top of page

Amerika’da Sıfır Araba Fiyatları

Amerika Birleşik Devletleri’nde araba fiyatları birçok ülkeye göre daha uygundur. Bunun sebebi düşük vergiler, arz-talep ve araba pazarlarındaki rekabettir.

ABD’de otomotiv sektörü 1890’lı yıllarda başlamış, büyümüş ve gelişmiştir. 332,4 milyon nüfusuyla Amerika’da otomobil alım-satımında büyük çekişme vardır. Yüzlerce araba şirketinin birbiri ile yarışması Amerikan pazarındaki fiyatları düşürmektedir.

Amerika’da yıllık bazda 20 milyondan fazla araç satılmaktadır. Son iki yılda pandemi nedeni ile araba satışlarında düşüş yaşansa da 2022 yılı itibariyle sektör yeniden düzelmiştir.

Amerika’da Araç Vergisi

Amerika’da; satış vergisi, tüketim vergisi, mülkiyet vergisi gibi vergiler araba alırken, satarken ve kiralarken uygulanmaktadır. Bu vergilerin oranı, arabanın değerine göre belirlenmektedir. Amerika’da araç vergileri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Bazı bölgelerde hem eyalet vergisi hem yerel vergi uygulanırken bazılarında da yalnızca eyalet vergisi alınmaktadır. Bir eyaletten araba alıp diğer eyalete getirdiğiniz zaman, satın alınan eyaletin değil arabayı getirip kayıt yaptırdığınız eyaletin vergisi geçerli olmaktadır.

Amerika’da Araba Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

İlk yapmanız gereken araba üreticilerinin sitelerini ziyaret etmenizdir. Arabaların tavsiye edilen satış miktarını öğrenmelisiniz. Araba satış bayileri normal fiyatların üzerine komisyon koyabilmektedir. Bu gibi durumlarda pazarlık yapabilmeniz için tavsiye edilen satış fiyatını bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer arabayı taksitle alacaksanız önceden bankanız ile kampanyaları konuşun ve satış bayilerindeki kampanyalar ile karşılaştırıp size uygun olanı seçin. Banka ile görüşmeden gidilen araba alışverişlerinde, bayilerin tekliflerine bağlı kalınıp bankaların avantajlı kampanyaları kaçabilmektedir.

Üreticiler, teşvik amaçlı bazı araba modellerinde zaman zaman indirim uygulayabiliyor. Bu indirimleri sitelerinden takip edip 500-2000 dolar arası kâr elde edebilirsiniz. Farklı bayilerden fiyat teklifleri alıp indirim oranlarını sorup karşılaştırma yaptıktan sonra alacağınız yetkiliyi seçiniz.

Bayilerdeki satış görevlilerinin her dediğine inanmayın. Onlar yapacakları satışa baktıkları için, varsa arabanın olumsuz yanlarını söylemezler. Bu yüzden siz internetten arabaların tüm özelliklerini okuyup, kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurun. Almaya karar verdiğiniz arabaya, muhakkak test sürüşü yapın ve size uygun olup olmadığını gözlemleyin.

Aracı aldıktan sonra araç kontrolü yapan şirketlere danışın ve bir sorunu olup olmadığına baktırın. Bu işlem için çok yüksek bir meblağ gerekmez. Bayi çalışanları size, gerekli diye birbirinden gereksiz aksesuarları satmaya çalışabilir. Bunlara kanmayın ve gerçekten o ürünlere ihtiyacınız olup olmadığını iyice düşünün.

Amerika’da en uygun fiyatlı sıfır araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Bu kadar ön bilgiden sonra gelelim 2022’nin en uygun fiyatlı sıfır araçlarına:

Volkswagen Jetta

Listenin son sırasında, yani en pahalı araç olan “2022 Volkswagen Jetta” yer alıyor. Bu aracın Amerika’da şu anki fiyatı 20 bin 195 dolardır. Bu fiyat giriş seviyesi olandır ve arabanın özelliği arttıkça fiyat da artmaktadır. Araç 1.4 litre motora sahip ve 147 beygir güç üretiyor. 8 ileri şanzımana sahiptir. Kör nokta izleme, yaya takibi, arka trafik uyarısı, ışık algılama gibi güvenlik önlemleri mevcut. Isıtmalı ve havalandırmalı ön koltuğun yanı sıra ısıtmalı direksiyon simidi de yer almaktadır.

Volkswagen Jetta

Kia Forte

Sıradaki aracımız 19 bin 90 dolarla “Kia Forte”. Bu araç 2 litre motora sahiptir  ve 4 silindirdir. 147 beygir güç üretmektedir. Uzaktan çalıştırma özelliği, led sis, led gündüz farları ve led farları bulunmaktadır. Araçta kör nokta uyarısı, şerit takip yardımı ve elektronik park freni mevcuttur.

Kia Forte

Hyundai Venue

19 bin dolarla 2022 model “Hyundai Venue”. Son zamanlarda Amerika’da oldukça popüler bir araç. 1.6 litre motor, 4 silindir ve 121 beygir güç üretiyor. Dışarıdan küçük bir araç gibi görünse de içerisi beklenenden daha geniştir. Eski modellere göre döşemelerde değişiklikler mevcuttur. Ön ve arka yolcular için koltuklar geniş ve minderler rahattır. 8,0 inç dokunmatik ekranı vardır. İleri çarpışma uyarısı, otomatik frenleme, şeritte kalma yardımı ve sürücü ekranı gibi güvenlik teknolojileri vardır. Trafikte çevik bir arabadır.

Hyundai Venue

Subaru Impreza

Gelelim “2022 model Subaru Impreza”ya. Bu aracın 0 kilometresi şu an Amerika’da 18 bin 795 dolardır. 2 litre motor, 4 silindir ve 152 beygir güç üretmekte ve beş ileri vitese sahiptir. Park uyarı sistemi, hızlı direksiyon, ekonomik yakıt tüketimi ve sürüş asistanı vardır. Impreza, yol tutuşu açısından çok beğenilmektedir. İç kısmının geniş olması, uzun boylu sürücüleri rahat ettirmektedir. Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu gibi bağlantı özellikleri mevcuttur. 6,5 inç dokunmatik ekrana sahiptir. Acil frenleme ve şeritte kalma uyarısı gibi temel güvenlik özellikleri eklenmiştir.

Subaru Impreza

Hyundai Accent

Yine listede Hyundai’den bir araba bulunmakta. Amerika’da “2022 model Hyundai Accent” 16 bin 400 dolardır. 1.6 litre motor, 4 silindir, 120 beygir gücünde ve 8 ileri vitese sahiptir. Fiyatının bu kadar ucuz olması onu kalitesiz yapmamakta aksine çok fazla tercih edilen ve beğenilen bir araç olarak öne çıkarmaktadır. Öncelikle sizlere sürüş konforu ve iyi bir yol tutuşu sağlamaktadır. Engebeli yollar Accent’in, yeni teknoloji süspansiyonu sayesinde yumuşacık olmaktadır. Yeni dört silindirli motoru, yakıt ekonomisini en yüksek seviyede sağlamaktadır. Geniş diz mesafesi sayesinde keyifli bir sürüş sizi bekliyor.

Hyundai Accent

Kia Rio

Son zamanlarda Amerika’da çok iyi işler başaran Kia’nın Rio modelinden bahsedeceğiz. “2022 Kia Rio” 16 bin 250 dolar. Yine 1.6 litre motor, 4 silindir ve 120 beygir güç üreten bir araç. Panoramik cam tavan ve geniş bagaj sunmakta. Arka park çarpışmasını engellemek için ve kör nokta takibi için asistan mevcut. Isıtmalı ve soğutmalı ön koltukları yolculuğunuzu rahat hale getirmekte. Ayrıca arka koltukları uzaktan katlayabileceğiniz bir sistem mevcut. Yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı; konum bulma, aynı anda iki telefonu bağlama gibi çok fonksiyonlu bir araç.

Kia Rio

Nissan Versa

Uygun arabalar listesinin son üç numarasında Nissan Versa var. “2022 model Nissan Versa” Amerika’da tamı tamına 15 bin 180 dolar. Herkes için uygun bir fiyatı bulunmaktadır. 4 silindirlik 1.6 litre bir motora sahip ve 122 beygir güç üretiyor. 5 ileri şanzımanı vardır. Araç sınıfının en gelişmiş güvenlik teknolojilerine sahiptir. Yakıt tüketimi açısından oldukça verimlidir. Hız sabitleyici ve ısıtmalı ön koltukları vardır. Versalar yol kusurlarını izole eder ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlar. Bagaj genişliği kalabalık ailelerin eşyaları için çok elverişlidir.

Nissan Versa

Mitsubishi Mirage

Listenin en uygun ikinci aracı Mitsubishi Mirage. “2022 model Mitsubishi Mirage” 14 bin 645 dolar. Araç 1.2 litre motor, 3 silindir ve 5 ileri şanzımana sahip. Öncelikle araç göründüğünden daha büyük bir iç alana sahip. Park etmesi çok kolay bir araç. Yakıt tüketimi açısından serisinin en iyisi denilebilir. Diğer araçlara göre diz mesafesi daha dardır. Yine fiyat konusunda çok sıkıntı çıkarmayan bir araç. Ama tabii ki Amerika’da.

Mitsubishi Mirage araba

Chevrolet Spark

Sıra geldi listenin bir numarasına. “Chevrolet Spark” Amerika’nın en uyguna alınan ve fiyat performans açısından en iyi arabasıdır. Düşük fiyatı, düşük kaliteye dönüşmeyen bir arabadır. 13 bin 600 dolar olan Spark, 1.4 litre, 4 silindir ve 98 beygir güç üretmektedir. Göründüğü gibi küçük ve dar bir iç mekana sahiptir. 7.0 inç dokunmatik ekrana sahip ve istediğiniz model telefon bağlantısına uygundur. Arka park sensörü ve otomatik acil freni bulunmaktadır.

Chevrolet Spark araba

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

139 görüntüleme

Comments


bottom of page