top of page

Amerika’da Gece Hayatı

Eğlenceyi Doyasıya Yaşamak İçin : Amerika Gece Hayatı

Özgürlükler ülkesi Amerika, pek çok sektörde bir merkez ve de lider olma özelliği taşımaktadır. Bu sektörlerden biri de hiç şüphesiz eğlence sektörüdür. Eğlence sektörü Amerika Birleşik Devletleri’nde de o kadar büyüktür ki aynı zamanda dünyanın en büyük eğlence pazarı da Amerika’dadır. Bu endüstri içinde büyük pay sahibi olan bir alt sektör ise gece eğlenceleridir. Amerika’da gece hayatı sektörü ortalama 25 ile 30 milyar $’lık bir hacme sahiptir. Peki, Amerika’da bu bahsedilen gece hayatı nasıldır? Neden bu kadar büyük bir sektör olmuştur?

Bu sektörün bu kadar büyümesinin sebeplerinden en önemlisi açıkça söylenebilir ki Amerika’da ve Amerikan halkında oldukça gelişmiş olan eğlence anlayışıdır. Bilinir ki, Amerika’nın her özel günü adeta bir festival havasında geçirilmektedir. O günlere özel ürünlerin üretimi ve diğer temalı üretimler bu sektörü sosyal ve ekonomik açıdan büyütmektedir. Doğum günleri, yıldönümleri, bir şirketin kuruluş yıldönümü gibi günler dahi özenle kutlanmaktadır. Buradan bile eğlence sektöründe ne kadar gelişmiş oldukları görülebilir.

Tabi ki bu özel günlerin yanı sıra, özellikle çalışan kesim, haftanın yorgunluğunu atmak için genellikle en az 1 günlerini eğlenceye ayırmaya özen göstermektedirler. Mesai saatlerinden sonra, arkadaşlarla gidilen bir gece kulübünde günün stresini azaltmaya çalışırlar. Bu yazımızda Amerika’da gece hayatını her bakımdan ele almaya çalışacağız.

Amerika Gece Hayatı

Işıklar içinde harika bir gece denildiğinde, gözlerde hiç şüphesiz ki Amerika’nın ışıkları hiç sönmeyen, dünyanın en güzel gece kulüplerine ev sahipliği yapan şehirleri canlanır. Daha önce de bahsedildiği üzere, Amerika eğlenceye önem veren bir ülkedir. Eğlence sektöründe bu kadar gelişmiş bir ülkenin festivallerinde dans etmeyi, gece kulüplerinde ve konserlerinde eğlenmeyi eminim genelimiz isteriz.

21 Yaş Kuralı

Seyrettiğimiz filmlerden, takip ettiğimiz dizilerden gördüğümüz kadarıyla aşina olduğumuz bu pembe hayata en azından bir süreliğine dahil olmayı istemek çok doğaldır. Tabi bunun bazı kuralları vardır. Örnek vermek gerekirse, bu kuralların başında 21 yaşında olma koşulu gelmektedir. Evet, Amerika’da Türkiye’deki gibi alkol alabilme yaşı 18 değildir, 21’dir. 21 yaşınızda değilseniz gittiğiniz gece kulüpleri size alkol satmayı reddedeceklerdir. Öyle ki, hepsi olmasa da birçoğu sizi kapısından içeri dahi almayacaklardır. Yaş dışında etik olarak da uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Her ne kadar “Özgürlükler Ülkesi olarak” betimlemiş olsak da özgürlüğünüz sadece başkasının özel alanına girmediğiniz sürece söz konusudur.

Amerika’da her şehrin, ülkenin en iyileri olarak kabul edilen büyük kulüpler, barlar ve dans pistleri vardır ve neredeyse her biri kendine özgüdür. Gerçekten en iyi eğlence merkezlerinin burada olduğunun söylersek yanılmış olmayız. Bunların yanında eğlencesiyle ünlü öyle şehirler vardır ki, sırf bu yüzden bile ziyaret edilmelidirler.

Miami’de Gece Hayatı

Örneğin Amerika’nın en güzel gece hayatına sahip şehirleri adı altında bir liste yapılsaydı, Miami bu listenin başında yer alırdı. Öyle ki burası yalnızca gece değil, günün her saati canlı ve renklidir. Amerika’nın en iyi kulüplerinden birkaçı burada yer almaktadır. Biraz pahalı olsa da, mükemmel eğlenme fırsatı sunar ve çevreleri de oldukça iyi olacaktır. Özellikle Little Havana bölgesine sahip oluşu, Miami’nin bu listenin başında gelme etkenlerinden biridir. Bunlara ek olarak Miami, gay barları ile de ünlüdür.

Miami'de Gece Hayatı

Las Vegas

Listenin bir sonraki sırasını mutlaka Las Vegas almalıdır. Las Vegas yalnızca kumarhaneleriyle anılmamalıdır. Öyle ki renkli gece hayatı bu şehri daha çok betimlemektedir. Her vaktinin ayrı etkileyici olduğu Las Vegas’ın asıl büyülü zamanları güneş battıktan sonra başlamaktadır. Burada eğlenceli gece kulüplerinde çılgınca eğlenebilir ve Amerika’nın eğlence sektörünü yansıtabilirsiniz.

New York’da Gece Hayatı

Amerika’nın ışıkları asla sönmeyen ve hiç uyumayan şehri New York, listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Özellikle “roof bar” adı verilen çatı barlarıyla meşhur New York’un asıl eğlencesi Times Meydanı’nın hava karardıktan sonra açılan ışıklarıyla birlikte başlar. Bu çatı barlardan birine gidip, içkinizi yudumlarken ve arkadaşlarınızla eğlenirken yan tarafınızda New York’un ayaklarınızın altında olması paha biçilemezdir. Burada eğlenerek geçirdiğiniz her bir an hayatınızın en güzel zamanları olarak aklınıza kazınacaktır.

New Orleans

Avrupa tarzı mimarisi ve mükemmel mutfağı ile tanınan, rock ‘n’ roll, caz, blues gibi birçok farklı müziğe ev sahipliği yapan New Orleans,  yılın herhangi bir zamanında eğlenmek için uygundur. İsterseniz bir yaz günü gidin isterseniz sonbaharda, mutlaka eğlenecek bir mekan bulabileceğiniz gibi eğlencenin doruklarına da çıkarsınız. Mardi Gras etkinliği ile de ününe ün katan bu şehir, Amerika’nın en iyi bar sahnelerine sahiptir ve Amerikan eğlence anlayışını çok güzel bir şekilde temsil etmektedir.

New York'da Gece Hayatı

San Francisco

San Francisco’nun muhteşem günbatımı düşünüldüğünde, Amerika’nın en güzel gece hayatına sahip yerlerinden biri olduğu kanıtlanmaktadır. Ancak öyle ki, keşfetmesi de bir hayli zor bir şehirdir. Neredeyse her bölgesinde bar veya gece kulübü bulunan San Francisco bu bakımdan biraz gizemlidir. Dolayısıyla keşfetmesi zor ama bir o kadar da eğlencelidir. Gelişmekte olan gay ve lezbiyen barlarıyla da ünlenen San Francisco, küçük ve eski tip barlarıyla Amerika’nın eğlence hayatına oldukça orijinal bir imza atmaktadır.

Portland

Yüzlerce bara sahip olan Portland eğlence bakımından gelişmiş şehirlerden biridir. Küçük küçük bira fabrikalarına ev sahipliği yapan Portland, devasa eğlencelerin yanı sıra, günübirlik eğlenceler için de uygundur. Öyle ki, burada şehrin dört bir yanı barlar ve gece kulüpleriyle doludur. Bu mekanlarda sosyalleşebilir, hafta yorgunluğunuzu arkadaşlarınızla katılacağınız bir dans gecesinde atabilirsiniz.

Los Angeles’da Gece Hayatı

Eğlence ve gece hayatından bu kadar bahsediyorken Los Angeles’tan bahsedilmezse, ayıp edilmiş olacaktır. Los Angeles, barları ve gece kulüpleri, içecekleri ve canlı konser ve dans performansları ile gece boyunca hayat bulan, adeta asla uyumamaya yemin etmiş Amerika’nın en büyük parti şehirleri arasında yer almaktadır. Los Angeles’ın gece hayatı normal bar ve gece kulüplerinin yanı sıra, komedi kulüpleri, spor barları, gece kulüpleri ve tiyatro gösterileri ile de tanınmalıdır.  Müzik alanındaki konserler ve gerçekleştirilen birtakım başka performanslar Los Angeles’ın gece hayatının sembolüdür denebilir.

Los Angeles gece hayatı

Boston

Özellikle öğrenci nüfus yoğunluğu ile bilinen Boston, dinamik şehirlerden biridir. Kendine has ve geniş bir yelpazede gece kulüplerine ev sahipliği yapan Boston, unutulmaz gecelerinizden birini yaşayacağınız bir diğer bölgedir. Buranın sakinleri ve gelen turistleri de her ne kadar eğlencenin tadına varsalar da bu eğlencelerine bir sınır çerçevesinde devam ederler.

Atlanta

Atlanta, ABD’nin en renkli başkentlerinden biridir, dolayısıyla Atlanta’nın canlılığı ve çeşitliliği sayesinde gece hayatı çok ve farklı bir şekilde gelişmiştir. Birçok rahat bar ve şık kulüplere sahiptir. Atlanta, Amerika’nın en iyi gece kulüplerinin birkaçının orada bulunduğu göz önüne alındığında, eğlence için en güzel şehirlerden biri olduğu kanıtlanmaktadır. Atlanta’nın gece hayatı hem sosyalleşmek isteyenler için hem de sadece eğlenip dans etmek isteyen herkes için uygundur.

Amerika’da gece hayatı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Amerika’nın, gece hayatı bakımından en gelişmiş barlara, spor barlara, komedi barlarına ve gece kulüplerine sahip şehirlerinden yalnızca birkaçından bahsetmiş olsak da şu unutulmamalıdır ki, Amerika’nın her bir şehri eğlence bakımından kendi çapında gelişmiştir ve onlara gelen her bir misafiri eğlenceye doyurmadan bırakmayacaktır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

15 görüntüleme

Comentarios


bottom of page