top of page

Amerika’nın 8 Büyük Havalimanı

Denver Uluslararası Havalimanı

Amerika’nın Colorado eyaletinin Denver şehrinde hizmet veren uluslararası bir havalimanıdır. Ne yazık ki Türkiye’den direk uçuş bulunmamakta. Havalimanı, 35.000’den fazla çalışanıyla Colorado’daki en büyük iş kapısı. Toplam 6 adet pisti bulunan havalimanı, Amerika’daki en uzun sivil piste sahip. Şubat 1995’de hizmete açılan Denver Havalimanı, her yıl 54 milyondan fazla yolcuya hizmet vermekte. 200’den fazla rotaya uçuş gerçekleştiren havalimanı, Amerika’nın en büyük ve en işlek limanları arasında dikkat çekmekte.

15 havayolu şirketi ile çalışan Denver limanı, sanatı ön planda tutması ile de gündeme geldi. Alanın birçok yerinde devasa heykeller ve tablolar yolculara görsel şölen sunmaktadır. Özellikle havalimanına inişte göze çarpan 10 metre yüksekliğindeki “Kırmızı Gözlü Kıyamet Atı” heykeli herkesi çok etkilemektedir.

Denver Uluslararası Havalimanı

Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı

Teksas eyaletinde hizmet veren Dallas/Fort, uçuş yoğunluğu açışından eyaletin en işlek havalimanı durumundadır. Beş terminali olan havalimanının 184 tane uçuş kapısı vardır. Havalimanın, kargo dağıtım şirketi olan UPS Airlines için önemli bir yeri vardır. Birçok ülkeye gidecek olan kargo bu alandan kalkmaktadır. Teksas’ın en büyük, Amerika’nın ise ikinci en büyük havalimanıdır. Günlük uçuş trafiğine göre dünyanın en yoğun üçüncü havalimanı Dallas’tır. 67 ülkeye ve Amerika içinde 193 rotaya sefer düzenlemektedir.  

Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı

Orlando Uluslararası Havaalanı

1942 yılında askeri havalimanı olarak inşa edildi ve 1975’te Vietnam Savaşı’nın sona ermesiyle askeriye uçuşlarına kapatıldı. Kamuya açık hale geldi. Florida’nın 10 km güneydoğusunda bulunan bu havalimanı, 12.600 dönüm arazisiyle Amerika’nın arazi açısından en büyük ticari havalimanıdır. Yılda 50.613.072’den fazla yolcuya hizmet vermektedir. Günlük 850’den fazla uçuşla Florida için önemli bir havalimanıdır. Yolcu trafiği bakımından Amerika’da on dördüncü, dünyada yirmi dördüncü sıradadır.

A ve B olmak üzere 2 adet terminali bulunan Orlando Havalimanı’nın 129 tane uçuş kapısı vardır. Havalimanı içerisinde otel, konuk odası, uçuş bekleyen yolcular için lobiler, kongre alanı, bar, restoran ve birçok büyük markanın mağazaları bulunmaktadır. Özellikle Disney, Universal Studios, Sea World mağazaları çocuklar için çok güzel hediyelik ürünler bulabileceğiniz yerlerdir. Havalimanı konuklarına ücretsiz ve sınırsız internet hizmeti sağlamaktadır. Çocuklu aileler için çocuk bakım odaları mevcuttur. Acil iş toplantıları için kongre salonları hizmete açıktır. Havalimanına, demiryolu, otobüs ve taksi ile ulaşabilirsiniz. Bina olarak gayet basit bir mimariye sahip olan Orlando Havalimanı, ulaşımı ve işlemlerin kolayca halledilmesi ile bilinmektedir.

Orlando Uluslararası Havaalanı

Washington Dulles Uluslararası Havaalanı

1962’de açılan bu havalimanı daha çok uluslararası uçuşlar için tercih edilmektedir. Türkiye’den Washington Dulles Havalimanı’na gitmek isterseniz maalesef direkt uçuş bulunmamaktadır, aktarmalı gitmeniz gerekmektedir. 13.000 dönümlük alanı kaplayan liman, Washington’da simge bir yapıdır. Yıllık 24 milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir ve Baltimore-Washington metropol bölgesindeki üç büyük havalimanından biridir. Baltimore – Washington bölgesindeki uluslararası uçuşların %90’ı Dulles Havalimanı’ndan gerçekleşmektedir.

Günde yaklaşık 60.000’den fazla yolcu Dulles Havalimanı üzerinden dünyanın dört bir yanına 125’ten fazla noktaya uçmakta ve gelmektedir. Havaalanı, birçok aktarmasız uluslararası uçuşla bölgenin uluslararası hava merkezi olarak kabul görür. A, B ve C olmak üzere üç adet uçuş terminali bulunmaktadır ve ana uçuşlar A ve B terminalinden yapılmaktadır. Havalimanının toplam 123 adet uçuş kapısı bulunmaktadır.

Birçok yerli ve yabancı havayolu şirketinin bu limanda dinlenme alanı bulunmaktadır. Dulles Havalimanı’ndan araç kiralayabilir ya da arabanızı koymak için önceden otoparktan yer ayırt ettirebilirsiniz. Havalimanına varmadan önce araç kiralamak isterseniz çevrimiçi olarak işlemleriniz yapmanız hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Washington Dulles Uluslararası Havaalanı

George Bush Kıtalararası Havalimanı

1969 yılında faaliyete geçen bu havalimanı Houston şehir merkezine 37 kilometre uzaklıktadır. Teksas’taki en yoğun ikinci havalimanıdır. 2021 yılında toplam 24.690.222 adet yolcu George Bush havalimanından uçuş gerçekleştirmiştir. Hem uluslararası hem de Amerika içindeki eyaletlere uçuşlar bulmak mümkündür. 10.000 dönümlük bir arazisi, beş pisti ve 130 kapısı vardır. Havalimanın bünyesinde 573 odalı otel, bir restoran ve bar, kongre salonu, kahve dükkânı, sağlık kulübü bulunmaktadır. George Bush Havalimanı’nda çok sayıda ATM, 7/24 açık postane, halka açık telefonlar, ücretsiz ve paralı internet alanları bulunuyor. Havalimanında dergi bayileri, hediyelik eşya dükkanları, saatçi, spor ürünleri mağazası, butikler bulmak mümkün.

Alanın D terminalinde bir adet free shop vardır. Ayrıca bebek bakım alanları, ayakkabı boyama hizmeti, güzellik ve spa merkezi yer alıyor. Dini ibadetlerini yapmak isteyenler için birden fazla ibadethane bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, araç kiralama gibi alternatifler mevcuttur. Şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyen yolcular için de 102 numaralı otobüs, en ekonomik seçenektir. Otobüs her gün 05.00-00.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

George Bush Kıtalararası Havalimanı

San Francisco Uluslararası Havalimanı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki San Francisco şehrinde bulunan bir havalimanıdır. Havalimanı Kaliforniya eyaletinde Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan sonra ikinci yoğun havalimanıdır. Amerika’nın 10. en büyük, dünyada ise 21. en büyük havalimanıdır. Havalimanına hava treni, tren, otobüs, özel araç ya da taksi ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Hava trafiği açısından ülkede çok önemli bir yere sahiptir. Kuzey Amerika’nın uzak noktalarına olan birçok uçuş bu havalimanından yapılmaktadır. San Francisco Havalimanı, Guam, Japonya, Filipinler, Çin gibi uzak ülkelere ilk uçuşları yapan havalimanları arasındadır. Liman, 5,207 dönümlük alana ve dört adet asfalt piste sahiptir. Havalimanının dört terminali, 115 uçuş kapısı ve yedi adet yolcu salonu vardır. Uçuşunuzu beklerken havalimanı içerisinde alışveriş yapacağınız ve yemek yiyeceğiniz birbirinden güzel dükkanlar bulabilirsiniz.

San Francisco Uluslararası Havalimanı

Los Angeles Uluslararası Havalimanı

Amerika’nın en işlek 2. havalimanıdır. Gerek yüz ölçümü gerekse hava trafiği açısından hem ülkede hem de dünyada önemli bir yere sahiptir. Kaliforniya eyaletinin en önemli ve en gözde uçuş noktası olarak bilinir. Buradan uçuş yapacaklar için en az 2 saat önceden alanda olması tavsiye edilir. Özellikle uluslararası uçuşlar için kilit noktası olan alan, yılda ortalama 75 milyondan fazla yolcunun seyahatine eşlik etmektedir. Dünyanın beşinci en işlek havalimanı olan Los Angeles’in 9 adet terminal binası bulunmaktadır.

Şehir merkezine 24 km olan limana havalimanı servisleri, otobüs, tren, taksi ve araç kiralayarak ulaşmak mümkündür. Los Angeles Uluslararası Havalimanı, yeme-içme ve alışveriş konusunda ziyaretçilerine çok sayıda alternatif sunar. Havalimanı içerisinde Wİ-Fİ hizmeti vardır lakin aylık, günlük olarak ücret ödeyip kiralayarak kullanabilirsiniz. Türkiye’den gidecek yolcular için İstanbul’dan, Los Angeles Havalimanı’na direkt uçuş mevcuttur.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı

John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı

New York’un en büyük havalimanıdır. Havalimanı, Queens bölgesinde bulunmaktadır. Burası Amerika’nın en işlek dördüncü havalimanıdır. Uluslararası ticari ve kargo uçaklarına bu havalimanı ev sahipliği yapar. Dünyanın en maliyetli havalimanı olan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nın 6 terminali bulunmaktadır ama 4 tanesi aktif olarak çalışıyor.

Şehir merkezine ulaşım için AirTrain olarak adlandırılan metrolar vardır ve tek yön ücreti 5 dolardır. 70’den fazla havayolu şirketi burada hizmet vermektedir. Dünyanın en işlek 17. havalimanı olarak bilinen alan, yılda 54 milyondan fazla yolcunun uğrak noktasıdır. Burası şehir merkezine çok yakın olduğu için uçuşlarda çok tercih edilen bir havalimanıdır. Havalimanı, alan olarak çok büyüktür ve içerisinde ihtiyacınız olan her tesis bulunmaktadır.

John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

10 görüntüleme

Commenti


bottom of page