top of page

Amerika’da Enflasyon Oranı Düşüyor

Geçen yıl Amerikalı tüketiciler için zor bir yıldı. Yumurtadan, ikinci el arabalara ve elektriğe kadar hemen hemen her şeyin fiyatları arttı. Fiyatlar yıl sonunda bir önceki yıla göre %7 artış gösterdi. Maalesef, bu sayı geçen ay daha da yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak ayında 40 yılın en yüksek seviyesi olan %7,5’e ulaştı. Fakat iyi haberler var: Bu endişe verici derecede yüksek enflasyon rakamı yakında düşmeye başlayacak.

Amerika'da Enflasyon Oranı Düşüyor

Omicron Varyantı Enflasyonu Kötü Etkiledi

Omicron varyantı yayılmaya başladığında, milyonlarca işçinin hastalanması veya karantinaya alınmasıyla ekonomiyi büyük ölçüde etkiledi. Ayrıca, pandemi sırasındaki cömert gelir destek programları, işçilerin iş seçimlerinde ve iş başvurularında seçici olmalarına olanak sağladı. Bu durum sonucunda 2020’de daha önce gördüğümüz enflasyon gidişatını daha da şiddetlendirdi. Bir şeyler yapmak için yeterli fabrika işçisi yoktu, teslimat yapmak için yeterli kamyon şoförü yoktu. Son olarak ise rafları yeniden stoklamak için yeterli tezgahtar dahi yoktu. Bu durum da kıtlık yarattı ve istihdamın iyileşmesini yavaşlattı. Sonucunda ise süt, jambon, yemek takımları ve hatta ders kitapları dahil olmak üzere bir çok ürünün fiyatlarını artırdı.

Omicron Varyantı Enflasyonu Kötü Etkiledi

Ilımlı Enflasyon Sayesinde Arz- Talep Kolaylıkla Karşılanacak

Son Omicron dalgasına rağmen mal talebi yükseldi. Yakın zamanda yayınlanan perakende satış verilerine göre, ocak ayında güçlü tüketici harcamaları kendini gösterdi. Bu, mevcut tüketici duyarlılığını ölçen Konferans Kurulu’nun Mevcut Durum Endeksi (Conference Board Consumer Confidence) ile tutarlıydı. Endeks, evler, otomobil ve beyaz eşya gibi büyük araç gereç için artan harcama planlarını gösterdi. Bu harcama isteği, geçen ay kıtlıkları ve fiyat artışlarını çok daha keskin hale getirdi.

Yeni Covid-19 vakalarının düşmesiyle birlikte, bu aksaklıkların çoğu azalmaya başlayacak. Arzın güçlenmesine ve talebin daha iyi karşılamasını sağlayacak. Yani daha ılımlı bir enflasyon meydana gelecek. Bu enflasyon düşüşü sayesinde birçok imkâna olanak sağlayacak. Örneğin, enflasyon düşüşü yazlık gardırobunuz için alışveriş yapmayı kolaylaştırabilir.

Ilımlı Enflasyon Sayesinde Arz- Talep Kolaylıkla Karşılanacak

Daha az insanın hastalanmasıyla, nakliye sektöründe daha fazla kamyoncular ve liman işçileri olacak. Bu da malları üreticilerden tüketicilere ulaştırmaya yardımcı olacak. Fabrikalardaki ve çiftliklerdeki personel kesintileri de iyileştirilecek.

Enflasyon Azalsa Bile Etkileri Bir Süre Daha Devam Edecek

Bununla birlikte, bazı ürünler gerçekten de bir süre pahalı kalacak. Örneğin, yeni araba fiyatlarının yakın zamanda düşmesi pek olası değil. Bunun nedeni, yarı iletkenlerde çözülmesi biraz zaman alacak küresel bir kıtlık. Ev fiyatları da muhtemelen daha az bir oranda olsa da yükselmeye devam edecek. Bu, büyük ölçüde hem yaşlanan Y kuşağının artan talebi hem de mali krizi takip eden on yılda devamlı olarak eksik yapılanma yüzünden kaynaklandı.

Gerçek şu ki, pandeminin tedarik zincirleri, enerji fiyatları, ulaşım maliyetleri ve tüketici harcama kalıpları üzerindeki etkisinin normalleşmesi bir yıl veya daha uzun yıllar alacak. Ek olarak, Federal Rezerv’in para politikası konusundaki belirlediği daha sert tutumun uygulanması zaman alacak. Amerika’da enflasyon ve market fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Enflasyon Azalsa Bile Etkileri Bir Süre Daha Devam Edecek

Bunun ötesinde, diğer faktörler muhtemelen enflasyonun pandemi öncesi oranlara düşmesini engelleyecek. Örneğin, iş gücü piyasasının sıkışıklığına bağlı olarak hızla artan fiyatlar, bir süre daha bizimle olacak.

İyi haber şu ki, tüketiciler büyük fiyat artışlarının devamlı sürmeyeceğini bilerek biraz teselli bulabilirler. Salgın hafifliyor gibi görünüyor ve yüksek enflasyon da düşecek.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

2 görüntüleme

Comments


bottom of page