top of page

Amerika’daki Etkileyici Festivaller

Sundance Film Festivali

1981 yılında aktör Robert Redford tarafından kurulan, Sundance Enstitüsü tarafından düzenlenen festivaldir. Festival her sene Amerika’nın Utah eyaletinde gerçekleşmektedir. Enstitü, ilk yıllarında eski filmleri ödüllendirirken zamanla yeni çekilen filmlere de odaklanmaya başlamıştır. Festivale katılan filmlerin çoğu Amerikan yapımı, geri kalanı da uluslararası uzun metrajlı filmler olmaktadır. Sundance Film Festivali Amerikan bağımsız sinemasının en büyük destekçisidir. Türkiye’den de Tolga Karaçelik’in yönettiği “Kelebekler” adlı film 2018 yılında, Büyük Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Sundance Film Festivali’nde ödül alan yönetmenlerin Hollywood yolu daha çabuk açılmaktadır.

Sundance Film Festivali

Mardi Gras

Kökleri 17. yüzyıl Fransa’sına dayanan bu karnaval, Amerika New Orleans’a 1700’lü yıllarda gelmiştir. Hristiyanlık inancına göre paskalya döneminde 40 gün boyunca hayvansal gıda yenmemektedir ve bu oruçtan önce Mardi Gras kutlamaları yapılmaktadır. “Şişman Salı, Yağlı Salı” gibi anlamlara gelen Mardi Gras, büyük perhiz öncesindeki salı günü bol bol yiyip içmeyi ve eğlenmeyi içermektedir. 2 Şubat ve 9 Mart arasında ki bir salı günü başlayan eğlence günlerce sürebilmektedir.

Rengarenk geçen karnavalda; mor adaleti, altın gücü, yeşil ise inancı simgeliyor. Bu renklerde giyinmek ve geçit töreninde atılan bu renk boncukları toplamak bir gelenektir. Karnaval süresince okullar tatil oluyor ve sadece yetişkinler için değil, çocuklar içinde etkinlikler düzenleniyor. New Orleans, sokakları açık hava sahnelerine çevriliyor.

Karnavalın en büyük geçit töreni saat 17.00-18.00 arasında gerçekleşiyor. Bu büyük geçit töreninde boncuk atmak isteyenler, kişi başı 2000 dolara kadar çıkabilen ücretler ödüyor ama boncukları toplamak ücretsiz. Geçit töreni yaklaşık 3-4 saat sürebiliyor. Bu süre boyunca yolun diğer yarısına geçmeniz olanaksız. Törende yerlere düşen boncuklara dikkat etmek gerekiyor çünkü kayıp düşmenize sebebiyet verebilir.

Amerika’da festival ve yürüyüş kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Mardi Gras

Coachella

Dünyanın en büyük müzik festivalidir. 1999 yılından beri ünlü isimlerin ve milyonlarca insanın katılımı ile gerçekleşmektedir. Festival, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Coachella Vadisi’nde düzenlenmektedir. Rock, indie, hip hop ve elektro dans gibi birbirinden farklı dans ve müzik türleri sahnede sergilenmektedir. Festival alanındaki farklı sahnelerde aynı anda farklı sanatçıların konseri gerçekleşiyor. Festivale katılan konuklar sıra dışı kostümleri ile ilgi çekiyor. Amerika’nın en kârlı festivalidir. Pandemi döneminde iptal olan festival, 2017 yılında 214 milyon dolar hasılatla bir rekora imza attı. Nisan-mayıs aylarında düzenlenen festival biletlerinin fiyatı biraz pahalı ve aylar öncesinden çok çabuk tükenmektedir.

Coachella

Burning Man

İlk kez 1986 yılında düzenlesen festival ismini, organizasyon sonunda çıkan ahşap adam kuklasından almaktadır. Nevada eyaletinde bulunan Black Rock Çölü’nde düzenlenen Burning Man, her yıl milyonlarca insanın katılımı ile gerçekleşmektedir. Bilet fiyatları 500 doları geçmektedir ama size kalacak yer hatta lavabo imkânı bile sunmuyor. Herkes kendi kalacak yerini, elektriğini, banyosunu kendi temin ediyor ve asla çöpünü etrafa bırakmıyor.

Çölün ortasına Black Rock şehri kuruluyor ve 7 gün süren eğlence başlıyor. Her sene bir tema belirleniyor ve konuklar bu temaya uygun ama kendi hayal güçlerini yansıtacak kostümler giyiyorlar. Herkes kendi eğlencesini festivale taşıyor. Gündüz kavurucu sıcak ve geceleri dondurucu soğuk biraz zor olsa da bu etkinliğe gidenlerin sayısı her sene artmaktadır. Festival, 2011 yılında tüm biletlerini satmayı başardı ve 50.000 kişi ile hem kalabalık hem de çok eğlenceli bir hafta yaşandı. Gösteri sonunda tahtadan yapılan kukla ateşe verilerek festival sona eriyor.

Burning Man

Lollapalooza Müzik Festivali

Bu festivali 1991’de Perry Farrell başlattı. 1997’ye kadar birçok farklı türden müzik sahnelendi ama sonra festival son buldu. 2005 yılında festival yeniden hayata geçirildi. Bu yıldan sonra eğlenceler Chicago’da yapılmaya başlandı. Festival alanına yakın evler ve ofisler olduğu için çok geç saatlere kadar sürmüyor. Alan çok kalabalık oluyor ve eğer arkadaşlarınızla gittiyseniz onları kaybetmemeye dikkat edin. Her yıl düzenli olarak yapılan festival 3-4 gün sürüyor ve birbirinden ünlü sanatçıları ağırlıyor.

Lollapalooza Müzik Festivali

Austin City Limits Müzik Festivali

Her yıl ekim ayında Teksas’taki Zilker Park’ta gerçekleşen ve sınır tanımayan bir festivaldir. Yaklaşık üç hafta üst üste süren festivalde rock, indie, country, folk, elektronik ve hip hop gibi türlerden müzik gruplarını hayranları ile birleştiriyor. Konserler cuma-cumartesi ve pazar günleri saat 10.00-22.00 arasında gerçekleşiyor. Festivale her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 450 bin kişi katılıyor. Festival sadece konser değil; yeme-içme, alışveriş ve çocuklu aileler için birbirinden farklı etkinlikler sunuyor. Son iki yılda pandemi nedeniyle iptal olsa da şartların iyileşmesiyle yeniden başlaması planlanmaktadır. 2022 yılı bilet fiyatları 250 dolardan başlayıp 1000 dolara kadar çıkmaktadır.

Austin City Limits Müzik Festivali

South by Southwest (SXSW)

Her sene mart ayında Texas’ta düzenlenen bir sanat festivalidir. İlki 1987 yılında düzenlenmiştir ve her sene kendini yenilemiştir. Bu zamana kadar festivalde 2000’den fazla sanatçının sahne aldığı düşünülmektedir. Festival yaklaşık bir hafta sürüyor ve sergiler, seminerler, oturumlar, konferanslar ödüller, iletişim, tasarım, yaratıcılık gibi pek çok konuda önemli işler başarıyor. Festivali en çok tanınır kılan şey, interaktif konularda da yenilikçi adımlar atması oldu. Birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı konferanslar katılımcıların büyük ilgisini çekmektedir.

South by Southwest (SXSW)

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali

Dünyanın en çok fotoğraf çekilen festivalidir. Bu festival, New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque’de rengarenk balonların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. İlk olarak 1972 yılında Albuquerque yerel radyosunun 50. yıl kutlamaları için 13 balonun uçurulmasıyla başlamıştır. Her yıl festivalde binlerce balon uçuruluyor ve 1 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.

Yaklaşık 50 yıldır düzenli olarak yapılan festivale dünyanın dört bir yanından birbirinden yetenekli balon pilotları da katılıyor. Pilotlar festivalde birbirleri ile yarış halinde oluyorlar. Bu festivalden sonra Albuquerque “Dünyanın Sıcak Hava Balonu Başkenti” olarak anılmaya başlandı. Festival her yıl ekim ayının ilk dokuz günü gerçekleştirilmektedir. Biletler on dolardan başlıyor ve nisan ayında satışa açılıyor. Erken tükenen biletleri takip etmekte fayda var. Yağmur, şiddetli rüzgâr ya da sis olursa festivalin ertelenme ihtimali yüksek oluyor.

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali

Governors Ball Müzik Festivali

New York City’de bulunan Randalls Adası’nda düzenlenen bir müzik festivalidir. 2011 yılında başlatılan festival rock, elektronik, hip-hop, indie, pop, folk ve daha fazla müzik stilini içermektedir. Festivalin yapımcılığını tanıtım şirketi olan Founders Entertainment üstleniyor. Governors Ball, müzik kültürünün yanında birçok yemek kamyonunu ve oyunları da programına dahil ediyor. Haziran ayında gerçekleşen festival New York’un en ses getiren etkinlikleri arasındadır.

Governors Ball Müzik Festivali

Pitchfork Müzik Festivali

Her yıl temmuz ayında Chicago’da, düzenlenen bir müzik festivalidir. Cuma, cumartesi ve pazar günleri düzenlenen festivalde alternatif rock, hip hop, dans müziği sanatçılarına ve gruplarına yer veriliyor. Yeni ve yerli sanatçıların sahneye çıkıp kendilerini göstermelerine olanak sağlanıyor. Müziğin yanı sıra bölgesel ve uluslararası satıcıların yiyecek tezgahlarına ve sanatçıların eserlerine yer veriliyor. 2022 yılındaki festivalin 15-17 Temmuz tarihleri arasında Chicago’daki Union Park’ta yapılması düşünülüyor.

Pitchfork Müzik Festivali

Çıngıraklı Yılan Festivali

Amerika’nın Texas eyaletinde her sene düzenlenen bu festivalde katılımcılar en büyük çıngıraklı yılanı toplamak için yarışıyor. Festivalde yüzlerce çıngıraklı yılan yeniyor ve amaçlarının yılanların sayısını kontrol altında tutmak olduğunu dile getiriyorlar.

Çıngıraklı Yılan Festivali

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Opmerkingen


bottom of page