top of page

Amerika’da Yaşam Kültürü

Yeni bir ülkede yaşamak eğlenceli ve heyecan verici olabilir ama aynı zamanda bir uyum süreci ihtiyacını da beraberinde getirir. Kendinizi “bu ne ifade ediyor?” veya “Amerikalılar bunu neden yapıyor?” şeklinde birtakım Amerikan alışkanlıklarına tepki olarak hayatı sorgularken bulabilirsiniz. Sizinle Amerika’ya gelmeden önce Amerikalılar ve ABD kültürü hakkında akılda tutulması gereken en yaygın farklılıklardan bazılarını paylaşacağız. Okuyacaklarınızla birlikte kültürü ve yaşam tarzı açısından Amerika’ya daha aşina olacaksınız.

Büyük Düşünme Kültürü

Büyük Düşünme Kültürü

Diğer ülkeler minimalist bir yaşama sahip olmayı vurgularken, Amerikalılar genellikle büyük ve lüksü tercih ediyor. Otoparklara yayılan devasa kamyonlar ve SUV‘ler, hastane asansörleri genişliğindeki apartman asansörleri sizi şaşırtmamalı. Amerikalılar geniş alanları ve ferahlığı severler. Onlar için standart algısı diğer ülkelerden biraz farklıdır. Büyük düşünmek Amerikan yemekleri için de geçerlidir. Çoğu restoran çok büyük porsiyonlar sunar. Birinin oldukça büyük bir yemek sipariş etmesi ve ardından kalanını eve götürmesi alışılmadık bir durum değildir.

En kültürlü kişi, kendini en çok sayıda insanın yerine koyabilendir.

Dışarıda yemek yiyecekseniz ve porsiyon büyüklüğünden emin değilseniz, garsonunuza ne önerdiğini sormanızda bir sakınca yok. Ayrıca “büyük daha iyidir” anlayışına karşı hareketler de var. Başta genç kentliler olmak üzere birçok insan çevre dostu arabalar satın almakta, yerel ve sağlıklı yiyeceklerden oluşan alışverişler yapmakta, tüketimi minimalist düzeyde yaparak gıda ve diğer ürünlerin israfını mümkün olduğunca azaltmaya çalışmaktadır. Tüketim alışkanlıklarının zirve yaptığı 21. yüzyılın aksine minimalizmi önemseyen ve hayatlarında uygulayan topluluklar da bulunmaktadır.

Amerika’da yaşam kültürü ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

yemek kültürü

Hareket Halinde Gıda Tüketme Kültürü

Amerikalıların çoğu genellikle hareket halindedir. Sık sık bir randevudan diğerine geçerler, işe gidip gelirler, çocuklarını okuldan alırlar, günlük işlerini hallederler ve iş toplantıları ile sosyal gezilere giderler. Günlük hayattaki bu yoğunluğun Amerika gibi yüz ölçümü geniş, her şeyin birbirine uzak olduğu, nüfus yoğunluğunun düşük olduğu bir ülkede tek bir anlamı var: zamanı verimli kullanmak. Amerikalılar düzenli olarak hareket halinde olduklarından, birçok ülkenin geleneksel alışkanlıklarının aksine yemek için genellikle yeterli zaman bulamazlar. İşiteceğiniz yaygın bir ifade, “günde 24 saat yeterli değil”.

Toplumların kültür seviyeleri, insanların yaşam tarzlarına göre değerlendirilir.

Amerikalıların kahve kupalarıyla, içecekler veya paketli kaplarda paketlenmiş yiyeceklerle dolaştığını görünce şaşırabilirsiniz. Muhtemelen sokakta (özellikle New York’ta) bir dilim pizza yiyen veya bankada sıraya girerken latte içen insanlar göreceksiniz. Ülke çapındaki fast food restoranlarında drive-thru (arabaya servis) pencerelerinin yaygın olduğunu fark edeceksiniz. Yapılan araştırmalara göre, Amerika’da tüketilen yemeklerin %20’sinden fazlası arabada yenmektedir. Birçok Amerikalı için bir kafede oturup bir fincan kahvenin tadını çıkarmak veya birkaç dakika dinlenmek, bir şeyler atıştırmak için yeterli zaman yoktur. Bu nedenle sık sık yiyecek ve içeceklerini paket şeklinde sipariş ettiklerini görebilirsiniz.

Hareket Halinde Gıda Tüketme Kültürü

Yemek İçin Dışarı Çıkmak veya Paket Şeklinde Yemek Sipariş Etmek

Amerikalılar sadece zaman ve rahatlık için değil, eğlenceli olduğu için de dışarıda yemek yiyorlar. ABD, çeşitli ve lezzetli yemek seçeneklerini bir araya getiren, farklı kültürlerin eridiği bir potadır. Dışarıda yemek yemek, Amerikalıların yeni mutfakları ve yemek çeşitlerini keşfetmelerine olanak tanır. Küçük Amerikan kasabalarında bile İtalya, Çin, Japon veya Meksika yemekleri bulmanız olasıdır. Daha büyük şehirlerde Etiyopya, Brezilya veya Afgan mutfağını sunan restoranlar bulabilirsiniz.

İnsanların alışkanlıklarının her zaman değiştiğini akılda tutmak önemlidir. Bazı insanlar nadiren dışarıda yemek yer ancak Amerikalıların haftada birkaç kez dışarıda yemek yemesi nadir değildir. Öğle yemeğini evden getirmenin yanı sıra, birçok Amerikalı her gün öğle yemeği için paket servis alır veya dışarı çıkar.

Spor Kültürü

Spor Kültürü

Birçok Amerikalı sporu sever ve takip eder. En popülerleri Amerikan Futbolu, beyzbol ve basketboldur. Yaşadığınız ülke ile ABD arasındaki büyük bir farkın, futbolu takip etmenin ABD’de diğer ülkelere göre çok daha az olması olduğunu keşfedeceksiniz. Spor, Amerikalılar arasında birleştirici veya ayrıştırıcı bir faktör olabilir.

Futbol ve basketbol sezonunda, iş arkadaşlarınızın kimin takımının daha iyi olduğu konusunda ateşli tartışmalara girdiğini görebilirsiniz. Amerikan Futbolu ’nu izlemesi eğlencelidir ancak oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Ancak Amerikalı iş arkadaşlarınızdan size yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede her yıl 100 milyondan fazla Amerikalının Super Bowl‘u neden izlediğini anlayabilirsiniz!

Rekabet Kültürü

Rekabet Kültürü

Diğer birçok kültür gibi, Amerikalılar rekabette başarılıdır. Küçük yaşlardan itibaren çocuklar, özellikle akademik başarı, spor ve diğer hobilerde, çok çalışmak ve bir dalda başarılı olmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya yönelik teşvik edilir. Üniversiteler çok fazla rekabetçi olma eğilimindedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarını üniversite kabul sürecine erken hazırlar. Bazı liseler ve hatta anaokulları rekabetçi bir giriş sürecine sahiptir. Hatta izciler bile büyük ödüller kazanmak için bağış toplama gezileri sırasında en fazla kurabiyeyi satmak için yarışır. Birçok Amerikalının da hırslı olduğunu göreceksiniz. Proaktiftirler ve bir şeyi başarmak istiyorlarsa bunun için ellerinden geleni yaparlar. Arkalarına yaslanıp başkalarının yardım etmesini bekleme eğilimine sahip değillerdir.

Farklılıklara saygı kültürü

Farklılıklara Karşı Tutumları

ABD çok çeşitli olduğu için, özellikle iletişim kurarken ve fikirlerinizi ifade ederken dikkat etmelisiniz. Diğer kültürlere ve insanların farklılıklarına her zaman saygı duyma konusunda genel bir tutum vardır. Temel kural, hangi şirkette veya ortamda olursanız olun, agresif – saldırgan olarak yorumlanabilecek kelimeler veya ifadeler kullanmamaktır. İş arkadaşlarınız farklı yaşlarda, cinsiyette ve ırkta olabilir. Farklılıklara karşı anlayış herkese yardım etmenin doğru yoludur.

kısa sohbet kültürü

Kısa Sohbetler

Pek çok Amerikalı, hava durumu, gündelik olaylar, popüler televizyon programları gibi tartışmalı olmayan konular hakkında yabancılarla veya tanıdıklarıyla sohbet ettiği küçük diyaloglara bayılır. Bir otobüs durağında, bir mağazada veya bir asansörde beklerken, bir yabancı size “Dün gece Super Bowl’u izledin mi? Harika maçtı!” diyebilir. Karşılıklı şakalaşabilir veya mevcut durum hakkında yorum yapabilir. Bu tip Amerika’da hayatın bir parçası olan günlük diyaloglara uyum sağlamak, oradaki yaşam kültürüne uyum sağlamanın bir yoludur.

bağımsızlık kültürü

Bağımsızlık

ABD’de kendi kendine yeterli olma fikrine çok değer verilir. Birçok Amerikalı çocuk ve genç, genellikle yaz kampları veya seyahat için uzun süreler boyunca evden ayrılır. Birçok Amerikalı, ortaokulu bitirdikten sonra, şehirlerinin dışında ve genellikle uzakta olan kolejleri ve üniversiteleri seçer. Üniversite öğrencileri iki – dört yıl boyunca okuldayken genellikle kendi başlarına veya diğer öğrencilerle birlikte yurtlarda, evlerde yaşarlar. Ve çoğu mezun olduktan sonra aile evinden uzaklaşır. 18’li yaşlardan sonra, Amerikalı bireylerin çoğu artık aileleriyle birlikte yaşamayı tercih etmezler. Ayrıca alışverişlerini, günlük işlerini, yemeklerini kendileri yapar ve kariyerlerine – eğitimlerine yönelik adımları kendileri atarlar.

çeşitlilik kültürü

Çeşitlilikler

ABD genellikle eritme potası olarak tanımlanır. Eritme potası, kültürlerin birlikte harmanlandığı ortak değerler bütünün inşa edildiği bir alan olarak tanımlanabilir. Çünkü Amerikalı insanlar çok farklı geçmişlerden, kültürlerden gelir ve çok çeşitli inançlara, değerlere, geleneklere sahiptirler. Tipik Amerikalı diye tanım yoktur. Bunun nedeni Amerikan halkının kültürel çeşitliliğidir.

Bir komşunuz Avrupa’nın bir ülkesinden Amerika’ya gelmişken, diğeri Afrika’nın ismi dahi bilinmeyen ülkelerinin birinden gelmiş olabilir. Gelenekler bölgeden bölgeye ve aileden aileye değişir. Kaliforniya’da yemeğe davet edildiyseniz, bu kumsalda mangal yapmak anlamına gelebilir; Teksas’ta bir parkta barbekü yarışması veya New York’ta sokağın ortasında bir parti olabilir. Dışarıya çıkın ve içinde bulunduğunuz topluluğun size sunduğu farklı normları, kültürleri deneyimleyin!

Açık Konuşma Kültürü

Açık Konuşma Kültürü

Genel olarak Amerikalılar konuşmalarıyla ve istediklerinin peşinden gitmeleriyle tanınırlar. Özellikle işyerinde, Amerikalıların fikirlerini dile getirmekten çekinmediğini görünce şaşırabilirsiniz. Amiriniz sizin yöneticiniz olsa da ve her zaman saygılı davransanız da, çekinmemek veya soru sormak bir problem değildir. Bir proje hakkında açıklamaya ihtiyacınız varsa, işvereniniz kafanızdaki soru işaretlerini bildirmenizi ve kendiniz açık şekilde ifade etmenizi tercih eder. Açık konuşmak ile kaba olmak arasında kesinlikle bir fark olsa da, nezaket içeren bir eleştiri veya bir şeyi anlamadığınızı ifade etmeniz sorun değil.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

12 görüntüleme

Kommentare


bottom of page