top of page

Amerika’da Kayak Merkezleri

Kayak merkezleri bakımından geniş bir alana sahip olan Amerika’da her bütçeye uygun otel ve pist bulmanız mümkün. Amerika Ulusal Kayak Alanları Birliği, son verilerinde 486 kayak merkezinin olduğunu bildirdi. Ben de bugünkü yazımda sizlere Amerika’daki en iyi kayak ve snowboard yapılacak alanları derledim.

Aspen Kayak Merkezi

Dünya sosyetesinin akın ettiği en lüks, en pahalı ve Kuzey Amerika’nın incisi olan bir kayak merkezidir. Suudi Arabistan Prensi Bandar bin Sultan’ın kayak evi bile buradadır. 5 bin 200 metrekare genişliğinde, 32 odalı bu evin değeri 135 milyon dolardır.

Rocky Dağları arasına saklanmış harikulade bir yerdir. Bu merkez, birçok özel uçağın inip kalktığı havalimanı, mağazaları, otelleri ile göz doldurmaktadır. Restoranlarının mutfaklarında dünyaca ünlü şefler tavalarını sallamaktadır. Aspen, dört farklı dağda 20.000 kilometrelik kayak alanı sunmaktadır. Kayağa yeni başlayanlar ve profesyonel kayakçılar için ayrı alanlar bulunmaktadır. Buradaki en yüksek zirve 4247 metredir. Turistler ve sporcular bu bölgeye yalnızca kayak için gelmemektedir. Birçok eğlence mekânı, ünlü pop yıldızlarının konserleri ve eşsiz manzara kış severleri kendine çekmektedir. Aspen’in tadını 5 ay çıkarabilirsiniz. Sonuçta kış her zaman orada değil. Aralık ayında başlayan sezon, Nisan ayında sona ermektedir.

Aspen’de kayak yapacağınız üç dağ bulunmaktadır. Bunlar: Highlands, Snowmass ve Buttermilk. Highlands diğerlerine göre daha basittir. En kolay ve küçük pisti Buttermilk’te bulabilirsiniz. Snowmass ikinci en büyük kayak merkezidir ve gezerken 36 adet Disneyland’ı içine alacak kadar olduğunu öğrenirsiniz. Çünkü bölge halkı bunu sık sık dile getirmektedir.  Snowmass daha az masraf yapmak isteyenler için en uygun kısımdır.

Aspen

Vail

Dünyanın en büyük kayak merkezleri arasındadır. 2140 hektarlık alanıyla, 3527 metrelik bir dağın eteğini süslemektedir. ABD Başkanı Gerald Ford ve ailesinin 1970 yılında burada tatil yapmasıyla ünü artmıştır. Bugün 193 pistin ve 31 liftin olduğu lüks kayak merkezlerinden biridir. Vail sokaklarında son moda ve kaliteli dükkanlar turistlerin ilgisini çekmek için sıralanmıştır. Sanat severler için “Vail Fine Art Gallery” bulunmaktadır.

Vail’in gece hayatı çok meşhurdur. Yaz aylarında bile renkli partiler, organizasyonlar devam etmektedir. 1988’den beri Kuzey Amerika’nın En İyi Kayak Merkezi Ödülü’nü almaktadır. Ziyaretçilerinin değerlendirmesine göre “gezegendeki en bakımlı arazi” Vail’dedir. Birbirinden güzel restoranlar arasında seçim yapmak zor olacaktır çünkü bu bölgede sayıları çok fazladır. Kayak ekipmanlarınızı gitmeden rezerve edip otel odanıza kadar yollayabilirsiniz. Kayak yapmaya yeni başlayanlar ya da seviye ilerletmek isteyenler için ders seçenekleri bulunmaktadır.

Vail

Beaver Creek

149 pisti ve 25 lifti var. Burası da lüks kayak merkezi kategorisine girmektedir. Zirve 3488 metre ve oteller pistlere çok yakın. Lüks mağazalar zengin müşterilerin ilgi odağı. Kasabanın kaldırımları ısıtılıyor ve buzlanmaya karşı önlem alınıyor. Öğleden sonra saat 15.00’da pişirilen taze ikramların kokusu tüm konukları mest ediyor. Pistten inen yorgun kayakçılar ikramların tadına bakmaktan kendini alamıyor. Oteller çok konforlu, pahalı lakin iyi araştırma ile zaman zaman güzel indirimlere denk gelebilirsiniz.


Beaver Creek

Palisades Tahoe

Bölgedeki en büyük kayak merkezidir ve sekiz adet zirvesi bulunmaktadır. 6.000 dönümlük araziye sahiptir. Yıllık ortalama 400 inç kar almaktadır. Kuzey Amerika’daki en yoğun kayak merkezi olarak bilinmektedir. 1960 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Avrupa’dan ilham alınarak tasarlanan Palisades Tahoe Köyü, yıl boyunca etkinliklere; elliden fazla bar, restoran ve butiğe ev sahipliği yapmaktadır. Yaz aylarında su sporları alanında hizmet verirken kışın da kayak ve snowboard tutkunlarını ağırlamaktadır. Herkesi derinden etkileyen göl manzarası görenlerin dudağını uçuklatmaktadır.


Palisades Tahoe

Kirkwood Dağ Tatil Köyü

Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak sezonunda hizmet verirken, yılın diğer zamanlarında yürüyüş, bisiklet sürme etkinliklerine uygundur. Geniş kayak alanı ve yüksek kar almasıyla ünlüdür. Burası ünlü restoranların, mağazaların olduğu şatafatlı bir yer değil tamamen kayağa ve spora odaklanmış bir yerdir. Kısa teleferik turları ve sakin bir yapısıyla bilinen bir bölgedir. 2.300 dönümlük araziye, 15 asansöre ve 86 patikaya sahiptir. Arazinin %12’si yeni başlayanlar için, %30’u orta, %38’i gelişmiş ve %20’si uzmanlar içindir.

Kirkwood Dağ Tatil Köyü

Sugar Bowl Kayak Merkezi

San Francisco, Körfez Bölgesi’ne en yakın kayak merkezidir. 14 asansörle erişilen 4 düzine parkurla 2.000 dönümlük bir kayak arazisini kapsıyor. Serbest stil kayak ve biniş için 7 arazi parkı bulunmaktadır.  İlk kez kayak yapacak olanlar, hafif eğimli tavşan tepelerindeki derslerden yararlanabilirler ve yeni başlayanlar için de 2 adet lift bulunmaktadır. Buradaki en büyük artı, yamaçlar pistleri rüzgarlardan koruyarak kayak yapmayı daha keyifli hale getirmesidir.

Sugar Bowl Kayak Merkezi

Homewood Dağ Tatil Köyü

Bu kayak merkezi tam bir aile dostudur. Lüks olmamakla birlikte konuklarını manzaradan geri bırakmamaktadır. Tepeden aşağı inerken gölün içine doğru kayıyormuşsunuz hissi yaratmaktadır. Pistler kalabalık olmadığı için çocuklu aileler çok rahat etmektedir.. %50’si orta, %15’i yeni başlayanlar ve %35’i ileri düzey kayakçılar için hizmet veren pistleri bulunmaktadır. Tamamen kayak tatili için yaratılmıştır.

Homewood Dağ Tatil Köyü

Telluride Kayak Merkezi

Amerika’da San Juan Dağları’nda gözden uzak tatil yapmak için en ideal kayak merkezidir. Geniş arazisi ve yoğun kar yağışı merkezi popüler hale getirmektedir. Eğer dik bir pistte kayak yapmayı arzuluyorsanız burası sizin için uygundur. 8.725 fitlik bir taban yüksekliği ve 13.150 feet maksimum yükseklik ile görenleri büyülemektedir. Tesisin zirvesi, uzman ve gelişmiş arazi özelliklerine sahiptir. Ücretsiz gondol köyde konaklayan kayakçıların piste taşınmasına yardım etmektedir.

Telluride Kayak Merkezi

Boreal Dağ Kayak Merkezi

Her sene sezonu ilk açan kayak merkezi burasıdır. Pudra gibi ince karda tatil yapmak istemiyorsanız sezon başında değil zaman geçtikçe gitmelisiniz. Tesis ortalama 400 inçten fazla kar almaktadır. Pistlerin %30’u yeni kayak yapmaya başlayanlar için uygundur. Profesyoneller için sadece pistin %15’i ayrılmıştır. Gece kayak yapmak isteyenler için pistler açıktır ve ışıklandırılmıştır.


Boreal Dağ Kayak Merkezi

Keystone

Üç dağın üzerine yayılmış benzersiz bir tablo görüntüsüyle, kendinizi vahşi doğada hissettirecek olan bu kayak merkezi Amerika’nın incisi konumunda. Daha ileri pistlere gittikçe kalabalığın azaldığını görecek ve karın keyfini yalnız başınıza çıkaracaksınız. Her kayak seviyesine uygun, 20 asansörü ve geniş arazisiyle ailelere uygun bir seçenektir. Ayrıca ileri düzey kayakçılar ve yatılı öğrenciler için hazırlanmış bölümler de mevcuttur. Ulaşımı kolay, park sorunu yok ve otoparklar ücretsizdir.

Keystone

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9 görüntüleme

Comments


bottom of page