top of page

Amerika’da Yatırım Fikirleri

Dün süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri bugün de çizgisini bozmuyor. Birçok yatırımcı yönünü Amerika pazarına dönmüş durumda. Amerika’da iş alanları her gün yenileniyor. Yeni teknolojiler, trendler ve politikalar her iş kolunu değişime ve gelişime mecbur bırakıyor. Bakalım Amerika pazarında yatırım yapılacak alanlar neler.

Gıda (Fast-Food)

Hızlı tüketim yiyeceklerinin başkenti olan Amerika’da insanlar yemek yemeyi çok seviyorlar. Amerika gibi kalabalık ve iştahı yüksek bir ülkede gıda işi yapmanın riski çok az ve kazancı yüksek. Hele de yeni tatlar denemeye bayılan Amerikalıların ayağına Türk mutfağını taşırsanız sırtınız yere gelmez. Her ne kadar kültür ve coğrafi konum olarak uzak olsak da Amerikalıların da et sevdası bizim gibi yüksek. Kebaplarımızı, simit, poğaça ve dönerlerimizi okyanus ötesine taşırsanız güzel gelir elde edersiniz.

Gıda (Fast-Food)

Diyet ve Beslenme Merkezi

Eğer “beslenme ve diyetetik” gibi bir bölümden mezun iseniz, %40’ı obezite ile mücadele eden ve yemek yemekten kendini alamayan bir toplumda işinizi çok güzel yaparsınız. Maalesef ki fast-food tüketim alışkanlığını bırakamayan Amerika halkının kilo konusunda sağlığı tehlikede. Diyetisyenlik yapıyor ve yurt dışına açılmak istiyorsanız ABD sizin için güzel bir fırsat olabilir. Ama tabii ki gerekli şartları sağlar ve diploma denkliğinizi alırsanız.

Diyet ve Beslenme Merkezi

Aktar Dükkânı

Türkiye’de yaygın olan aktariye kültürü Amerika’da pek bulunmamaktadır. Ülkemizdeki şifalı otları ABD’deki otlar ve baharatları aynı dükkânda yan yana satmak karlı bir iş gibi görünüyor. Hem taze baharat hem de alternatif tıp ürünleri oradaki halkın hizmetine sunmak sağlam bir adım olur.

Aktar Dükkânı

Eğlence ve Medya Sektörü

En fazla özel kanala sahip olan ülke Amerika olunca haliyle orada medya işine el atmanın karı da güzel olur. Eğlence programları ve sezon sezon süren dizileriyle insanı kendine bağlayan medya işi eskimeyecek gibi ve geleceği her türlü sağlam. Kendi ülkeniz ve Amerika’da ortak bir uydu yayını kurup iki ülkeden de izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz. Son zamanlarda popüler olan youtuberları da işin içine dahil ederseniz genç kitleyi kendinize bağlarsınız. 

Eğlence ve Medya Sektörü

Kumarhane

Ülkeye hem turistik açıdan hem de gelir bakımından katkı sağlayan kumarhaneler Las Vegas’ta yasal bir şekilde varlıklarını sürdürüyorlar. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan Amerika’da ki casinolara akın ediyorlar. Gecenin sonunda kasa kazanacağı için bu işin karı otel açmaktan daha fazla.

Kumarhane

Teknoloji

Birçok alanda öncü olan ABD, teknolojinin de başkenti konumunda. Teknolojik alet üretmekte ileri seviyede olmasa da tüketim konusunda çok çılgın. Yeni çıkan model telefon, bilgisayar, akıllı saat gibi ürünlerin modası Amerika’da çabuk geçtiği için bu alanda boy göstermeniz cebinizi dolduracaktır.

Teknoloji

İşletmeler içi E-Ticaret Dağıtım Merkezi

Amerika’da e-ticaret hızla büyümektedir. 2020 verilerine göre yılda e-ticaret harcaması 600 milyar dolara ulaşmıştır. Bu sayının 2023’te 970 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir. Amerika’da internet kullanıcılarının %80’i en az bir siteden online alışveriş yapmışlardır. E-ticaret alışverişi perakende satışların %10’unu geçmiştir. Bu veriler göz önüne alındığında Amerika’da gelişecek olan e-ticaret için dağıtım merkezleri ihtiyacı doğacaktır. Küçük işletmeler ile başlayıp firma geliştirilerek ilerletilebilir. Büyük firmaların elinde olan e-ticaret ve dağıtım işleri ancak yeni küçük firmalar ile devrilebilir.

Ürün Dağıtım Deposu

E-ticaret sitelerinin büyük ve sistemli depolara ihtiyaçları olacaktır. Depo kayıt sistemleri, dağıtım alanları gibi konularda destek olacak birini bulan tedarikçiler oldukça rahat ediyor ve verdikleri paraya bakmıyor çünkü buna zorunlular. Bu alanda yatırım yapmak ve danışmanlık hizmeti vermek çok akıllıca.

Ürün Dağıtım Deposu

Bireysel Siber Güvenlik Yazılım Şirketi

İnsanlar sanal alemde zaman geçirdikçe güvenlik konusunda şüpheleri de artıyor. Sosyal medya ve online alışveriş uygulamalarında kartları kayıtlı olan tüketiciler her an siber saldırı tehdidine açıktır. İnsanların kişisel verilerini korumak için herhangi bir uygulama yok. Özellikle varlıklı insanların başına bu olaylar daha çok geliyor. Eğer siz de siber zorbalara geçit vermek istemiyorsanız bunun için bir şirket kurup, uygulama yazıp insanlara bu konuda destek verebilirsiniz. Kişisel verileri koruma uygulaması internette yoğun şekilde zaman geçiren Amerika için oldukça ideal bir fikir.

İşletmeler İçin Siber Yazılım Şirketi

Siber zorbalık sadece bireyleri değil işletmeleri de vurmaktadır. Büyük markaların bu tür talihsizlikler yaşaması, tüketicinin markaya olan güvenini sarsmaktadır. Bu durumlarda siz devreye girebilir bu tür sorunlar yaşayan firmalara destek verebilir, marka imajlarını koruyabilirsiniz. Amerika’da böyle bir şirket kurup hizmet verirseniz işletmelerin yarısından fazlasını kendinize bağlayabilirsiniz.

İşletmeler İçin Siber Yazılım Şirketi

Uçan Güvenlikler

Amerika’nın geniş toprakları hırsızları ve olayları kontrol altına almayı zorlaştırıyor. Siz de teknolojiden faydalanıp droneları kullanarak hem hızlı hem de az maliyetli bir girişim yapmış olursunuz. Uygun fiyatla sahip olacağınız drone ile güvenlik şirketi kurup büyük topraklar için imzalar atabilirsiniz.

Uçan Güvenlikler

Yaşlı Bakım Merkezleri

Amerika nüfusu giderek yaşlanmakta ve bu da yaşlı bakım merkezleri ihtiyacını arttırmaktadır. Güvenli, ekonomik ve konforlu bir yaşlı bakım merkezi açarsanız insanların tercihi olursunuz. İnsanlar zamanla yaşlanmaya devam edecektir ve bu da sizi sürekli talebe açık hale getirecektir.

Yaşlı Bakım Merkezleri

Kasiyersiz Market

Market alışverişi yapmayı seven insanlar kasa sırası beklemekten bıkıyorlar. Bu yüzden gönüllerince alışveriş yaptıktan sonra kasadan ürünlerini hızlıca geçirip, torbalayıp eve gitmek istiyorlar. Amerika gibi alışveriş sever bir ülkeye çok yakışacak olan bu yeni nesil marketi neden siz açmayasınız?


Kasiyersiz Market

MR Çekim Arabaları

MR çektirmek için sıranın size gelmesi bazen uzun sürebilir. Bu yüzden siz de büyük bir taşıma aracını MR çekim merkezine dönüştürüp yoğun olan hastaneler önünde, insanlara hızlı çekim yapabilir ve karlı bir iş çıkarabilirsiniz. Bu iş için biraz yüklü miktarda sermayeye ihtiyacınız var.

Elektrikli Arabalar İçin Yedek Parça Dükkânı

Bozulan ekolojik sistemi bir miktar kurtarmak için elektrikli araba kullanımı yaygınlaşmaya başladı ve giderek artacak gibi. Elektrikli de olsa nihayetinde araba ve bazı tutkunlar arabasını süslemeye, yeni bir görünüm kazandırmaya bayılıyor. Siz de elektrikli araçlar için bir dükkân açıp, insanların ihtiyaçlarına göre hizmet sunabilirsiniz. Elektrikli araç kullanımı Amerika’da daha yaygın olduğu için orada böyle bir iş yapmak daha karlı.

Elektrikli Arabalar İçin Yedek Parça Dükkânı

Emlak Alım-Satım Aracısı

Benim bahsettiğim emlakçılık değil. Bir kişi ev alıp satarken bu mülkiyet değişimini resmi makamlara bildirmekle yükümlüdür. Bu işler, resmi evraklar ve işlemler çok uzun sürebilir. Siz de insanların bu işi online olarak şifre yöntemi ile yapacağı bir uygulama tasarlayıp saatler, günler sürecek işlemi evde oturdukları yerde kısa sürede halledecekleri bir uygulama tasarlayabilirsiniz. Emlak krallığı olan Amerika bu iş için uygun bir Pazar.

Sağlık Kabini

Bazen bir iğne ya da serum için hastanelerde saatlerce beklemek zorunda kalabiliyoruz. Siz de bu basit işlemlerin yapılacağı bir sağlık kabini oluşturabilir, hem hastanelerin yükünü azaltır hem de insanları hasta hasta sıra beklemek zorunda kalmaktan kurtarmış olursunuz.

Sağlık Kabini

Çevrimiçi Müşteri Hizmetleri Uzmanı

Bankalar, bazı alışveriş uygulamaları, mobil iletişim şirketleri sık sık şikâyet için çağrı almaktadır. Müşteri temsilcileri bu yoğun tempo da ve insanlarla uğraşmaktan yoruluyorlar. Bir robot yazılım ile insanların şikayetlerini dinleyen ve çözüme kavuşturan bir robot tasarlamak geleceğe yatırım yapmaktır. İnsan gücünü aradan çıkarıp teknolojiyi devreye sokmak maliyetli ama karlı bir iş. Online olan her şeye düşkün olan Amerika’da bu iş tutar.

Çevrimiçi Müşteri Hizmetleri Uzmanı

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

35 görüntüleme

Comments


bottom of page