top of page

Amerika’da Ulaşım Hakkında Bilgiler

Amerika’da Ulaşım ve Ücretler

Ulaşım bir toplumda en az sağlık, gıda ve eğitim kadar önemli bir ihtiyaçtır. Tarihin farklı dönemlerinde sahip olunan malzemeler ile farklı şekilde ulaşım yapılmıştır. Gelişen teknoloji ile ulaşım da gelişmiş, hem süreler kısalmış hem de konfor artmıştır. Ulaşım çeşitleri teknoloji ile değiştiği kadar dünyanın farklı yerlerinde koşulların farklılığına göre de değişiklik göstermektedir. Günümüzde kıtalar arası seyahat bile saatler içinde yapılabilirken, bundan yaklaşık yüz yıl kadar önce bu tarz seyahatler haftalar hatta aylar sürebilmekteydi. Seyahatlerin güvenliği de gün geçtikçe artmıştır. Ayrıca toplumun tamamı tarafından ulaşılabilir ulaşım çözümleri de geliştirilmiş ve bugün toplu taşıma olarak nitelendirilen ulaşım çeşidi ortaya çıkmıştır.

Ulaşım sistemlerinin ve çözümlerinin yaygınlaşması fiyatları da etkilemiştir. Bundan yaklaşık elli yıl önce Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa arasındaki uçak biletleri binlerce doları bulabilirken, günümüzde birkaç yüz dolara Avrupa ile Amerika arasında seyahat etmek mümkündür. Ulaşım yöntemlerinin artması ve sistemlerin gelişmesi sadece turizm değil uluslararası ilişkiler ve ülkelerin iç siyasetleri açısından da önemlidir. Örneğin Amerika gibi büyük bir ülkede ülkenin doğusundan batısına gitmek oldukça uzun sürmekteydi. Ancak gelişen sistemler ve yaygınlaşan ağlar ile ülkenin doğusu ile batısı birbirine yakınlaştırılmıştır. Amerika’da ulaşım ve otoban, benzin fiyatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Ulaşım ve Alternatifleri

Ulaşım sistemlerinin sadece şehirler arası ve ülkeler arası değil aynı zamanda şehir içindeki gelişimi ve yaygınlığı da oldukça önemlidir. Günümüzde ulaşımın en ucuz yolu olan toplu taşıma, zaman tasarrufu, enerji tasarrufu ve ses kirliliğini önleme gibi olumlu etkiler yaratabilmektedir. Dolayısıyla birçok ülkenin birçok şehrinde ancak özellikle de kalabalık şehirlerde çok sık tercih edilen ve yatırımın sürekli olarak devam ettiği bir sektördür. Günümüzde toplu taşıma sistemlerinin en çok tercih edildiği şehirler genellikle uzak doğu ve Avrupa ülkeleri olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle New York şehrinde toplu taşıma sıklıkla tercih edilmektedir. Dilerseniz sadece New York şehrinde değil Amerika’nın genelinde ulaşım şekilleri ve maliyetleri hep beraber öğrenelim.

Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nde akaryakıt fiyatları ve araç fiyatları oldukça düşüktür. Bu nedenle de Amerika’da şahsi araç kullanımı oldukça yaygın aksine toplu taşıma kullanımı ise oldukça düşüktür. Bu durum şehir içi için böyleyken şehirler arası yolculuklarda da uçak biletleri oldukça uygun fiyatlı olduğundan dolayı otobüs yerine havayolu tercih edilmektedir. Bununla birlikte ülkeyi boydan boya saran demiryolları ile tren yolculukları da tercih edilmektedir. Ancak bu tren yolculukları uçak yolculuklarına göre daha uzun sürdüğü için keyif amaçlı tercih edilmektedir. Karayolu ile şehirlerarası yolculuk da Amerika’da sıkça yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kurmuş olduğu “Interstate” karayolu ağı ile dilediğiniz noktadan dilediğiniz noktaya çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Ulaşım ve Alternatifleri

Hava Yolu ile Ulaşım

Amerika’da hava yolu ulaşımının hem oldukça uygun hem de daha verimli olduğundan bahsetmiştik. Şahsi araç kullanmak yerine şehirler arası otobüs veya tren yolculuklarını tercih etmek de seyahat fazlaca uzamasına neden olacaktır. Ancak bunun yerine bilet fiyatlarının da neredeyse tren ve otobüs bileti fiyatlarıyla aynı olduğu Amerika’da şehirler arası yolculuklar için sıklıkla hava yolu ulaşımı kullanılır. Hatta Amerika’da havalimanı ve uçak seferleri öylesine uygun ve fazla olabilmektedir ki eyalet içi yolculuklarda dahi hava yolu ulaşımı kullanımı hiç de az değildir.

Amerika’da iç hat uçuşlarında bilet fiyatları genellikle mesafeye göre değil güzergâhın ne sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse Los Angeles şehrinden New York’a uçuş, ülkenin en batısından en doğusuna gidilse de birçok kısa mesafe uçuşa kıyasla oldukça uygun fiyatlıdır. Ancak New York’tan Los Angeles’a uçuş daha pahalı olabilmektedir. Bunun sebebi tamamen güzergâhın tercih edilme sıklığıyla ilgilidir. En sık gerçekleştirilen ve dolayısıyla da oldukça ucuz olan uçuşlar genellikle batı sahilinde, doğu sahilinde ve kıyıdan kıyıya olan uçuşlardır. Hava yolu taşımacılığı ile belirtilmesi gereken son bir şey ise kabin valizleri haricindeki valizlerin ücrete tabi olduğudur. Uçak bileti alırken valiz ücretleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Tren Kullanımı

Amerika’da uzun mesafeler için genellikle trenler pek fazla tercih edilmemektedir. Fakat doğu sahilindeki New York, Boston ve Washington şehirleri arasında yapılan tren yolculukları sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun mesafelerde tren yolculuklarının daha az tercih edildiğini söylemiştik fakat Amtrak gibi lüks ve konforlu tren yolculukları genellikle keyif amaçlı tercih edilmektedir. Kimi zaman bir şehrin ortasından kimi zaman da doğanın kalbinden geçen trenler ile harika bir tren yolculuğu yapmak Amerika’da mümkündür.

Amtrak firması, yatak, banyo, restoran ve daha nice lüks ögelerle insanları bu yolculuklara çekmeyi başarmaktadır. Biletler tek yönlü veya çift yönlü alınabildiği gibi 15 ve 30 gün dâhilinde sınırsız seyahat sağlayan biletler de mevcuttur. Fiyatlar genellikle mesafeye bağlı olarak değişse de bilete dâhil olan hizmetler de fiyatı etkilemektedir. İndirimler takip edilirse oldukça iyi fırsatlar yakalanabilmektedir.

Hava Yolu ile Ulaşım

Otobüs ile Ucuz Seyahat

Amerika Birleşik Devletleri’nde en ucuz seyahatin yolu otobüslerden geçmektedir. Otobüsler en ucuz ulaşım aracı olduğundan dolayı genellikle yoksullar ve öğrenciler tercih etmektedirler. Şehir içi otobüslerde genellikle her şehrin veya eyaletin kendi otobüs firması bulunmaktadır ve seferler o firma tarafından düzenlenmektedir. Bilet fiyatları değişiklik gösterse de yedi günlük, on beş günlük ve aylık gibi bilet seçenekleri bulunmaktadır.

Şehirler arası yolculukta ise Amerika’da en çok tercih edilen firma Greyhound firmasıdır. Firmanın güzergâh ağı oldukça geniş ve bilet fiyatları oldukça uygundur. Ancak şehirler arası otobüsler ve hatta şehir içi otobüsler ilgili bazı sosyal problemler olabilmektedir. Otobüsler genellikle yoksul insanlar tarafından kullanıldığı için ilk defa Amerika’ya gelmiş veya ilk defa otobüse binecek biri kendini rahatsız hissedebilir. Bu otobüslerde Amerika’nın şaşalı tarafının aksi bir tarafı ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak yine de oldukça uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilebilir bir seyahat aracıdır. Ayrıca tıpkı tren yolculuklarında olduğu gibi otobüs yolculuklarında da belirli bir süre için sınırsız seyahat hakkı sağlayan “pass” bilet opsiyonları ile Amerika’yı baştan sona gezmek mümkündür.

Otobüs ile Ucuz Seyahat

Şehir İçi Ulaşım

Genel anlamda şehir içi ulaşım ise metro, tramvay ve otobüs gibi seçeneklerle yapılmaktadır. Ancak her şehirde yaygın bir metro ağı bulunmamaktadır. New York metro ağı açısından oldukça gelişmiştir. Hatta dünyanın en büyük metro ağlarından birine sahiptir. Neredeyse New York’ta istenilen her yere metro ile gitmek mümkündür. Yaygın metro hattı New York haricinde Chicago’da, Washington’da, Boston’da ve San Francisco’da bulunmakta ve her yıl yüz milyonlarca yolcu taşımaktadırlar.

Bunların dışında birçok Amerikan şehrinde metro hatları bulunmaktadır ancak bu metro hatlarının yıllık yolcu taşıma kapasiteleri daha düşüktür. Metroyu kullanmak için genellikle ya tek kullanımlık biletlere ya da içine kredi yükleyebileceğiniz kartlara ihtiyacınız olacaktır. Metro kullanımını da uygun hale getirmek için en mantıklı seçenek ise bir metro kartı alıp konaklama süresine bağlı olarak haftalık veya aylık sınırsız kullanım hakkı almak olacaktır. Ancak çok sık metro kullanmayacak kişiler de kartlarına kredi yükleyip kullanabileceklerdir.

Amerika’da bazı şehirlerde toplu taşıma güvenli olmayabilir. Bunun yerine önceleri taksiler tercih edilirken günümüzde taksilerden çok daha konforlu olan Uber ve Lyft gibi şirketler ile şehir içi ulaşım sağlanabilir ve genellikle bu iki firmayı kullanmak taksi çağırmaktan daha uyguna gelecektir. Bu seçenekleri kullanmak için gerekli olan tek şey ise telefona indireceğiniz uygulamalardır. Bu firmalar genellikle kullanıcıların ilk yolculuklarında oldukça fazla indirim yapmaktadırlar ve hatta yılın bazı zamanlarında yapılan indirimlerden de yararlanabilir. Daha fazla indirim kazanmak için uygulamayı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Son yıllarda Uber ve Lyft ile yapılan yolculuklar Amerika’da çok yaygın bir hal almaya başlamıştır. Bu durum özellikle de toplu taşımanın çok gelişmediği veya güvenli olmadığı şehirler için geçerlidir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

9 görüntüleme

Comments


bottom of page