top of page

Amerika’da İşsizlik Oranı Düştü

Uzun vadeli işsizlik, Ocak ayında önemli ölçüde düştü. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, en az altı aydır işsiz olan Amerikalıların sayısı Aralık ayından bu yana 317.000 azalarak Ocak ayında yaklaşık 1,7 milyona geriledi.

Uzun Süredir İş Bulamayanların Oranı %25,9’a Düştü

Uzun süreli işsizler, Ocak ayında tüm işsiz Amerikalıların %25,9’unu oluşturuyordu, bu rakam bir önceki aya göre %31,7‘ydi.

Bu aylık düşüş (yüzde 5,8 puan), uzun vadeli işsizliğin istikrarlı bir düşüşe geçtiği Mart 2021’den bu yana görülen en büyük düşüş. Ocak ayına kadar, pay önceki üç aya göre yaklaşık %32 seviyesindeydi.

Amerika'da İşsizlik Oranı Düştü

Daniel Zhao, Glassdoor kariyer sayfasında kıdemli bir ekonomist yaptığı açıklamada , “Geçen yıl boyunca iş gücüne ve istihdama geri dönen istikrarlı bir işçi akışı gördük” dedi.

Zhao,“Uzun vadeli işsizlik bunun bir yansımasıdır” dedi ve “İyileşme ilerleme kat ettikçe, daha uzun süredir işsiz olan işçiler için daha fazla fırsat ortaya çıkıyor.” diye ekledi.

Amerika’da hangi meslek kaç dolar kazanıyor ve Amerika’da nasıl iş bulunur sorularına cevap olarak buraya tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz.

Uzun Süreli İşsizlik Birçok Risk Oluşmasına Neden Oluyor

Uzun süreli işsizlik, haneler için ciddi finansal riskler oluşturmakta. Ve uzun vadeli işsiz işçilerin büyük bir kısmı ABD ekonomisine yük olabilir.

Uzun Süreli İşsizlik Birçok Risk Oluşmasına Neden Oluyor

Uzun süreli iş geliri eksikliğinin uzatılmasından başka, işsizlik uzadıkça başka bir iş bulmak daha da zorlaşıyor. Bu işçilerin gelecekte daha düşük bir ücret kazanma olasılığı da artar.

İş becerileri körelebilir. Ayrıca iş gücüyle olan bağlantılar eski iletişim ağları ve iş arkadaşlıkları gibi bozulabilir.

Uzun süreli işsiz olan işçiler de genel olarak işsizlik yardımlarından yararlanamazlar. Bu tür işçilere fayda sağlayan federal salgın dönemi ödeme programı İşçi Bayramı’nda (ve birçok eyalette birkaç ay önce) sona erdi.

Omicron Varyantına Rağmen İşsizlik Ocak Ayında Önemli Ölçüde Azaldı

Azalan uzun vadeli işsizlik, beklenmedik şekilde güçlü bir Ocak iş raporunun ardından geldi.

ABD ekonomisi geçen ay 467.000 iş ekledi. Çalışma Bakanlığı ayrıca Kasım ve Aralık için iş büyüme tahminlerini çok daha yüksek değer biçti. Bu iki ayda başlangıçta düşünülenden daha fazla, 709.000 iş eklendi.

Omicron Varyantına Rağmen İşsizlik Ocak Ayında Önemli Ölçüde Azaldı

Birçok ekonomist, son derece bulaşıcı Omicron varyantının körüklediği Aralık ayının başından bu yana Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle çok daha zayıf bir gösterge tahmin etmişti. Artan günlük vaka sayıları, hastalıkların personel sıkıntısına yol açması ve müşteri talebinin azalmasına yol açtı. Bu nedenle bazı işletmelerin kapılarını geçici olarak kapatmasına neden oldu.

Zhao, “İş büyümesi, pandeminin etkileri karşısında ilerleme kaydedebilir” dedi.

Fakat, iş gücü piyasası henüz tam olarak pandemi öncesi gücüne kavuşmuş değil. Uzun süreli işsizlerin toplam sayısı 2021’de yaklaşık 2 milyon kişi azalırken, sıraları hala Şubat 2020’dekinden 570.000 daha fazla.

ABD ekonomisi de pandemi öncesi işaretinin neredeyse 3 milyon iş açığını koruyor. Zhao, “Güçlü bir iş piyasası toparlanması yolunda olduğumuzu düşünüyorum” dedi ve “Ama henüz bitiş çizgisinde değiliz.” diye ekledi.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

5 görüntüleme

Comments


bottom of page