top of page

Amerika’daki Eğlence Parkları

Amerika’da birbirinden eğlenceli ve heyecanlı tema parklar olduğunu biliyor muydunuz? Geniş alana yayılmış, kapısından girdiğiniz an aklınızı başınızdan alan hız trenleri, dönme dolaplar, su parkları ve dahası bu tema parklarda yılın belli zamanlarında konuklarına hizmet vermektedir. Ben de sizler için bu çılgın eğlence parklarını araştırdım.

Epcot Eğlence Parkı

1 Ekim 1982 yılında, 120 hektarlık bir alana kurulmuştur. Florida’da bulunan bu park; başarıların kutlanması, yeni teknolojik buluşlar ve uluslararası kültüre ithaf edilmiştir. Bu tema parkı, Walt Disney World Resort’un bir parçasıdır. Parkın sembolü, “Uzay Gemisi Dünya” adlı bir küredir. Parkın içinde birbirinden eğlenceli oyuncakların yanı sıra alışveriş dükkanları, turistik yerler, restoranlar ve farklı ulusları temsil eden manzaralar sergilenmektedir. Epcot, her yıl 10 milyondan fazla ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

Epcot Eğlence Parkı

Dollywood Eğlence Parkı

Burası müzisyen Dolly Parton ve Herschend Family Entertainment’ın ortak sahibi olduğu bir eğlence parkıdır. Dollywood, Tennessee’deki en büyük turistik alandır. Mart ortasından Noel tatiline kadar yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Eğlence merkezlerinin yanında yerel ve ulusal müzikal gösterilere, el sanatlarına, konserlere yer vermektedir. Bu tema parkta yapılacak çok fazla aktivite var ve tamamını gezmek isterseniz bu sizin iki gününüzü alabilir.

Park 1961 yılında faaliyete geçti ve o zamandan bu zamana çok büyük ilerleme yaşamıştır. İçerisinde su parkları, hızlı trenler, otel, spa merkezi ve restoranlar yer almaktadır. Dollywood’da, yıl boyunca birbirinden farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Son olarak bu tema parkı, en iyi yemek, en iyi şov, en iyi çocuk alanı, en iyi tema park, en iyi gıda gibi alanlarda ödüllere sahiptir.

Dollywood Eğlence Parkı

King Island

Amerika’nın Ohio Eyaleti’nin Cincinnati şehrinde yer almaktadır. 364 dönümlük bir alana sahiptir. 1972’de “Taft Broadcasting Company” tarafından kurulmuştur. 300 milyondan fazla harcanan parkta, 14 hız treni, 33 dönümlük su parkı ve 100’den fazla oyun alanı bulunmaktadır. Eğlence parkı, mayıs ayı sonlarında başlayarak yaz boyunca hizmete açıktır. Yılın diğer aylarında belirli günlerde etkinliklere yer verilmektedir. Her sene başında yeni bir konsept belirlenir ve parktaki oyuncaklar da buna uygun olarak yenilenir.

Parkta, “Dünya Rekorları Guinness Kitabında” dünyanın en uzun ahşap lunapark treni olarak listelenen The Beast bulunmaktadır. Bu tren adrenalin tutkunlarının göz bebeğidir.

Kings Island’daki en süratli ve en yüksek hız treni olan Diamondback, konuklara heyecanlı dakikalar yaşatmaktadır. Bu trene gerçekten korkusuz olanların binmesi tembihlenir.

Bu parkta yalnızca oyuncaklar değil canlı gösteriler de yer almaktadır. Hayvan gösterileri, eğitimli aktörler, mini müzikaller, akrobatlar gibi sirk temaları bunlardan birkaçıdır. Burası çok büyük olduğu için bir günde gezmeniz olanaksızdır. Gitmeden önce hangi aktiviteleri yapacağınızı kararlaştırmalısınız ve oraya gittiğiniz zaman vaktinizi iyi değerlendirmelisiniz. Eğer acıkırsanız, tema parkın içerisinde bulunan alanlarda yemek yeme fırsatınız vardır. Sadece atıştırmalık değil üç öğüne uygun yemek hizmeti verilmektedir.

King Island

Hersheypark

Eğlenmeyi ve çikolata yemeyi sevenler için yapılmış en tatlı tema parktır. 1906 yılında Milton S. Hershey tarafından Hershey Çikolata Şirketi çalışanları için eğlence parkı olarak kuruldu ve zamanla halka açıldı. Parktaki ücretsiz bir simülasyonla çikolata fabrikasını gezebilme imkânı da sunulmaktadır. Burada çikolata yapımının birinci aşamasından, ambalaja girme zamanına kadar her şeyi gözlemleyebilirsiniz. Tur sonunda ücretsiz çikolataların tadına bakmanıza da olanak sağlanmaktadır.

121 dönümlük alanı ağaç gölgeleri, yeşillikler, temiz Pennsylvania havası kaplamaktadır. Parkta yer alan dalga havuzu, eğlenceli su parkları ve tatlı atıştırmalıkları aileye uygun bir mekân haline çevirmektedir. Biletinizi çevrimiçi aldığınız zaman kapıda beklemeden geçiş yapma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca “Full Size Pass” sahipleri indirimli bilet ve ücretsiz otopark hakkına sahiplerdir. Park, hafta sonu ve tatil günlerinde daha kalabalıkken, pazartesiden cumaya daha sakindir.  

Hersheypark

Carowinds Eğlence Parkı

Kuzey Carolina’da bulunan bu eğlence parkı, 407 dönümlük bir araziye sahiptir. 31 Mart 1973’te 70 milyon dolar yatırım yapılarak açılmıştır. Parkta 14 hız treni ve 27 dönümlük su parkı bulunmaktadır. Amerika’daki en eğlenceli hız trenleri, Carowinds’dedir. Parka yaklaştığınızda, sizi eğlencenin doruklarında olan insanların çığlıkları karşılamaktadır. Bazı mevsimlerde park yeni deneyimlere yer vermektedir. Mevsime uygun eğlence araçlarını ve yemekleri görebilirsiniz. Örneğin Cadılar Bayramı’nda tema “korku” oluyor ve 500’den fazla canavar parkın içinde konukları korkutmak için dolaşıyor.

Carowinds Eğlence Parkı

Kentucky Kingdom

1977 yılında Kentucky Eyaleti Fuar Kurulu bir tema park projeleri olduğunu açıkladı ve 1986 yılında inşaata başlandı. Kentucky Kingdom 12 milyon dolara mâl oldu. Park, 23 Mayıs 1987’de halka açıldı.

Devasa su parkı, birbirinden eğlenceli beş hızlı tren ve devasa bir dönme dolap vardır. Parkta çocuk alanı olan King Louie’s Playland, çocuklu ailelerin birlikte eğlenebileceği bir düzineden fazla oyuncak barındırmaktadır. Aqua Theatre’da deniz aslanlarının maskotluklarını ve kuşların gösterileriniz izleyebilirsiniz. 2022 yılında 3-5 yaş arası çocuklara ücretsiz bilet imkânı sunulmaktadır. Yetişkinler için de sezonluk altın ve gümüş biletler vardır. Altın biletler 80 dolar, gümüşler ise 65 dolardır.

Kentucky Kingdom

Silver Dollar City

Branson şehri yakınında, 61 dönümlük arazisi olan bir parktır. 1 Mayıs 1960’ta açılan park, 1880 yılı temasıyla hizmet vermektedir. Aileler kendi çocukluklarında yaşadıkları deneyimlerin aynısını çocuklarına da yaşatmak için bu parkı seçmektedirler. İşletme, mart ayında açılıp aralık ayına kadar hizmet vermektedir. Ocak ve şubat aylarında maalesef kapalıdır.

Park alanında konserler, canlı gösteriler, ödüllü restoranlar ve 60’tan fazla mağaza bulunmaktadır. Amerika’nın geleneksel zanaatları olan cam üfleme ve madencilikle ilgili etkinlikleri ve dükkanları görmeniz de mümkündür. Table Rock Gölü’nde iki saatlik gemi turu etkinliği de bu tema parkta sizlere sunulan hizmetler arasındadır. Bölgenin en iyi açık hava etkinliği olarak kamp alanında karavan, çadır yeri ya da ahşap ev kiralayarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Rezervasyon ve bilet için gitmeden internet sitelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz ki fırsatları kaçırmayınız.

Silver Dollar City

Cedar Point

Cedar Point, 1870’de açılmıştır ve Lake Compounce’den sonra Kuzey Amerika’nın en eski eğlence parkıdır. Erie Gölü’nün kenarındaki yarımadada kurulmuştur. Park içerisinde, 1,5 km uzunluğunda plaj, iki su parkı, marina, birkaç otel ile go-kart ve minyatür golf sahası gibi değişik etkinliklerin yapıldığı “Challenge Park” bulunmaktadır. Dünyanın en büyük eğlence parkı olarak bilinmektedir. Bu parkta mayıs ayında başlayan sezon eylül ayına kadar sürmektedir. Genellikle kalabalık bir ortamı vardır ve konuklarına zamanın nasıl geçtiğini fark ettirmez. Sezonluk altın biletler 135 dolar, gümüş biletler ise 230 dolardır. “America’s Roller Coast” olarak da bilinen park ‘Amusement Today’ tarafından dokuz kere ‘Dünyanın En İyi Parkı’ seçilmiştir.

Cedar Point

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

11 görüntüleme

Comments


bottom of page