top of page

Amerika İçin İş Fikirleri

Rüyalar Ülkesinde Yapılabilecek İşler

Günümüz dünyasında servetleri milyarlarca doları bulan ve hatta öyle ki servetleri dünyadaki birçok ülkeden daha fazla olan çok fazla sayıda şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin bu serveti elde etmesi ise hiç de kolay olmadı. Küçük bir fikirle yola çıkan girişimciler bu fikirlerini kartopu misali büyüterek devasa şirketler haline getirdiler. Girişimciler çıktıkları bu yolda çok fazla zorluk çektiler ama başladıkları fikirler ve ona duydukları inanç o kadar sağlamdı ki hiçbiri fikirlerinden vazgeçmedi. Büyük şirketlerin ilk adımı olan bu fikirlerin hepsinin ortak bir yanı vardı, o da her fikrin yenilikçi olmasaydı.

Bu yenilikçi fikirler ortaya atıldığı yıllarda gerçek bir probleme gerçek bir çözüm olduğu için benimsenmiş ve giderek büyümüştür. Bugünün girişimcileri de teknoloji, gıda veya e-ticaret fark etmeksizin bulduğu ve geliştirdiği fikirlerle hayatın içindeki bir probleme çözüm olmaktadırlar. Fikirlerin hızlı ve kolay gelişmesi ve de uygulanabilirliği bulunduğu ortamın şartlarına da bağlıdır. Çevrenin yeni fikirlere kapalı olduğu yerlerde yenilikçi fikirlerin gelişmesi de bir hayli zordur. Yenilikçi fikirlerin gelişmesi için olabildiğince serbest ortamda olmaları gerekmektedir.

Geçmişte ve günümüzde ise girişimcilere bu imkânı en iyi şekilde tanıyan ülke şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri’dir. Her yıl binlerce girişimcinin kendi girişimlerini kurduğu ve milyonlarca dolar yatırım aldığı Amerika’da sadece finansal olarak değil sosyal olarak da destek bir hayli yüksektir. Kurulacak yeni bir girişim ve girişimci maddi anlamda birçok farklı şekilde destek almakla birlikte aldığı yatırımlarla girişim daha da büyümektedir. Dünyanın en önemli girişimcilik merkezi olarak bilinen Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan “Silikon Vadisi”, birçok genç girişime ev sahipliği yapmaktadır. Bu firmalar aynı zamanda istihdam ettikleri genç insanlarla ekonomiye önemli ölçüde destek de vermektedirler. Bu yazımızda ise Amerika’da yapılabilecek iş fikirleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Gıda Sektörü

Sadece Amerika’da değil tüm dünyada yaygın olan ve talebi fazla olan sektör şüphesiz ki gıda sektörüdür. Fast food restoranların ana vatanı olan Amerika, bugün de aynı sektörde dünya lideri konumundadır. Hamburger, pizza ve daha birçok restoranın her yıl milyonlarca dolar kazandığı Amerika’da gıda sektörüne yatırım yapmak muhtemelen en güvenli yatırımlardan biri olacaktır. Talebin ve de arzın yüksek olması da elde edilecek ciroyu büyük oranda artıracaktır.

Dünya mutfağına ait lezzetlerin oldukça yaygın olduğu Amerika’da Türk mutfağının kendine büyük bir yer edinmesi hiç de zor olmayacaktır. Amerika’da hali hazırda Türk restoranları bulunmasına rağmen eksik kalan reklam çalışmaları ve büyümeye yönelik çalışmaların yapılmaması sebebiyle adını duyurabilmiş bir Türk restoranı bulunmamaktadır. Beslenme kültürümüzün birbirine yakın olması da Türk mutfağının Amerika’da sıklıkla tüketilmesinde büyük rol oynayacaktır. Özellikle simit, döner ve kebap gibi et ve hamur ağırlıklı Türk yemeklerinin satıldığı restoranlar Amerikalılar tarafından çok fazla rağbet görecektir. Doğru reklam çalışması ve işletme anlayışıyla Türk mutfağının Amerika’da yaygınlaşması hiç de zor olmayacaktır.

Beslenme ve Diyetetik

Amerika’da gıda sektöründen bahsetmişken bu sektörün sebep olduğu hastalıklardan bahsetmek gerekir. Amerikan kültürünün bir parçası olan aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerin ya da şekerli ve gazlı içeceklerin sebep olduğu obezite Amerika’daki en yaygın sağlık şikâyetlerinden birisidir. Dolaylı yoldan da diğer sağlık bozukluklarına neden olmaktadır. Bunun üstüne hareketsiz ve düzensiz bir yaşam eklenince bireylerin hayatı kâbusa dönmektedir. Dünyada obezitenin en yaygın olduğu ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hastalığa karşı verilen savaş da bir hayli fazladır. Dolayısıyla ülkedeki diyetisyen ve yaşam koçu gibi mesleklerin de popülaritesi bir hayli yüksektir.

Kapital sistemin çarklarından olan fast food zincirleriyle hasta olan insanların çareyi modern veya alternatif tıp gibi seçeneklerde aramaktadırlar. Amerika’da iş yapmak isteyen kişiler bu sektörü kesinlikle göz ardı etmemelidirler. Özellikle sağlık sektörünün pahalılığı Amerika’da birçok kişiyi mağdur durumda bırakmaktadır. Buna alternatif olarak Türkiye’den alışkın olduğumuz alternatif tıp sunulabilir. Bir diğer alışkın olduğumuz meslek olan aktarlık ise Amerika’da ilgi çekmeye çok müsaittir. Ülkemizde yetişen bitkileri Amerika’da aktarlık yaparak satmak kesinlikle iyi bir girişim olacaktır.

Medya ve Televizyon

Dünyanın eğlence merkezi Amerika, birçok özel televizyon kanalı ve yapım şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Medya sektöründeki girişimlerin sektörde kendine yer bulabileceği bir gerçektir. Ancak yapılacak girişimlerde bu rekabetçi sektörde çok dikkatli olunmalıdır. Örneğin yeni bir yapım şirketi açarak bu sektörde tutunmak zor olabilir. Ancak sektördeki bir problemi çözecek girişimler muhakkak ki yatırımlar ile desteklenecektir. Ya da üretilecek içerikler ile Türkiye’den ögeler seçilip Amerika’da yayınlar yapılırsa bu da iyi bir girişim fikri olabilir. Çünkü Amerika’dan Türkiye’ye getirilen içeriklerin beğenildiği gibi Türkiye’den içerikler de Amerika’da ilgi görebilir. Ya da sektöre teknoloji alanında katkılar yaparak da iddialı bir girişim kurulabilir.

Amerika’da Hangi Meslek Kaç Dolar Kazanıyor? Amerika’da Nasıl İş Bulunur? sorularının cevabını öğrenmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Sosyal Medya- Influencerlık ve Youtuberlık

Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da sosyal medyanın günlük yaşamdaki etkisi oldukça fazladır. Öyle ki artık bir iş modeli haline gelen sosyal medyada birçok içerik üreticisi bulunmaktadır. Eğlence, sanat, müzik, kozmetik ve sinema sosyal medyada içerik üretilen alanlardan sadece birkaç tanesidir. Amerika’da milyonlarca kişinin kullandığı Instagram ve YouTube gibi kullanıcılara içerikler hazırlanabilen mecralara iyi bir fikir ile katılıp bu platformlarda içerik üretmek günümüz dünyasında iyi bir yatırım olacaktır.

Eğer doğru adımlar takip edilerek ilerlenirse, kullanıcı sayısı da düşünüldüğünde, birkaç yıl içinde sosyal medya üzerinden iyi bir gelir elde etmek çok da zor olmayacaktır. Bu doğru adımların nasıl atılması gerektiği ise en can alıcı konudur. Sosyal medya içerik üreticiliği bir girişim ve iş modeli olduğu gibi bu alanda danışmanlık vermek de oldukça ilgi gören bir iş modeli haline gelmiştir. Tüm dünyada birçok okulda bu iş ile ilgili eğitimler verilmektedir. Sosyal medya danışmanlığı da içerik üreticilerine doğru yolu çizmede en çok yardımcı olan kişilerdir. Sadece sosyal medya fenomenleri değil büyük şirketler de reklam politikalarını geliştirmek amacıyla sosyal medya danışmanları istihdam etmektedir.

Blog Yazarlığı

Evden çalışma modelinin özellikle pandemi günlerinde popüler olmasıyla birçok kişi bu tarzda işler yapmaya ve kendilerine ek gelir oluşturmaya başladı. Bu tarzda iş ilanlarının bulunduğu siteler yaygınlaşmaya ve ilgi görmeye başladı. Bu tarzda popüler işlerden biri de yazarlıktır. Farklı amaçlarla verilen ilanlara teklif verilerek internet üzerinden yazarlık yapılabilir. Bir dergi, blog, ödev veya internet sitesi için belirtilen şartlarda yazı yazılarak ek gelir oluşturmak mümkündür. Hatta bazı kişiler bu işi birinci işleri olarak yapmakta ve ciddi paralar kazanmaktadırlar. Amerika’da da oldukça popüler olan bu çalışma modeli bir girişim haline getirilerek büyütülecek potansiyele sahiptir.

Teknoloji Sektörü

Amerika’da en çok gelir elde edilen girişimler genellikle teknoloji alanındaki girişimlerdir. Silikon Vadisinde bulunan teknoloji girişimleri milyonlarca ve hatta milyarlarca dolar değerinde yatırım almaktadırlar. Bugün kullandığımız birçok mobil uygulama ilk başta bir girişim olarak ortaya çıkmıştır. Bu girişim fikirleri zamanla büyüyerek ve belirli problemi çözerek ilgi görmeye başlamıştır. Daha sonrasında yatırımcılardan alınan yatırımlar bu fikirler büyüyüp günümüzdeki Google, Facebook, Twitter ve Netflix gibi büyük şirketler bu yolu izleyerek bugün olduğu konumlara ulaşmışlardır. Teknoloji alanında yapılacak bir yenilik veya çözülen bir problem Amerika Birleşik Devletleri’nde çok değerli bir yatırım olacaktır. Kendini teknoloji alanında geliştirmiş kişiler, fikirlerini geliştirerek Amerika’da bir girişim başlatabilirler. Doğru adımlar takip edilirse yatırımcılar tarafından ilgi görür ve alınan yatırımlar ile büyük bir şirket haline gelebilir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

327 görüntüleme

Comments


bottom of page