top of page

Amerika’dan Öğrencilere Büyük Destek

Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama Programı (PSLF) kredi borcu olan öğrencilere daha düşük ücretli, kamu hizmeti işlerinde kalmaya teşvik ediyor. Öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, doktorlar ve avukatlar gibi ödeme yaparken kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta veya devlet kurumunda tam zamanlı olarak çalışmaları koşulunda borçlular 10 yıllık uygun aylık ödemeleri yaptıktan sonra, kalan öğrenci kredi borçlarının silinmesi sağlanıyor. Bu program 2007 yılında Başkan George W. Bush tarafından başladı.

Amerika’dan Öğrencilere Büyük Destek

30.000 Öğrencinin Kredi Borcu Silindi!

Florida’da bir devlet okulu öğretmeni olan Katherine Rickfelder, federal hükümetin geçen ay popüler bir kredi bağışlama programında önemli değişiklikler duyurmasından bu yana öğrenci borç bakiyesinin sıfıra düştüğünü gören 30.000 kişiden biri. 

16 yıl önce öğrenci kredi borcunu ödemeye başlayan, PSLF programının eski kurallarına göre beş yıl daha ödemesi gereken Rickfelder, ekim ayında ABD Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı mektupta “Mektubu aldığımda ağladım. Dürüst olmak gerekirse, nihayet tekrar nefes alabileceğimi hissediyorum.” diyerek duygularını bu sözler ile aktardı.

Bu durum, devlette ve kâr amacı gütmeyen sektörlerde çalışan borçlu PSLF programı kapsamında borcun silinmesi için gereken 120’den fazla ödemeyi yapmış olduğu anlamına geliyordu.

Rickfelder, “Öğretmeyi seviyorum. Ama bu iş benim için her zaman finansal bir mücadele oldu. Artık borç için bir geçici çözüm bulmaya devam etmem gerekmiyor” dedi. Bu açıklamada öğretmenliği kredi borcu silinmesi gerektiğinden dolayı yapmak zorunda kalmadığını söylüyor.

Amerika’dan Öğrencilere Destek

Yıllar geçtikçe, Rickfelder’ın lisans ve yüksek lisans için aldığı borcuna faiz eklendi, böylece yaptığı ödemeler öğrenci kredisinin faizini bile zar zor karşıladı. Bunun sonucunda ise borçları 189.000 doları aştı.

Şimdi ise kalan öğrenci kredisi borcunun tamamı iptal edildi ayrıca geçen hafta yapmış olduğu ekstra ödemeler için de geri ödeme aldı.

PSLF programı, 31 Ekim 2022’ye kadar geçici olarak genişletildi. Böylece başlangıçta uygun olmayan daha eski kredileri olan borçluların yanı sıra yanlış geri ödeme planında olan ancak diğer gereksinimleri karşılayan borçluları da içeriyor. Böylece borçluların kredi borçlarının silinmemesi için ortada hiçbir neden kalmıyor.

Bu yeni yapılan değişikliğe göre, 550.000’den fazla kişinin, kredi borçlarının beklenenden daha kısa süre içerisinde silineceği tahmin ediliyor. 

Sistemdeki Gecikme İçin Öğrencilere Açıklama

Geçici muafiyet nedeniyle, borçlu tam zamanlı çalışıyor ise tüm ödemeler PSLF için uygun olacaktır.  Ancak, borcun silinmesine hak kazanan yeni birçok borçlu, hala bakiyelerinin azaldığını görmeyi bekliyor. Fakat Eğitim Bakanlığı’nın tüm hesaplarını gözden geçirmesi zaman alacak.

Federal Öğrenci Yardımı Operasyon Direktörü Richard Cordray, bu ayın başlarında borçlulara bir mektup gönderdi. Mektupta, “Lütfen bu gibi büyük karmaşık değişikliklerin düzenlenmesi ve yürütülmesinin zor olduğunu anlayın” diyerek borçlulardan sabırlı olmalarını istedi. Ayrıca “Hesabınızı en kısa sürede güncellemek ve size net, doğru bilgiler vermek için çalışıyoruz. Bu birkaç ay sürebilir” sözlerini de mektubuna ekledi.

Öğrenci kredi borcu olanların, geçici muafiyet programında af hakkı kazanmak için 31 Ekim 2022’ye kadar süreleri var.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 görüntüleme

Comments


bottom of page