top of page

Amerika’da Trafik Kuralları

Amerika’ya turist olarak ya da yeni bir hayat kurmaya gidiyor olabilirsiniz. Lakin gitmeden önce trafik kurallarını öğrenmenizde fayda var. Çünkü her ülkenin kendine has kuralları olabiliyor ve bir şeyleri yanlış yapıp sıkıntı yaşamak istemezsiniz.

Amerika’da Türk Ehliyeti İle Araba Kullanılabilir mi?

Eğer Amerika’ya turist olarak geldiyseniz kendi ülkenizin ehliyeti ile 6 ay araba kullanabilirsiniz. Çünkü yeni bir ehliyet almak için ikametgâh adresi gerekiyor ve turist olarak gelen birinin ikametgâh adresi olmayacağı için kendi ehliyetinizle araba kullanmanıza izin veriliyor. Uluslararası ehliyet almışsanız onu 1 yıl kullanma hakkına sahipsiniz.

Amerika’ya taşındıysanız ve orada araba kullanacaksanız ehliyetinizin geçerlilik süresi vardır ve o süre dolunca yeni ehliyet almanız gerekmektedir. Hatta Amerika’nın bazı eyaletlerinde yabancı ehliyetlerin kullanımı yasaktır. Örneğin; New Jersey Eyaleti’nde yabancı ehliyetler kabul edilmemekte ve New Jersey’de geçerli ehliyet alabilmeniz için New Jersey Eyaleti Motorlu Taşıtlar Komisyonu’na başvurmanız gerekmektedir. Bu kural eyaletten eyalete farklılık gösterdiği için gideceğiniz bölgedeki sürücü belgesi kuralını iyi araştırmanızda fayda var.

Amerika’daki Trafik Polisleri

Amerika’da trafik polisi, toplum polisi, eyalet polisi gibi ayrım yoktur. Polis her an istediği yerde, gerekli olduğu durumda sürücüleri durdurma hakkına sahiptir. Eğer Amerika’da seyahat ederken bir çevirmeye rastlarsanız arabayı sakince sağa yanaştırın, emniyet kemerinizi çıkarmayın ve ellerinizi direksiyonun üzerine koyun. Arabayı durdurun ve polis isterse anahtarı çıkarın. Camınızı açın hatta camlarda film varsa ve içerinin görünmesi engelleniyorsa diğer camları da açın. Polisle konuşurken daima ellerinizi görünecek şekilde tutun aksi halde sizin silaha erişmeye çalıştığınızı düşünebilirler. Eğer evraklarınızı almak için torpidoya uzanacaksanız bunu onlara bildirin. Polis size arabadan inmenizi söylemediği sürece inmeyin çünkü o zaman bir sıkıntı var zannedip sizi suçlu zannedebilirler. Polisin her türlü şiddete ve etkisiz hale getirmeye yetkisi vardır. Unutmayın ki Amerikan polisleri serttir.

Amerika’daki Trafik Polisleri

Trafik Işıkları

Türkiye’de trafik ışıkları yolun yan tarafında durur, arabalar da ışığın yanında durur ama Amerika’da trafik ışıkları yolun karşısındadır ve arabalar da ışığın karşısında durur. Yani sağınızda, solunuzda ışık aramayın. Trafik ışıklarının çok yakınında durmamalısınız. Işıkla aranızda 50 metre mesafe olmalıdır.

Yollarda kamera, radar, elektronik denetim sistemi yok denecek kadar azdır. Hatta şehir merkezine uzak yerlerde pek kamera bulunmaz ama insanlar kurallara uyduğu ve yayalara saygılı olduğu için pek sıkıntı çıkmamaktadır. Eğer kural ihlali yaparsanız polisler çok kısa sürede peşinize takılacaktır çünkü trafikte çok fazla sivil polis vardır.

Trafik Işıkları

Park Alanları

Amerika’da park kuralları da bizden çok farklıdır ve daha sistemlidir. Alışveriş merkezleri ve marketlerin park alanları ücretsizdir lakin şehir içinde bulunan park alanlarının çoğu ücretlidir. Park alanına girmeden önce otomatları inceleyip ödemenizi yapmalısınız. Ödeme fişini arabanın ön camından görünecek şekilde yerleştirmenizde fayda var. Bazı park alanlarında saat kuralı var. Mesela arabanızı 2 saatten fazla park etmek yasak ve cezası bulunmaktadır.

Amerika’da arabanızın önü gidiş yönüne bakacak şekilde park etmeniz gerekmektedir. Yani arabanın ön kısmı geliş yönüne doğru durmamalıdır. Park edeceğiniz alan çizgilerle belirtilmiş ise arabanızı o çizgilere orantılı park etmelisiniz. Aracınız bu çizgilerin tam içinde olmalıdır. Bu çizgilerin dışına çıkmak ceza almanıza sebep olur.

Kaldırımlar farklı renklere boyanır ve bu sizi park konusunda uyarmaktadır.

Kırmızı renk: Buraya park edemeyeceğinizi hatta durma, duraklama yapamayacağınızı bildirir. Kısa süre de olsa bekleme yapamazsınız.

Beyaz: Burada en fazla 3 dakika bekleme yapabileceğinizi bildirmektedir. Bu kural 24 saat geçerlidir.

Sarı: Sabah 06:00 ve akşam 18:00 arası en fazla 3 dakika bekleme yapabilirsiniz. Bu kural pazartesi-cumartesi arasında geçerlidir. Akşam 18:00’den sonra ve pazar günleri park etmenizde bir sorun yoktur.

Mavi: Bu alan engelli insanlar için ayrılmış park yeri demektir. Buraya park edebilmeniz için aracınızda engelli park izni belirteci olmalıdır. Eğer böyle bir durumunuz yoksa ve bu alana park ettiyseniz 400 dolar ceza sizin için kaçınılmaz olacaktır.

Yeşil: Yeşil kaldırımların yanında bir tabela olur ve en fazla ne kadar süre park edebileceğiniz orada yazar. Bu süre 15-30 dakika arasıdır. Bu kural pazartesi-cumartesi arası akşam 18.00’e kadar geçerlidir.

Park Alanları

Amerika’da Trafik Takip Mesafesi

Trafikte önünüzde seyir eden aracı çok yakından takip etmek kesinlikle yasaktır. Bu dünyanın çoğu ülkesinde yasak ama maalesef pek uygulanmıyor ama Amerika’da bu kurala çok dikkat ediliyor. Eğer çok yakın takip yapıyorsanız bu tacize girer ve diğer sürücü rahatsız olup size tepki gösterebilir. Aracı geçmek istiyorsanız kurallara uyarak sollama yapabilir ya da size yol vermesini bekleyebilirsiniz. Selektör yapmak da büyük saygısızlık olarak görülüyor.

Amerika'da Takip Mesafesi

Amerika’da Hız Limiti

Hız limitleri eyaletlere ve yol durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna rağmen hiçbir eyalette hız sınırı 75 mil yani yaklaşık 110 kilometre saati aşmamaktadır. Hız limitine mutlaka uymanız gerekiyor. Aynı anda hız yapan gruplar olursa siz bu grupta sakın en öndeki olmayın çünkü polis en önde gideni durdurmaktadır.

Amerika’da hız limiti olarak mil kullanılmaktadır. Tabelada yazan milleri kilometreye çevirmek için 1,6 ile çarpın. Örneğin 80 mil 128 kilometreye denk geliyor.


Amerika’da Hız Limiti

Sarı Okul Otobüsleri

Bu kural mahkemede itirazı olmayan en çok önem verilen kuraldır. Eğer önünüzde sarı okul otobüsü durmuşsa ve yanında “DUR” yazılı tabelasını açmışsa durmak zorundasınız. Yol iki veya üç şeritli olsa bile durmanız, sollama yapmamanız gerekiyor. Karşıdan gelen araç da olsanız durmak zorundasınız. Eğer durmazsanız otobüslerdeki kamera sistemi sayesinde tespit edilip 300 dolar cezaya çarptırılırsınız. Bu kuralın tek istisna olduğu nokta var; eğer otobüs sizin ters yönünüzde durmuşsa ve orta alanda ayrılmış bir yol varsa, yaya geçidi yoksa o zaman bekleme yapmadan yolunuza devam edebilirsiniz.


Sarı Okul Otobüsleri

Stop (DUR) Levhaları

Amerika’da dur işaretlerinde kesinlikle durmalısınız. Yavaşlamak durmak değildir. Durmak 1 saniye boyunca tekerlerin hareketsiz kalmasıdır. Yolda “STOP” yazısını gördüğünüz zaman durun, yolu kontrol edin ve öyle geçin. Bu kurala uymadığınız zaman eyaletlere göre değişen ve en az 100 dolar olan cezası vardır.

Stop (DUR) Levhaları

U Dönüşü

U dönüşünün yasak olduğu yerlerde U dönüşü yaparsanız trafiği tehlikeye attığınız için size 150-250 dolar arası ceza kesilecektir. Gözünüz trafik ışıklarının yanında yer alan U dönüşü yapılmaz tabelalarında olmalıdır.

U Dönüşü

Dönüşler

Amerika’da şeritler döneceğiniz yöne göre ayrılmıştır. Eğer sağa dönecekseniz sağ şeritte, sola dönecekseniz de sol şeritte beklemeniz gerekmektedir. Sol şeritten sağa dönmeye çalışırsanız trafikte karışıklığa sebep olursunuz.

Dönüşler

Diğer Trafik Kuralları

Ehliyetsiz araba kullanmanın 100 dolar cezası vardır ve arabanız çekilir. Ceza aldığınız zaman 30 gün içinde ödemeniz gerekmektedir. Süre dolar ve ödeme yapmazsanız cezanız artacaktır. Alkollü ya da başka madde etkisinde araba kullanmak hem yasak hem de cezası büyüktür. Eğer böyle bir durumda yakalandıysanız birkaç geceyi karakolda geçireceğiniz gibi bir süre ehliyetinizi de kaybedersiniz. Araba camından herhangi bir şeyi yola atmanın 1000 dolar cezası vardır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

29 görüntüleme

Comments


bottom of page