top of page

Amerika’daki Eşsiz Kilise Yapıları

Kilise, sadece dini mekandan daha fazlasıdır. Bunun nedeni ise dünyadaki muhteşem yapılardan bazılarına ev sahipliği yapmasıdır. Görkemli Romanesk bazilikalar ve yükselen Gotik katedraller söz konusu olduğunda, hiçbir şey Avrupa’yı yenemez. Ancak Amerikalı mimarların yaratıcılığı, ustalığı ve inanılmaz yeteneği sayesinde ABD de kendi muhteşem ibadethanelerine sahiptir.

Hatta bu muhteşem kiliseler ülke geneline yayılmıştır. Bu nedenle nereyi ziyarete gelirseniz gelin yakınlarda ziyaret edilecek mutlaka bir kilise vardır.

Bu makalede size en güzel ve en özel mimariye sahip kiliseleri sunmak istedik. Haydi gelin ABD’deki en güzel kiliselerden bazılarına birlikte göz atalım.

Washington National Cathedral, Washington, D.C.

Belki de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en ünlü katedral, Washington DC’deki Washington National Cathedral’dir. Piskoposluk kilisesi, ülkenin başkentinde en çok ziyaret edilen noktadır. Burası hem yerlilerin hem de turistlerin nefes kesici manzarasına hayran kaldığı bir yerdir.

Washington National Cathedral, Washington, D.C.

Kilise fikri ilk olarak 1700’lerin sonlarında “Kurucu Babalar” tarafından tasarlanmıştır. Bir asır sonra ise kongre, kilisenin inşa edilmesi için onay vermiştir. İnşaat 1907’de başlamıştır ve sonraki on yılda, şuan ki Washington DC’nin kalbinde yer alan kilise şekillenmiştir.

Cathedral of Saint John the Divine, New York City, New York

Cathedral of Saint John the Divine, New York’taki Piskoposluğun ve kathedranın ana kilisesidir. Her hafta burada 30’dan fazla hizmet verilmektedir. Ayrıca kilise yılda yaklaşık 25.000 öğün yemek servis eden bir aşevi işlettiği için gerçekten topluluğun bir parçasıdır.

Cathedral of Saint John the Divine, New York City, New York

Katedral 120 yıl öncesine dayanmaktadır ve hala yapımı tamamlanmamıştır. Bitmemiş olmasına rağmen dünyanın en büyük katedrali olmaya devam etmektedir. Ayrıca burası tiyatro performansları ve açık hava müziği için de imkan sunmaktadır.

Cathedral Basilica of Saint Louis, St. Louis, Missouri

Cathedral Basilica of Saint Louis, 1912’de dört mimar tarafından tasarlanmıştır. Bu katedral, batı yarım küredeki en büyük mozaik sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Burası her gün kitleler ve rehberli turlar için açıktır.

Cathedral Basilica of Saint Louis, St. Louis, Missouri

Alt kat, mozaiklerin nasıl tasarlandığını ve uygulandığını gösteren Mozaik Müzesi’ni barındırmaktadır. Müzeye giriş 2 dolardır.

St. Mary of the Angels, Chicago, Illinois

Şikago’nun Bucktown semtinde bulunan St. Mary of the Angels Katolik Kilisesi, 1897 yılında Polonyalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Kilisenin yapımı, 1920’de tamamlanmıştır.

St. Mary of the Angels, Chicago, Illinois

İçeride ve dışarıda, katedral son derece kutsal bir izlenim vermektedir. İtalyan Romanesk tarzı kilise, yaklaşık 2.000 kişiliktir ve dış cephesinde ikiz çan kuleleri, büyük bir merkezi kubbe ve 9 metrelik melek heykelleri bulunmaktadır. İç mekân, geniş bir tablo, heykel ve vitray pencere koleksiyonuna sahiptir.

Cathedral of Saint Paul, St. Paul, Minnesota

Minnesota Saint Paul’deki, Saint Paul Katedrali 1915’te açılmıştır. Kilise birden fazla yönden etkileyicidir; sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlanmış üçüncü en büyük kilise değil, aynı zamanda dünyadaki dördüncü en yüksek kilisedir. Katedralin dış duvarları süslü granitten, iç kısmı ise Amerikan traverteninden yapılmıştır. Birçok kubbe, kemer ve özenle yerleştirilmiş çizgiler, kiliseyi Avrupa’nın eski katedralleri kadar göz alıcı kılmaktadır.

Cathedral of Saint Paul, St. Paul, Minnesota

Cathedral Basilica Of Saint Louis, Saint Louis, Missouri

Katedral; muazzam kubbeler, iç Bizans ve İtalyan tarzı mozaikler, ışıklı gül pencereler ve heykeller ile muhteşemdir.

Cathedral Basilica Of Saint Louis, Saint Louis, Missouri Kilise

7.000’den fazla renkte 41,5 milyon cam tessera parçası, aynı aileden birkaç nesil tarafından döşenmiştir. Nefes kesici güzellikteki Kutsal Bakire Şapeli ve All Saints Şapeli gibi burası da Louis Comfort Tiffany tarafından tasarlanmıştır.

Bu muhteşem yapının rehberli turları haftanın çoğu günü mevcuttur. Bu inanılmaz yerin kapılarından içeri girdiğinizde, gerçekten cennetin kapısına geldiğinizi hissedeceksiniz.

Painted Churches, Schulenburg, Texas

Teksas, Schulenburg yakınlarında 19. yüzyıldan kalma Alman, Avusturyalı ve Çek göçmenler tarafından bölgeye inşa edilmiş; büyüleyici, özenle dekore edilmiş kiliselerden oluşan bir koleksiyon olan Painted Churches’ları bulacaksınız.

Painted Churches, Schulenburg, Texas

“Boyalı Kiliselerin Kraliçesi” olarak adlandırılan Teksas, High Hill’deki Saint Mary Katolik Kilisesi, belki de hepsinin en büyüğüdür. 1876’daki yapımından bu yana nispeten değişmeden kalmıştır. Kilisenin renkli modeli ve 18 vitray penceresi, kutsal alanın güzelliğine katkıda bulunmaktadır.

Bölgedeki bir diğer güzel kilise ise Teksas, Dubina’daki Saints Cyril ve Methodius Katolik Kilisesi’dir.

Wayfarers Chapel, Rancho Palos Verdes, California

Wayfarers Chapel, muhteşem bir alan yaratmak için Rancho Palos Verde’nin doğal güzelliğinden yararlanmaktadır. Şapel, Frank Lloyd Wright’ın oğlu Lloyd Wright tarafından tasarlanmıştır. Doğayla daha fazla bağlantı kurmak için kilise, güzel kızılağaç kirişler kullanılarak yapılmıştır. Bu durum kiliseyi düğünler ve turistler için çok popüler bir yer haline getirmiştir.

Kilise: Wayfarers Chapel, Rancho Palos Verdes, California

Memorial Presbyterian Church, Saint Augustine, Florida

Florida, Saint Augustine Memorial Presbiteryen Church, çarpıcı kubbeleri ve karmaşık tasarım çalışmaları ile ünlüdür.

Memorial Presbyterian Church, Saint Augustine, Florida

Tiffany tarzı vitray, mermer mozole ve yükselen kubbeler, bu değeri bilinmeyen katedrali ziyaret etmek ve bir süre dinlenmek için muhteşem bir yerdir. Günışığı Eyaleti’nin turistik noktalarından birinde yer almasına rağmen, ABD’deki diğer ünlü kiliselere oranla daha az kalabalıktır.

Saint Theodosius Orthodox Cathedral, Cleveland, Ohio

Katedral, Rus esintili tasarımı nedeniyle ülkedeki en etkileyici ve benzersiz olanlardan biridir. Aslında yapı, Amerika’daki Rus kutsal mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Saint Theodosius Orthodox Cathedral, Cleveland, Ohio

Kilise, Andrej Bicenko tarafından boyanmış özgün duvar resimleriyle bezenmiştir; resimler, kilisenin her duvarını kaplamaktadır. Dini figürler kırmızı, mavi ve altın tonlarında tasvir edilmektedir.

Film meraklıları kiliseyi The Deer Hunter’dan tanıyabilirler. Filmin bölümleri kilisede çekilmiştir ve o sırada kiliseye hizmet eden rahip filmde de rahip olarak rol almıştır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

171 görüntüleme

Commentaires


bottom of page