadır. Chevrolet markası günümüzde özellikle SUV segmentinde ürettiği büyük aile araçları ile popülerdir. Bununla birlikte markanın üretmiş olduğu truck modelleri Amerika genelinde oldukça yaygındır.

Gelişmiş teknolojilerle entegre olmuş bu araçlar hem iş sahiplerinin hem de ailelerin sıklıkla tercih ettiği modellerdir. Amerika’da işçiliğin pahalı olmasından dolayı pek çok aile kendi işlerini kendileri görmektedir. Tadilat ve tamirat işlerini kendileri halleden Amerikalılar malzeme taşımak için ise truck tarzındaki araçları tercih etmektedir. Bu sebeple de Amerika’da Chvrolet markasının truck modelleri de yaygın araçlar içerisindedir. Köklü bir tarihe sahip olan Chevrolet markası geçmişte pek çok ikonik model üretmiştir. Bu modellerden yalnızca üçü günümüzde üretilmeye devam etmektedir. Bunlardan ilki sedan tipte olan Malibu modeli, bir diğeri spor tarzda olan Camaro ve sonuncusu da yine spor tarzda olan Corvette modelidir.

Toyota

Honda

Daha önce Amerika’da Japon otomobil markalarının popülerliğinden bahsetmiştik. İşte bu markalardan biri de Honda markasıdır. Marka genellikle üretmiş olduğu SUV, minivan ve sedan modeller ile Amerika’da önce çıkmaktadır. Özellikle CR-V ve HR-V modelleri geniş ailelerin en çok tercih ettiği modellerdendir. Buna ek olarak Odyssey modeli de minivan olarak geniş ailelerin ve işletme sahiplerinin tercihleri arasındadır. Honda genellikle verimli ve sağlam araçlar üretmesi ile bilinen bir markadır. En çok satılan modellerinin birçoğunun hibrit versiyonunu da üreten Honda, verimliliğe ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi bu şekilde göstermektedir. Marka ayrıca Türkiye’den de bildiğimiz Civic ve Accord modellerini de Amerika’da satışa sunmaktadır. Ancak satış rakamları değerlendirildiğinde markanın satışlarının büyük bir çoğunluğunu büyük sınıfta yer alan modeller karşılamaktadır.

Amerika’da tercih edilen edilen arabalar ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Nissan

Amerika’da oldukça popüler olan bir diğer Japon otomobil markası ise Nissan’dır. Markanın Amerika’da sedan modelleri genellikle daha popülerdir. Ancak bu SUV modelleri hiç satılmıyor anlamına gelmesin çünkü özellikle Murano ve Pathfinder modelleri oldukça yaygındır. Nissan genellikle uygun fiyatlı araçlar üretmektedir. Ancak fiyatlar uygunken kaliteden de ödün verilmemektedir. Araçlar son teknolojiyle entegre bir şekilde üretilmektedir. Markanın truck segmenti araçları pek popüler olmasa da yine de fena sayılamayacak satış rakamlarına sahiptir. Markanın en ikonik ve bilinen modeli olan GT-R ise en çok satılan spor araçlar arasında gelmektedir.

Chevrolet

Jeep

Amerikan markalarından sadece SUV üretimi yapan bir tek marka vardır. O marka ise Jeep markasıdır. Yıllar önce orduya araç üretmek için kurulan Jeep markası, eski günlerdeki o askeri geni hala taşıyan araçlar üretmektedir. Ancak bu arazi araçları günümüzde satışlarının sadece küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. En çok tercih edilen model genellikle Grand Cherokee ismini verdikleri ve ismini Kızılderililerden alan modeldir. Bu araç genellikle yedi kişilik olduğundan dolayı geniş ve büyük ailelere hitap etmektedir.

Satışları oldukça yüksek olan diğer modeller ise Cherokee, Compass, Renegade ve Wrangler modelleridir. Bu modeller hacimce daha küçük olduğundan dolayı daha küçük ailelerin tercihi olmaktadır. Ancak bir istisna olarak Wrangler modeli doğaseverlerin tutkunu olduğu bir araçtır. Kişiselleştirme seçeneklerinin oldukça bol olduğu bu araç kişilerin isteklerine göre modifiye edilip üretilmektedir. Arazi şartlarına oldukça dayanıklı olması nedeniyle doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin en çok tercih ettiği modellerdendir. Amerika’da modifiye kültürü çok yaygın olduğundan bu aracın birçok farklı versiyonun bulabilmek hiç de zor değildir.

Dodge

Yaygın olarak kullanılan bir başka Amerikan otomobil markası ise Dodge markasıdır. Ancak günümüzde ikiye ayrılmış durumdadır. Dodge markası altında yalnızca ikonik modellerden Charger ve Challenger ve SUV olarak da Durango modelleri üretilmektedir. RAM Trucks markası adı altında ise filmlerden görmeye alışık olduğumuz truck modelleri üretilmektedir. Truck modelleri genellikle işletmeler ve arazi tutkunları tarafından tercih edilse de spor modeller de Amerika’da oldukça yaygındır.

Truck

GMC

Büyük ve geniş araçlar üretmesiyle bilinen bir diğer Amerikan otomobil markası da GMC markasıdır. Marka, özellikle truck türündeki araçların satışında oldukça başarılıdır. Hem ticari hem kişisel kullanımda arazi performansı ve çekiş kabiliyeti açısından oldukça başarılı araçlar üretmektedir. Ayrıca SUV sınıfında da araç üreten GMC markası, bu modellerle geniş ailelere hitap etmektedir.  Ürettiği araçlar beş, yedi ve dokuz kişilik olmak üzere üç ayrı model altında toplanmıştır. Satış rakamları konusunda rakipleri kadar başarılı olamasa da Amerika’da yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen araç markalarındandır.

GMC

Hyundai ve Kia

Son olarak Amerika’da tercih edilen iki adet Güney Kore markasından söz etmek istiyorum. Genellikle Avrupa’da ve Asya’da küçük sınıfta otomobiller üreten Hyundai ve Kia markaları Amerika pazarına özel ürettikleri geniş araçlarla piyasada kendilerine iyi bir yer edinebilmişlerdir. Araçların hem dış görünüşü hem de iç mekân kalitesinin yüksek oluşu nedeniyle pek çok Amerikalı tarafından tercih edilmektedir. Hyundai markasının Amerika pazarında pick-up üretmesi satışlarına olumlu yansımıştır. Genellikle bireysel kullanıma yönelik araçlarıyla Amerika pazarında yer alan Hyundai ve Kia rakiplerine rağmen yüksek satış rakamlarına ulaşabilmişlerdir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

17 görüntüleme

Comentários


bottom of page