top of page

Amerika’daki Gösteri Merkezleri

Kauffman Sahne Sanatları Merkezi

16 Eylül 2011 yılında açılmıştır. Mimarları Moshe Safdie ve Safdie Architects’dır. Web sitesine göre, Kauffman Center’ın misyonu “olağanüstü ve çeşitli performans sanatları deneyimleri sunarak bölge, ülke ve dünyadaki toplulukların yaşamlarını zenginleştirmek”tir. Merkez, neredeyse her hafta önemli performanslara ev sahipliği yapmanın yanı sıra Kansas City bölgesindeki gençlerle bağlantı kurmak, bir araya gelip onlara katkı sağlamak için de önemli etkinliklere imza atmaktadır.

Kauffman Sahne Sanatları Merkezi

Central City Opera Binası

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Central City/Black Hawk Tarihi Bölgesi’nde yer almaktadır. 1878’de inşa edilmiştir. Ülkedeki en eski beşinci profesyonel opera şirketidir. Yıl boyunca birçok gösteri sanatına ev sahipliği yapmaktadır. Hevesli, genç opera sanatçılarının hayallerine ulaşmalarına yardımcı olmak için eğitim programları da düzenlenmektedir. Merkez dört mevsim açıktır ve birbirinden güzel programlara yer verilmektedir.

Central City Opera Binası

Radio City Music Hall

Radio City Music Hall, uluslararası üne sahip bir eğlence mekanıdır. 27 Aralık 1932’de açıldı. 5,933 koltuklu salon Edward Durell Stone tarafından tasarlandı. İlk açıldığı zaman tesisin asansör sistemi o kadar gelişmişti ki, Birleşik Devletler Donanması II. Dünya Savaşı uçak gemilerinin inşası için bu binanın asansör hidroliğini kopyaladı.

Günümüzde, salon hala dünyanın en büyük kapalı mekanıdır. Konserler, sahne şovları ve özel etkinliklere ev sahipliği yapan “Madison Square Garden Company” tarafından yönetiliyor. Ayrıca salon önde gelen uluslararası pop ve rock sanatçılarının konserlerinin dışında; Emmy Ödülleri, Grammy Ödülleri, MTV Video Müzik Ödülleri, ESPY Ödülleri ve NFL Taslağı dahil olmak üzere büyük televizyon etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Tiyatro sektöründe çalışmak isteyen ziyaretçiler için kariyer eğitim turları düzenlenmektedir.

Radio City Music Hall

Schermerhorn Senfoni Merkezi

Schermerhorn Senfoni Merkezi’nin inşaatına Aralık 2003’te başlandı. Üç yıldan kısa bir süre sonra, bina 9 Eylül 2006’da hizmete açıldı. Binanın tasarımı, Avrupa’da inşa edilen dünyanın en büyük konser salonlarından ilham alınarak yapıldı. Sahne 115 müzisyeni ağırlayabilecek büyüklüktedir. Binanın ana mekânı olan 1.844 kişilik “Laura Turner Konser Salonu” ülke çapında 30 özel ses geçirmez ve doğal iç ışık sağlayan pencereden oluşmaktadır.

Schermerhorn Senfoni Merkezi’nin en yenilikçi özelliklerinden biri, salona benzersiz bir yönlülük kazandırmak için tasarlanmış dönüştürülebilir oturma sistemidir. Bir çeşit motorlu sistemle salonda ki koltuklar zeminin alt tarafındaki depoya indirilir. Bu sistem konser salonuna yıl boyunca büyük etkinlikler için alan avantajı sağlamaktadır. Bina düzenli olarak okul çocukları için konserlere ve düğünlere, konferanslara, öğle yemekleri ve şirket toplantıları gibi çeşitli özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Binanın ayrıca bir duvarla çevrili halka açık bahçesi vardır. Bu bahçe, gün boyunca ve konserler sırasında halkın ziyaretine açıktır.

Schermerhorn Senfoni Merkezi

Walt Disney Konser Salonu

Yapının temelleri Lilian Walt Disney’in, vefat eden kocasının anısına 1987 yılında 50 milyon dolar bağışlaması ile atılmıştır. Frank Gehry tarafından tasarlanan konser salonu, 2003 yılında Los Angeles’ta açılmıştır. Salon 2.265 kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahiptir. İkonik mimarisi ve kusursuza yakın akustik performansı ile dünyanın en önemli konser salonlarının arasında yer almaktadır. Yapının en önemli birimi olan konser salonu tek bir kütle olarak tasarlanmıştır; orkestra ve seyirciler aynı mekânda bulunmaktadır.

Sahne, salonun ortasına yerleştirilmiş, sahnenin dört tarafına da seyirci koltukları koyulmuştur. Böylece seyirciler arasında oluşacak hiyerarşik düzenin önüne geçilmiştir. Salonun akustik performansını ölçmek adına, oditoryumun 1:10 maketi yapılmış ve her bir koltuktan duyulan sesler tek tek test edilmiştir. Konser salonunun çatısının dalgalı yapısı da akustik performansın yükselmesi için verilen mimari bir karardır. Yapının dış yüzeyi, ışığı yansıtarak günün her saatinde farklı görsel şölen doğuran paslanmaz çelikle kaplanmıştır. Salonun lobisi her zaman kamuya açıktır.

Walt Disney Konser Salonu

Saenger Tiyatrosu

1925 yılında inşa edildi ve İspanyol barok mimarı Emile Weil tarafından tasarlandı. Binanın barok stiliyle tasarlanmasının sebebi bulunduğu bölgenin İspanyol tarihi yapısıyla kaplanmış olmasıdır. Binanın iç tasarımında 2.250 deri sırtlı koltuk, abartılı avizeler ve gümüş ekran kullanılmıştır. Salonda büyük tiyatro gösterilerinin dışında yerel eğlence sanatçılarının da gösterileri sunulmuştur. 1975 yılında salon ilgisizlikten dolayı kapılarını seyircilerine kapatmıştır.

West Florida Üniversitesi’nin çabalarıyla eski görünümü bozulmadan restore edildi ve salon yeniden seyirciyle buluştu. Restorasyondan sonra ilk büyük açılış 1981’de caz konserleri ile yapıldı. Sonrasında yeni bir tadilata daha ihtiyaç duyuldu ve 15 milyon doları aşan bütçe ile sahne genişletildi, koltuklar daha rahat hale getirildi. Bu tadilattan sonra da ikinci büyük açılış 26 Mart 2009’da gerçekleştirildi. Bugün salon hala açıktır ve aktif olarak misafirlerini ağırlayıp, gösterilerin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır.

Saenger Tiyatrosu

Kings Tiyatrosu

Rapp ve Rapp mimarlık firması tarafından tasarlanmıştır. İç dekor tasarımını Harold W. Rambusch yapmıştır. 7 Eylül 1929’da ihtişamlı bir gösteri ile faaliyete geçmiştir. Bu açılışta bir film gösterimi, canlı sahne şovları, orkestralar ve konserler yer almıştır. Zaman geçtikçe ilgi kaybeden tiyatro salonu kapanmak zorunda kalmıştır. 30 Ağustos 1977 yılında yeniden faaliyete geçmiştir.

Bu açılış öncesi büyük bir tadilat yapılmak zorunda kalınmıştı. Çünkü tiyatro binası uzun süre kapalı kalmış ve su baskınına uğramıştı. 1977’de ki açılıştan sonra salon istenilen görünüme ulaşamadı ve yenilemek için kollar yeniden sıvandı. 93 milyon dolarlık yatırımla iç mekân ilk görünümüne tekrar kazandırıldı. Bina günümüzde 3,676 kişilik kapasitesiyle sapa sağlam ayakta ve konuklarını ağırlamaktadır.

Kings Tiyatrosu

Carnegie Hall

New York’ta bulunan Carnegie Hall, dünyanın en ünlü konser salonlarından biridir. Tasarımının sahibi mimar, William Burnet Tuthill’dir. Açılışı 1891 yılında Çaykovski’nin yönettiği konserlerle yapılmıştır. Konser salonunun ismi yapımı sırasında büyük miktarda bağış yapan sanayici Andrew Carnegie anısından gelmektedir. Bina yapıldığı yıllarda akustiğinin normalin üzerinde olması çok büyük ses getirmiştir. Salon 2804 koltuk kapasitesine sahiptir. Günümüzde çok önemli sanatçılar konserleri hala bu binada vermektedir. Her yıl ortalama 100’den fazla performans sergilenmektedir. Carnegie Hall, Türkiye’den Karsu Sönmez, Fazıl Say, Sertap Erener gibi isimleri ağırlamıştır.

Carnegie Hall

Madison Square Garden

New York’ta bulunan Madison Square Garden, çok amaçlı bir salondur. Sadece konser ve gösteri amaçlı değil büyük spor müsabakaları için de kullanılmaktadır. 11 Şubat 1968 yılında açılmıştır ve bölgenin en büyük, en eski spor tesisi olma özelliğine sahiptir. Bu salonda dünyaca ünlü isimler Billy Joel ve Elton John’da sahne almıştır. Bu sahne de en görkemli gösterilere bu iki isim imza atmıştır. Eğer Amerika’da coşkulu bir konser ya da heyecanlı bir spor müsabakası izlemek istiyorsanız tercihiniz Madison Square Garden olmalıdır. Ayrıca Madison Square Garden’ı günlük turlarla da gezebilirsiniz. VIP alanları ve soyunma odalarını görebilir; arena ve oyuncular hakkında bazı bilgiler alabilirsiniz.

Amerika’da NBA ve diğer spor müsabakalarına olan ilgi hakkında daha fazla şey öğrenmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Madison Square Garden

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

3 görüntüleme

Comments


bottom of page