top of page

Amerika’nın Doğal Güzellikleri

Gezegeninin ziyaret etmeye değer ülkelerinden olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bolca doğal alan ve çok güzel doğal parklar bulmanız mümkün. Bu doğal parkların en güzellerini sizler için bu yazımızda derledik.

1. Yosemite National Park

Yosemite Doğal Parkı lokasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin Tuolumne ve Madera ilçelerinde bulunan büyük bir parktır. Sierra Nevada sıradağlarının yamaçlarındaki bu görkemli park, 3.087 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir. 18 kilometre karelik Yosemite Yeşil Vadisi, her yıl ortalama 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. 1984 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları’na dahil olan bu muhteşem park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına sahiptir. Parkın yaklaşık %95’inde vahşi yaşam bulunmaktadır.

1890 yılında resmiyette olarak “Doğal Park” ünvanını kazanan Yosemite Parkı, Amerika’nın en görkemli parklarından birisidir.  Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde bulunan bu park, 760.000 dönümlük arazi üstüne yapılmıştır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu özel parkta keşfedilecek pek çok doğal güzellik bulabileceksiniz.

2. Grand Canyon National Park

Büyük Kanyon, kendi içinde birçok renge sahip; Kolorado Nehri’nin çevresinde bulunan bir kanyondur ve lokasyon olarak “Büyük Kanyon Ulusal Parkı” içinde bulunur. Tarihte ABD’deki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore R. Büyük Kanyon’un çok büyük bir hayranıydı ve çoğu kez avlanmak için burayı ziyaret etmişti.

Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. Kanyonun çevresi 446 kilometre uzunluğunda ve 420 metre ila 2.9 kilometre genişliği arasında değişmektedir. Derinlik olarak da 1650 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya’nın yaklaşık 2 milyar yıllık tarihi bulunmaktadır.

Arizona eyaletindeki Grand Kanyon, tüm doğa severlerin mutlaka gidip görmek istedikleri yerlerden biridir. Kanyon, Colorado Nehri’nin zamanla aşındırmasıyla oluşmuş bir doğa mucizesidir. 460 km uzunlukta ve 2 kilometre derinlikte olan bu güzel kanyon, tüm doğa severler için nefes kesicidir. Ayrıca ziyaret sırasında hiking, rafting ya da helikopter turuna katılabilirsiniz.

3. Great Smoky Mountains

Büyük Smoky Dağları, lokasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusunda Tennessee-Carolina sınırı boyunca yükselen sıradağlardır. Bu dağlar, Appalachian Dağları’nın bir alt grubudur ve alınan kararla Blue Ridge Fizyografik Eyaletinin bir parçasını oluştururlar.

Yılda 9.3 milyon ziyaretçi ile doğal parklar arasındaki en fazla turist akımını ağırlayan, Great Smoky Mountains, zamanla UNESCO’nun Dünya Mirası listesine de girmiştir. Bu Büyük parkın giriş kapısı Tennesse eyaletindedir, Kuzey Carolina eyaletine de sınırı vardır. Suda tüple dalış, kamp etkinliği, hiking, ata binmek, balık tutmak gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

4. Zion

Zion Doğal Ulusal Parkı lokasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri güneyinde bulunan Utah eyaletinde, Springfield, Utah şehri yakınlarında bulunan, 596.66 kilometre kare kadar yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen büyük bir millî parktır.

Utah civarında bulunan Zion, kırmızı kumların birleşmesiyle oluşan güzel kırmızı kanyonuyla ünlüdür. Yerli ve yabancı turistler birçok türü nadir bulunan bitki ve hayvanları doğal ortamlarında görme şansı yakalarlar. Gezip görülmeye değer şelale ve upuzun ağaçlarıyla doğanın tadını çıkararak at binip, kaya tırmanışları yapabilirsiniz.

5. Haleakala

Haleakala Ulusal Parkı, lokasyon olarak ABD’nin Hawai Eyaleti’nde Maui Adası’nda bulunan ulusal bir parktır. Parkın yüzölçümü 154,69 kilometre karedir; bunun 78.92 kilometre karesi “Vahşi Yaşam Bölgesi” olarak ilan edilmiştir ve daha sıkı özel koruma altındadır. Bu ulusal park arazisinin taklibi 100 kilometre kare alanı çölden ibarettir. İsmini ulusal park içinde Maui Adası doğusunda bulunan Haleakala Dağı’ndan alır. “Haleakala” sözcüğü Hawaiice de “Güneş’in Evi” anlamına gelir ve eski Maui adası efsanesine göre yarı tanrı yarı insan olan Maui günü daha uzun yapmak için güneşi bu dağ içinde hapsetmiştir. Bu dağı aslında bir uyuyan yanardağdır ve en son püskürmesini 1485 ila 1600 yılı arasında yapmıştır. Bu özel  ulusal park iki ayrık kısımdan oluşmaktadır: Haleakala Dağı zirvesi alanı ve Kipahulku sahili alanı.

Maui adasının üzerinde bulunan bu park, 1965 yılında National Park listesine adını yazdırmıştır. Parkın toplam 2 bölümü vardır: Kıyı şeridi ve zirve. Zirve kısmı;  Haleakala’nın volkanik kraterleri, sayısız yürüyüş yolları, güneşin doğuşu ve batışını seyredebileceğiniz inanılmaz bir yüksekliğe sahiptir. Kıyı şeridinde ise harika şelaleler, okyanus manzarası ve bereketli toprakları görebileceğiniz bir manzara sizi beklemektedir.

6. Yellowstone

Yellowstone Ulusal Parkı (Yellowstone National Park), ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan millî parkıdır. 1 Mart 1872’de ABD Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı haline gelmiştir.

Dünyadaki ilk doğal park unvanını elinde bulunduran Yellowstone, 1872’de bu listeye katılmıştır. Çoğunluğu Montana’da olan park, Idaho ve Wyoming’e de koşullanmıştır. Parkın en çok ziyaretçi alan konumu, her saat başı patlayan gayzerleridir. Parkta yürüyüş yaparken, bizonlar, geyik ve bilumum vahşi hayvanları çok yakın bir mesafeden görebilirsiniz.

7. Crater Gölü

Krater Gölü kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri Oregon eyaletinde konumlanan bir kaldera gölüdür. Ulusal Parkı’nın ana özelliği olan göl, oldukça temiz ve koyu mavi sularıyla da meşhurdur diyebiliriz. Göl yer yer 630 metre krater derinliğine sahiptir.

Oregon’daysanız ve doğal parka gitmek gibi bir niyetiniz varsa tek bir seçeneğiniz var : Crater Gölü! Parktaki manzara, şaşırtıcı olmamakla beraber bir krater gölüne ait. Mazamo volkanik dağın patlaması sonucu oluşan göl, 580 metre derinliğindedir ve ülkenin en derin göl unvanını eline almıştır.

8. Joshua Tree

Joshua Tree Ulusal Parkı, ABD’nin Kaliforniya eyletinde konumlanan ulusal bir parktır.

California eyaletine 2 saat uzaklıktadır ve 1996’da resmi olarak doğal park unvanı eline almıştır. İsmini, içindeki Joshua adlı ağaçlardan alan park, 750 bin dönümlük Colorado ve Mojave çöllerini de içinde bulundurmaktadır.

9. Acadia

Acadia Ulusal Parkı ABD’nin Maine Eyaleti’nde bulunan ulusal bir parktır. Parkın yüzölçümü 190 kilometre karedir. Bu alan içinde sahiller, dağlar ve göller bulunmaktadır. “Desert Dağı” adasının büyük bir çoğunluğunu ve Maine eyaletinin Atlas Okyanus’unda bulunan sahil adalarını koruma altına almıştır

Maine’de bulunan park, çok çeşitli bitki ve hayvan türünü içinde barındırır. Sahil şeridinin, dağların, ormanın ve göllerin müthiş görüntüleriyle, bulunduğunuz anın tadını doyasıya çıkaracağınıza eminiz. Siyah ayıların, kunduzların, geyiklerin ve vaşakların da olduğu kırktan fazla türde memelinin doğal yaşam alanına ev sahipliği yapan bu park, kuş bakışı balkonlarıyla sizin görkemli bir manzara izlemenize olanak sağlar.

10. Rocky Mountain

Rocky Dağları, Kuzey Amerika’nın batısına kadar uzanan büyük sıradağlardır. Batı Kanada’daki Britanya Kolombiya’sının en kuzeyinden Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki New Mexico’ya kadar yaklaşık 4,820 km boyunca uzanmaktadır.

266 bin dönümlük alanı kapsayan bu park, Denver’a 80 dakika sürüş mesafesindedir. 2-3 km yükseklikten görebileceğiniz manzarada; nehirler, göller ve bol yeşil ile unutamayacağınız fotoğraflar çekeceksiniz. Ayrıca vahşi hayatı da yakından izleme şansı bulacaksınız.

Bu tarz konularda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayıp yazılarımıza göz atabilirsiniz.

19 görüntüleme

Comments


bottom of page