top of page

Amerika Güzelleri: Hollywood Kadınları

Natalie Portman

1981’de Kudüs’te doğdu ve 3 yaşında iken ailesi ile birlikte Amerika’ya taşındılar. 12 yaşında çocuk modelliği yaptı ve yaz tatillerinde tiyatro kurslarına gitti. 14 yaşında, “Leon (Sevginin Gücü)” adlı filmde oynadı ve dünya çapında ünü yayıldı. Star Wars serisinin son üç filminde Kraliçe Amidala rolü ile ününe ün kattı. 2005 yılında “Closer” filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterildi ve aynı dalda Altın Küre ödülüne layık görüldü.

2011 yılında “Black Swan” filmindeki rolüyle Altın Küre ve Oscar ödüllerinin ikisini de elde etti. Harvard Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olan Natalie Portman, kendisini geliştirmekten bir an olsun kaçınmamıştır. İbranice ve İngilizceyi ana dili gibi konuşmakta; Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Japonca bilmektedir. Film setinde tanıştığı Fransız balet Benjamin Millepied ile evlendi. Günümüzde yaşamını eşiyle birlikte Los Angeles’ta sürdürmektedir.

Natalie Portman

Nicole Kidman

Doğduğu sırada babasının işi nedeniyle Amerika’da yaşıyorlardı ama 3 sene sonra memleketleri Avustralya’ya tekrar döndüler. Kidman, çocuk yaşta baleye başladı ve 10 yaşında drama okuluna yazıldı. 1980’li yıllarda reklam filmlerinde oynadı ve ilk önemli çıkışını Sam Neill ile oynadığı 1989 tarihli filmi Ölüm Sessizliği ile yakaladı. 1990 yılında Tom Cruise ile hayatını birleştirdi ve kariyerinin evliliğinin gölgesinde kalmaması için çok çalıştı, birçok başarılı filme imza attı.

1995’te Gus Van Sant imzalı “Sonsuz İhtiras” ile esas çıkışını yakaladı ve Komedi/Müzikal dalında Altın Küre ödülünü kazandı. 2000 yılında eşi ile yollarını ayırdıktan sonra şansı daha da dönmeye başladı, filmlerinin ve ödüllerinin arkası kesilmedi. 2002 yılında Saatler adlı filmde ünlü yazar Virginia Woolf’u canlandırdı ve En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar kazanan ilk Avustralyalı aktris olmayı başardı.

Nicole Kidman

Marilyn Monroe

1926’da Los Angeles-California’da dünyaya geldi ve babası onu doğmadan terk etti. Çocukluk yılları yetimhanede zor şartlarda geçti. Yetimhaneden sonra akrabalarının yanında kalmaya başladı ve istenmeyen kişi konumuna düştü. 16 yaşında yetimhaneye dönmedi ve akrabalarından kurtulmak için 1942 yılında bir fabrikada işçi olarak çalışan James Dougherty ile evlendi. Bu evlilik çok uzun sürmedi ve 1946 yılında yollarını ayırdılar.

Monroe, Burbank’ta bir fabrikada çalışırken tesadüfen bir fotoğrafçı ile tanıştırıldı ve başarılı bir mankenlik kariyerine adım attı. Mankenliğin ardından küçük dizi ve filmlerde yer aldı. Yapım şirketinin düşük ücret ödemesi ve sürekli aynı rollerin verilmesi üzerine kendi şirketini kurdu ve şirketi geliştirmek için elinden geleni yaptı. Oyunculuk eğitimleri almaya başladı. 1959 yılında Bazıları Sıcak Sever adlı filmdeki oyunculuğu ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazandı. Marilyn Monroe’nin tamamladığı son film drama türündeki Uygunsuzlar filmiydi.

Genç yaşında madde bağımlılığı ve depresyonla mücadele etti. 1962 yılında 36 yaşında iken Los Angeles’taki evinde hayatını kaybetti. Ölümü kayıtlara intihar olarak geçti. Yetenekli oyuncunun filmleri 200 milyon dolar hasılat elde etti.

Marilyn Monroe

Audrey Hepburn

1929 yılında Belçika’da dünyaya geldi ve anne babasının boşanmasının ardından babasını hiç göremedi. Audrey 10 yaşında iken annesi başka biri ile evlendi ve Hollanda’ya taşınmak zorunda kaldılar. Nazi işgaline yakından şahit oldu ve hayatı boyunca bu yarayı derinden hissetti. Çocukluğundan beri oyuncu olma hayali vardı ve bunun için Londra’ya giderek bale okuluna kayıt oldu. Baleden sonra modellik de yaptı ve küçük rollerle sinema dünyasına adım attı. İlk filmi 1948 yapımı Yedi Derste Hollandaca oldu. En parlak dönemi 1953 yılıydı. Bu dönemde art arda gelen filmleri ile En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü kazandı ve dünya çapında tanınmaya başladı.

Roma Tatili adlı filmi onun oyunculuk kariyerindeki en büyük başarısı oldu. Film 10 dalda Oscar’a aday gösterildi ve 4 tanesini kazandı. 1989 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak seçildi. 1992 yılında Hayat Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. 20 Ocak 1993’te İsviçre’de bağırsak kanseri nedeniyle hayata veda etti. Mezarı hayatını kaybettiği ülkede yer almakta. Ünlü Hollywood Yıldızı, başarısı, zarafeti ve gülen gözleri ile hiçbir zaman unutulmayacak isimler arasındadır.

Audrey Hepburn

Jennifer Lawrence

1990 yılında Amerika’nın Kentucky eyaletinde doğdu. Lise öğrenimini erkenden tamamladı ve 14 yaşında oyuncu olmak için kolları sıvadı. Ailesi ile birlikte yetenek programlarına katıldı. 2006 yılında televizyonda yıldızı parladı. 2008’ de Garden Party isimli filmde küçük bir rolle sinemaya girdi. Yine aynı yıl The Burning Plain adlı filmde yer aldı ve buradaki rolüyle Venedik film festivalinde Marcello Mastroianni ödülünü kazandı. Filmlerinin arkası kesilmedi ve 2012 yılında onu şöhrete kavuşturacak olan Açlık Oyunları filminde yer aldı. 25’ten fazla dizi ve filme imza atan oyuncu 2013 yılında 85. Oscar Ödülleri Töreni’nde “Umut Işığım” filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Jennifer Lawrence

Cameron Diaz

Güzel oyuncu, 30 Ağustos 1972’de California’da doğdu. 16 yaşındayken bir partide tanıştığı fotoğrafçı sayesinde ünlü bir model ajansı ile anlaşma imzaladı. Modellikteki başarısı ile tüm dünyada tanınmaya ve ünlü markaların reklam filmlerinde oynayama başladı. 1994’de Jim Carrey’nin başrol oynadığı “Maske” adlı aksiyon komedi filmiyle sinemaya ilk adımı attı. Hiç oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen kendine güveni ile seçmelerde çok iyi performans sergiledi. Hiç Hesapta Yokken filmiyle 1999 yılında, Altın Küre ve Screen Actors Guild’in En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 2000 yılında Charlie’nin Melekleri’nde üç melekten biriydi ve bu filmle artık tüm dünyada tanınır hale gelmişti. Leonardo DiCaprio ve Daniel Day-Lewis gibi isimlerle çalışan Cameron Diaz’ın son filmi 2012 yılında çektiği “Dikkat Bebek Var!” oldu. 

Cameron Diaz

Scarlett Johansson

1984 yılında Amerika New York City’de doğdu. Tiyatro sahnesine küçük yaşta çıktı. 1994 yapımı “North” adlı filmle oyunculuğa başladı. 1998 yılında Robert Redford ve Kristin Scott Thomas ile birlikte oynadığı “Atlara Fısıldayan Adam” filmiyle üne kavuştu. 2003 yılında “Bir Konuşabilse” filmi ile Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldı ve Altın Küre’ye aday oldu. Bir dönem ünlü parfüm ve giyim markalarının reklam yüzü oldu. 2006 yılında “Yaşayan En Seksi Kadın” seçildi. Birçok moda dergisinin kapağında yer aldı. 40’tan fazla dizi ve film projelerinde yer alan Scarlett, 2009 yılında oynadığı Köprüden Görünüş oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Tony Ödülü’nü de kazandı.

Scarlett Johansson

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

18 görüntüleme

Comments


bottom of page