top of page

Amerika’daki Popüler Sandviçler

18.yüzyılın sonlarında İngiltere’de ortaya çıkan sandviç konsepti, bir Amerikan fenomeni haline geldi. Dünyanın en iyi sandviçlerini düşündüğümüzde, çoğu Amerikan kökenlidir.

Amerika, ‘hareket halinde’ olan bir toplumdur. “Yaşamak için çalışmak” yerine “çalışmak için yaşa” yaklaşımı, sandviçi her öğle yemeği tabağının merkezine yerleştirmektedir. Bu nedenle en iyi sandviçlerin Amerika kökenli olması tesadüf değildir.

İşte Amerika’nın en sevilen 13 sandviçi şunlardır;

Muffuletta

Muffuletta; zeytin, salam, jambon, mortadella (bir salam çeşidi) ve mozzarella ve provolon gibi peynirlerle yapılan büyük bir sandviçtir. Bu sandviç aslen New Orleans’ta İtalyan göçmenler tarafından ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde Amerika’da fazlasıyla meşhur hale gelmiştir. Muffuletta sandviçi genellikle soğuk servis edilmektedir ve sandviç çeyrek, yarım veya tam boy olarak farklı boyutlarda satılmaktadır.

Muffuletta

Cuban Sandwich

Bir Cuban veya Cubano sandviç; jambon, kavrulmuş domuz eti, İsviçre peyniri, turşu ve hardalla Küba ekmeğinin içine konularak yapılan bir sandviçtir. İlk olarak Florida’da klasik ızgara jambon ve peynirli sandviç üzerinden kendi çeşitlerini yapmak isteyen Kübalı göçmenler tarafından ortaya çıkmıştır.

Cuban Sandwich

Bugün, Cubano’nun sayısız çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin bazen farklı ekmek kullanılmakta veya marul, domates ve mayonez gibi malzemeler ile sandviçe farklı bir çeşitlilik getirilmektedir.

Lobster Roll

Lobster roll (Istakoz rulo), eritilmiş tereyağı ile uzun pişmiş ıstakoz etinden oluşan bir Maine spesiyalitesidir. Ek olarak, sandviç marul, limon suyu, tuz ve karabiber içerebilmektedir. Sandviçin yanında patates cipsi veya patates kızartması bulunabilmektedir.

Lobster Roll

Pastrami On Rye

Pastrami On Rye yani çavdar ekmeğinde pastırmalı sandviç, New York’un imzalı sandviçidir. Bu basit sandviç, geleneksel olarak, çavdar ekmeği için yerleştirilmiş, ardından baharatlı hardalla kaplanmış yumuşak pastırma dilimlerinden oluşmaktadır. Yanında genel olarak salatalık turşusu eşlik etmektedir.

Pastrami On Rye

İlk olarak 1888’de, aynı zamanda New York’taki ilk şarküterilerden birinin sahibi olan Sussman Volk adlı Litvanyalı bir göçmen tarafından icat edilmiştir. Günümüzde, Katz’s Şarküteri’nin Pastrami sandviç için en iyi yer olduğuna inanılmaktadır.

Bu enfes sandviç ve Katz’s Delicatessen hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Cheesesteak

Cheesesteak Philadelphian’ın simgesel sandviçidir. Bu sandviç ince dilimlenmiş yumuşak biftek parçalarından ve eritilmiş peynirden oluşan son derece popüler bir sandviçtir. 1930’larda Philadelphia’da ortaya çıkmıştır.

Cheesesteak

Pat’s, Güney Philadelphia’da sıradan bir sosisli sandviç standı olarak başlamıştır ve bir gün Pat kendine ince dilimlenmiş kaburga eti ve pişmiş soğandan oluşan bir sandviç yapmaya karar vermiştir. O sırada oradan geçen bir taksi şoförü durup bu eti kokladığında Hot dog’u unutmuştur ve Philly biftekli sandviç bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Monte Cristo

Monte Cristo, beyaz ekmeğin içine bir dilim peynir, jambon, hindi veya tavuk etinin koyulmasıyla oluşan bir Amerikan sandviçidir. Bu kombinasyon, çırpılmış yumurtaya batırılmaktadır ve tereyağında kızartılmaktadır. Bu şekilde dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacık ve muhallebi kıvamında olan lezzetli, kalori dolu bir sandviç ortaya çıkmaktadır.

Monte Cristo

Club Sandwich

Gerçek bir Amerikan ikonu olan Club Sandwich (kulüp sandviç); pastırma, pişmiş tavuk göğsü, domates, marul ve mayonezli bir sos bulunan sandviç çeşididir. Sandviç, popüler bir menü öğesi olarak oteller ve tatil köylerinde fazlasıyla tercih edilmektedir.

Club Sandwich

Reuben

Reuben; konserve sığır eti, çavdar ekmeği, lahana turşusu, Rus sosu ve İsviçre peyniri kombinasyonundan oluşan bir sandviçtir.

Reuben

En popüler yiyecekler gibi, sayısız çeşidi bulunmaktadır.

French Dip Sandwich

French Dip, ismine rağmen Fransa ile pek ilgisi olmayan bir Kaliforniya sandviçidir. Sandviç, ince dilimlenmiş biftek (alternatif olarak domuz rostosu, kuzu budu, hindi veya jambon), karabiber, hardal ve yaban turpu içermektedir.

French Dip Sandwich

Bazen, lezzetlerini daha da geliştirmek için İsviçre, Amerikan, Monterey Jack veya mavi peynir eklenmektedir. Ayrıca bu sandviçin yanında lâhana salatası, patates ve makarna salatası, haşlanmış yumurta, tatlı veya ekşi turşu, siyah zeytin veya sarı Şili biber bulunabilmektedir.

Bacon, Egg and Cheese Sandwich

Bu Amerikan sandviçi, kahvaltı sandviçleri grubuna aittir ve genellikle kızarmış veya tereyağlı ekmeğe yerleştirilmiş gevrek domuz pastırması, yumurta ve peynirden oluşmaktadır. Genellikle yanında bir fincan kahve ile servis edilmektedir. İçerisindeki kullanılan malzemelerin çeşitliliğine bağlı olarak bu sandviçin sayısız versiyonu vardır.

Bacon, Egg and Cheese Sandwich

Peynir seçimiyle ilgili en yaygın seçenekler arasında kaşar, İsviçre peyniri veya Amerikan peyniri bulunmaktadır. Veya et çeşitlerinden ise pastırma, jambon, domuz pastırması veya sosis de kullanılmaktadır.

Steak Bomb

Steak bomb (Biftek bombası), biftek, peynir, biber, soğan, mantar, salam veya sosisin ekmeğin içine konulması ile oluşan yağlı, nemli bir sandviçtir. Çoğunlukla her sandviç dükkanının bir biftek bombası versiyonuna sahip olduğu New England bölgesi ile ilişkilidir.

Steak Bomb

New England’da, bu sandviçler tipik olarak, bifteğin ızgara edilmesi ve ardından diğer tüm malzemelerle birleştirilmesiyle hazırlanmaktadır.

Tuna Sandwich

Tuna Sandwich yani Ton balıklı sandviç genellikle iki dilim ekmeğin arasına konserve ton balığı ve mayonezin konumlandırılmasından oluşmaktadır. Sandviç; doğranmış kereviz, siyah zeytin, salatalık, turşu, soğan veya haşlanmış yumurta gibi bileşenlerin eklenmesiyle zenginleştirilebilmektedir.

Tuna Sandwich

Bu sandviç, Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle her yaştan çocuklar tarafından sevilmektedir.

Patty Melt

Patty melt, ızgara çavdar ekmeği dilimleri arasında İsviçre peyniri ve soğanlı hamburger köftesinden oluşan bir Amerikan sandviçidir. Lezzetli sandviç, 1940’ların sonlarında Biff’s ve Tiny Naylor restoranlarının sahibi Tiny Naylor tarafından Kaliforniya’da ortaya çıkmıştır.

Patty Melt

Çoğu zaman, patty melt; patates kızartması, marul, turşu, domates ve yanında Bin Ada sosu ile servis edilmektedir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

6 görüntüleme

Kommentare


bottom of page