top of page

Amerika’nın 5 Pahalı Eyaleti ve Sebepleri

Amerika’nın En Pahalı Eyaletleri

Yaşam maliyetleri pek çok ülkede bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bölgenin sosyoekonomik durumu sahip olduğu şartlara göre değişmektedir. O bölgede bulunan yatırımlar, okullar, güvenlik ve daha birçok faktör yaşam maliyetlerine doğrudan veya dolaylı yoldan etki etmektedir. Bu durum Amerika Birleşik Devletleri için de geçerlidir. Federal eyaletlerden oluşan Amerika’da bu eyaletlerin ekonomik şartları çoğunlukla sahip olduğu imkanlara, bulunduğu coğrafyaya, güvenlik şartların ve daha birçok etkiye bağlıdır. Bir eyaleti örnek alırsak bölgedeki okul olup olmaması bölgedeki fiyatları etkilemektedir hatta bölgedeki okulun kalitesi de fiyatlar üzerinde etkiye sahiptir. Bölgede bulunan park veya bahçeler dahi bölgenin ekonomik durumunu etkileyebilir.

Bir başka örnek de bölgede bulunan kültürel ögelerdir. Örneğin bölgede veya yakınlarında bulunan müze, kütüphane ve herhangi bir kültürel öge yine aynı şekilde bölgedeki ekonomik durumu değiştirecektir. Bu listeye polis karakolu, hastane veya bunlara benzer farklı kurumlar da eklenebilir. Amerika’da özellikle ev fiyatlarına bu tarzdaki ögelerin etkisi oldukça fazladır. Genellikle ailelerin tercih ettiği evler, yakınlarında okul varsa olması gereken fiyatın üçte biri veya yarısı kadar daha pahalı olabilmektedirler. Bu durum aynı şekilde eyaletler için de geçerlidir. Eyaletin sahip olduğu üniversiteler ve kaliteleri, turistik lokasyonlar veya lüks sayılabilecek herhangi bir etmen o eyaletteki fiyatları oldukça yükseltecektir. Bu yazımızda ise Amerika’daki pahalı eyaletleri inceleyeceğiz. Gelin hep birlikte bu eyaletleri ve neden pahalı olduklarını hep beraber daha yakından tanıyalım ve öğrenelim.

Washington D.C. Eyaleti

Washington D.C.

Amerika’nın başkenti olan ancak statü olarak eyalet sayılmayan Washington D.C., Amerika’daki en pahalı yerlerden biridir. Amerika’nın merkezi olduğundan dolayı tam bir federal bölgedir, tıpkı yasal statüsü gibi. Burada birçok yüksek kalitede lise ve üniversite yer almaktadır. Burada fiyatlara da haliyle oldukça etki etmektedir. Birçok ünlü kütüphane ve müze de yine burada bulunmakta ve tabi ki doğal olarak fiyatlar üzerinde etkileri vardır.

Ancak D.C.’nin pahalı olmasının en temel sebebi tartışmasız güvenli oluşu ve modern şehir planlamasıdır. Amerikan Kongresi’nin ve Beyaz Saray’ın D.C.’de bulunduğunu hatırlayacak olursak burası oldukça güvenli bir bölgedir. Özellikle de bu kritik devlet binalarının yakınında ve çevresinde deyim yerindeyse kuş uçurtulmamaktadır. Washington D.C.’nin pahalılığı nedeniyle bu kentte çalışan birçok kişi çevre eyaletler olan, Virginia, Maryland ve Batı Virginia gibi eyaletlerde yaşamaktadırlar.

Hawaii

Hawaii

Amerika’nın karaya en uzak olan eyaleti, Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alan ve aynı zamanda volkanik bir ada olan Hawaii eyaleti de Amerika’nın en pahalı eyaletlerinden biridir. Eyalet birkaç ada takımından oluşmakla birlikte pek çok doğal güzelliğe sahiptir. Başkent Honolulu, eyaletin tek büyük kentidir. Volkanik dağlardan oluşan bu eyalet doğa turizmi açısından oldukça değerlidir. Dünyanın birçok yerinden turistler bu küçük eyalete akın akın gelmektedir. Tabi ki talep bu kadar fazlayken ücretlerin de düşük kalması pek mümkün değildir. Bu eyalet ortalama fiyatların oldukça üstündedir. Honolulu şehri eyalette sanayileşmenin ve kentleşmenin geliştiği tek eyalet olsa da birçok ürün adaya dışardan getirildiği için adada yaşam oldukça pahalıdır.

Doğal güzellik yer üstünde olduğu kadar su altında çok gelişmiştir. Ada’da turizm açısından çok gelişmiş olduğundan dolayı birçok aktivite bulunmaktadır. Yüzme, dalış ve sörf en çok yapılan sporlardandır. Bunun yanında tepe tırmanışları da çok yaygındır. Bu eyaletteki halk sahip olduğu doğal güzelliklerin tahrip olmasını istemediklerinden dolayı sanayileşmeye karşılardır. Bu sebeple üretim bu eyalette oldukça azdır. En yakın karayla aralarında binlerce kilometre mesafe olmasından dolayı pek çok gıda ürünü diğer eyaletlere göre pahalıdır. Okul olarak da eyalette çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Çevredeki en iyi okul Hawaii Üniversitesi’dir ve yer, çevre ve atmosfer bilimleri konusunda oldukça gelişmişlerdir.

New York Eyaleti

New York Eyaleti

Amerika’nın diğer kalbi, turizmin ve finansın merkezi ve dünyanın merkezlerinden bir New York eyaleti Amerika’daki en pahalı eyaletlerden biridir. Sanılanın aksine New York şehir değil eyalettir ve genellikle bu eyalette yer alan New York şehri ile karıştırılmaktadır. Bu eyaletin pahalılığının başlıca sebebi tabi ki New York gibi bir şehre sahip olmasıdır. Ancak eyaletin her bölgesi ve şehri pahalı değildir. Örneğin Kuzeyde bulunan Kanada sınırına yakın bölgeler eyaletin güneyi kadar pahalı değillerdir. Güney kesimler ise eyaletin geri kalanına ve diğer eyaletlere göre oldukça pahalıdır. Bölgenin bir finans merkezi olması bundaki en büyük etkenlerdendir.

Amerikan borsasının ve ünlü bankaların bölgede bulunması fiyatları oldukça yukarı çekmektedir. Yine bölgede bulunan Columbia ve New York Üniversitesi gibi kaliteli üniversiteler de ev fiyatlarından tutun da daha birçok ürüne kadar fiyatları artırmaktadır. Bölgedeki müzeler, kütüphaneler ve diğer kültürel ögeler turizmi artırdığından dolayı fiyatlara oldukça etki etmektedir. En pahalı bölgelere ise Central Park ve çevresi, Wall Street, Midtown ve Lower Manhattan örnek olarak verilebilir. Aslında kısacası Manhattan adası eyaletin en pahalı bölgesidir. Daha önce bahsettiğimiz pek çok kurum, kuruluş, müze, kütüphane ve okul da Manhattan adasında yer almaktadır. Bu eyalet hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

New Jersey Eyaleti

New Jersey Eyaleti

New York’a komşu olan eyaletlerden New Jersey de yaşam maliyetlerinin ortalamanın oldukça üstünde olduğu eyaletlerdendir. Amerika’nın en küçük eyaletlerinden olan New Jersey’nin büyük bir çoğunluğu yeşilliklerle kaplıdır. Bu sebepten dolayı Yeşil Eyalet lakabını almıştır. Gelir seviyesi en yüksek ikinci eyalettir. Bu seviye Amerika Birleşik Devletleri ortalamasının %26 üzerindedir. Ortanca hane gelirinde ise zirvede olan New Jersey bu konuma 66.750 $ ile ulaşmıştır. Gelir seviyesinin yüksekliği doğal olarak eyaletteki fiyatlara da yansımıştır. Eyalet, sanayide ve turizmde oldukça gelişmiştir. Özellikle New Jersey’de bulunan birçok ilaç, kimya, telekomünikasyon, gıda işleme, elektrikli cihazlar, basım-yayım ve turizm işletmeleri en önemli gelir kaynaklarındandır.

Sanayinin yanında eyalet içinde tarım ve hayvancılık da gelişmiştir. Eyalet ekonomisinin temeli ise bilim ve teknoloji firmalarıdır. Dünyaca ünlü Johnson&Johnson, Pfizer, Novartis, Verizon ve AT&T gibi firmalar New Jersey’de bulunmaktadır. New York ve Philadelphia şehirlerine oldukça yakın olduğundan dolayı bu şehirlere hizmet verilen hizmetler de oldukça yaygındır. Birçok varlıklı kişi New York’un kalabalık olmasından dolayı New Jersey’de bir ev alıp işlerine buradan gitmektedirler. Turizmde ise Atlantic City gibi bir şehre sahip olan New Jersey hem yaz turizmi hem de kumarhane turizmi açısından her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca eyalette bulunan Princeton Üniversitesi gibi kıymetli üniversiteler, eyaletin katma değerini artırmaktadır.

Kaliforniya

Kaliforniya

Amerika’nın Batı sahilinde yer alan ve belki de en pahalı eyaleti olan Kaliforniya yaşam masraflarının oldukça yüksek olduğu bir eyalettir. Amerika’nın en kalabalık eyaletidir. Kaliforniya eyaleti sahip olduğu hazine ile birlikte dünyanın en büyük alt-ulusal ekonomisine sahiptir. Eyalet birçok milyardere ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzden yaklaşık 150-200 yıl önce bölgede keşfedilen altın yatakları, eyaletin büyümesinde büyük pay sahibi iken günümüzde eyaletin büyüklüğünün kaynağı eyalette bulunan Silikon Vadisi’ndeki milyar dolarlık şirketlerdir. Eğer Kaliforniya bir ülke olsaydı, dünyadaki en büyük sekizinci ekonomiye sahip olurdu. Eyaletin bu kadar zengin olması ile eyaletteki fiyatların yüksekliği arasında da doğal olarak bir doğru orantı bulunmaktadır.

Aynı zamanda eyalet, birçok kaliteli Amerikan üniversitesini de bünyesinde barındırmaktadır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, Berkeley, UCLA ve Stanford üniversiteleri bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bu üniversitelerde okuyan öğrenciler de eyalete yüksek oranda katma değer katmaktadır ve bu da eyaletin değerini artırmakta dolayısıyla da fiyatlara yansımaktadır. Aynı zamanda Kaliforniya eyaleti bir turizm ve eğlence merkezidir. Dünyanın en büyük film endüstrisi Hollywood bu eyalette bulunmaktadır. Dünyaca ünlü pek çok stüdyo ve eğlence parklarına sahip olan Kaliforniya eyaleti her milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bahsettiğimiz tüm bu bileşenler bir araya geldiğinde, Kaliforniya pahalı bir eyalet haline gelmektedir. Birçok ünlü isim ise eyaletin Beverly Hills bölgesinde yaşamaktadırlar. Hiç şüphesiz ünlülerin ve milyarderlerin de bu eyalette yaşaması yaşamsal giderleri artıran etmenlerden biridir.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

15 görüntüleme

Comments


bottom of page