top of page

Amerika’daki Ünlü Türk İsimler

Doktor, akademisyen, bilim insanı, gazeteci ve CEO.  İşte Amerika’nın birbirinden başarılı ve ünlü on Türk ismi;

Hamdi Ulukaya

26 Ekim 1972’de Erzincan’da doğdu. Lisede eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi, Siyasi Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. Üniversiteden sonra İngilizce eğitimi almak için New York, Long Island Adelphi Üniversitesi’ne kayıt oldu. Eğitimi bitince Amerika’da yaşamaya karar verdi ve bir çiftlikte çalışmaya başladı. 2002’de babasının tavsiyesi üzerine kendi fabrikasını açıp, memleketinin peynirlerini Amerika’da satmaya karar verdi. 2005 yılında, New York eyaletinin kuzeyinde, kapatılmış olan büyük bir yoğurt fabrikasını satın aldı. Kısa sürede satışlarını sıfırdan 1 milyar doların üzerine çıkardı. Chobani adını verdiği markası büyük marketlerde satışa çıkmasının ardından tüm Amerika’da tanındı. Bunca başarıdan sonra “Yoğurt Kralı” lakabını aldı.

Hamdi Ulukaya

Hikmet Ersek

1961 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. St. George’s Avusturya Lisesi’nde okudu. Ersek daha sonra 19 yaşında Avusturya’ya taşındı ve Viyana’daki Ekonomi Üniversitesi’nde lisans, ardından da yüksek lisans bölümünden derece ile mezun oldu. 1999 yılında ABD’li para transfer şirketi Western Union’da çalışmaya başladı. 2010 yılına gelindiğinde Hikmet Ersek, şirketin CEO’luk görevine getirildi. 12 yıldır görevini başarı ile sürdürmektedir.

Hikmet Ersek

Muhtar Kent

1952 yılında New York’ta doğdu. Tarsus Amerikan Koleji’ndeki eğitiminin ardından İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi. 1978 yılında Coca Cola’da işe başladı. 1999’a kadar bu şirkette birtakım görevlerde bulundu. 1999-2005 yıllar arasında Efes Pilsen grubunda bulundu. 1 Temmuz 2008 itibarıyla Coca Cola’nın CEO’luk görevine getirildi. Mayıs 2017’de CEO’luğu bıraktı ve yerine James Quincey geçti.

Muhtar Kent

Ünlü Doktor Mehmet Öz

11 Haziran 1960’da Cleveland’da doğmuştur. Harvard Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Sağlıklı yaşam ve kanserden korunmak konulu programları ile tanınmıştır. Uzmanlık alanları kalp cerrahisi, kalp kapakçığı, aort cerrahisi ve yetişkin kalp nakli olmuştur. 1996’da “Yılın Türk-Amerikalısı” seçilmiştir. Mehmet Öz günümüzde Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nde, cerrah olarak çalışmaktadır.

Ünlü Doktor Mehmet Öz

Vamık Volkan

1932 yılında Kıbrıs, Lefkoşa’da dünyaya geldi. Kıbrıs Türk Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara’ya gelerek Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başladı. 1956’da üniversiteden mezun oldu. 1957 yılında psikiyatri uzmanlığı ve psikanaliz eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Virginia Üniversitesi’nde 45 yıl psikiyatri hocalığı ve 18 yıl bu üniversitenin hastanesinde başhekimlik yaptı. 2002’de emekliye ayrıldı. Emekli olduktan bir yıl sonra, Massachusetts’teki Erikson Enstitüsünde akademisyen olarak 10 yıl boyunca görev aldı. Türkiye’deki üç üniversitede “Psikiyatri Misafir Öğretim Üyesi” olarak görev aldı. Savaştan dolayı travma yaşamış toplumlara destek verdi.

Volkan’ın 50’nin üzerinde yayımlanmış ve birçok dile çevrilmiş kitabı, 500’e yakın bilimsel makalesi bulunmaktadır. 2016 yılında psikanaliz dalında verilen Mary Sigorni Ödülü’ne layık görüldü. Kendisi şu an 90 yaşında ve hayatını Amerika’da devam ettirmektedir.

Vamık Volkan

Murat Güzel

İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede iki sene akademisyenlik yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı’ndan yüksek lisans ve doktora bursu kazanıp Washington State Üniversitesi ve Lehigh Üniversitesi’nde akademik çalışmalarını sürdürmek için gitti. ABD siyaseti üzerine Türkiye ve Amerika’daki birçok saygın gazete-dergide makaleleri yayınlandı. Göçmenlerin Amerika siyasetinde aktif rol oynamaları ve söz sahibi olmaları için çalışmalar sürdürdü. Kendisi de ABD siyasetinde yerel, eyalet ve federal seviyelerde hem sahada hem de karar mercilerinde yer almaktadır. 2014 ve 2015 yılları arasında Amerika’da “MÜSİAD Kurucu Başkanlığını” yaptı. Murat Güzel, Ellis Adası Şeref Madalyası sahibidir.

Murat Güzel

Nobel Ödüllü Ünlü Doktor Aziz Sancar

1946’da Mardin’in Savur ilçesinde, hayata gözlerini açtı. Çiftçi ve yoksul bir ailesi vardı. Futbolcu olmak istese de bu hayalinden vazgeçip 1963’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1969’da üniversiteden birincilikle mezun oldu. İki yıl memleketinde sağlık ocağında çalıştıktan sonra “NATO-TÜBİTAK” bursu ile önce Johns Hopkins Üniversitesi, ardından Dallas Teksas Üniversitesi’ne gitti. Burada moleküler biyoloji programına katıldı.

Amerika’da laboratuvar çalışmaları yaparken ‘‘fotoliyaz’‘ olarak adlandırılan bir geni klonladı ve bu buluş ona 1977’de önce yüksek lisans, ardından doktora derecesi almasını sağladı. 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayımladı. 2005 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilerek bu akademiye seçilen ilk Amerikalı Türk bilim insanı oldu. DNA’nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardan dolayı 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. Aziz Sancar, günümüzde çalışmalarını Amerika Chapel Hill’de bulunan Kuzey Karolina Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde sürdürmektedir. Bir röportajında eskiden günde 18 saat çalıştığını ama artık bunu 12 saate düşürdüğünü dile getirmiştir.

Nobel Ödüllü Ünlü Doktor Aziz Sancar

Ayşegül İldeniz

1969 doğumludur. İstanbul Üniversitesi, İşletme Bölümünden mezun olmuştur. 1996 yılında San Francisco State Üniversitesi’nde dijital iletişim üzerine yüksek lisans yapmıştır. 2001-2004 yılları arasında Intel Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2015 yılı Mayıs ayında Amerika’nın ünlü ekonomi dergilerinden Fast Company’nin “Dünyanın En Yaratıcı 100 İnsanı” listesine girmiştir. Son zamanlarda Intel’in giyilebilir elektronik cihazlar üzerine çalışmalarının yönetimini yapmaktadır.

Ayşegül İldeniz

Ünlü Ekonomist Aslı Demirgüç Kunt

24 Kasım 1961 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Robert Koleji’nde tamamladı. 1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. 1985’de Ohio Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve yine aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 1988 yılına kadar Ohio Üniversitesi’nde ekonomi ve matematik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ekonomi alanına yaptığı katkılardan dolayı Ocak 2018 yılında “İlk 10 Kadın Ekonomist” arasında yer aldı. “Dünyada Görüşlerine En Fazla Başvurulan Kadın Ekonomistler” listesine ikinci sırada girdi. Günümüzde Dünya Bankası’nda araştırma müdürü olarak görev almaktadır.

Ünlü Ekonomist Aslı Demirgüç Kunt

Ali Çınar

28 Ocak 1976 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1999’da lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayarak mezun olmuştur. Okulu bitirmeden önce üniversite rektörlüğü tarafından “Uluslararası Olağanüstü En Başarılı Öğrenci Ödülü’nü almıştır. Amerika’da New Haven Üniversitesi’nde MBA mastırını tamamlamıştır. 2000-2002 yılları arasında aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

2002-2012 yılları arasında Wall Street Journal’da çalışırken, bir yandan da birçok Türk-Amerikan kurumlarında, gönüllü olarak görev almıştır. Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komitesi’nde Türkiye lehine 2 defa konuşmacı olarak katılmıştır. Amerikan medya kanallarında Türkiye’nin tezlerini savunmuştur. Birleşmiş Milletler ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı onaylı basın kartlarına sahip bir gazeteci olarak Türk-Amerikan ilişkilerini yakından izlemektedir. 40’ın üzerinde başarı ve teşekkür ödülü olan Çınar, 2009’dan bu yana ABD’de resmi onaylı noterlik yapmaktadır.

Ali Çınar

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

25 görüntüleme

Comments


bottom of page