top of page

Amerika’daki En Ünlü Seyahat Rotaları

Amerika’da Yapılabilecek En Güzel “Roadtrip” Rotaları

Dünyada gezilecek ve görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Seyahat tutkunları kendilerini kimi zaman tarihin ortasında kimi zaman da doğanın içinde bulabilmektedirler. Her kıtada ayrı güzellikler bulunmakta ve her bir doğal güzellik ve tarihi eser gezginler tarafından yeniden keşfedilmeyi beklemektedir. Bu doğal ve tarihi güzelliklerin pek çoğu keşfedilmiş olsa da sayısını bilemediğimiz kadar çoğu da keşfedilmeyi beklemektedir. Dünya üzerindeki gezilmesi gereken önemli yerler genellikle koruma altına alınmıştır. Bu yerler koruma altına alındığı gibi ünlü gezi kanalları, ünlü gezginler veya devlet kurumları tarafından seyahat rotalarına eklenmiş veya bu yerler hakkında rehberler hazırlanmıştır.

Seyahat planları yapılırken en iyi seçeneklerden biri de ‘road trip’ olarak da adlandırılan yol gezileridir. Dünyada yol seyahati için belirlenmiş pek çok nokta bulunmaktadır. Bu yollardan bazıları uçurumların kenarındaki adrenalin dolu yollarken kimileri de uçsuz bucaksız okyanusların kenarında uzanan upuzun yollardır. Amerika Birleşik Devletleri ise yol seyahatlerinin en çok yapıldığı ülkelerden biridir. Özellikle de dünyaca ünlü yollardan biri olan tarihi ‘Route 66’, Amerika’da bulunmaktadır. Amerika’da bulunan seyahat rotalarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Amerika'da Yapılabilecek En Güzel "Roadtrip" Rotaları

Route 66

Öncelikle Amerika’nın ve dünyanın en ünlü yollarından bir olan tarihi ‘Route 66’ yolunu ve seyahat rotasını inceleyelim. Bu yol Amerika’da ‘Interstate’ yol ağı kurulmadan önce Amerika’nın batı kıyısını orta batısını bağlayan bir yoldu. Ancak zamanla artan ihtiyaç ve yolun kullanışsız kalması ile birlikte daha geniş ve daha kullanışlı ‘Interstate’ ağı kurulmuş ve tarihi bu yol boşa çıkmıştır. Resmi olarak 1926-1985 yıllarında kullanılan bu yol birçok farklı isimle anılmış ve bu isimlerden birkaçı da ‘Amerika’nın Ana Caddesi’ ve ‘Ana Yol’ gibi isimlerdir. Yaklaşık dört bin kilometre uzunluğunda olan ‘Route 66’ Kıta Amerika’sını neredeyse doğudan batıya kat etmektedir. Amerika’da eyaletler arası yol ağının kurulması ile kullanımı azalan bu yol, gezginler için her zaman ilgi çekici bir rota olmuştur.

Yolun iki ucundan biri Illinois eyaletinin Chicago şehrinde bir diğer ucu da California eyaletinin Los Angeles şehrindedir. Bu iki şehir arasında yolun geçtiği veya yakınından geçtiği birçok görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Doğuda Illinois eyaletinin Chicago şehri ile batıda California eyaletinin Los Angeles şehri arasında Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico ve Arizona eyaletleri yer almaktadır. Yaygın olarak gezginler için ve resmi olmayan bilgilere dayanarak bu yolun başlangıcı Chicago şehrinden başlamaktadır.

Popüler kültürde kendine geniş bir yer edinen bu tarihi yol birçok filme, diziye, kitaba ve şarkıya konu olmuştur. Yol üzerinde birçok ilgi çekici hediyelik eşya dükkânı, motel, benzin istasyonu ve restoran bulunmaktadır. Bu yolda seyahat edecekler mutlaka bu ilginç lokasyonlarda duraklayıp anın tadını çıkarmalıdır. Yolun bir başka güzelliği de Las Vegas, Grand Canyon ve daha birçok Ulusal Park’a en fazla birkaç saat uzaklıkta olması ve yoldan ufak sapmalarla bu güzelliklerin de görülebilir olmasıdır.

Route 66

Highway 1

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılabilecek bir başka yol seyahati de batı kıyısını güneyden kuzeye sahil şeridi boyunca dolaşmaktır. Amerika’nın California eyaletinin San Diego şehrinden başlayan bu yolculuk Highway 1 adlı otoyol üzerinde seyretmektedir. Amerika’daki ve dünyadaki en ünlü sürüş rotalarından biri de bu rotadır. Bu rota yol boyunca tarifi mümkün olmayan güzellikte bir sahil şeridi boyunca ilerlemektedir. Yol boyunca benzersiz kumsallar ve uçsuz bucaksız okyanus manzarası bu yolda seyahat edenlerin aklını başından alacaktır. Rota üzerinde yer alan küçük köy ve kasabalar ise yolda verilecek molalar için eşi benzeri bulunmayan güzellikte duraklar olacaktır.

Yol Üzerindeki Şehirler

Sırasıyla Los Angeles, Santa Barbara, Monterrey, Santa Cruz ve San Fransisco ile son bulacaktır. Yol boyunca birçok farklı eğlenceyi yol üzerindeki bu şehirlerde bulabilmek mümkündür. Hareketli bir gün veya gece geçirmek isteyenler için Los Angeles biçilmiş bir kaftandır. Yolda ilerledikçe şarap bağlarında ve şarap mahzenlerinde küçük bir gezintiye çıkmak ve leziz şarap tadımlarına katılmak bambaşka bir keyif olacaktır. Yolculuk kuzeye doğru ilerlerken San Fransisco şehrinde ise eşsiz bir manzaraya şahit olmak paha biçilmez olacaktır. Yolun buraya kadarki kısmı California eyaleti sınırları içerisinde gerçekleşecektir. Yola devam etmek isteyenler sahil şeridini takip ederek kuzeye doğru, Washington eyaletinin Seattle şehrine doğru yolculuklarını sürdürebilirler.

Bu uzun yol üzerinde California eyaletinden çıkmadan önce ünlü devasa sekoya ağaçlarından oluşan Redwood Ulusal ve Eyalet Parkı ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerdendir. Daha sonra yine sahil şeridi üzerinde yer alan ve ünlü yazar Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune serisine ilham olan kum tepelerinde adrenalin dolu bir safari yapmak unutulmaz anlar yaşatacaktır. Yol devam ederken birkaç saatliğine yoldan sapıp Oregon eyaletinin en büyük şehri olan Portland’da küçük bir tur atılabilir.

Buradan sonraki durak ise Seattle olacaktır. Ancak yine yolu biraz uzatarak sahil şeridi izlenebilir. Bu yolculuktaki son durak olan Seattle şehrinde ise yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Şehrin ünlü pazarı, Space Needle, botanik bahçesi, müzeler ve meraklıları için dünyadaki ilk Starbucks şubesi ziyaretçilerini beklemektedir.

Highway 1

Doğu Sahil Yolu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılabilecek en iyi yol seyahatlerinden biri de doğu sahilinde yapılacak olan yol seyahatidir. Atlantik Okyanusu kıyısında yapılacak olan bu seyahati pek çok kişi yolu bölerek yapmaktadır. Aslında yol Amerika’nın en güney noktası olan Key West, Florida’dan başlayıp Boston, Massachusetts ve hatta sonrasında Maine eyaletine kadar gidebilmektedir. Ancak binlerce mil uzunluğundaki bu yol pek çok kişi tarafından tercih edilmemektedir.

Genellikle Washington DC’den başlayıp Boston’a kadar veya Key West’ten New York City’e kadar veya Miami’den New York City’e kadar olan yolculuklar yapılmaktadır. Bu yolu ilginç kılabilecek bir etken ise bu yolculuğun kış mevsiminde yapılması olacaktır. Amerika’nın güney eyaletlerinden olan Florida’da ilkbahar veya yaz sıcakları yaşanırken, kuzey doğu eyaletlerinde özellikle de New York veya Massachusetts eyaletlerinde kar fırtınaları görebilmek mümkündür.

Yol boyunca pek çok farklı eğlence bulabilmek mümkündür. Kuzeyde yani New York’ta metropolün göbeğinde bambaşka bir eğlence anlayışı hâkimken daha güneye inildikçe Atlantic City’deki casinolarda kumar veya daha da güneydeki sahillerde plaj eğlenceleri bulabilmek mümkündür. Yol boyunca St.Augustine gibi tarihi şehirler, özellikle Washington ve New York’taki ufuk açıcı müzeler, doğal parklar ve molaların en can alıcı yerleri olan muazzam restoranlar bu yolculuğu keyifli kılacak yerlerdir.

Doğu Sahil Yolu

Farklı Alternatifler

Amerika, çok geniş bir coğrafyaya ve dolayısıyla da farklı coğrafi koşullara sahip olduğundan dolayı yol seyahatlerinin yapılabileceği en uygun ülkelerden biridir ve bu seyahatlere de uygun birçok kusursuz yola sahiptir. Ülkede doğudan batıya veya kuzeyden güneye başlı başına bir yol seyahati oluşturacaktır. Yalnızca bu seyahatlerdeki önemli konumlar iyi belirlenmelidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey sınırı boyunca, güney sınırı boyunca ya da ülkenin ortasından geçecek şekilde başta sona gezmek mümkündür.

Kuzeyden güneye olmak üzere sahil şeritleri hariç üç farklı rota çizilebilir. Bunlar sırasıyla soldan sağa Montana’dan başlayıp Arizona ile Meksika sınırına kadar inmek, Kuzey Dakota’dan başlayıp Teksas ile Meksika sınırına kadar inmek ya da Minnesota’dan başlayıp Mississippi Nehri boyunca güneye doğru New Orleans, Lousiana eyaletine kadar inmektir.

Aynı şekilde doğu batı hattı boyunca da üç farklı rota çizmek mümkündür. İlk olarak Oregon’dan başlayıp Boston’da biten bir rotayı takip ederek birçok doğal güzelliğe şahit olmak mümkündür. Bu rota üzerinde Yellowstone Milli Parkı ve Niagara Şelaleri yer almakta ve ayrıca Rushmore Dağı gibi Amerika’nın simge yapıları da görülebilir.

Bir diğer doğu batı arası yol ise California’dan başlayan ve Ocean City, Maryland’de biten yoldur. Bu yol kimi zaman korkutucu olabilse de kimi zaman da eğlenceli olacaktır. Korkutucu kısmı yolun batı kısmında kalan çöller ve eğlenceli kısmı ise Chicago gibi büyük şehirlerde duraklamak olacaktır. Doğu batı arasında uzanan son yol seyahati ise San Diego şehrinden başlayarak Georgia eyaletinin Atlantik kıyısında yer alan Tybee Adası’na gitmek olacaktır. Yol boyunca iki farklı iklim görmek gezginleri şaşırtmakla kalmayıp büyüleyecektir de aynı zamanda.

Amerika’da uzun yol seyahatleri ve bu seyahatlerin maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak:

Son olarak tüm bu yolları kat ederken asıl önemli olanın yolu bitirmek değil yol üzerindeki güzelliklerin farkına varmak ve anın tadını çıkarmak olduğu unutulmamalıdır. Yol seyahatlerini unutulmaz kılan beklenmedik maceralardır. Seyahat severlerin ve bu yolculuklara çıkmak isteyenlerin aklından çıkarmaması gereken kural anın tadını çıkarmaktadır. Tabi ki yolu planlamak önemlidir. Yapılan plan bir çerçeve gibi düşünülmelidir. Bu çerçevenin içinde ise doğaçlama davranılması unutulmaz anlar yaşatacaktır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

17 görüntüleme

Comments


bottom of page