top of page

Amerika Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Özgürlükler Ülkesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Amerikan bayrağının tasarımcısı bir lise öğrencisidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzde kullanmış olduğu bayrak resmi olarak 1958 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır. Daha önceki bayrak tasarımı da günümüzde kullanılan bayrağa tasarım olarak oldukça yakındır. Ancak bayrağın tasarım fikri olan on üç yıldız ve on üç şerit, İngiliz sömürgesinden kurtulan ve bağımsızlıklarını ilan eden on üç koloniyi temsil etmekteydi.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin sonraki yıllarında eyalet sayılarının artması ile kullanılan bayrak arasında uyuşmazlık ortaya çıkmıştır. Buna çözüm olarak ise 1958 yılında bir lise öğrencisi olan Robert Heft’in bir proje dâhilinde tasarlamış olduğu bayrak Amerikan kongresinde oylanmış ve kabul edilmiştir. Kabul edilen yeni bayrak eskisi ile oldukça benzerdir. Ancak artık elli eyaletten oluşan Amerika Birleşik Devletleri’nin, bayrağında da bunu temsilen elli yıldız yer almaktaydı. Günümüzde halen kullanılan resmi bayrakta yer alan kırmızı ve beyaz renklerden oluşan on üç adet çizgi yine Amerikan tarihine bağlı kalarak on üç koloniyi temsilen bayrakta yer almaktadır. Günümüzde Amerikan bayrağının yirmi yedi adet farklı versiyonu bulunmaktadır.

Amerikan bayrağının tasarımcısı bir lise öğrencisidir.

Amerika UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan birçok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika, coğrafyası itibariyle dört mevsimin yaşandığı ülkelerdendir. Bununla birlikte de doğal olarak birçok güzelliği topraklarında barındırmaktadır. Ülkenin kuzeyinde berrak ırmakların aktığı ve insanın ruhunu yenileyen dağlar, ormanlar ve karlı tepeler bulunurken ülkenin güneyi ise milyonlarca yılda nehirlerin akıntısıyla erozyona uğramış kanyonlar bulunmaktadır. Yine batısında bin bir çeşit canlı türünün yaşadığı milli parklara sahipken ülkenin doğusunda ise dünyanın en ünlü şelaleleri yer almaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu bu güzellikler tabi ki kanunlar ile koruma altına alınmıştır. Dünya’da ilk defa Amerika’da ortaya çıkan milli park konsepti ile ülkedeki doğal güzellikler oldukları gibi korunabilmiştir. Dünyanın en büyük volkanik dağı olan Yellowstone National Park, dünyanın en ünlü kanyonu Grand Canyon ve birçok vahşi batı filminden görmeye alışık olduğumuz Monument Valley Navajo Tribal Park ve ünlü Yosemite National Park, Amerika’da bulunan doğal güzelliklerden sadece birkaçıdır. Daha birçok sayamadığımız ve hatta bilmediğimiz doğal güzellik Amerika topraklarında bulunmaktadır.

Amerika UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan birçok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri en çok Nobel Ödülü sahibi ülkedir.

Nobel Ödülleri her yıl kimya, fizik, edebiyat, barış ve tıp gibi alalarda gerçekleştirilmiş olağanüstü çalışmalara ve karşılığında elde edilen başarılara verilmektedir. Alfred Nobel tarafından 1901 yılından itibaren verilmeye başlanan bu ödül günümüzde bilinen birçok bilim insanına, yazara ve siyasi liderlere verilmiştir. Marie Curie, Albert Einstein, Jose Saramago, William Golding ve Martin Luther King Jr ödül almış ünlü isimlerden birkaçıdır. Amerika Birleşik Devletleri ise en çok ödül alan ülkedir.

Birçok Amerikalı yazar, bilim insanı, siyasetçi ve insan hakları savunucusu göstermiş olduğu başarılardan ve faaliyetlerden dolayı Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür. Amerika’nın günümüzde bilim, teknoloji ve en gelişmiş ülkelerden biri olduğunu da göz önünde bulundurunca, bu konuma gelmiş olması tesadüf değildir. Hem edebiyat alanında yetiştirmiş olduğu yazarlar ve eserleri ile hem de bilim insanları ile ve Martin Luther King gibi toplum liderleri ile günümüzdeki güçlü Amerikan devleti ortaya çıkmıştır. Nobel alan Amerikalılar ise 1906’da Amerikan başkanı Theodore Roosevelt ile başlayıp son olarak 2021 yılında David Card ile dört yüz kişidir.

Amerika Birleşik Devletleri en çok Nobel Ödülü sahibi ülkedir.

Her sekiz Amerikalıdan biri mutlaka daha önce McDonalds’ta çalışmıştır.

McDonald’s şubeleşmeye başlayıp Amerika’da ve dünyada yemek sektörünü neredeyse kökünden değiştirmiştir. Dünyanın en büyük zincir restoranlarından biri olan şirket aynı zamanda Amerikan gençleri arasında da bir kültür oluşturmuştur. Bu kültür de ilk iş deneyimi olarak McDonalds’ta çalışmaktır ve günümüzde bu kültür hala devam etmektedir. Öyle ki burada çalışmaya başlayıp okul taksitlerini ödeyen, ilk evini veya arabasını alana pek çok genç bulunmaktadır. Çalışma saatlerinin serbestliği ile öğrencilerin ders ve sınav programlarına da uyumlu olan firma öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Hatta bazı şartlar dâhilinde pek çok öğrenci çalışanının da eğitim masrafları McDonald’s şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Her sekiz Amerikalıdan biri mutlaka daha önce McDonalds’ta çalışmıştır.

Amerikalıların üçte biri uzaylıların dünyada olduklarına inanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri komplo teorilerinin belki de en çok ortaya atıldığı ve hatta taraftar bulduğu ülkelerden biridir. Özellikle “Area 51” bölgesinin Amerika’da olması bu komplo teorilerini daha çok arttırmıştır. Düz dünyacılardan tutun da son zamanlarda aşı karşıtlığına kadar varan bu komplo teorilerinin taraftarları ve inananları ise hiç de azımsanacak sayıda değildir. Nevada eyaletinde bulunan bu gizemli bölgenin yaklaşık 50 km yakınına kimse yaklaştırılmamaktadır. UFO teorilerinin ortaya atılmasına sebep olan ilk bölgedir. Birçok gizli teknolojinin ve uzaylıların burada saklandığı iddia edilmektedir. Ortaya çıkan görüntüler ve ses kayıtları ile bu iddialar inananların sayısı daha da artmıştır. Amerikalıların yaklaşık üçte biri ise uzaylıların dünyada olduğuna inanmaktadır.

Amerikalıların üçte biri uzaylıların dünyada olduklarına inanmaktadır.

Amerika’da neredeyse insan sayısı ile otomobil sayısı aynıdır.

Amerika Birleşik Devletleri oldukça geniş topraklara sahip bir ülkedir. Yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş üçüncü ülkesidir. Bazı eyaletler ise öylesine geniştir ki neredeyse Avrupa ülkelerinin tamamından daha büyüktür. Bu konuda Teksas ve Alaska eyaletleri ise zirvededir. Toprakların bu kadar geniş olması sebebiyle neredeyse herkesin arabası bulunmaktadır. Araç fiyatlarının ve yakıt fiyatlarının oldukça ucuz olması buna ek olarak alınan vergilerin de bir hayli düşük olması sebebiyle araç alımı Amerika’da oldukça kolaydır. Toplu taşımanın da birçok eyalette çok fazla gelişmemesinden dolayı ehliyet alma hakkına sahip olan neredeyse herkesin arabası vardır. Şahsi araç kullanımı o kadar yaygındır ki bazı ailelerin bir değil ikiden fazla arabası bulunmaktadır ve bu Amerika’da oldukça normaldir.

Amerika’da neredeyse insan sayısı ile otomobil sayısı aynıdır.

Dünyadaki havalimanlarının üçte biri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş üçüncü ülkesidir. Topraklarının büyük bir çoğunluğu da kullanımdadır. Bu da ulaşımı çözülmesi gereken bir problem haline getirmektedir. Nispeten kısa sayılabilecek mesafeler için genellikle şahsi araçlar kullanılsa da toplumun bazı kesimleri şehirlerarası otobüsleri ve trenleri de tercih etmektedir. Ancak oldukça uzun saatler sürebilecek olan bu yolculuklar pek çok kişi için avantajlı değildir. Bu nedenle de hava ulaşımı da oldukça yaygındır.

Havacılığın Amerika’da oldukça gelişmiş olması ve bilet fiyatlarının da oldukça uygun olması nedeniyle pek çok Amerikalı hava ulaşımını tercih etmektedir. Talep bu kadar yoğun olduğundan dolayı da bunu karşılayabilmek için havalimanları yapılmıştır. Dünya’da en çok havalimanına sahip ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika’da yaklaşık on beş bin havalimanı bulunmaktadır.

Dünyadaki havalimanlarının üçte biri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Amerika’nın ilk başkenti New York’tur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal yönetim merkezi günümüzde Washington, DC’dir. Eyalet statüsünde sayılmayan ve federal bir bölge olan DC, Amerika’nın ilk başkenti değildir. Amerikan Başkanı George Washington iktidara geldiğinde, ülkenin başkenti New York’tu. Daha sonra iktidara gelen Thomas Jefferson tarafından Virginia ile Maryland eyaletleri arasındaki bir bölge başkent olarak kabul edilmiştir. Bağımsızlık Savaşı’nın ardından ülkenin başkenti Washington, DC olarak değiştirilmiştir. Günümüzde Amerikan hükümetine ait kurumlar burada yer almaktadır. Amerikan başkanlarına ev sahipliği yapan Beyaz Saray’dan önce ise ilk başkent New York’ta George Washington’ın da konakladığı başkanlık malikânesi günümüzde hala New York’ta bulunmaktadır.

Amerika’nın ilk başkenti New York’tur.

Nevada eyaletinin neredeyse tamamı federal hükümete aittir.

Amerika’da devletin en fazla arazi sahibi olduğu eyalet Nevada eyaletidir. Ünlü kumarhane şehri Las Vegas da bu eyalette bulunmaktadır. Tüm dünya tarafından içinde ne olduğu merak edilen ve federal ajanlar tarafından oldukça sıkı güvenlik önlemleri ile korunan Bölge 51 de Nevada eyaletindedir. Eyalette birçok vahşi yaşam alanı, orman, milli park ve anıt bulunmaktadır ve bunların tamamı devlete aittir. Eyaletin yaklaşık %80’i devlete aittir.

Nevada eyaletinin neredeyse tamamı federal hükümete aittir.

Dünyada en çok gayzer Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır.

Birçok kişi dünyadaki en çok sıcak su kaynağının İzlanda’da olduğunu düşünmektedir. Bu bilgi biraz eksiktir. İzlanda coğrafi özellikleri sebebi ile birçok sıcak su kaynağına ev sahipliği yapmaktadır. Bu bilgi tamamen doğrudur. Ancak İzlanda’dan daha fazla sıcak su kaynağına sahip bir ülke bulunmaktadır. O ülke de Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika’nın ve hatta dünyanın en ünlü milli parklarından biri olan Yellowstone Milli Parkı, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısından fazlasına ev sahipliği yapmaktadır.

Burası aynı zamanda 1872’de alınan karar ile dünyanın ilk milli parkı olma unvanına da sahiptir. Parkın büyük bir kısmı Wyoming eyaletinde yer almakla birlikte Montana ve Idaho eyaletlerinde de parkın bir kısmı bulunmaktadır. Park, dünyanın en sıcak su kaynaklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda birçok canlı türüne yuva olan parkta irili ufaklı on binden fazla sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Bununla beraber üç yüzü aşkın gayzer ve yaklaşık üç yüz tane de şelale bulunmaktadır. Park, dünyanın en görülesi doğal güzelliklerinden biridir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Dünyada en çok gayzer Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmaktadır.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

8 görüntüleme

Comments


bottom of page